Rozmnožovanie liehoviny odrezkami v lete pre začiatočníkov: metódy zakorenenia a ďalšie činnosti

Spirea je nenáročný a veľkolepý okrasný ker. Rozmnožuje sa semenami a vegetatívnym spôsobom. Šľachtenie odrezkami je najjednoduchšou metódou, ktorú aj začínajúci záhradník úspešne zvládne. Zvážte, ako správne šíriť v lete odrezky.

Je možné v lete rozmnožovať liehovinu odrezkami

Vegetatívne rozmnožovanie liehoviny je najjednoduchšia, a preto najbežnejšia metóda. Rezne sa vykonávajú s rovnakým úspechom počas celého vegetačného obdobia: od jari do jesene.

Niektorí záhradníci vykonávajú zákrok v lete od júla, pričom uvádzajú nasledujúce výhody:

  • schopnosť okamžite pripraviť sadivový materiál, pretože do tejto doby aktívny rast zelene na rastlinách kvitnúcich na jar končí a odrezky zostávajú zelené a čiastočne lignínované;
  • zakorenenie pred začiatkom chladného počasia;
  • prežitie rastlín - 70%.

Letné odrezky môžu byť spojené s určitými ťažkosťami spôsobenými zvláštnosťami počasia. Takže musíte často čakať, aby nebol príliš horúci a suchý. V opačnom prípade existuje riziko, že stopka nebude zakorenená.

Rozmnožovanie liehoviny odrezkami v lete pre začiatočníkov: metódy zakorenenia a ďalšie činnosti

načasovanie

Niektoré druhy liehovín, napríklad Japonci, sa nakrájajú v júni. Väčšina ostatných je od júla. Nezávisle od mesiaca a odrody rastlín sú chladné, oblačno až daždivé dni najpriaznivejšie pre odrezky.

Výber a príprava odrezkov

Na množenie liehoviny odrezkami v lete sa zberajú jednoročné, polooligované a mladé zelené odrezky.

Výsadbový materiál je rezaný zo zdravých kríkov, ktoré nemajú vizuálne príznaky poškodenia škodcami alebo chorobami. Profily sa vyrábajú ostrým nožom v uhle 30 °. Horná časť vybratého záberu je orezaná v pravom uhle.

Dôležité! Z mladých výhonkov bežného roka sa vyberajú tie, na ktorých sa už kvitnutie zastavilo.

Budúce odrezky sú výhonky dlhé 11 až 15 cm, s 2 pármi zelených listov alebo púčikov. Na zakorenenie sa odrezané konáre umiestnia do roztoku, ktorý stimuluje tvorbu koreňov: „Kornevin“, „Epin“ alebo „Heteroauxin“.

Aby bolo zakorenenie rýchlejšie, odporúča sa úplne odstrániť 2 spodné listy z každého rezu a zvyšné horné listy skrátiť na polovicu.

Po vytvorení koreňov sa odrezky prevedú do samostatných nádob naplnených sypkým substrátom, ktoré sa skladajú zo zmesi vlhkého piesku a rašeliny. Výhonky sa zasadili do hĺbky 3 cm pod uhlom 45 °, postriekali sa vodou a prikryli sa plastovým obalom, čím sa vytvoril mini skleník. Sadenice sa pravidelne vetrajú a navlhčujú postrekom, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy.

3 týždne po začiatku zakorenenia sa rastliny zbavia úkrytu a udržiavajú sa ďalších 14 dní, pričom sa pravidelne zalievajú. Keď sa sadenice úplne vypestujú, presádzajú sa na trvalé miesto na otvorenom priestranstve.

Rozmnožovanie liehoviny odrezkami v lete pre začiatočníkov: metódy zakorenenia a ďalšie činnosti

Výsadba odrezkov

Transplantácia hotových odrezkov zozbieraných a zakorenených v lete sa uskutočňuje v polovici jesene. Vyberte si rovnú, dobre osvetlenú plochu pôdy, chránenú pred prievanom, s voľnou úrodnou pôdou.

Pripravia sa výsadbové otvory, ktorých šírka je 3-krát a hĺbka 1,5-krát väčšia ako veľkosť koreňového systému sadenice.

Referencie. Vzdialenosť medzi výsadbovými otvormi je 40–70 cm.

Rastlina sa umiestni do diery, korene sa jemne narovnajú a pokryjú zmesou záhradnej pôdy, rašeliny a piesku (1: 1: 1).Sadenice sú napojené a pôda okolo nich je mulčovaná.

Vlastnosti odrezkov v závislosti od regiónu a odrody

Načasovanie štepenia a výsadby sadeníc na otvorenom priestranstve je určené klimatickými vlastnosťami regiónu. Takže v strednom pruhu sa práce vykonávajú skoro na jar, ak sa odrezky odoberali a zakorenili vlani na jeseň, ako aj na jeseň, ak sa zakorenenie uskutočnilo v lete.

