Kedy je potrebné v lete presadiť pivonky na iné miesto a ako ich správne vykonať

Pivonky sú rovnako populárne u pestovateľov kvetín ako ruže. Napriek jednoduchosti starostlivosti si niektorí letní obyvatelia s týmito kvetinami nevedia poradiť. Buď rastú zle alebo vôbec nekvetú. Dôvodom tohto správania pivoniek je nesprávna výsadba alebo nedostatočná transplantácia. V tomto článku budeme hovoriť o presádzaní pivoniek na iné miesto v lete: kedy môžete transplantovať, ako to urobiť správne a po zákroku sa postarať o kvety.

Je možné v lete transponovať pivonky na iné miesto

Pivonky sú považované za sté výročia a môžu rásť na rovnakom mieste dlhšie ako 10 rokov.... Existujú prípady, keď rastliny rastú v kvetinových záhonoch už 50 rokov a potešili niekoľko generácií záhradníkov s hojným rozkvetom.

Kedy je potrebné v lete presadiť pivonky na iné miesto a ako ich správne vykonať

Ide však skôr o výnimku z pravidla ako o vzorec. Často, po 5-7 rokoch, pivoňky začnú chradnúť.: v koreňovom golieri slimáky, červy a mravce nachádzajú útočisko. Kvetinové puky sú položené hlbšie a hlbšie, v dôsledku toho sa kvety na kríkoch objavujú iba občas. Toto je signál pre pestovateľa: pivonky musia hľadať iné miesto.

Referencie. Na kríku, ktorý si vyžaduje transplantáciu, sa objavia škvrnité listy av oblasti podzemku listovina žltne a zaschne.

3 hlavné dôvody pre presadenie pivoniek v lete:

 • kvety sú choré, korene sú zhnité, lístie a puky sú postihnuté škodcami;
 • kríky boli v tieni kvôli prerastaniu kríkov a stromov;
 • rastlina prestala kvitnúť kvôli poklesu hladín živín v pôde.

Dátumy transplantácie letných pivoniek

Po vyblednutí púčikov sa odporúča transplantovať pivonky.... Stáva sa to koncom leta, najskôr začiatkom augusta. V letnom období sa rastlinám podarí zásoby živín a začína sa pripravovať na prezimovanie.

Najpriaznivejšie obdobie pre regióny stredného jazdného pruhu podľa skúsených kvetinárov, - 20. augusta - 20. septembra. Na Sibíri a v Urali je načasovanie približne rovnaké - od polovice augusta do polovice septembra. Na juhu sa presádzajú pivonky od 15. septembra do 25. októbra.

Priaznivé dni podľa lunárneho kalendára v roku 2020:

 • 28. - 28. augusta, 28. 29;
 • September - 1-3, 7-12, 18-24, 28-30;
 • 1. - 4., 6., 8., 10., 14., 17., 23. - 26. október.

Priaznivé dni podľa lunárneho kalendára v roku 2021:

 • 23. augusta 27-31;
 • September - 1-3, 8-13, 15, 16, 19, 20, 21, 25, 29, 30;
 • 3. - 4., 7. - 13., 16. - 21., 23. - 26. október.

Zaujímavé na webe:

Prečo musíte po kvitnutí prerezať lezeckú ružu

V lete sa staráme o ruže, aby kvitli bujne a dlho

Ako pestovať fialové ruže a ktoré odrody si vybrať

Výber nového umiestnenia

Pri výbere nového miesta pre pivonky sa odporúča zohľadniť úroveň osvetlenia.: je dôležité, aby bolo miesto slnečné alebo čiastočne v tieni. Miesto by malo byť chránené pred prievanom a nárazmi vetra. Kvetinárstva berú do úvahy aj umiestnenie podzemných vôd. Pivonky nerastú dobre v príliš mokrých a bažinatých oblastiach, čo vedie k rozpadu koreňového systému. Preto je miesto transplantácie vybrané na vyvýšenom mieste.

Pôda musí byť voľná a úrodná, ideálne - hlina s neutrálnou kyslosťou. Ak je to potrebné, pôda sa hnojí hnitým hnojom a rašelinou, riečny piesok sa zavedie do príliš ílovitej a upchatej pôdy.

Neodporúča sa pestovať pivonky pod stromami s rozširujúcou sa korunou. alebo zarastené kríky, pretože kvety budú neustále v tieni.

Referencie.Pivonky dobre s ľalií, delfínií, plamienok, phlox, dúhovky.

