Pokyny pre záhradníkov pre začiatočníkov: ako propagovať lezeckú ružu s odrezkami v lete po etapách

Lezecká ruža je jednou z najpopulárnejších rastlín medzi záhradníkmi. Ploty, brány, oblúky a stĺpy s ňou spojené premieňajú obyčajné nádvorie na stredomorské. Pri uvažovaní nad dizajnom terasy sa majitelia často pýtajú, ako je najľahšie šíriť a zakoreniť lezeckú ružu. Jednou z najpopulárnejších metód je štepenie.

Je možné v lete šíriť lezeckú ružicu odrezkami

Pokyny pre záhradníkov pre začiatočníkov: ako propagovať lezeckú ružu s odrezkami v lete po etapách

Rozmnožovanie lezeckej ruže odrezkami sa môže vykonávať kedykoľvek od jari do jesene. V lete je však tento proces náročný: výhonky sa rýchlo stávajú tvrdými a lignifikovanými, čo vedie k predĺženiu klíčivosti.

Nie je neobvyklé, že vysadené odrezky vysychajú kvôli vysokej teplote vzduchu a nedostatku vlhkosti. Správnym prístupom sa však týmto problémom dá vyhnúť.

Dôležité! Lezecké ruže sa takmer nikdy množia semenom, pretože sa nezachovávajú odrodové charakteristiky. Preto sú odrezky optimálnym a najjednoduchším spôsobom pestovania kvetín, ktoré sa vám vo vašej oblasti páčia.

Výhody a nevýhody letných odrezkov

Letné odrezky ruží majú množstvo výhod, medzi ktorými skúsení záhradníci rozlišujú:

 • nedostatok rastu koreňov u mladých kríkov;
 • priaznivé poveternostné podmienky, vďaka ktorým je možné množiť rôzne odrody ruží;
 • všetok sadivový materiál je ľahko dostupný;
 • trvanlivosť kríkov vysadených odrezkami v porovnaní s vrúbľovanými.

Hlavnou nevýhodou letných odrezkov je to, že mladé kríky nemajú dosť času na to, aby vytvrdli, preto musia byť na zimu spoľahlivo zakryté, aby ich ochránili pred chladom.

Dôležité! Odrody žltých ruží je ťažšie zakoreniť ako iné. Pre také kvety je ešte lepšie použiť metódu šírenia štepu.

Vhodné termíny

Júl je tradične považovaný za optimálne obdobie na šírenie lezeckej ruže. Do tejto doby výhonky dosiahli požadovanú hrúbku, ale ešte nemali čas zalesniť.

Musíte dávať pozor na počasie: ak sa po výsadbe v zemi očakáva pretrvávajúce sucho, vysadené ruže môžu odumrieť kvôli nedostatku vlhkosti. V tomto prípade sa odrezky prenesú na neskorší dátum alebo sa pripravujú na neustále postrekovanie a zvlhčovanie mladých rastlín.

Priaznivé dni

Podľa lunárneho kalendára do roku 2020 budú priaznivé dni na odrezky 21. - 24., 29., 30. júla, 1. - 2., 20. - 26., 28. - 29. augusta. V dňoch 30. až 31. augusta neochovajte kvety. V roku 2021 budú priaznivé dni na množenie odrezkami 4., 13., 15., 15., 19. - 23. júla, ako aj 3., 5., 6., 10. - 12., 14. – 15., 17. - 19. augusta.

Venujte pozornosť fáze mesiaca. Neodporúča sa prerezávať odrezky na nový mesiac. Ružičky môžu byť transplantované iba tesne pred alebo bezprostredne po splne.

Dôležité! Skúsení záhradníci uprednostňujú rezanie na rastúcom mesiaci.

Výber a príprava odrezkov

Lezecké ruže sa môžu množiť zelenými aj drevnatými odrezkami. Prvý sa zvyčajne zberá v lete, druhý - o prerezávanie na jar alebo na jeseň (na výsadbu budúci rok).

