Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

Kráľovná záhradných kvetín - svieža a voňavá ruža - potrebuje v opatrnej starostlivosti a pravidelné kŕmenie. Zloženie výživných zmesí by malo obsahovať mikro a makro prvky: dusík, fosfor, draslík, vápnik, horčík, mangán, síru. Ako kŕmiť ruže v júli a aké hnojivá sú potrebné na bohaté kvitnutie, sa dozvieme v článku.

Potrebujú sa ruže kŕmiť v júli

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

Všetky odrody záhradných ruží sa musia kŕmiť počas celej sezóny, ale nie viac ako 2-krát mesačne. V lete sú položené púčiky a ruža potrebuje najmä draslík a horčík. Na svieže kvetu sa vrchný obväz aplikuje metódami koreňov aj listov.

Na riedkych pôdach začiatkom - polovici júla sa kvety kŕmia minerálnymi látkami. Osobitným nebezpečenstvom je dusík, ktorý vyvoláva súbor zelených hmôt. Namiesto rozkvitnutej ružovej záhrady existuje riziko, že sa rozprestiera Bush so sviežou zeleňou a bez púčikov. Dusík stimuluje vývoj nových výhonkov a spomaľuje dozrievanie dreva, v dôsledku čoho zimná odolnosť kvetu klesá.

Dôležité! Odporúča sa vylúčiť dusík od 15. do 20. júla. Jeho nadbytok vedie k vývoju múčnatky a pomalému lignifikácii výhonkov.

Čo hnojenie potrebuje ružu v júli

Zloženie letných obväzov ruží by malo obsahovať mikro a makro prvky. Bez nich kvet stráca svoju schopnosť rozvíjať sa a kvitnúť normálne. Nedostatok výživy vedie k deformácii, vysychaniu, strate farby listov, rozdrveniu púčikov, ich čiastočnej alebo úplnej absencii.

Zoznam základných prvkov pre ruže:

 1. Dusík je zodpovedný za zdravie a živosť výhonkov a listov.
 2. Fosfor je potrebný na to, aby rastlina tvorila púčiky.
 3. Draslík pomáha rastline absorbovať fosfor.
 4. Vápnik je zodpovedný za vývoj koreňového systému.
 5. Horčík prispieva k syntéze chlorofylu.
 6. Mangán, železo, zinok, meď zlepšujú metabolizmus rastlín, predlžujú dobu kvitnutia.

V tabuľke sú uvedené príznaky a dôsledky nedostatku a prebytku látok.

živný deficit Prebytok
dusík Bledá farba listov, červené škvrny, predčasná absciscia. Skrátené výhonky, slabé kvitnutie, neúplné zrenie dreva. Tmavo zelené lístie, rýchly zelený nárast hmotnosti, mäkké stonky, vývoj plesňových chorôb.
fosfor Tmavo zelená farba listov s fialovými alebo červenými odtieňmi, hnedo-fialové pruhy na okrajoch a škvrnách na zadnej strane listu. Orgován a stopky, slabé výhonky. Odložené kvitnutie. Solenie pôdy, poruchy látkovej výmeny, trávenie železa a medi.
draslík Žlté listy so zelenými žilami, suché okraje. Zmena zo žltej na červenú fialovú. Malé puky, mladé listy sú červené s hnedými okrajmi. Sčernenie a odumretie spodných listov. Odložený rast a vývoj krovia.
vápnik Slabé stonky, suché vrcholky mladých listov, smrť stopiek. Odložený vývoj koreňov.
železo Žlté okraje listovej čepele, úzky zelený pásik pozdĺž žily na úplne žltom liste, sfarbené malé žily. Z listov sa postupne stáva biely krém. Bledé listy a výhonky.
magnézium Bezfarebné škvrny na listoch, tmavo červené oblasti medzi žilami, mŕtve zóny červeno-žltej farby, zatiaľ čo okraje listu zostávajú zelené. Oneskorená absorpcia draslíka.
síra Svetlo zelené listy, červené škvrny. Prebytok sa zvyčajne nepozoruje.

načasovanie

Ruže sa kŕmia striktne po odkvitnutí 2 až 3-krát mesačne.Niektorí záhradníci radšej sledujú fázy mesiaca.

V roku 2020 sa považujú za najpriaznivejšie dátumy kŕmenia:

 • suché a tekuté hnojivá: 2, 3, 6, 7, 11 až 19, 29 až 30 júla;
 • výlučne suché hnojivá: 9. - 10., 16. - 17., 25. - 26. júla.

