Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Nie je možné si predstaviť záhradný pozemok bez kvetov - pozornosť upútajú farebné a voňavé puky. Petunia zdobia letné chaty a chalupy po celom svete. Prišla do Ruska z Brazílie. Existujú veľké a viac kvetinové odrody. V článku sa dozvieme o význame petúnie v ľudskom živote, o užitočných vlastnostiach a kontraindikáciách, o tom, ako kvety Petúnie vyzerajú a aké pravidlá sa pri pestovaní odporúčajú dodržiavať.

Čo je Petúnia

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Táto jedna alebo viacročná záhradná rastlina patrí do čeľade Solanaceae. Koreňový systém je slabo rozvetvený, stonky sú okrúhle, zelené. V závislosti od odrody môžu byť rovné alebo plazivé. Výška stoniek je v rozsahu od 20 cm (krátka) do 60 cm (vysoká). Stonky a listy sú mierne dospievajúce.

Kvety sú lievikovitého tvaru, koróny sú hladké alebo rebrované. Podľa tvaru kvetu sa rozlišuje niekoľko skupín: veľkokveté (od 7 do 13 cm v priemere) a viac kvetinové (od 5 do 8 cm). Petúnie farby sú biela, ružová, červená, svetlo modrá, modrá, fialová. Podľa tvaru rastliny sa rozlišujú amfely, kríky a kaskády.

Druhy Petúnie

Na pestovanie krásnej a zdravej petúnie na záhrade sa odporúča študovať hlavné charakteristiky odrody, vlastnosti jej pestovania, názvy populárnych druhov. Ďalej budeme uvažovať o štruktúre kvetov rôznych odrôd.

sofistika

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Rôznorodosť amerického výberu sa rýchlo zakorenila v Rusku. Jednoročná rastlina, výška bylinných stoniek je 30 - 35 cm. Listy sú malé, oválne, dospievajúce. Priemer kvetinových kríkov nie je väčší ako 28 cm, kvety sú jednoduché a majú zvlnený okraj.

Priemer koruny je asi 1 cm, v závislosti od odrody je možné maľovať svetloružovou, svetlo modrou, fialovou. Tieto farby tiež sprevádzajú rôzne odtiene, pruhy a prepady, vďaka ktorým je Sophistika ešte krajšia a originálnejšia. Odtiene petúnie sa môžu líšiť v závislosti od osvetlenia. Rozkvet Sophistika začína na konci júna a pokračuje až do prvého mrazu.

Anastasia

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Okrasná rastlina, jednoročná, nízka, kvet začína v júni. Okvetné lístky sú tenké a jemné, malované vo svetlo fialovej farbe. Na povrchu sú viditeľné fialové žily, vďaka ktorým sa Anastasia ľahko odlišuje od ostatných odrôd. Veľkosť kvetu je asi 6 cm, výška kríka je 30 cm.

Hustá koruna nie je poškodená dažďom a vetrom, vďaka čomu je táto odroda vhodná na pestovanie v oblastiach s nepriaznivými klimatickými podmienkami. Anastasia je vhodná na pestovanie v záhradných a balkónových nádobách a kvetinových záhonoch, zriedka ochorie.

grandiflora

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Ročná odroda Petúnie má viac ako 30 odrôd. Rastlina je poddimenzovaná, výška sa pohybuje od 25 do 50 cm, priemer obrovských kvetov je asi 10 cm. Listy sú bohaté na zelenú, farba kvetov je biela, karmínová, ružová, modrá, fialová. Povrch kvetu môže byť rovný alebo terry.

Pestovateľské obdobie začína začiatkom leta a trvá až do prvého mrazu. Pestujte Petúnie pre kvetinové záhony, hranice, záhradné štruktúry. Grandiflora je citlivý na zmeny počasia, netoleruje dážď.Kvôli zvýšenej vlhkosti sa kvety rozpadnú a na výhonkoch sa objaví hniloba.

Opera Supreme

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Dĺžka výhonkov je asi 1 m, veľkosť kvetov je 6 cm, tvar lievika. Farba je iná: biela, modrá, modrá, fialová. Kríky sú husté, rozvetvené, záhradníci im dávajú guľový alebo visiaci tvar - v závislosti od preferencií a pestovateľských podmienok. Napríklad guľová rastlina je vhodná pre pôdu a závesná rastlina pre kvetináč. Pre dlhé kvitnutie potrebuje domáca ampelous petunia Opera Supreme pravidelné hnojivá a obväzy. Je tiež dôležité okamžite odstrániť zvädnuté výhonky a kvety.