Príprava nového miesta transplantácie

Nové miesto sa začína pripravovať asi mesiac pred navrhovanou transplantáciou kvetu..

Na stavenisku sú vykopané jamky s hĺbkou 60 - 70 cm, v spodnej časti sa nachádza vrstva drenáže (rozbitá tehla, expandovaná hlina, kamienky), na vrch sa naleje výživná pôda, ktorú si môžete kúpiť v obchodoch pre záhradníkov alebo si ju pripraviť sami.

Vo veľkej nádobe sa zmieša 10 litrov rašeliny, kompostu, riečneho piesku, pridá sa 200 g drevného popola a 50 g superfosfátu.

Kedy je potrebné v lete presadiť pivonky na iné miesto a ako ich správne vykonať

Príprava pivoniek

Pred vykopávaním kríkov pivónie odporúča sa odrezať stonky takmer na úrovni zeme... Prerezávanie sa vykonáva naostrenými záhradníckymi strojmi. Listy nie je potrebné úplne odrezávať, pretože rastline poskytujú živiny.

Krík je vykopaný vidličkou zo všetkých strán a jemne páčte... Niektoré korene sa nevyhnutne odlomia, ale to nebude mať vplyv na stav rastliny. Potom oboma rukami uchopia stonky, vyklopia kríkom rôznymi smermi a opatrne vyberú podzemok spolu s hlinenou hrudkou. Korene sa zbavia pôdy pomocou vody z hadice a nechajú sa 3-5 hodín v tieni, aby trochu uschli a stali sa elastickými. To uľahčí rozdelenie kríkov.

Rozdelenie sa vykonáva manuálne, ak je to možné, alebo odrezaním odnože nožom, vopred ošetrené lekárskym alkoholom alebo manganistanom draselným. Pri delení je dôležité nepoškodiť obličky.

Na každej divízii zostane 3-5 púčikov a dĺžka koreňov by mala byť 15 až 20 cm... Prerezávanie príliš dlhé na ľahké pestovanie v diere.

V procese delenia podzemok je starostlivo vyšetrený zo všetkých strán, oblasti so stopami hniloby a plesní sú odrezané... Úseky sú posypané rozdrveným uhlím alebo rozmazané brilantnou zelenou farbou. Delenki sa môže namáčať pol hodiny v dezinfekčnom roztoku manganistanu draselného alebo v lieku „Maxim“. Na stimuláciu tvorby koreňov použite dodatočne „Heteroauxin“ alebo „Kornevin“.

Existuje iný spôsob ochrany koreňov počas transplantácie. - spracovanie pomocou hliny. Aby sa to dosiahlo, hlina sa zmieša s vodou do hustoty kyslej smotany, pridá sa síran meďnatý (50 g na 10 l) a delenki sa ponoria do tejto zmesi.

Kedy je potrebné v lete presadiť pivonky na iné miesto a ako ich správne vykonať

Ako transplantovať pivonky na nové miesto

Ak je puzdro transplantované bez delenia, korene sa nemusia umývať.... Oddenok je vykopaný a opatrne premiestnený do jamy. Púčiky sú pochované nie viac ako 5 cm Pôda sa vyrovná a zalieva vodou s prídavkom manganistanu draselného.

Delenka sa umiestni do stredu pripravenej diery a pokryje sa vrstvou čistej pôdy.... Malé delenki sú vysadené vertikálne, veľké v miernom svahu. Pôda je zaliata čistou, usadenou vodou a posypaná pilinami, rašelinou alebo kôrou.

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Dôvody nedostatku kvetu po transplantácii:

 1. Nadmerné prehĺbenie podzemku. Pivonky nemajú radi hlboké výsadby a začínajú hniť. Optimálna úroveň pôdy je 3 až 5 cm od koreňového puku.
 2. Nesprávny výber miesta na presun. Pivoňky milujú svetlo a nevyvíjajú sa dobre v tieni.
 3. Pivonky rastú zle v kyslej pôde. Na normalizáciu kyslosti sa do pôdy pridáva dolomitová múka alebo hasené vápno (400 - 500 g na m²).
 4. Pri výsadbe boli použité príliš malé divízie, ktoré začínajú kvitnúť až 3 až 4 roky po výsadbe.
 5. Nedostatočné zalievanie alebo nadmerná vlhkosť.
 6. Pivoňky s nadmerným obsahom dusíka aktívne pestujú zelenú hmotu, nedávajú však kvety.