Priaznivé dni v roku 2021:

 • suché a tekuté hnojivá: 4-7, 13-17, 19-22, 27-28, 31. júla;
 • výlučne suché hnojivá: 1-3, 11, 18, 24-25, 29-30.

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

Ako nakŕmiť

Minerálne hnojivá sa vyrábajú vo forme prášku, granúl, tabliet, roztokov. Organické látky sa zavádzajú v tekutej forme a kombinujú sa s minerálmi. Kombinácia oboch typov vám umožní dosiahnuť maximálne výsledky.

Minerálne hnojivá

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

V predaji sú špeciálne hnojivá s obsahom dusíka, fosforu a draslíka v optimálnom dávkovaní. Výrobky týchto spoločností sa osvedčili ako vynikajúce: Gardena, Pokon, Agricola-Aqua, BioEkor, Gloria (granule s magnéziom), Hera (humát draselný a stopové prvky), Spezial-Rozendunger.

Po kvitnutí sa ruže oplodnia univerzálnymi komplexmi draslíkom a fosforom („Kemira universal“) spolu s infúziou mulleínu alebo vtáčieho trusu.

Dusík je obzvlášť efektívny a užitočný na pestovanie zelenej hmoty začiatkom júla. Na prípravu roztoku na 10 litrov vody odoberte 1 polievkovú lyžicu. l. močovina alebo dusičnan amónny. Vrchné obväzy sa nanášajú začiatkom júla.

Draslík a fosfor sa pridávajú do komplexu raz počas pučiaceho obdobia. Najobľúbenejšie jedlo pre všetky kvitnúce rastliny:

 • superfosfát (30 g na 10 l vody);
 • síranu draselného, ​​draselného horčíka (30 g na 10 litrov vody).

S nedostatkom vápnika sa kríky napájajú dusičnanom vápenatým (25 - 30 g na 10 litrov vody). Droga „Kemira Universal 2“ pomôže kompenzovať nedostatok vápnika (30 g na 10 litrov vody).

Minerálne hnojivo "Gloria" v granulách má predĺžený účinok a obsahuje horčík a vápnik. Hnojivo je rovnomerne rozložené po pôde na kopanie.

Hnojivo Bona Forte v tekutej forme sa naleje do plastových nádob. Obsahuje horčík, kyselinu jantárovú, mikroelementy v chelátovej forme. Kvety sa oplodňujú od skorej jari do polovice júla raz s prestávkou 10 - 15 dní.

Je to zaujímavé:

Ako sa starať o dom vzrástol v kvetináči - sprievodca pre začiatočníkov kvetinárstva

Sprievodca rezaním ruží na jeseň pre začínajúcich kvetinárov

Ako chrániť kríky a ako liečiť ruže na jar pred chorobami a škodcami

Organické zlúčeniny

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

Organické hnojivá sa pripravujú nezávisle. Sú to rovnaké ľudové lieky, ktorých zložky sú vždy na dosah ruky u záhradníka: kompost, hnoj, rašelina, zelené hnojivo.

Rada. Nepoužívajte čerstvý hnoj na kŕmenie ruží, horí koreňový systém rastliny. Namiesto toho vezmite hnitý hnoj.

Organické obväzy:

 1. 2,5 až 3 litre kuracieho hnoja na 50 litrov vody. Zmes sa nadávkuje 4 až 6 dní pod viečkom a potom sa zriedi vodou v pomere 1:10. Pred použitím sa k roztoku pridá 30 g superfosfátu a 500 g popola. Na zavlažovanie sa 3 litre infúzie nariedia v 10 litroch vody.
 2. 5 litrov hnoja, 500 g superfosfátu, 500 g popola na 50 litrov vody. Zmes sa podáva infúziou jeden týždeň. Na zavlažovanie sa 5 litrov zriedi v 10 litroch vody.
 3. Hlaveň je z 80% naplnená čerstvým mulleínom a naplnená po okraj vodou. Na každých 10 litrov pridajte 100 g popola. Zmes sa podáva infúziou počas 14 dní, za občasného miešania. Pred použitím sa do infúzie zmieša 30 g superfosfátu, síranu draselného alebo horčíka draselného.
 4. Na 10 litrov vody zoberte 100 g drevného popola na zavlažovanie a 200 g na 10 litrov na postrek listov. Počas použitia sa roztok neustále mieša, aby sa získala suspenzia.
 5. Čerstvé žihľavy sa pevne zložia do vedra s objemom 10 litrov, spolu s koreňmi sa pridá 100 g superfosfátu, 200 g popola, vyleje sa vodou a trvá na tom týždeň. Na urýchlenie procesu je vedro ponechané na slnku. Na zavlažovanie použite neobmedzenú infúziu (1 l / 10 l), na rozprašovanie sa prefiltruje a pred použitím zriedi (0,5 l / 10 l).

