Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

Petúnie je jednou z najpopulárnejších kvitnúcich rastlín. Svieži kríky s bielymi, ružovými, červenými, fialovými a škvrnitými kvetmi sa nachádzajú v záhonoch miest na záhrade, na balkónoch mešťanov. Na predĺženie kvitnutia a omladenie kríkov pestovatelia kvetov prerezávajú v polovici leta petúnie.

Prečo prerezávať Petúnie

Petunia - nenáročný závod, ktorý poteší sviežim kvetom. V polovici leta sa vykonáva účes, aby sa zachovala krása kvetov. Ak je Petúnia ponechaná bez dozoru, rastlina sa začne rozťahovať a kvety budú malé a matné.

Vyrezávanie z Petúnie sa uskutočňuje v štádiu pestovania sadeníc. Ak to chcete urobiť, štipnite hlavné vetvy, ktoré stimulujú tvorbu bočných stoniek. Špičky stoniek sa odstránia prstami alebo nožnicami, potom sa výhonky stávajú hrubšími a listy získajú bohatú farbu. Po dvoch týždňoch sa na puzdre objavia prvé púčiky, spiace púčiky sa aktivujú a rýchlo rastú.

Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

Zostrih Petunia je zahrnutý v zozname povinných postupov, aby sa kríkom dal čistý vzhľad. Táto metóda pomáha vytvárať neobvyklé tvary a meniť smer rastu stoniek. Môžete dať tvar gule alebo dolnej konáre v krásnej kaskáde.

Dôležité! Tvorba petúnií sa uskutočňuje iba vtedy, ak sa stonka počas vegetačného obdobia rýchlo rozdelila.

Správne prerezávanie rastlín pomôže, ak sú stonky vytiahnuté kvôli nedostatku svetla a nesprávnej starostlivosti. Bush odrody trhať bez ľútosti, takže zostáva len 15 cm na dĺžku, ampelous strih, ak je to potrebné. Po prerezaní rastlina rastie s obnovenou energiou.

Prerezávanie alebo štiepanie sa vykonáva výlučne na zrelých kríkoch. Stimuluje kvitnutie a umožňuje rozširovať sa Petúnie odrezkami. 3-4 týždne po prvom zákroku sa bočné stonky dodatočne skrátia, aby sa zvýšil objem. Ďalšie manipulácie sa vykonávajú podľa potreby, pričom sa berie do úvahy stav rastliny.

Podmienky konania

Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

Prerezávanie nie je ťažké ani pre začínajúcich pestovateľov. Tento postup sa vykonáva v závislosti od štádia vývoja rastlín. Začiatkom leta sa kríky aktívne rozrastajú a získavajú silu, vyzerajú zdravo a atraktívne. Na konci sezóny, bez riadnej starostlivosti, rastlina môže vyschnúť a kvitnutie úplne zastaví.

Prvé štipnutie sa uskutoční začiatkom júna, po ktorom petúbia získa zelenú hmotu a púčiky sa objavia na stonkách. Druhé prerezávanie sa uskutočňuje v júli až auguste s cieľom vytvoriť kríky a stimulovať kvitnutie.

Letné orezávanie proti starnutiu

V lete pestovatelia kvetov prerezávajú petúnie, aby omladili krík, dodali mu krásny vzhľad a stimulovali kvitnutie.

Pre bohaté kvitnutie

Ako aktualizovať zariadenie? V júli klesá kvitnutie petúnie a kríky stenčujú. Na stimuláciu vzhľadu nových kvetov sa vykonáva prerezávanie. Pri práci používajú záhradné záhradnícke nožnice, nožnice alebo ručne odrezávajú stonky. Ak tento postup ignorujete, rastlina začne minúť všetku svoju energiu na dozrievanie semien. Za týmto účelom sa skráti centrálny kmeňový a laterálny proces.

Referencie. Neodporúča sa štipnúť iba špičky stoniek, pretože nové konáre budú narastať a slabnúť.

Stonky sú zovreté na miestach, kde nezostali takmer žiadne kvety. Na rezanom stonku zostanú štyri listy. Suché púčiky sa odstraňujú ručne alebo nožnicami na nechty.skúsený pestovatelia radia štipka Petúnie raz mesačne do konca septembra.

Na vytvorenie kríka

Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

V auguste sa vykonáva orezávanie s cieľom obnoviť rastlinu a svieži kvet. Postup je rovnaký ako v júli.

V dôsledku intenzívneho kvetu Petúnia rýchlo stráca silu. Kríky sa kvôli svojej obnove pravidelne striekajú a kŕmia raz týždenne.

Po odkvitnutí sa rastlina oreže, ak sa kríky pestujú na ozdobné účely. Ak pestovateľ potrebuje semená, neprerezáva sa. Ak pravidelné štiepanie neprináša očakávané výsledky a listy zožltnú, odporúča sa orezať kríky o jednu tretinu. Rastlina sa odstráni z hrnca spolu s hlinenou zrazeninou a koreňový systém sa rozdelí na polovicu. Za týmto účelom bude naostrený nôž.