Pri výbere výhonku na štepenie v prvom rade venujte pozornosť jeho hrúbke a počtu pukov. Vhodné sú vetvy s hrúbkou 5 až 8 mm, na ktorých sa nachádza 3 až 5 zdravých púčikov.

Pokyny pre záhradníkov pre začiatočníkov: ako propagovať lezeckú ružu s odrezkami v lete po etapách

Rez sa urobí v uhle 45 ° vo vzdialenosti asi 1 cm od dolnej obličky. Horný rez by nemal byť umiestnený vyššie ako 2-3 cm od hornej obličky.

Potom nadbytočné listy odstráňte zdola a iba 2-4 z najmladších listov nechajte bližšie k vrcholu. Dĺžka rukoväte by nemala presiahnuť 12-15 cm.

Podobne sa vyberajú výhonky na vytvorenie vzduchových vrstiev. V tomto prípade je malý vak zeme pripojený k vhodnej vetve na správnom mieste, na ktorom klíčia nové korene.

Spôsoby, ako ich zakoreniť

Ako zakoreniť lezenú ružu s odrezkami v lete:

 1. Pripravené výhonky sa umiestnia do roztoku na stimuláciu rastu koreňov ("Kornevin", "Heteroauxin") na 24 hodín, potom sa zasadia do zeme do hĺbky 5 cm, vždy s miernym sklonom.
 2. Výhonky sa prikryjú plastovými alebo sklenenými uzávermi a denne sa zalievajú, vetrajú sa a navlhčia sa sprejovou fľašou. Úkryt sa dá odstrániť až potom, čo sa na výhonkoch objavia prvé puky.

Proces zakorenenia môže trvať až 1,5 mesiaca. O úspechu svedčí výskyt mladých listov na výhonkoch.

Niektorí záhradníci cvičia klíčenie koreňov vo vode alebo v zemiakoch. Zároveň sa voda mení každé 2 dni, teplotný režim sa pozoruje pri + 23 ... + 24 ° C a je zabezpečené mäkké, rozptýlené osvetlenie.

Pestovanie odrezkov zemiakov je populárne, pretože sú bohaté na škrob a iné živiny, čo vo väčšine prípadov robí tento proces úspešným. Vyberte si zemiaky strednej veľkosti bez hniloby.

Výsadba odrezkov

Ako šíriť lezenú ružu odrezkami v lete:

 1. Miesto je zvolené stmavené tak, aby klíčky nespálili pod páliacim slnečným žiarením. Umiestnite ich pod stromy tak, aby ich slnko občas zasiahlo.
 2. Posteľ pre výsadbu 8-10 cm sa pokryje pôdou sodno-humusovou, na ňu sa položí 3-4 cm zmesi piesku a rašeliny v rovnakých častiach.
 3. Hotové odrezky sa umiestnia do vopred pripravenej pôdy. Sú prehĺbené o nie viac ako 2 cm, inak sa proces zakorenenia výrazne spomalí.
 4. Mladé výhonky sú pokryté nádobami a pravidelne sa polievajú a zvlhčujú. Pozornosť by sa mala venovať aj zakrytiu mladých ružových kríkov na zimu, pretože až na jar sa tieto rastliny presádzajú na trvalé miesto rastu.

Napriek tomu, že dospelé ruže sú často kŕmené hnoja alebo humusom, odrezky z týchto prísad môžu hniť. Najprv by ste ich nemali používať.

Vlastnosti odrezkov v závislosti od regiónu

V závislosti od regiónu sa odrezky ruží vykonávajú v rôznych časoch. V severných oblastiach s chladnými a krátkymi letami je lepšie vykonať postup v júni - júli, aby mladé kríky mali čas získať silu ešte pred začiatkom chladného počasia.

Na juhu sa odrezky uskutočňujú do polovice augusta. V rôznych regiónoch sa uprednostňujú rôzne odrody.

