Prečo potrebujete orezávať lezeckú ružu po odkvitnutí v lete a ako ju správne vykonávať

Prerezávanie lezeckej ruže po kvitnutí v lete je nevyhnutnou procedúrou, ktorá udržuje tvorbu púčikov tento rok a budúcu sezónu. Tento postup podporuje rozvoj náhradných výhonkov u jednorodiacich ruží a v prípade zvyšných ruží stimuluje druhú vlnu kvitnutia. Ako správne rezať lezúce ruže a čo ďalej, povieme v článku.

Prečo prerezávať horolezecké ruže po kvitnutí v lete

Prečo potrebujete orezávať lezeckú ružu po odkvitnutí v lete a ako ju správne vykonávať

To je veril, že lezenie ruže nepotrebujú prerezávanie. Bez tohto postupu však kríky silno rastú, čo sťažuje prístup k vnútorným vetvám.

Ak to priestor dovolí, prírastky sa vytvoria horizontálne. Výsledkom je, že sa vytvorí veľa kvetinových kvetov a kríky stoja v rozkvete, čím priťahujú pozornosť. Táto formácia sa zjednodušuje starostlivosť o lezeckú ružu. Na zvislých stonkách sa vytvára iba niekoľko apikálnych výhonkov s kvetmi.

Prerezávanie lezúcich ruží je zárukou sviežeho kvetu, ale hlavným účelom postupu nie je tvoriť kríky a stimulovať tvorbu púčikov.

Zahŕňa riešenie úplne odlišných problémov:

 • organizácia vysokokvalitnej kostrovej základne;
 • odstraňovanie starých a suchých výhonkov;
 • stimulovanie rastu náhradných vetiev;
 • hygienický strih;
 • odstraňovanie krívavých kvetov.

Horolezecké ruže sa dokážu samy omladnúť vzhľadom na výskyt mladých vetiev namiesto starých neproduktívnych stoniek. Orezanie je iba pomoc pestovateľa, aby sa kríky udržali v perfektnom stave.

Osobitná pozornosť sa venuje vývoju náhradných výhonkov, pretože lezenie ruží kvitne na minuloročnom raste. Hlavnou úlohou pestovateľa ruží je získať silné výhonky, ktoré môžu v nadchádzajúcej sezóne skvelo kvitnúť.

Letné prerezávanie má ďalší dôležitý cieľ - kontrolu kvitnutia. Tento postup sa nazýva regulačný. Podporuje tvorbu púčikov a správny vývoj náhradných výhonkov v kvetoch s jednou kvetinou a v ružiach s rozkvetom stimuluje druhú vlnu kvetu.

Podmienky konania

Lezecké ruže sa rezajú po odkvitnutí: koncom leta - začiatkom jesene.

Priaznivé dni v roku 2020:

 • Júl: 1-3, 7-18, 22-31;
 • 1., 5. - 10. 12., 12., 17., 21., 24., 26. – 31.
 • September: 1-3, 6-13, 18-24, 29, 30.

Priaznivé dni v roku 2021:

 • Júl: 3 - 8, 13 - 17, 19 - 23, 27, 28, 31;
 • 1-6, 10-15, 17-19, 23, 27-31;
 • September: 1-3, 8-13, 15, 16, 19, 20, 24-30.

Typy orezania

Na vytvorenie záhradných ruží sa používajú 4 druhy prerezávania: sanitárne, omladzovacie, regulačné a stimulačné.

sanitárne zahŕňa odstránenie čiernych, hnedých, hnedých škvrnitých konárov. Rezajú sa ihneď potom, ako sa kríky uvoľnia zo zimného krytu. Pokusy o záchranu poškodených stoniek nedávajú očakávané výsledky - stále vysychajú a často sa stávajú zdrojom šírenia chorôb. Výhonky sa rozrezávajú postupne na zdravé drevo, aby sa neodstránil prebytok, potom sa zhromaždia a spália.

Orezávanie proti starnutiu - radikálny postup zameraný na predĺženie životnosti ruže. Biologický cyklus kvetu spočíva v strihaní starých vetiev, aby sa stimuloval výskyt náhradných výhonkov. Rastlina má úžasnú schopnosť regenerácie a takéto prerezávanie iba predlžuje jej životnosť. S náležitou starostlivosťou môže ruža rásť na rovnakom mieste viac ako 20 rokov.Zanedbanie radikálneho prerezania osudu Bush k spomaleniu starnutia a smrti. Staré vetvy sa odstránia z kruhu. Procedúra sa vykonáva na jar.