Pozor! väčšina odrody jahôd sú teplomilné, preto sa odporúča pestovať ich na teplých a dobre vyhrievaných miestach. Odrody ampel sú oceňované pre rýchly rast výhonkov, sviežu a dlhú dobu kvetu, veľké kvety, rôzne odtiene. Pre najlepší vývoj výhonkov sa odporúča pestovať takú Petúniu na kopci.

Ramblin

Petunia Ramblin sa pestuje na mieste, v kvetináčoch alebo vnútorné záhradné kvetináče - vyzerá rovnako krásne kdekoľvek. Kríky sú kaskádového typu, strednej veľkosti, výhonky sa vyvíjajú nerovnomerne. Možnosti farieb sú rôzne - od bielej po červenú, od modrej po tmavo modrú. Existujú exempláre farby hviezdnej oblohy alebo vápna, lososa, levandule, broskyne, vínovej.

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Jednoročná rastlina, púčiky sú usporiadané v pevnej stene. Krík má sám o sebe atraktívny guľovitý tvar bez účasti záhradníkov. V starostlivosti je Ramblin náladový, musíte poznať základné pravidlá pestovania petúnie.

Ľahká vlna

Ampel petúnie je ideálny pre pestovanie v kontajneroch a vo vonkajších podmienkach.

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Ľahké vlny kvitnú v roku výsevu, potešia záhradníkov s veľkými viacfarebnými kvetmi. Rastlina je jednoročná, klenutá a guľovitá. Dĺžka riasy je až 1 m, kvety tvoria súvislú podlahu. Rôzne farby: fialová, červená, biela, ružová. Odroda má tiež príjemnú nasladlú vôňu. Petúnie je nenáročná na odchod, nevyžaduje pravidelnú údržbu a hnojivá.

burgundské

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Bergundská kaskáda petúnie sa objavila na trhu relatívne nedávno. Výška kríka je asi 30 cm, výhonky sú silné a dlhé - asi 70 cm, veľkosť kvetu je 5 cm, farba je červeno-fialová alebo tmavo modrá. Burgundsko kvitne od mája do októbra, hlavne pestované v otvorenom poli... Kvety sú viacúrovňové, s vlnitými hranami. Corollas sú malé, žlté.

surfinie

Surfinia je druh záhradnej petúnie od japonských chovateľov. Kvety sú zvonovitého tvaru, veľkosť je asi 9 cm, odtiene sú svetlé, okvetné lístky sú jemné, s čistými žilami. Surfinia sa pestuje v strednom Rusku na výživných a priedušných pôdach. Rastlina má rozvinutý koreňový systém, ktorý vyžaduje pravidelné hnojenie. Surfinia patrí medzi ampelous petúnie, dáva veľké množstvo bočných výhonkov a veľa kvetov.

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Pozor! Okrem vyššie uvedených odrôd pestovatelia kvetov odlišujú Tumbelinu, Cascadis, Kreizitunia, Priscilla, Spherica, Typhoon, Tornado, Fanfara, Silver. Kvety rastú dobre na čerstvom vzduchu, používajú sa v krajinnom dizajne.

Optimálne podmienky pestovania

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Väčšina odrôd Petúnie dáva prednosť teplým a suchým letám. Na hojné kvitnutie sa vysádzajú na sypkej a úrodnej pôde piesočnatej hliny alebo hlinitého typu. Pôda musí byť dobre hnojená. Vegetácia tiež vyžaduje slnečné svetlo, v tieni alebo čiastočnom tieni, Petúnie rastie zle. Rastlina uprednostňuje južné alebo juhovýchodné oblasti. Neodporúča sa pestovať petúnie v blízkosti podzemných vôd, mokradí a vodných útvarov - v dôsledku vlhkého prostredia bude rastlina často ochorieť.

Pozor! Ak pestovať Petúniu na balkóne alebo v skleníkoch je dôležité zabezpečiť pravidelný prísun čerstvého vzduchu. V opačnom prípade sa výhonky a kvety vyvíjajú pomaly, slabnú a suché, rýchlo sa drobia.

Všeobecné pravidlá vykládky

Na pestovanie krásnej petúnie v záhrade kvetinových záhonov sa odporúča venovať pozornosť výberu semien a kapacít, dodržiavať dátumy výsadby a ďalšie odporúčania.

