Recenzia populárnych odrôd petúnií série Opera a ich funkcií

Petúnie je obľúbený kvet mnohých záhradníkov. Je nenáročná na starostlivosť, vyzerá luxusne a kvitne celé leto. Kvetinárstva rozlišujú operu Petúnie a jej poddruhy. Biele, žlté, modré a ružové kvetenstvo sa nachádzajú po celej dĺžke výhonkov, krásne sa krútia a trblietajú. Ďalej sa dozvieme všetko o opere Petúnie: vlastnosti starostlivosti a údržby, recenzie skúsených záhradníkov.

Petunia Opera - aká je táto séria odrôd

Opera - vládca jeleňové odrody Petúnie... Vyznačuje sa dlhými a kučeravými výhonkami, na ktorých sa tvoria kvetenstvo rôznych farieb.

Charakteristické rysy

Séria Petunia opery je hybrid, ktorý je výsledkom umelého opelenia kvetov. Má atraktívny vzhľad a silnú imunitu.

Kvetenstvo sa nachádza pevne po celej dĺžke výhonku, preto sa petúnie aktívne používa v krajinnom dizajne. Dokonca aj jeden hrniec s takouto rastlinou vhodne ozdobí altánok, verandu a ďalšie časti chaty.

Pozor! Petunia Opera je zasadená nielen v záhradách, ale aj v apartmánoch - na lodžiách alebo balkónoch. Dĺžka rias dosahuje 120 cm, kvet sa pestuje v kvetináčoch alebo kvetináčoch.

Populárne typy

Medzi odrodami Opery sú biele, ružové, fialové kvety. Každá odroda je krásna a nenáročná na starostlivosť, takže Petúbia sa dá vidieť v mnohých ruských záhradách.

Najvyšší malinový ľad

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Petunia Supreme Raspberry Ice (preložený ako „karmínový ľad“) patrí do tejto série odrody jahôd Japonský výber. Farba je bielo-ružová s fialovými žilami, priemer kvetov je 5 - 6 cm, dĺžka výhonku je do 1 m. Kvetiny sú umiestnené tesne pri sebe, listy sú bohaté na zelenú.

Najvyšší malinový ľad sa vyznačuje bohatým kvetom, nenáročným na denné hodiny. Petúnie vyzerá najlepšie v závesných kvetináčoch alebo zásuvkách. Vynikajúca voľba pre začínajúcich záhradníkov, ktorí sa práve začínajú zoznámiť s odrodami série Opera.

Modrá

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Celé meno petúnie je Opera Supreme Blue. Tvar puzdra je elegantný, dĺžka rias je asi 100 cm.

Kvety sú veľké, s priemerom 5 až 7 cm, modrofialové s odtieňmi. Listy sú svetlozelené, malé.

Letní obyvatelia na vedomie, že kvety nestrácajú svoj bohatý odtieň ani pod vplyvom slnečného žiarenia.

Opera Supreme Blue zriedka ochorie, má dlhé kvitnutia a odolnosť voči vonkajším faktorom.

Fialová

Opera Supreme Purple sa pestuje v závesných košoch. Priemer dospelého puzdra je asi 1 m, v niektorých prípadoch dosahuje 1,2 m.

Petúnie sa silne vetví, navonok pripomína prelamované a ľahké oblaky. Priemer kvetu - 6 cm, ružovo-fialová farba, bohatá a hlboká.

Opera Supreme Purple je jednou z najpopulárnejších odrôd: nevyžaduje veľkú pozornosť, je vhodná pre sprisahania akejkoľvek veľkosti.

biely

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Biela Petúnia so svetlo žltým stredom je vynikajúca pre zavesenie štruktúr. Je to jednoduché pri výsadbe a starostlivosti, Semená si môžete kúpiť v ktoromkoľvek záhradníckom obchode. Kríky sú upravené, dĺžka rias je asi 80 cm.

Kvety sú veľké, s priemerom 6 až 8 cm, listy sú bohaté na zelenú, strednú veľkosť. Opera Supreme White kvitne 5 mesiacov - od júna do októbra. Odroda je vhodná na pestovanie v ktorejkoľvek oblasti krajiny vrátane stredného pruhu.

Ružové ráno

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Doslovný preklad názvu je „ružové ráno“. Rastlina vytvára pružné riasy až do 1 m dlhé, ktoré spadajú do súvislej vlny. Farba je ružovo-biela, stredná je žltkastá.

Výhodou petúnie Pink Morn je, že ju nie je potrebné pripnúť, a to výrazne uľahčuje starostlivosť o rastlinu. Pestujte ju v kvetináčoch alebo kvetináčoch.