Kaša sa zavádza do pôdy a minerálne kompozície sa zavádzajú do listov, čím sa dávka znižuje trikrát.

Ako oplodniť pre svieži kvet na záhrade

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

V júli sa tvoria kvapky rosy, takže počas tohto obdobia rastlina potrebuje obväzy obsahujúce draslík a horčík. Pre hojné a dlhodobé kvitnutie záhradníci používajú:

 • superfosfát (30 g na 10 l);
 • humát sodný ako súčasť hotových komplexných hnojív („Hera“);
 • dusičnan amónny (30 g na 10 l);
 • horčík draselný (30 g na 10 l).

Mnoho záhradníkov používa ľudové recepty: roztok hnoja alebo mulleínu zmiešaného s drevným popolom, žihľavová infúzia.

Pred a počas obdobia pučania sa kríky kŕmia zmesou síranu draselného a superfosfátu v pomere 30: 100 na 10 litrov vody. Po zalievaní sa do pôdy zavedie roztok mulleínu a bylinnej infúzie na báze žihľavy. Potom sa pôda opatrne rozdrobí hnilobou kravského hnoja. Mulčovač by nemal prísť do kontaktu s vetvami a listami.

Výber kŕmenia v strednom pruhu

Pri pestovaní ruží v podnebí stredného Ruska je obzvlášť účinné kŕmenie listami. Živiny aplikované na lístie rýchlo prenikajú do rastlinných tkanív, a to aj pri nedostatku slnečného svetla a nízkych teplotách pôdy.

Kompozícia sa aplikuje pomocou sprejovej fľaše večer alebo za oblačného počasia. Vrchný obväz sa neaplikuje pri najmenších príznakoch plesňových ochorení a počas obdobia kvitnutia.

V Urali

Počas pučiaceho obdobia sa ružové kríky hnojia komplexnými minerálnymi zloženiami na báze fosforu a draslíka (monofosfát draselný, dvojitý superfosfát). Na stimuláciu kvitnutia a zväčšenia priemeru kvetov používajte špeciálne prípravky (Bud) alebo výrobky na báze kyseliny gibberellovej.

Postrek sa vykonáva po objavení sa mladých výhonkov začiatkom júla. Na prípravu roztoku zoberte 2 g stimulantu na 1 liter teplej vody.

Na Sibíri

Na Sibíri sa top obliekanie vykonáva od júna do júla. Koncom mája - v polovici júla sa kŕmia ružovými kríkmi:

 • mulleínový roztok 1:15 alebo kuracie trusky 1:20, keď výhonky dosahujú výšku 10 cm;
 • komplexné minerálne hnojivá počas prvého pučiaceho obdobia.

V auguste sa hnojivá nepoužívajú, pretože ďalšie kŕmenie vyvoláva obnovenie zelenej hmoty a negatívne ovplyvňuje zimnú odolnosť.

Ako nakŕmiť ruže

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

Hnojivá pre záhradné ruže sa aplikujú dvoma spôsobmi: koreň a list. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky. Na určenie, ktorá z nich je pre ružu najlepšia, záhradníci odporúčajú vyskúšať obidve a vyhodnotiť výsledok. Všetko záleží na podmienkach pestovania, type pôdy a podnebí.

Korenový obväz sa aplikuje ihneď po zalievaní alebo daždi, aby nedošlo k spáleniu koreňov. Pri listových procedúrach sa často používajú bylinné infúzie. Kríky ruží sa rozprašujú večer alebo za oblačného počasia, aby sa živná kompozícia pod vplyvom slnečného žiarenia neodparila.

