V lete sa staráme o ruže na záhrade, aby kvitli bujne a dlho

Malé záhrady zdobia miniatúrne zakrpatené ružové kvety a svieže lezecké oblúky a altánky. Krásna a voňavá ružová záhrada je snom každého pestovateľa. Väčšina odrôd začne kvitnúť v júni a končí až v auguste alebo septembri. Po celú dobu potrebuje ruža kompetentnú starostlivosť, inak sa nedá hovoriť o kráse a dlhodobom kvitnutí. Zvážte, ako sa starať o záhradné ruže v lete, aby kvitli bujne.

Funkcie letnej starostlivosti o ruže

Svieža rozkvet ruže je výsledkom včasnej a kompetentnej starostlivosti. Kvet potrebuje pravidelnú zálievku a hnojenie, uvoľnenie a burinu. Každý rok trávia záhradníci prerezávaniepredchádzať rozvoju chorôb a škodcov.

Venujú pozornosť aj ochranným opatreniam - ošetrujú kríky fungicídmi a komplexnými obväzmi. V záujme dosiahnutia najlepšieho výsledku kombinujú letní obyvatelia postupy. Napríklad, burina sa vykonáva spolu s uvoľňovaním a okamžite po prerezaní sa kvet ošetrí, aby sa chránil pred chorobami.

V lete sa staráme o ruže na záhrade, aby kvitli bujne a dlho

Priaznivé podmienky pre kvitnúce ruže v záhrade

V tieni rastie ruže zle, takže je vysadená na slnečnom mieste. S nedostatkom slnka a svetla, choroby sa vyskytujú, rastlina rastie. Odporúča sa zvoliť miesto s nízkou hladinou podzemnej vody, v opačnom prípade vysoká vlhkosť vyvolá rozvoj húb.

Pôda by mala byť úrodná s drenážnou vrstvou. Odporúčaná hladina kyslosti je nízka alebo stredná.

Ďalšou dôležitou podmienkou pre priaznivé kvitnutie je neprítomnosť severných vetrov a prievanu. Ruža je južná kvetina, ktorá neznáša náhle zmeny počasia. Pri výsadbe by mal byť medzi rastlinami voľný priestor pre mikrocirkuláciu vzduchu.

Pestovanie ruží príliš blízko pri sebe povedie k chorobám a škodcom hmyzu.

Ako sa starať o ruže pre svieži kvet

Ruža potrebuje počas leta náležitú starostlivosť. Začiatkom leta venujú obyvatelia leta pozornosť zavlažovaniu a kŕmenie, od júla vykonávajú prevenciu chorôb a škodcov.

Je dôležité nezabudnúť na mulčovanie a uvoľňovanie - tieto postupy pomáhajú ružiam kvitnúť čo najrýchlejšie.

zalievanie

V lete sa staráme o ruže na záhrade, aby kvitli bujne a dlho

Voda rastlina 2-3 krát mesačne, hojnosť závisí od veku kvetu. Polovica vedra vody sa strávi na mladom kríku, dve vedrá na dospelého. Ak ruža rastie na suchej a piesočnatej pôde, zalejte ju častejšie.

Procedúra závisí od poveternostných podmienok: ak je leto daždivé, zníži sa počet zavlažovaní. Odporúča sa zvlhčiť pôdu večer, aby sa počas odparovania stratilo menej vlhkosti. Od augusta sa množstvo vody znižuje na prípravu plodiny na jeseň a zimu.

uvoľnenie

Po každom zalievaní sa pôda uvoľní do hĺbky 5 až 6 cm, čím sa zabezpečí prístup kyslíka ku koreňom, zabráni sa rastu buriny a objaví sa škodca.

Uvoľnenie chráni pôdu pred koróziou, takže voda lepšie preniká do koreňov.

Uvoľňujú ružu 1-2 krát mesačne, v závislosti od počasia a pôdnych podmienok. Neodporúča sa prehlbovať motyku o viac ako 5 až 6 cm, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému rastlín.

pleťou

Skúsení pestovatelia kombinujú burinu ružovej záhrady s uvoľnením. Hlavným cieľom postupu je chrániť kvety pred burinou, ktorá čerpá vodu a živiny zo zeme. Na odstraňovanie buriny použite motyku alebo motyku.