Referencie.Ak ruža výrazne oslabila a spomalila svoj rast, pestovatelia vykonajú radikálne prerezávanie a na kríku nechajú 2-3 silné výhonky a ostatné sa nakrájajú na prsteň.

formatívne prerezávanie sa vykonáva, aby sa puzdru získal tvar vázy. Za týmto účelom odstráňte slabé vetvy zdola: nikdy nebudú kvitnúť. Z 2 konkurenčných výhonkov zostáva najsilnejšia. Táto technika sa používa vtedy, keď sa vyžaduje iba jedna z troch vetiev, ktoré vyšli z púčika. Na rovnomerné osvetlenie kríka slnkom vyrezávajú pestovatelia kvetov časť výhonkov druhého poriadku.

stimulujúce prerezávanie spôsobuje, že ruža uvoľní nové výhonky. V práci sa dodržiava pravidlo: čím slabší je výhonok, tým viac je odrezaný a naopak.

Ako správne prerezávať lezúce ruže po odkvitnutí

Hlavné prerezávanie lezúcich ruží sa uskutočňuje po rozkvetu. Práca začína odstránením starých vetiev. Bazálne vyblednuté výhonky sú skrátené na spodnej časti a z mladých vetiev sa vytvára rám. Ak je málo mladých výhonkov, staré vetvy sa skrátia na 30 - 40 cm.

Prerezávanie prekvitajúcich ruží je jednoduchšie. Kvetinárstvo odstráni vyblednuté stonky až po prvý apikálny päťlistý list. Bez tohto sa vývoj rastu ruží oneskorí o 2 až 3 týždne, čo má negatívny vplyv na kvitnutie v budúcej sezóne a v niektorých prípadoch sa znižuje pravdepodobnosť, že uvidí aj nevýznamnú druhú vlnu o 90%.

Ak sa v polovici leta na kríkoch neobjavil dostatočný počet výhonkov, mladé vetvy sa položia vodorovne alebo sa rozprestierajú do výšky 30 - 40 cm, aby stimulovali výhonky. Ak na stavenisku rastú štepené ruže na lúčenie alebo formované do stonky, vykonáva sa okrem štandardného letného prerezávania pravidelná kontrola výskytu divo rastúcich rastlín, ktoré je potrebné včas odstrániť.

Potrebné materiály a náradie

Na ostrihanie ruží sa používajú ostro naostrené nástroje:

 • špeciálna píla;
 • dlhá rukoväť nožnice alebo nožnice na kefy;
 • záhradnícke nožnice.

Strihač s dvoma rezacími nožmi funguje ako klasický nožnicový nůž. Nástroj robí čisté a rovnomerné rezy, nedrtí výhonky a neoddeľuje kôru. Na prácu s ružami sa odporúča mať samostatný prerezávač a nepoužívajte ho napríklad na rezanie malín. Náradie sa pred prácou dezinfikuje lekárskym alkoholom alebo roztokom manganistanu draselného, ​​pravidelne sa pred skladovaním nabrúša a maže strojovým olejom.

Na odstránenie hrubých konárov sa používa strihač s pevnými rukoväťami. Funguje to ako páka. Záhradná píla je vhodná na odstraňovanie starých hrubých výhonkov, ktoré nie je možné použiť s inými nástrojmi.

Na ochranu rúk pred odrezaním a poškriabaním sa odporúča v krajných prípadoch rezať semišovými alebo koženými rukavicami - z hrubej plachty s vysokými manžetami.

Programy prerezávania

Stimulácia prerezávania lezúcich ruží po odkvitnutí je zvlášť dôležitá na vytvorenie hustej pokrývky steny alebo plotu.

Prerezávanie lezúcich ruží je rozdelené do 4 skupín v závislosti od typu rastu a tvorby výhonkov:

 1. Do prvej skupiny patria ruže kvitnúce v júni až júli na bazálnych výhonkoch minulých vetiev (Dorothy Perkins, Excelsa). Na jar má puzdro vodorovný tvar. Na výhonkoch z predchádzajúceho roka sú púčiky hojne zviazané a nové vetvy sa naďalej formujú rovnakým smerom. V septembri odrežte vyblednuté výhonky, s výnimkou 2-3 v minulom roku. Bočné výhonky sa skrátia o 2–4 púčiky.Prečo potrebujete orezávať lezeckú ružu po odkvitnutí v lete a ako ju správne vykonávať
 2. Druhá skupina ruží sa vyvíja podobne ako v prvom prípade. Jediným rozdielom je malé množstvo rastu koreňov. Letné kvitnutia sa začnú s minuloročnými výhonkami a bazálne sa neskôr stanú „vodcami“. Koncom leta sa konáre posledného roku rozrežú na „vodiče“, vyblednuté bočné a slabé stonky sa skrátia o 2-3 púčiky. Kríky kvitnú na vodorovne tvarovaných stonkách z minulého roku a skrátili výhonky.Korene a náhradné výhonky začínajú rásť.
 3. Ruže tretej skupiny kvitnú na výhonky bežného roka, líšia sa v tenkých a flexibilných stonkách, čo im umožňuje ich použitie na dekoráciu oblúkov, pergol, stien, tŕňov, plotov. Dlhé vetvy tvoria hlavnú kostru v horizontálnom smere alebo v miernom uhle. V lete sú základné stonky zviazané, vyblednuté púčiky a slabé konáre sú odstránené.
 4. Štvrtá skupina ruže sa vyznačujú pyramidálnym tvarom, miernym rastom, menej pružnými stonkami. Na výhonkoch bežného roku sa objavujú kvety. Dĺžka zvislých stoniek nepresahuje 3 m. Ruže sa používajú na vertikálne záhradníctvo, dlhé stonky sa viažu na podperu. Kvitnutie nastane na minuloročných výhonkoch. Vyblednuté puky sa pravidelne odstraňujú, slabé a choré vetvy sa rozrežú na 2-3 puky. Aby sa dosiahla symetria, niekoľko rozvinutých vetiev sa odstráni naraz. Aby sa stimuloval rozvoj bazálnych výhonkov, staré sa odrežú o 2/3 dĺžky.