Napríklad na Sibíri sú to špeciálne vybrané mrazuvzdorné ruže:

 • Rosarium Uetersen;
 • Westerland;
 • Nový úsvit;
 • William Shakespeare;
 • Zlatá oslava.
Pokyny pre záhradníkov pre začiatočníkov: ako propagovať lezeckú ružu s odrezkami v lete po etapách
Rosarium Uetersen

V strednom Rusku sú obľúbenejšie odrody, ktoré sa neboja vetra, premenlivej klímy a ktoré nie sú vyberavé do pôdy.

 • Baltimore Belle;
 • Bobby James;
 • Zlaté krídla;
 • Dortmund;
 • Mermaid.
Pokyny pre záhradníkov pre začiatočníkov: ako propagovať lezeckú ružu s odrezkami v lete po etapách
Baltimore Belle

V závislosti na odrode lezenia

Rezanie rôznych odrôd horolezeckých ruží sa príliš nelíši, odborníci však poznamenávajú, že tento proces je najúspešnejší pri odrodách s tmavými lístkami.

Pri výbere žltých ruží je lepšie uprednostňovať štepenie. Ak sú okvetné lístky biele alebo svetlé, odrezky nemusia byť pri prvom pokuse úspešné.

Ďalšia starostlivosť

Pokyny pre záhradníkov pre začiatočníkov: ako propagovať lezeckú ružu s odrezkami v lete po etapách

Po zakorenení odrezkov v otvorenom poli sa o ne starajú podľa štandardnej schémy: napojená, keď pôda vyschne, pridajte kŕmenie, uvoľnite pôdu a burinu. Keď Bush rastie, môžete to urobiť prerezávanie aby korunka získala požadovaný vzhľad.

Pri výbere vrchného obväzu pre ruže venujte pozornosť týmto faktorom:

 • hojného rozkvetu sa dosahuje vďaka fosforu;
 • chlorofyl sa syntetizuje s dostatočným množstvom horčíka;
 • vodná rovnováha v tkanivách je udržiavaná pomocou draslíka;
 • zelená hmota sa vytvára vďaka dusíku a koreňovému systému - vápniku.

Vrchný obväz by sa mal vykonávať dvakrát pred kvitnutím a dvakrát po kvitnutí. Po kŕmení je priestor okolo koreňov zmiešaný s rašelinou alebo humusom.

Na začiatku jari musia byť kríky ošetrené repelentmi proti hmyzu s kontaktnou povahou účinku. Mladé kríky na zimu pokryté spadané lístie na ochranu pred chladom.

Skúsené záhradnícke tipy

Tí, ktorí sa už dlhú dobu zaoberajú rezaním lezeckých ruží, sa musia riadiť nasledujúcimi pravidlami:

 1. Starostlivosť pre mladé kríky by mali byť dokončené koncom augusta - začiatkom septembra. Od tohto obdobia nie je potrebné rastlinu napájať a napájať. Inak bude naďalej poskytovať mladé výhonky, nebude mať čas na to, aby získal dostatočnú odolnosť proti mrazu a môže v zime zomrieť.
 2. Najlepšie je vysádzať rastliny v zamračenom, daždivom dni, aby korene nevyschli.
 3. Kvasinky môžu byť použité na hojné kvitnutie. 1 kg sušiny sa zriedi v 10 litroch teplej vody, potom sa výsledný koncentrát zriedi vodou v pomere 1:10 a na každé kríky sa pôsobí 1 litrom roztoku. Tento postup sa môže vykonať raz mesačne.

záver

Reprodukcia lezeckej ruže odrezkami je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ozdobiť svoje stránky svojimi obľúbenými odrodami. Túto metódu je možné použiť dokonca aj na ruže prezentované v kytici. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel a pravidelná starostlivosť sú kľúčom k úspechu v tomto odbore, čo je ťažké len na prvý pohľad.

Pridať komentár

záhradné

kvety