Podrobné pokyny pre výsadbu pivoniek v lete v teréne pre začiatočníkov kvetinárstva

Svieža a jemná pivónia sa právom stala jednou z najobľúbenejších kvetín ruských záhradníkov. Biele, ružové, vínové, modré a dokonca čierne pivonky sú nenáročné na starostlivosť a ozdobia každú záhradu alebo chalupu. Pestovanie kvetinovej záhrady nebude vyžadovať veľa úsilia, najmä ak ju zasadíte v súlade so všetkými pravidlami. Ďalej sa podrobne zaoberáme tým, kedy sa pestujú pivonky na otvorenom priestranstve a aké tipy sa majú dodržiavať.

Je možné pestovať pivonky v lete

Podrobné pokyny pre výsadbu pivoniek v lete v teréne pre začiatočníkov kvetinárov

Pivonky sa vysádzajú na jar av lete. Na jarnú výsadbu sa vyberajú pivonky vo vreckách, ktoré sa umiestňujú na miesto od konca apríla do konca mája.

Pivoňky v nádobách sa vysádzajú v kvetinovej záhrade do polovice leta. Ak hovoríme o rozdelení a presádzanie vlastných kvetov, potom je pre tento postup vhodný ktorýkoľvek letný deň v auguste.

Výhodou letnej výsadby je, že rastlina je umiestnená na dobre vyhrievanej pôde. Na jar môžu mladé kvety zamrznúť, najmä v severných oblastiach krajiny.

Letné podujatie nemá žiadne nevýhody; hlavným je pozorovať agrotechnické vlastnosti postupu a zohľadniť klimatické podmienky v regióne.

Dôležité! Ak budete pestovať pivonky koncom leta, pred začiatkom prvého mrazy, zakorenia sa a budú mať čas sa pripraviť na prezimovanie. Už koncom jari alebo začiatkom leta bude kvetina potešiť kvitnutím.

Dátumy letnej výsadby pivoniek

Vhodnými termínmi pre pestovanie kvetín v zemi sú jún a júl. Pri výbere dňa záhradníci nezohľadňujú ani tak dátum v kalendári, ako poveternostné podmienky.

Najlepšie je suchý a teplý deň bez vetra alebo zrážok. Tiež by nemalo byť žiadne intenzívne teplo a spálené slnko - poškodzuje to trvalkové kvety. Podľa pravidiel sa nastupujú do služby skôr ako ráno do 8:00 alebo večer po 19:00.

Priaznivé dni

Pri výbere priaznivých dní sa veľa letných obyvateľov riadi mesačným kalendárom. Ukazuje, ktoré dátumy sú pre výsadbu kvetov najlepšie. Dôvodom je poloha Mesiaca na oblohe a ďalšie prírodné nuansy.

V roku 2020 priaznivé dátumy - 28. - 31. júla a 1. augusta, 21. - 23. augusta 31... To je veril, že to je v týchto dňoch, že rastliny korene rýchlejšie na mieste a je menej pravdepodobné, že ochorieť.

Ako si vybrať miesto pre výsadbu

Podrobné pokyny pre výsadbu pivoniek v lete v teréne pre začiatočníkov kvetinárov

Pivonky sú trvalé kvety, takže obyvatelia leta si vyberajú miesto na zamyslenú a dlhodobú výsadbu. V opačnom prípade pivonky nebudú kvitnúť, budete ich musieť transplantovať na nové miesto. To poškodzuje imunitu rastliny a jej koreňového systému.

Kvety sa nerastú v blízkosti chodníkov - krík silno rastie a narúša chodbu. Nie sú vhodné ani kvetinové záhony pri plotoch a domoch.

Priaznivé podmienky pre pivonky

Kvety sú nenáročné a zakorenia sa v akejkoľvek pôde. Môže ísť o ílovú, piesočnatú, zmiešanú pôdu. Pred výsadbou je však lepšie pridať biohumus do pôdy a dobre ho vykopať. Rašelina, piliny, kompost nebude rušiť kvety.

Organické látky vyživujú pôdu a zvyšujú jej úrodnosť. Na takejto krajine sa pivonka dokonale zakorení a poteší vás sviežou rozkvetou. Miesto pre výsadbu je vybrané ako slnečné alebo s difúznou polotienou. Vietor je prijateľný, ale nie žiaduci.

Čučoriedky, ozdobné cibule, narcisy a tulipány. Tieto rastliny sú vysadené letnými obyvateľmi do jedného kvetinového záhonu - získa sa originálna a farebná kvetinová záhrada.

Nepriaznivé prostredie pre pivonky - fialky, ľalie, ľalie do údolia a ruže. Tieto rastliny vyčerpávajú pôdu, čo môže viesť k smrti iných kvetov.

Dôležité! Pivoňky nie sú vysadené po zimolezoch, ružiach, egrešoch a malinách. Od zberu týchto plodín z miesta by mali uplynúť najmenej 2 roky. Pivoňky však môžete vysadiť po zelení alebo strukovinách - to nijako nepoškodí budúcu kvetinovú záhradu.