Pozor! Populárne sú tiež ďalšie odrody - Opera Supreme Red a Opera Supreme Coral. Červené a koralové kvety sú harmonicky kombinované s bielou, ružovou, žltou, modrou a fialovou.

Výhody a nevýhody

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Medzi výhody opery Petúnie patrí jej atraktívny vzhľad, nenáročná starostlivosť, nenáročnosť na denné hodiny..

Vďaka tomu kvetina dobre rastie v regiónoch s krátkymi letami, napríklad na Urale alebo na Sibíri. Opera Petunia sa tiež veľmi rád používa v krajinnom dizajne. Zdobia všetky záhrady.

Problémy s pestovaním operných petúnií môžu vzniknúť iba vtedy, ak sa nebudú dodržiavať pravidlá výsadby a starostlivosti. Napríklad, ak rastlina nie je napojená na čas alebo je vysadená v kvetináčoch s malým priemerom.

Dlhé riasy potrebujú prerezávanie a formovanie, inak sa petúnia zmení na spletenú guľu. Inak vyššie uvedené odrody nemajú žiadne nevýhody.

Rastúce vlastnosti

Získanie krásnej ampelous petúnie Bush nie je ťažké. Hlavnou vecou je dodržiavanie jednoduchých agrotechnických pravidiel a odporúčaní.

Pravidlá vykládky

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Ampel petúnie sa pestuje v kvetináčoch, kvetináčoch alebo škatuliach. Najskôr sa však semená naklíčia v pohári alebo špeciálnom kontajneri na sadenie. Uskutočňuje sa to vo februári prípravou pôdy a nádob. Predklíčenie semien posilňuje imunitu a záruky rastlín dlhé kvitnutie.

Vhodná pôda pre Petúniu pozostáva z rašeliny, listovej pôdy, piesku v pomere 2: 2: 1. Zložky sa zmiešajú a preosejú, aby sa zosvetlilo Zem.

Na urýchlenie klíčenia semien sa nádoba pokryje filmom alebo tenkým pohárom a premiestni sa do miestnosti, kde sa teplota udržuje na +20 ... + 22 ° C. Je dôležité zabezpečiť, aby pôda nevyschla, inak zomrie ampelous petúnie. Sadenice polievajte raz za 5 dní.

Pozor! Sadenice sa objavia 7-10 dní po výsadbe. V tomto okamihu sa odporúča sprejovať petúniu denne vodou pri izbovej teplote. Keď sa objavia prvé listy, film sa odstráni. Ďalej sa petúnia ponorí do krabíc alebo kvetináčov.

V záujme bezproblémového výsledku zberu sa letným obyvateľom odporúča opatrne odstrániť výhonky a jednou rukou držať korene kusom vlhkej zeme. Na pestovanie na mieste je vhodná rovnaká pôda, ktorá bola pripravená pre sadenice. Pred zberom sa rastlina tiež temperuje - vytiahne sa na čerstvý vzduch na 3-4 dni v rade.

Starostlivosť

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Petúnia je náročná na vlhkosť. Pôda by mala byť vlhká, ale nie mokrá, pretože nadmerná voda vedie k hubovým a bakteriálnym chorobám. Používajte iba usadenú a mäkkú vodu. Keďže petúnie sa pestuje v kvetináčoch, obyvatelia leta pravidelne sledujú hladinu nahromadenej vody v špeciálnych vaničkách. Nemôžu byť vždy mokré. To vedie k hnilobe koreňov.

Aby bolo kríky svieže a kvitli dlhú dobu, je pravidelne kŕmené. Hnojivá na báze humátov a aminokyselín sú na tento účel perfektné, napríklad prostriedky „Aminosol“, „MicroMix“ alebo „Humát + 7 jód“. Rozpustné vo vode kŕmenie sú rýchlo absorbované rastlinou, neobsahujú chlór, zlepšujú dekoratívne vlastnosti petúnie.

Pozor! Časté zalievanie môže spôsobiť stojatú vodu v zemi, preto je dôležité zlepšiť cirkuláciu vzduchu uvoľnením. Tento postup sa vykonáva pred každým zalievaním. Hĺbka uvoľnenia - 3-4 cm.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Bežnými chorobami petúnie sú pleseň hnedá, čierna noha, múčnatka; škodcoviavošky a kliešte. Príčiny výskytu všetkých chorôb a hmyzu sú podobné - zamokrenie, náhle zmeny počasia, nedostatok alebo nadmerné hnojenie, slabá imunita.

Aby sa predišlo chorobám, záhradníci sledujú čas výsevu, kvetináče dezinfikujú roztokom manganistanu draselného a sadenice temperujú.