Prečítajte si tiež:

Ako a čo nakŕmiť ruže v júli pre svieži kvet

Ako prerezávať ruže po odkvitnutí, aby opäť kvitli

Posttransplantačná starostlivosť

Presadené pivonky si vyžadujú väčšiu pozornosť kvetinárstvo. Miera prežitia na novom mieste závisí od dodržiavania pravidiel poľnohospodárskej technológie.

Prvé 2 týždne sa nedotýkajú delenki a dávajú im čas na prispôsobenie... Výsadba sa zalievať hojne 1-2 krát týždenne. Korene by mali dostať dostatočné množstvo vlhkosti a pri častom zalievaní povrchov sa navlhčí iba vrchná vrstva pôdy.Pod každú vložku sa v závislosti od veľkosti vložky naleje 5 až 15 litrov usadenej vody. V suchom počasí sa zvyšuje frekvencia zalievania a uvoľňuje sa pôda pod kríkmi.

Dusík by sa mal opustiť, pretože spôsobuje aktívny rast zelenej hmoty a rastlina nemá čas sa pripraviť na prezimovanie. Hnojenie potašom a fosforom sa uplatňuje iba 2 až 3 roky po transplantácii.

Príprava na prezimovanie začína začiatkom prvého chladného počasia... Kríky sú úplne odrezané, pokryté rašelinou, slamou a suchým listom. V oblastiach so silnými a málo zasneženými zimami sú pivonky pokryté netkanými vláknitými a smrekovými konármi.

Kedy je potrebné v lete presadiť pivonky na iné miesto a ako ich správne vykonať

Tipy od skúsených kvetinárov

Tipy od skúsených kvetinárov na pomoc začiatočníkom na udržanie zdravia, dlhovekosti a svieži kvet pivoniek:

 1. Najlepšie miesto na pestovanie rastlín je otvorené a slnečné miesto na kopci. Na tmavom a vlhkom mieste začnú kvitnúť.
 2. Nárazový vietor a prievan pre pivonky sú horšie ako mráz, takže kvetinová záhrada sa nachádza v blízkosti plotov a budov.
 3. Neodporúča sa pestovať pivonky pod vysokými stromami s rozprestierajúcou sa korunou a veľkými kríkmi, v tieni ktorých kvetina takmer kvitne.
 4. Pivonky milujú úrodnú, priedušnú pôdu s neutrálnou kyslosťou. Čím viac živín v pôde, tým nádhernejšie kvitnú kríky.
 5. Pri presádzaní sa neodporúča prehĺbiť rastové púčiky. Inak nebude bujné kvitnutie.
 6. Po výsadbe pozemkov alebo kríkov sa pôda ľahko stlačí rukami, ale v žiadnom prípade nohami, aby nedošlo k poškodeniu rastových púčikov.
 7. Pri výsadbe v horúcom počasí je kruh kmeňa posiaty rašelinou alebo slamou, aby sa zachovala vlhkosť v pôde a zabránilo sa vyschnutiu koreňov.
 8. Na zalievanie pivoniek použite vodu s prídavkom „Kornevin“ na stimuláciu tvorby koreňov.
 9. Prvé 2 až 3 roky po výsadbe sa pivonky zriedka oddávajú sviežemu kvetu. Na stimuláciu tvorby púčikov sa odporúča odstrániť púčiky v prvom roku kvitnutia, aby Bush vynaložil menšie úsilie na vytváranie koreňov. Púčiky sa odstránia zo strán puzdra.
 10. Púčiky froté odrôd pivoniek na kyticu sú rozrezané napoly otvorené, nie froté - vo fáze farebného púčika. Kvety sú rezané ráno, takže vydržia dlhšie vo váze.

záver

Pivonky môžu rásť na rovnakom mieste roky alebo dokonca desaťročia. Pestovateľom kvetín sa však odporúča každých 5 až 7 rokov premiestniť kvet na nové miesto. Žltnutie dolných listov, škvrny na ich povrchu, zriedkavé kvitnutie naznačujú potrebu transplantácie.

Ak pivonky rastú v tieni vysokých stromov a veľkých kríkov, dostávajú malé slnečné svetlo a reagujú bez púčikov. Na vyčerpanej pôde kvety nedostávajú dostatok výživy a chradnú. To všetko sú dobré dôvody na premiestnenie závodu na priaznivejšie miesto.

Pridať komentár

záhradné

kvety