Koreňovým spôsobom

Korenové dresingy aplikované priamo do pôdy, suché alebo mokré, sa považujú za najúčinnejšie. Okolo kmeňa je vykopaná plytká priekopa s polomerom 15 cm, do ktorej sa vloží vrchný dresing s trávnikom a zakryje sa zeminou. Pri zalievaní sa hnojivá rozpúšťajú a prenikajú hlboko do pôdy a postupne ich saturujú živinami.

ako list

Vrchný obväz na listoch sa aplikuje, keď je rastlina oslabená alebo poveternostné podmienky nie sú najpriaznivejšie. Kompozícia sa aplikuje sprejom, až kým nie je list úplne zvlhčený. Spracovanie sa uskutočňuje na oboch stranách.

Zloženie listových hnojív by malo obsahovať mikro a makro prvky. Dusík a draslík sa dokonale rozpúšťajú v studenej vode, takže je vhodné pripravovať roztoky bezprostredne pred postrekom. Superfosfát sa podáva infúziou vo vode pri teplote miestnosti počas jedného dňa. Listový obväz sa odporúča za suchého, ale nie horúceho počasia.

Recepty na riešenie výživných látok:

 • 30 g močoviny na 10 litrov vody (na prevenciu plesňových chorôb a napadnutia hmyzom);
 • Trvajte na tom, že 10 g humátu sodného na 3 litre horúcej vody počas 10 hodín, potom pripravte pracovný roztok s pridaním vody (250 ml koncentrátu na 5 litrov vody);
 • 50 g superfosfátu na 1 liter horúcej vody, nechajte 3-4 hodiny, pretrepte, rozrieďte v 10 litroch vody, pred spracovaním kríkov pridajte 20 g dusičnanu draselného;
 • 10 g síranu horečnatého na 10 litrov vody;
 • 25 g dusičnanu vápenatého na 10 litrov vody.

Listový obväz sa aplikuje okamžite po zmiešaní. Nesolia pôdu, ničia prospešné mikroorganizmy a dážďovky. Obväzovanie listov by sa nemalo vykonávať na mokrom lístí, v chladnom, daždivom počasí alebo v deň, keď sa očakáva silná rosa. Obzvlášť nebezpečné je listové krmivo na listoch s ložiskami čiernych škvŕn.

Skúsené záhradnícke tipy

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

Tipy od skúsených kvetinárov, ktoré vám pomôžu udržať krásu a zdravie vašej záhradnej ružovej záhrady v lete:

 1. Pred kŕmením ruží počas kvitnutia a pučania venujte pozornosť skutočnosti, že hnojenie je možné aplikovať iba vo fáze aktívneho pučania. Počas obdobia kvitnutia sa postup nevykonáva. Po odkvitnutí naneste organické látky a minerály.
 2. Namočte superfosfát do horúcej vody, granule sa nerozpúšťajú dobre v studenej vode.
 3. Ruže reagujú s vďačnosťou na hnojenie dusíkom, ale snažte sa byť opatrní a tento stopový prvok úplne od polovice júna odstrániť.
 4. Roztok na báze stlačeného droždia je vynikajúci dresing, ktorý vždy pomáha v neprítomnosti hotového roztoku so stopovými prvkami. 1 kg čerstvého droždia sa rozpustí v 10 litroch teplej vody a pred použitím sa zriedi vodou 1:10. Nalejte 1 liter do každého kríka.
 5. Nechajte zhnitý hnoj na kopanie na jeseň av júli pod každým kríkom nalejte roztok pripravený z 1 kg vtáčej trusky a 10 litrov vody raz.
 6. Pri pestovaní ruží v kyslých pôdach používajte drevný popol. Roztok predlžuje dobu kvitnutia a nasýti ruže ďalšími stopovými prvkami.
 7. Alternatívne organické látky a minerály pre lepšiu absorpciu živín.

záver

Na svieže a bohaté kvitnutie potrebuje ruža organické a minerálne hnojivá. Pri ich používaní je dôležité pamätať na to, že koreňové a listové dresingy sa nanášajú buď v období pučania alebo po odkvitnutí.

Hnojenie dusíkom sa uplatňuje až do polovice júla, potom sa úplne zastaví. Prebytočný dusík spôsobuje množenie zelenej hmoty, zastavuje lignifikáciu, čím zhoršuje zimnú odolnosť rastliny. Minerály ako draslík, horčík, fosfor sú zodpovedné za svetlú farbu listov a kvetov. Mangán, železo, zinok, meď predĺži dobu kvitnutia.

Pridať komentár

záhradné

kvety