Výber semien, kontajnerov a pôdy

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Semená Petúnie sú veľmi malé, takže záhradkári ich dostávajú do špeciálnych granúl. Semená sú skryté v škrupine, je ľahké zasiať také petúnie... Keď sú výsadby zvlhčené, škrupina sa rozpustí iba semeno... Semeno sa predáva v špecializovaných predajniach. Skúsení záhradníci odporúčajú pozorne prečítať dátum exspirácie a informácie o výrobcovi na obale.

Pôda by mala byť ľahká, priepustná pre vlhkosť a výživná. Väčšina záhradníkov používa všestrannú záhradnú pôdu kúpenú v obchode. Pridáva sa do neho piesok alebo biohumus, aby sa uvoľnil. Niektorí ľudia kombinujú pôdu s rašelinovými trieskami, aby urýchlili vývoj koreňového systému. Zem by tiež mala byť v kyslosti neutrálna.

Na výsadbu sú vhodné špeciálne záhradné kontajnery s drenážnymi otvormi. Môžu to byť kazety alebo paletové boxy. Umývajú sa vodou, dezinfikujú sa slabým roztokom manganistanu draselného, ​​opláchnu sa a osušia sa čistou utierkou.

Dátum pristátia

Výsadbový čas závisí od pestovateľskej oblasti. Na juhu sa semená vysádzajú od polovice januára do februára, v moskovskom regióne - vo februári. V oblasti Volhy sa petúnie vysievajú od konca februára do apríla, na Ural a na Sibíri - od začiatku marca do apríla. Pri výsadbe je dôležité poskytnúť 10 hodín denného svetla. Ak je nedostatok svetla, organizuje sa podsvietenie žiarivkami.

Výsevné pokyny

Pripravená pôda sa naleje do nádoby a ponechá strany asi 1 cm. Semená sa umiestnia do pôdy a postriekajú sa teplou vodou, potom sa nádoba pokryje sklom a zem sa neposype zhora. Odporúčaná teplota vzduchu na siatie nie je nižšia ako + 20 ° С. Sadenice sa objavia za 4-6 dní a po mesiaci sa potápajú vo väčšej nádobe.

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Ako sa správne starať o Petúniu

Pri vývoji sadeníc je dôležité udržiavať podmienky pestovania a dodržiavať pravidlá starostlivosti... 7-10 dní po zbere sa petúnia oplodní - aplikujú sa minerálne komplexné obväzy obsahujúce dusík, fosfor, draslík a železo. Zosilňujte rastlinu, keď pôda vyschne pri koreňoch, obchádzajte stonky a listy. Používajú teplú vodu, studená voda môže vyvolať vývoj nebezpečných mikróbov. Aby mohla rastlina rásť a byť úhľadná, sadenice sa štiepia.

Pozor! Ak sú sadenice natiahnuté, znamená to, že nemajú dostatok svetla. Petúnie sa nepestuje na severných parapetoch alebo v tieni. Pri nedostatočnom osvetlení záhradníci používajú fytolampy.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Ak padajú výhonky petúnie, najpravdepodobnejším dôvodom je čierna noha... Plesňové ochorenie sa aktivuje v podmienkach vysokej vlhkosti a nedostatku slnečného žiarenia. Príčiny ochorenia spočívajú v pôde alebo v semene. Ak sa nájde čierna noha, odporúča sa okamžite odstrániť zasiahnuté stonky a listy a zostávajúce rastliny a pôdu ošetriť roztokom formalínu.

Ak rastlina zožltne, je ovplyvnená chlorózou. Príčinou choroby je nedostatok živín a organických látok, kyslá pôda, zavlažovanie studenou vodou. Ferovit pomáha zbaviť sa chlorózy.

Zo škodcov predstavujú hrozbu pre sadenice vošky, roztočov, strapcov. Najčastejšie ovplyvňujú už dospelé rastliny, vyskytujú sa však aj v sadenice. Na boj proti hmyzu pestovatelia kvetov používajú postrek chemikáliami - „Intavir“, „Confidor“, „Aktara“.

Výsadba petúnie na otvorenom priestranstve

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Petúnie sa vysadzuje na otvorenom priestranstve v druhej polovici mája po poslednom mraze. Na výsadbu vyberte ráno alebo večer zamračeného dňa a vopred pripravte diery vo vzdialenosti 20 cm od seba. Sadenice sú vopred napojené, rastliny sa opatrne premiestňujú z nádoby do pôdy a snažia sa nepoškodiť krehké korene.Po zamorení pôdy a navlhčení teplou vodou.