Ak však Petúnia ochorie, použijú sa tieto metódy liečby:

  1. Kríky sa ošetria roztokom Bordeauxovej kvapaliny alebo manganistanu draselného (3 g na 10 l vody). Procedúra sa vykonáva skoro ráno po odstránení postihnutých rias a kvetov.
  2. Ak sa zistí hniloba, používa sa liek „Skor“ - systémový kontaktný fungicíd. Spotreba je 2 ml na 10 litrov vody. Striekajte Petúniu 2-krát s odstupom 14 dní.
  3. Na liečbu a prevenciu plesňových ochorení sa používa Fitosporin-M. Predáva sa vo forme prášku alebo pasty, ktorá je vhodná na použitie v akomkoľvek štádiu infekcie. Droga je šetrná k životnému prostrediu a kompatibilná s inými liečebnými metódami.

rozmnožovanie

Záhradníci používajú odrezky ako spôsob rozmnožovania. Kvetina sa pestuje od februára do mája pomocou minuloročných kríkov maternice a mladých petúnií pestovaných zo semien.

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Šľachtiteľský proces:

  1. Z kríkov sa odrežú apikálne odrezky dlhé 10 cm.
  2. Umiestnené v rastovom stimulátore "Kornevin".
  3. Vysadené sú v krabiciach s voľnou zeminou a pieskom, prehlbujú sa o 4 až 5 cm.
  4. Voda, prikryte fóliou a položte na parapet.
  5. Po 7 dňoch, keď sa objavia vláknité korene, sa transplantujú do sadenice.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Recenzia populárnych druhov petúnií série Opera a ich funkcií

Okrem výsadby kvetináčmi alebo kvetináčmi sa pestuje aj operná ampélia petúnie pozdĺž záhradných chodníkov alebo plotov. Na tento účel návrhári odporúčajú kúpiť špeciálne stojany na zásuvky. Petúbia s ich pomocou rastie správne - padá kaskáda.

Hlavná vec je umiestniť ich vo vzdialenosti 20 - 30 cm od cesty, inak vám riasy s kvetmi padnú pod vaše nohy.

Pozor! Záhradníci pestujú rôzne odrody operných petúnií spolu - dokonale spolu existujú. Pri výsadbe dodržujte vzdialenosť medzi výhonkami najmenej 20 cm. Je tiež nevyhnutné odrežať príliš dlhé konáre a pritlačiť vrcholy tak, aby sa Bush dobre udržoval.

Záhradné záhony tiež vyzerajú originálne. Kovové pletivo je zvinuté a zvnútra potiahnuté tmavým materiálom. Výsledný stĺp je vyplnený pôdnou zmesou a sú vytvorené otvory, do ktorých sú zasadené kvetinové klíčky. Tento „strom Petúnie“ vyzerá veľmi pôsobivo.

Recenzie kvetinárov

Záhradníci a záhradníci z celého Ruska zdieľajú svoje vlastné skúsenosti s pestovaním odrôd opery Petúnie.

Marina, Oryol: „Moja obľúbená odroda je Pink Morne. Kvety sú veľmi krásne a jemné, nespôsobujú problémy s starostlivosťou. Už štvrtý rok v rade pestujem kvetinu a ďalšiu sezónu chcem pestovať odrody Opera Pearl a White. ““

Grigory, Krasnodarské územie: "Vo svojej záhrade rastie modrá a žltá Petúnia Opera. Kvety sú veľké, svetlé, príjemné do oka až do jesene. Zalievam ich dažďovou vodou a trikrát do roka ich napájam humátom. Nepozorujem choroby a škodcov, čo je veľmi príjemné. ““

Polina, Saratov: "Prvýkrát som zasadil Supreme Raspberry Ice." Kvety strednej veľkosti, príjemný odtieň. Ale kvôli dažďom bolelo Bush, museli byť spracované zmesou Bordeaux. Budúci rok plánujem pestovať modré kvety. Dúfam, že nebudú chorí. ““

záver

Záhradníci odporúčajú pestovať Petúnie z sadeníc. Táto metóda zaručuje silnú imunitu rastlín a dlhé kvitnutie. Starostlivosť o Petúnie zahŕňa napájanie a kŕmenie, prerezávanie a uvoľňovanie.

Odrody opery sú nevyhnutné na vytvorenie krásnych a atraktívnych záhonov a kvetinových záhonov. Kríky sa pestujú v kvetináčoch, vertikálnych kvetinových záhonoch a kvetináčoch. Petúnie kvitne od júna do októbra. Počas tohto obdobia potrebuje preventívne ošetrenie chorôb a škodcov.

Pridať komentár

záhradné

kvety