Použitie v krajinnom dizajne

Podrobné pokyny pre výsadbu pivoniek v lete v teréne pre začiatočníkov kvetinárov

Krajinní dizajnéri odporúčajú výsadbu rastlín s menšími kvetenstvo vedľa pivoniek.... Môže to byť kvetina bielej, modrej, žltej, červenej. Pivonky idú dobre s akýmkoľvek odtieňom.

Kvety sa pestujú v okrúhlych, štvorcových alebo stupňovitých kvetinových záhonoch - záleží na nápade záhradníka. Odporúča sa, aby ďalšie kvety kvitli aj po skončení kvitnutia pivoniek. Kvetinový záhon by nemal byť prázdny.

Na rovnaké kvetinové záhony sa tiež nevysádzajú rôzne odrody pivoniek. Je lepšie ozdobiť kvetinovú záhradu chryzantémami, ľaliemi alebo astry. Pivoňky vyzerajú zaujímavo v strede trávnika alebo v skalky.

Je to zaujímavé:

Ako propagovať lezenie ruže odrezkami v lete po etapách

Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

Druhy a najlepšie odrody trvalých petúnií

Príprava miesta pristátia

2 mesiace pred výsadbou sa pre kvety s hĺbkou 60 cm pripravia diery. Doteraz sa z pôdy odstraňovali zvyšky a zvyšky rastlín, vykopávala sa a hnojila sa organickým hnojením. Potom sa do jamy pridá drevný popol a superfosfát. V dôsledku toho by mal byť otvor vyplnený tak, aby asi 12 cm zostalo k okraju.

Ak je pôda kyslá, pridajte suché vápno - znižuje úroveň kyslosti pôdy.

Je dôležité dodržať interval medzi kríkmi pivoniek 1 m, v opačnom prípade sa veľké kvetenstvo navzájom zakrýva a zabráni sviežemu kvitnutiu.

Príprava sadivového materiálu

Na výsadbu sa vyberajú dvojročné sadenice s výškou 20 - 25 cm, ktoré je lepšie kúpiť v špecializovaných škôlkach, kvety sa predávajú v nádobách, kvetináčoch, vreciach. Obyvatelia leta preskúmajú korene, nemali by mať hnilobu, škvrny alebo plak.

Žltnutie alebo sčernenie sadenice je tiež neprijateľné - to hovorí o chorobách a slabej imunite. Pred výsadbou sa pivonky namočia do stimulátora rastu. Droga posilňuje koreňový systém, takže kvety sa na mieste rýchlejšie zakorenia.

Dôležité! Skúsení pestovatelia neodporúčajú nákup presušených sadeníc so sušenými alebo sčernenými púčikmi. Predajcovia môžu zaistiť, že púčiky sa prebudia, ale je lepšie to riskovať a okamžite si kúpiť zdravé sadenice.

Ako správne pestovať pivonky

Výsadba pivoniek do zeme v lete je jednoduchý postup aj pre začínajúcich kvetinárov. Hlavnou vecou je študovať všetky požiadavky a nuansy vopred.

Podrobné pokyny pre výsadbu pivoniek v lete v teréne pre začiatočníkov kvetinárov

Podrobné pokyny

Po príprave pôdy a ošetrení koreňov stimulátorom rastu začnú zasadiť rastliny na mieste:

 1. V strede diery sa naleje malý kopec.
 2. Dali tam odnož a jemne ho narovnali do strán.
 3. Púčiky puzdra sú umiestnené tak, aby boli vo vzdialenosti 5 cm od povrchu zeme.
 4. Korene posypte sypkou a suchou zemou.
 5. Rastlinu zalejte pod koreň teplou čistou vodou.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Častou chybou letných obyvateľov je prehĺbenie kvetu vo vzdialenosti viac ako 5 cm, a preto korene hnijú, púčiky nekvetú. Zostáva už len transplantácia kvetu na nové miesto.

Okrem tejto chyby záhradníci robia nasledovné:

 • vyberajte slabé a zjavne choré exempláre;
 • nezhnojujte pôdu organickými látkami;
 • nečistoty a burinu nečistite;
 • po výsadbe zabudnite na pivonky alebo nechajte prebytočnú vodu;
 • vykopať otvor nedostatočnej hĺbky.

Výsadba nuancie pre rôzne druhy pivoniek

Podrobné pokyny pre výsadbu pivoniek v lete v teréne pre začiatočníkov kvetinárov

Existujú stromové a bylinné pivonky. Na vysokých a pevných stonkách rastú arborescenty v huňatej forme. Výška rastliny - do 1 m, priemer kvetiny - do 30 cm.

Pri výsadbe pivoniek sa uistite, že koreňový golier je 15 cm pod úrovňou zeme.Milujú také kvety, čiastočný tieň a miesta chránené pred vetrom. Korene pivonky treelike potrebujú bohaté zalievanie, môžu dorásť až do dĺžky 2-3 m.