Odporúča sa vyhnúť kontaktu nástroja so stopkami a nepreniknúť hlbšie ako 2-3 cm.

Pozor! V ružovej záhrade sa často vyskytujú jednoročné buriny, ktoré sa rozmnožujú semenami, napríklad väznicovým semienkom, quinoa, hogweedom. Letným obyvateľom sa odporúča, aby ich zo stránky odstránili pred vytvorením semien. V budúcnosti to pomôže chrániť ruže.

Optimálnym časom na odchod je suché a pokojné počasie, takže buriny rýchlejšie vysychajú. Pri vysokej vlhkosti buriny vyvolajú výskyt hmyzích škodcov.

mulčovanie

Mulčovanie obohacuje pôdu o živiny a udržuje vlhkosť. Mulčovanie chráni korene kvetov pred spálením v južných oblastiach.

Pred zákrokom záhradníci odstránia burinu a zvyšky rastlín. Ako kompost používajte hotové kompozície alebo pokosenú trávu, triesky, piliny, humus.

Kompost je obzvlášť obľúbený: vyživuje pôdu a predlžuje kvitnutie ruží. Hrúbka mulčovacej vrstvy je asi 5 cm.

Vrchný dresing

V lete potrebujú kvety hnojenie fosforečnanom draselným. Posilňujú imunitu rastlín, chránia ich pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a vyživujú pôdu.

Fosfor ovplyvňuje veľkosť pukov a podporuje tvorbu nových koreňov, zatiaľ čo draslík je zodpovedný za mrazuvzdornosť. Letní obyvatelia používajú hotové hnojivo "Bona Forte". Okrem stopových prvkov obsahuje kyselinu jantárovú a kremík. Predáva sa vo forme granúl, preto je pohodlné a efektívne používať.

Používa sa tiež kŕmenie komplexom Fertika Kristalon. Hnojivo rozpustné vo vode zvyšuje intenzitu farby kvetov a listov, predlžuje dobu kvitnutia. Na zalievanie sa 10 ml produktu rozpustí v 10 litroch vody a zmes sa pridá pod koreň. Niektorí záhradníci používajú tento produkt ako listový obväz.

prerezávanie

Ruža sa pravidelne oreže, 1-2 krát do roka. Stimuluje rast nových výhonkov, chráni krík pred škodcami. Dĺžka rezu závisí od potenciálu každej kvetiny. Ak ruža nerastie dobre, odporúča sa ju prerezať o 15 - 20 cm, čo zaručuje zdravie krovia a obnovenie vývinu.

Pozor! Na zákrok sa používa záhradný nôž a prerezávač. Nástroje musia byť dezinfikované a ostré, aby sa zabránilo poškodeniu a deformácii výhonkov. Najlepšie je používať rukavice, aby ste predišli zraneniu hrotmi.

Kvet je vždy odrezaný nad očami, rez by mal byť šikmý, nie rovnomerný. V opačnom prípade bude ruža po procedúre zotavenie trvať dlho. Suché a choré konáre sa úplne odstránia. Odstránia sa aj zábery, ktoré sú tmavohnedé.

Ochrana pred chorobami a škodcami

V lete sa staráme o ruže na záhrade, aby kvitli bujne a dlho

Ochranné a preventívne opatrenia sú potrebné pre ruže akéhokoľvek veku a v každom štádiu vývoja. Choroby a škodcovia sa vyskytujú z rôznych dôvodov: v dôsledku agrotechnických chýb, nadmernej alebo nedostatočnej vlhkosti, kyslej pôdy, odpadu na mieste.

Na pestovanie zdravej ružovej záhrady používajú záhradníci tieto metódy:

  1. Ruže sa postriekajú fungicídom a akaricídom "Tiovit Jet". Droga pomáha zbaviť sa múčnatky a sania hmyzu. Produkt sa predáva vo forme granúl, ktoré sa rozpustia vo vode a nastrieka sa na rastlinu vo vzdialenosti 15 až 20 cm.
  2. Roztok kvapaliny Bordeaux (1%) pomáha zbaviť sa hrdze. Listy, výhonky a puky sa striekajú z rozprašovacej fľaše skoro ráno.
  3. Na ochranu proti septorii, voškám a čiernym škvrnám sa používa roztok založený na prípravku Topaz. Pred spracovaním odstráňte všetky postihnuté časti zariadenia a spálte ich.