Petúnie sa kŕmia hotovými zmesami: Záhrada zázrakov, Kúzelná kanva, Ideálna, Kemira. Hnojenie sa zavádza podľa dávky uvedenej na obale. Biohumus, kyselina boritá a zlúčeniny draslíka a fosforu tiež stimulujú rast kvetín.

Pozor! Rastlina je často napojená, najmä v horúcom počasí. Vrchná vrstva Zeme by nemala vyschnúť, takže odporúčaná čistota zálievky je 1 čas za 4-5 dní. V daždivom lete je zalievanie znížené. Stagnujúca voda spôsobuje choroby, najmä ak počas výsadby nebola pripravená žiadna drenážna vrstva.

Časté chyby v raste

Pri pestovaní sadeníc používajú niektorí záhradníci plechovky od majonézy alebo kartóny na mlieko. Nie je zakázané pestovať petúniu v takýchto nádobách, ale nezabudnite na dezinfekciu nádoby. Na stenách a spodku môžu zostať stopy produktov, ktoré pri kontakte s pôdou vytvárajú mikroflóru nepriaznivú pre Petúniu. Je dôležité nielen vypláchnuť nádobu vodou, ale tiež ju ošetriť dezinfekčným prostriedkom.

Ďalšou častou chybou pri pestovaní je zahustená výsadba petúnií na mieste. Mnohé odrody sú svieže, takže vyžadujú priestrannú kvetinovú záhonu. Ak sú sadenice zasadené príliš pevne spolu, kvety a výhonky nebudú mať dostatok miesta a živín. Petúnie spomalí rast alebo sa úplne zastaví. Za 1 štvorcový m zasadil najviac 7 kríkov.

Liečivé vlastnosti petúnie

Záhradníci tvrdia, že kvetinová vôňa petúnie má priaznivý vplyv na dýchacie cesty človeka, zlepšuje fungovanie nervového a tráviaceho systému, zmierňuje stres... Tiež petúnie povzbudzuje, pomáha zbaviť sa bolesti hlavy. Kvet nespôsobuje alergie, čo platí najmä pre tých, ktorí nemôžu vydržať tvrdé a intenzívne arómy.

Pozor! Neexistuje vedecký základ pre výhody alebo poškodenia petúnie pre ľudí. Listy, kvety a výhonky sa zatiaľ nepoužívajú v tradičnej medicíne alebo na iných poliach.

Tipy od skúsených kvetinárov

Prečo sú kvety Petúnie dobré a ako ich správne pestovať

Na chov krásnej a svetlej Petúnie sa odporúča dodržiavať rady skúsených kvetinárov. Pomôžu vám vyhnúť sa častým chybám. Pred nákupom semien je napríklad lepšie preštudovať si recenzie a fotografie odrody alebo sa opýtať svojich priateľov.

Niekoľko tipov od záhradníkov, ktorí vedia všetko o petúnii:

  • na výsadbu, nákup semien v špeciálnej škrupine;
  • pripraviť pôdu a nádobu na výsadbu vopred;
  • udržujte sadenice na teplom a slnečnom mieste, pri nedostatku svetla, kupujte fytolampy;
  • keď sa objavia 2-3 listy, potápajte sa sadenice vo väčšej nádobe;
  • sadenice rastlín na mieste za oblačného pokojného počasia;
  • vodu a mulčujte pôdu ihneď po výsadbe;
  • hnojiť petúniu organickými a minerálnymi látkami;
  • pravidelne kontrolujte choroby alebo škodcov a prijímajte ochranné opatrenia.

záver

Pred výsadbou petúnie pestovatelia kvetov odporúčajú preštudovať si popis rastliny, jej vzhľad, pravidlá výsadby. Medzi obľúbené odrody sa odlišujú petúnia Grandiflora Prism, Tumbelina, Anastasia, Opera Supreme. V online katalógoch môžete študovať farebnú škálu petúnií - väčšina odrôd sa vyznačuje originálnymi farbami. Obyvatelia leta pestujú kvety pomocou sadenice, vopred pripravia semená, pôdu a nádobu. Výsadbové dátumy závisia od rastúcich regiónov. Pre správny vývoj petúnie sa odporúča regulovať hladinu vlhkosti a pravidelne sa kŕmiť koreňmi.

Pridať komentár

záhradné

kvety