Podrobné pokyny na prerezávanie

Pravidlá pre strihanie lezúcich ruží:

 1. Pri práci sa používa čistý a dezinfikovaný nástroj.
 2. Rez sa robí pod uhlom 45 °, takže klesá z obličiek. Zabráni sa tým stojatej vode.
 3. Pri výbere prerezávacieho bodu sa odporúča zamerať sa na vyvinuté puky, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na vonkajšej strane výhonku. Nové vetvy budú rásť skôr smerom von ako do stredu kríka.
 4. Pri snímaní výhonku je dôležité zaistiť, aby 5–8 mm stonky zostalo nad rozvinutým pupenom.
 5. Vďaka hygienickému strihu je rez vyrobený na zdravé drevo. Tenké, slabé, neproduktívne rastúce dovnútra vetvy sú odstránené k základni.
 6. Z každého púčka zostáva iba 1 výhonok.
 7. Na kríkoch sa udržiava taký počet výhonkov, čo zaručuje dobré osvetlenie a vetranie vo vnútri.

Všetky kusy ruží sú ošetrené záhradným lakom alebo špeciálnou pastou Rannet, aby sa zabránilo rozvoju infekcií.

Funkcie postupu pre rôzne odrody lezeckých ruží

Prečo potrebujete orezávať lezeckú ružu po odkvitnutí v lete a ako ju správne vykonávať

Jednotlivo kvitnúce tuláky vyblednuté konáre sa rozrežú na prsteň ihneď po odkvitnutí. Toto stimuluje vznik nových výhonkov v budúcej sezóne. Metóda sa používa hlavne na juhu.

V strednom pruhu, kde sú zriedkavé teplé letá a dlhá mierna jeseň, sa takýto účes vykonáva pred úkrytom na zimu. Pri dobrej výžive rastú nové riasy aj bez ďalšej stimulácie. U očkovaných tulákov sa ponechajú 3 až 6 výhonkov, u samých koreňov - 20. Po kvitnutí sa koruna mladých stoniek skráti o 5–7 cm, aby sa stimuloval opätovný rast bočných vetiev.

Veľkonohé lezce a kríky sú pololisté ruže, ktoré kvitnú opakovane. Hlavné prerezávanie takýchto odrody vykonáva sa na jar, súčasne so sanitárnym účesom. Riasy sú skrátené na prvú silnú obličku. V lete sa po odkvitnutí odstráni 1/3 dĺžky výhonkov. Toto zabezpečí aktívne vetvenie a stimuluje novú vlnu tvorby púčikov.

Referencie. Staré výhonky sa rezajú na jeseň až do výšky 30 cm nad úrovňou zeme a na bočných sa ponechávajú 2 až 3 puky.

Pokusy o vytvorenie sprejových ruží z horolezca alebo vysoký krík spôsobujú veľké škody na rastline. Energiu bude venovať tvorbe nových výhonkov, ktoré kvitnú až v druhej polovici leta.

krovia vystavené svetlu korekčné prerezávanie. V rozkvitnutých ružiach sa vykonáva v lete, po kvitnutí, v zvyšných ružiach, na jar. Vetvy vysokých krovín sú orezané o 1/3, nízke - o 1,2 m. Vyblednuté púčiky sa bez problémov odstraňujú. 3 roky po výsadbe sa každoročne odstránia 1-2 staré výhonky. V prípade jednokvetých krovín sa postup vykonáva na jar av lete.

Krajkové ruže, z ktorých mnohé sú súčasťou skupiny krovín, korigujú hustý rast. Na jar sú vystrihnuté staré výhonky a kučeravý strih, ktorý dáva kríku tvar gule.