Funkcie starostlivosti v závislosti od typu / odrody ruží

Ruže sú rozdelené na šplhanie, trpaslík, hybridný čaj.

šplhanie Vyznačujú sa dlhými a vyvinutými výhonkami, používajú sa na zdobenie oblúkov, tŕňov a plotov. Pri starostlivosti o ne sa osobitná pozornosť venuje prerezávaniu: pomocou nej dávajú kríku požadovaný vzhľad a tvar. Prerezávanie sa vykonáva začiatkom jari a koncom leta. Odporúča sa ružicu skrátiť tak, aby dĺžka jednej stonky nebola väčšia ako 20 cm. Obľúbené odrody záhradníkov sú Rosarium Utersen a Elf.

výška trpaslík ruže nepresahujú 40 cm. Kríky sú elegantné a miniatúrne, vyžadujú dobré osvetlenie. V lete musia byť rastliny kŕmené 2 až 3-krát organickými látkami (kompost, hnoj, humus) a minerálnymi hnojivami (draselná soľ, superfosfát). populárne odrody trpasličie ruže - kolibrík, rozmarín, Meidi.

Have čaj hybridný ruže kompaktné vysoké výhonky a jemné kvety. Aby ste ich udržali svieži a kvitli dlhšie, je potrebné ich správne zalievať. Rastliny netolerujú sucho, ale tiež netolerujú nadmernú vlhkosť. Po zvlhčení sa ruže posypú pilinami. Bežné odrody hybridných čajov sú Lovely Red, Grand Gala, Polar Star.

Podľa oblasti pestovania

U ruží na severe je dôležité posilniť imunitný systém. Na tento účel použite zložité obväzy, ktoré zlepšujú metabolizmus, saturujte Zem vitamínmi a mikroelementmi. Predpokladom odchodu je mulčovanie. Vrstva trávy alebo sena chráni koreňový systém pred náhlymi chladnými prasknutiami alebo mrazom.

V moskovskom a južnom regióne sa odporúča monitorovať úroveň vlhkosti v pôde. Zaliate kvety ráno, pred východom slnka. Toto jednoduché pravidlo bráni odparovaniu vlhkosti. Letní obyvatelia používajú vodu pri izbovej teplote, v priemere 1 vedro vezme 1 krík. Ak je pôda piesková a suchá, zvyšuje sa jej vlhkosť.

Skúsené záhradnícke tipy

V lete sa staráme o ruže na záhrade, aby kvitli bujne a dlho

Pred výsadbou stonka ruže vo vnútri alebo vonku, odporúča sa pripraviť pôdu. Mal by byť ľahký a drobivý, s neutrálnou alebo nízkou kyslosťou.

Pozor! Ružovú záhradu nemôžete umiestniť do oblastí, ktoré sa nachádzajú v blízkosti močiarov alebo podzemných vôd: na takýchto miestach je kvet často chorý. Platí to najmä pre záhrady oblasti Leningrad, Ural, Sibír a strednú zónu.

Neodporúča sa kŕmiť ružu častejšie ako jedenkrát každé 2 týždne. Prebytok mikroživín je rovnako nebezpečný ako nedostatok. Skúseným letným obyvateľom sa odporúča zapísať, kedy a do akej miery sa aplikovalo hnojivo. Pomôže to predchádzať chybám v starostlivosti.

Aby sme pochopili stav ruže, je pravidelne skúmané. Napríklad prítomnosť čiernych škvŕn naznačuje, že rastline chýba draslík a horčík a pokles lístkov signalizuje prebytok vody. V tomto prípade je pôda uvoľnená a pokrytá pieskom.

záver

Správna starostlivosť o ruže v krajine na otvorenom priestranstve má veľa funkcií. Takže každý rok je rastlina prerezávaná, aby získala čo najviac krásnych a voňavých púčikov. Zalejte ružovú záhradu iba vodou pri izbovej teplote, aby ste chránili pred chorobami a škodcami.

V lete sa odporúča kŕmiť kvety minerálnymi komplexnými prípravkami. Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní, púčiky sa zmenia na voňavé a farebné kvety, ktoré vás potešia až do konca leta.

Pridať komentár

záhradné

kvety