V chladnejších oblastiach je výhodná jarná výsadba.

Referencie. Ako zasadiť špirálu rozdelením kríka? Aby ste to dosiahli, vyberte zamračené počasie, vykopte krík, vyperte pôdu z koreňov a nakrájajte rastlinu na 2-3 časti. Každý by mal mať dostatok koreňov a nejaké silné výhonky. Korene sú upravené nožnicami na prerezávanie. Pozemky sa presádzajú do dier, pravidelne a hojne sa zalievajú, takže pôda nie je suchá.

Niektoré odrody plodín majú svoje vlastné charakteristiky odrezkov. Šedá špirála, japonský a zlatý plameň, ktoré sú na začiatku kvitnutia, sa v lete rozmnožujú zelenými odrezkami, keď sa výhonky bežného roka čiastočne ligní.

Zozbierané odrezky sa zakorenia do začiatku jesene a môžu sa v tom istom roku vysádzať na otvorenom priestranstve.

Ďalšia starostlivosť

Rozmnožovanie liehoviny odrezkami v lete pre začiatočníkov: metódy zakorenenia a ďalšie činnosti

Následná starostlivosť o vysadené mladé rastliny spočíva v zalievaní, uvoľňovaní a mulčovaní pôdy, obliekaní, prerezávaní a boji proti chorobám a škodcom.

Špirály potrebujú pravidelnú zálievku. V suchom období je preto potrebné na každý ker dvakrát mesačne až 15 litrov vody.

Pozor! Japonská spiraea je obzvlášť zraniteľná nedostatkom vlhkosti. Počas dlhodobého sucha sa zvyšuje riziko úhynu rastlín kvôli nedostatku vlhkosti.

Po každom zalievaní sa odporúča uvoľniť pôdu, aby sa nezhutnila. Mulčovanie pôdy organickými materiálmi: piliny, rašelina, plevy zo semien, orechov alebo pohánky pomôže tomu zabrániť a udržať vlhkosť v substráte. Hrúbka mulčovacej vrstvy by mala byť medzi 6 a 8 cm.

Na dosiahnutie úplného vývoja a hojného rozkvetu sa kŕmia špirálou skoro na jar komplexnou prípravou, napríklad „Kemira Lux“.... Odrody kvitnúce od júla do augusta sa v júni dodatočne hnojia.

Rastliny, ktoré dosiahli vek viac ako 7 rokov, sa vykonávajú na jarnom formatívnom prerezávaní, odstránia oslabené a skrátia výhonky, ktoré začali silne rásť.

Skúsené záhradnícke tipy

Rozmnožovanie liehoviny odrezkami v lete pre začiatočníkov: metódy zakorenenia a ďalšie činnosti

Pestovanie špirály z rezania nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti. Existujú však niektoré body, ktorých znalosť veľmi uľahčuje rozmnožovanie a kultiváciu kríka:

  1. V druhej polovici leta sa uskutočňujú letné odrezky s pololigonifikovanými výhonkami.
  2. Na odrezky sú vhodné rovné výhonky dlhé 10 až 15 cm, ktoré nesú najmenej 4 púčiky.
  3. Pri výsadbe sa musí vziať do úvahy uhol sklonu 45 °. Vďaka tomu je lepšie zakorenenie.
  4. Ponorte spodnú časť výhonku do sucha „Kornevin“ alebo „Heteroauxin“, čím dôjde k skorému prihojeniu.
  5. Zakorenenie trvá najmenej mesiac, počas ktorého sú odrezky v teplom a vlhkom prostredí a pokrývajú ho fóliou alebo narezanou plastovou fľašou.
  6. Je lepšie zasadiť liehovinu na slnečnom mieste. Čiastočný odtieň je zlý pre nádheru kvetu.
  7. Udržiavanie požadovanej úrovne vlhkosti v nádobách s odrezkami sa uľahčuje pravidelným postrekom rastlín a pôdy pod nimi.

Je to zaujímavé:

Ako sa starať o domáce črepníkové ruže - sprievodca pre začiatočníkov

Sprievodca rezaním ruží na jeseň pre začínajúcich kvetinárov

Jednoduché spôsoby uloženia odrezkov ruží až do jari a ich správne zasadenie

Ako propagovať lezenie ruže odrezkami v lete po etapách

Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

záver

Rezne sú najproduktívnejším spôsobom reprodukcie liehoviny. Na tento účel sa používajú čiastočne lignifikované a mladé zelené výhonky.

Po zakorenení v samostatných nádobách v mini-skleníku sa rastliny vysádzajú na otvorenom teréne v polovici jesene alebo na jar budúceho roka. Starostlivosť o ne zahŕňa súbor štandardných postupov: zavlažovanie, uvoľňovanie, kŕmenie a prerezávanie.

Pridať komentár

záhradné

kvety