Starostlivosť po prerezávaní

Vrchný dresing horolezecké ruže hrá dôležitú úlohu v ich rozvoji a rozkvetu.Niektorí pestovatelia uprednostňujú hotové hnojivá (napríklad Agricola pre ruže), iní si ich vyrábajú sami.

Rozptýlené pod kríkmi sú granulované kŕmenie a vložiť ich do zeme. Na jar sa používajú dusíkaté hnojivá, v lete sa používajú zmesi potaš-fosfor.

Referencie. V druhej polovici leta sú horolezecké ruže obohatené o „Kemira universal“, „Gloria“. Na stimuláciu vzhľadu pukov sa používajú prípravky „Epin“, „Zircon“ a „Bud“.

Počas suchého obdobia sa ružová záhrada zvlhčuje 2-krát denne. Na zavlažovanie používajte teplú usadenú vodu, ktorá sa nalieva pod koreň bez toho, aby padala na listy a púčiky.

Lezecké ruže častejšie ako iné odrody trpia infekčnými chorobami a sú napadnutí hmyzom. Záhradníci sa musia vysporiadať s voškami a roztočmi, listovými valcami, strapcami. Rastliny sa spracúvajú, keď sa zistia prvé príznaky infekcie. Na tento účel použite insekticídy "Karbofos", "Sharpey", "Inta-Vir", "Fufanon", "Fitoverm", "Aktellik", "Aktara", "Fosbecid".

Lezecké ruže sú choré s hrdzou, múčnatkou, sivou plesňou. Na ošetrenie sa používajú fungicídy („Horus“, „Delan“, „Rubigan“, „Previkur“, „Ditan M-45“, „Ridomil Gold“). Najnebezpečnejším ochorením v kultúre je bakteriálna rakovina. Infikované kríky musia byť vykorenené a spálené, pretože neexistuje žiadny liek.

Pred prezimovaním sa preskúmajú výhonky lezúcich ruží, odstránia sa všetky listy. Stonky sa vyberú z podpery a odrežú sa. Na stimuláciu kvitnutia o 2-3 týždne skôr, kardinál prerezávanie nespĺňajú, ale poskytujú dostatok voľného miesta na ukrytie kríkov. Výhonky sú ošetrené antimykotikami, spodná časť je izolovaná pieskom, rašelinou, smrekovými konármi. Pobočky sú zviazané v strapcoch a umiestnené na smrekové konáre. Zhora sú kríky pokryté netkanou textíliou, zemou, suchými konármi, slamou av zime pokrývajú snehom.

V oblastiach so zasneženými zimami znižujú záťaž stoniek zahrievaním ruží v oblúkoch. Rastliny s vysokým lezením nie sú odstránené z podpery, ale opatrne izolované pomocou priadze alebo lutrasilu. Položili pôdu na koreňovú časť a položili smrekové konáre.

Tipy od skúsených kvetinárov

Prečo potrebujete orezávať lezeckú ružu po odkvitnutí v lete a ako ju správne vykonávať

Tipy od skúsených kvetinárov, ktoré vám pomôžu udržať hojnosť kvetov a zdravie lezúcich ruží:

 1. Rastliny potrebujú podporu vzhľadom na druhové vlastnosti. Stena domu, oplotenie, altánok, pletivo sú perfektné.
 2. Vetvy sú fixované vodorovne tak, že ruža kvitne po celej svojej dĺžke. Ak ich pripevníte zvisle, púčiky sa vytvoria iba v hornej časti.
 3. Ako upevňovací materiál sa používa povraz z plastu. Bezpečne fixuje výhonky a nepoškodzuje ich.
 4. Kladenie starých kríkov na zimu je náročný proces, ktorý často trvá týždeň. Tento postup sa vykonáva striktne pri teplote nad nulovou teplotou vzduchu, pretože stonky sa zlomia v chlade.
 5. Blízko sa vysadzujú kvety, ktoré sú silne zapáchajúce: nechtík, nechtík, kôpr.

záver

Lezecké ruže môžu transformovať akúkoľvek budovu, či už je to stena nepozoruhodného vidieckeho domu, pletivo alebo starý drevený altánok. Kríky sú v lete orezané, aby sa vytvorilo správne puzdro, udržialo kvitnutie a stimulovala druhá vlna. Kvetinárstva odstraňujú odumreté, staré, suché a poškodené výhonky, ochabnuté púčiky a listy.

Pri práci používajú špeciálnu pílu, zastrihávač alebo krovinorez s dlhou rukoväťou, prerezávač. Všetky rezy sa robia pod uhlom 45 °, aby sa zabránilo zadržiavaniu vody v obličkách. Po prerezaní je rastlina napájaná draslíkom a fosforom, v prípade potreby napojená a vetvy pokryté na zimu pred začiatkom mrazu.

Pridať komentár

záhradné

kvety