Bylinné pivonky sa vyznačujú silnými koreňmi a mäkkými stopkami do výšky 1,5 m a sviežou zeleňou.

Pred výsadbou sa pôda hnojí kostnou múčkou a superfosfátom, posledná vrstva sa skladá z rafinovaného piesku.

Potom, čo je rastlina mulčovaná rašelinou alebo hnojom, aby sa ochránili korene pred vonkajšími nepriaznivými faktormi. Na konci je dôležité nezabudnúť zhutniť zem rukami.

Pre rôzne regióny

Pivoňky sa dobre zakorenili vo všetkých regiónoch krajiny. Na severe je však lepšie predhnojiť otvor zmesou superfosfátu (100 g), vermicompostu (80 g), drevného popola (100 g) a rašeliny (50 g). Všetky prísady sú dôkladne premiešané a umiestnené na dne jamy.

Takéto kŕmenie chráni kvety v prípade prudkého poklesu teploty. Po výsadbe je kvetinová záhrada posypaná organickým alebo ozdobným kompostom. Chráni pred hmyzím škodcom.

Na juhu venujú pozornosť skutočnosti, že kvetinová záhrada sa nenachádza pod lúčmi spáleného slnka. Lepšie je umiestniť ho do čiastočného tieňa. V opačnom prípade bude potrebné kvety neustále zalievať, čo povedie k hnitiu koreňového systému a smrti celej rastliny.

Ďalšia starostlivosť

Podrobné pokyny pre výsadbu pivoniek v lete v teréne pre začiatočníkov kvetinárov

Ďalšia starostlivosť o kvetinovú záhradu pivonky spočíva v štandardných agrotechnických postupoch. Keď sa pôda vyschne, zalievajú sa pivonky - raz za 7-10 dní, v závislosti od regiónu.

Záhradníci odporúčajú ohriať vodu na slnku, pretože studená voda vyvoláva vývoj plesňových a infekčných chorôb. Pred postupom sa pôda uvoľní a zbaví buriny. Hĺbka uvoľnenia - nie viac ako 5 cm, inak sa môže poškodiť koreňový systém.

Pozor! Je nevyhnutné skontrolovať, či kvetinová záhrada nie je škodcami. Muchy a kliešte milujú hostinu na mladých listoch. Ak sa nájde hmyz, vyprie sa Bush a preskúma sa koreňový systém. Pivoňka je spálená. Ak nie sú žiadne stopy poškodenia, pokúsia sa oživiť rastlinu - ošetria ju Fitosporínom a zasadia späť.

Prvé kŕmenie pivoniek pozostáva zo síranu draselného (25 g) alebo dusičnanu amónneho (20 g). Finančné prostriedky sú rozptýlené okolo kríka a predtým uvoľnili pôdu. Po napojení na pivonku sa vyhnete chemickým popáleninám koreňov.

Po 3 až 4 týždňoch sa rastliny postriekajú roztokom 100 g cukru, 100 g droždia a 10 litrov teplej vody. Zmes sa nechá pôsobiť 2 hodiny a potom sa použije ako preventívne opatrenie proti škodcom.

Skúsené záhradnícke tipy

Aby sa pivné pivnice rýchlo zakorenili v záhrade a potešili letných obyvateľov svojim vzhľadom a nádhernou vôňou, odporúča sa dodržiavať tieto tipy:

 1. Pripravte pôdu 2 mesiace pred výsadbou. Toto by malo byť dobre osvetlené slnečné miesto mimo bažinatých oblastí.
 2. Sadenice kupujte iba na osvedčených miestach. Pred nákupom skontrolujte sadivový materiál - na ňom by nemala byť hniloba, škvrny alebo stopy hmyzu.
 3. Vyberte si suchý a teplý deň na výsadbu. Nezadávajte kvetiny v daždi alebo silnom vetre.
 4. Dodržiavajte pravidlá susedstva a pivonky rastlín mimo ruží a fialiek. Neodporúča sa tiež stavať kvetinový záhon, na ktorom sa pestovali maliny alebo zimolez.
 5. Po výsadbe a po každom zalievaní uvarte pivonky hranolkami alebo riečnym pieskom. To dodá kvetinovej záhrade upravený vzhľad a chráni rastlinu pred hmyzom.

záver

Pivoňky sa vysádzajú v čiastočnom tieni, po vykopaní pôdy a pridaní organických hnojív - rašelina, vermicompost, hnoj. Hĺbka výsadbového otvoru je asi 60 cm, vzdialenosť medzi kríkmi je najmenej 1 m.

Na výsadbu si vyberte zdravé dvojročné sadenice s výškou 20 - 25 cm, ktoré sa umiestnia do diery, rozprestrú korene a posypeme sypkou zeminou. Potom sa hojne naleje do vody zahriatej na slnku a mulčovaného. Ďalšia starostlivosť o kvetinovú záhradu - pravidelné zavlažovanie a kŕmenie, uvoľnenie a preventívne ošetrenie.

Pridať komentár

záhradné

kvety