Po rozdelení odnoží sa petúnie transplantuje do väčších kvetináčov a naplní sa čerstvou pôdnou zmesou. Kontajnery sa na týždeň premiestnia na tmavé miesto a pravidelne sa zalievajú. Po tri týždne sa pôda hnojí dusíkom a potom prejde na zložité kŕmenie. Po takomto prerezávaní bude petúnie pokračovať v kvete koncom augusta a poteší sa novými púčikmi až do septembra.

Je to zaujímavé:

Opis odrôd a vlastností pestovania froté Petúnie

Ako pestovať Petúnie zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

Aké je nebezpečenstvo vošiek na petúniách a ako s nimi efektívne zaobchádzať

Ako prerezávať

Ako správne prerezávať svieži kvet? Postup sa vykonáva v súlade s niekoľkými pravidlami. Na tento účel použite záhradné nožnice alebo záhradnícke nožnice. Nástroje sú predbežne dezinfikované silným roztokom manganistanu draselného alebo lekárskeho alkoholu.

Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

Pravidlá prerezávania

Aby sa kríky mohli ľahšie vydržať prerezávanie a rýchlo obnoviť vitalita, postup sa vykonáva s prihliadnutím na nuansy:

  • kríky by mali byť silné a zdravé, na každej stonke by malo byť najmenej päť veľkých listov;
  • v pracovnej oblasti je umiestnená nádoba na zber odrezkov;
  • na každej stonke odstráňte vrchnú časť dlhú 3 až 4 cm;
  • postup sa vykonáva ráno alebo večer, keď slnko nie je také jasné.

Ako prerezávať Petúnie tak, aby kvitla v bujnej kaskáde

Na to, aby petúnie mohla kvitnúť v bujnej kaskáde, je potrebné ju omladiť dodržiavaním všeobecných odporúčaní. V prípade odrôd jantáru sú charakteristické padajúce tenké stonky, ktoré sú rezané na polovicu dĺžky. Je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že ak budete rezať v júli, potom už nebude mať rastlina čas na pestovanie dlhých rias.... Z tohto dôvodu sa ampulky odrežú hneď, ako stratia príťažlivosť.

Stonky kaskádových odrôd rastú nahor. Pri prerezávaní týchto petúnií nechajú výhonky dlhé 15 cm, ak sa odstránia iba vrcholy, šírka petúnie sa začne rozširovať. Takto sa vytvoria zaujímavé kvetinové tvary.

Dôležité! Prerezávanie sa uskutočňuje pred kŕmením tak, aby rastlina dostávala ďalšiu výživu a aktivovala svieži kvet.

Ďalšia starostlivosť

Čo je to prerezávanie petúnie v polovici leta a ako ho správne vykonávať

Na to, aby sa petúnie mohla potešiť bujným kvetom, skúsení kvetinári odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel:

  1. Pre intenzívny rast sú kríky hnojené minerálmi a stimulátormi rastu.
  2. V období sucha sa rastlina polieva denne a večer sa postrieka vodou z rozprašovacej fľaše.
  3. Zvädnuté kvety sa odstránia spolu so stonkou.

Pravidlá kŕmenia:

  1. Po výsadbe petúnie na trvalom mieste sa do pôdy vnesie 5 lyžičiek. monofosforečnan draselný na 10 litrov vody. Raz týždenne sa rastlina oplodní „zirkónom“ (1 ampulka na 10 litrov vody). Na zlepšenie kvitnutia použite drogu „Kemira Lux“ s mikro a makroprvkami
  2. V polovici júla sa do pôdy pridá „Kemira Lux“ a každých päť dní sa zmieša s monofosforečnanom draselným a dusičnanom draselným. Na hojné kvitnutie sa kríky napájajú močovinou (10 g na 10 l vody). Dusík stimuluje rast zelenej hmoty a zaisťuje svieži kvet.
  3. V auguste je rastline kŕmené „Fertika“ a monofosfát draselný každých 7 dní.

Na konci leta sa top obliekanie znížilo na minimum.Do tejto doby získajú kríky silu a potešia sa dlhým kvetom až do konca sezóny.

záver

Orezávanie stoniek suchými listami a zvädnutými kvetmi sa vyžaduje pravidelne od júna. Kvetinárstva venujú osobitnú pozornosť prerezávaniu petúnie v lete. Prvý postup sa uskutoční v júni, ďalšie - v júli až auguste. Používajú záhradné nožnice, záhradnícke nožnice, ostré nože.

Drvenie stoniek sa vykonáva ručne, suché kvety sa odstránia nožnicami na nechty. Akékoľvek prerezávanie je pre rastlinu stresom, a preto na doplnenie vitality sú kríky napájané dusíkom a komplexnými prísadami. Stimulanty rastu podporujú svieži kvet a rast zelenej hmoty. Petunia sa bude do konca septembra s náležitou starostlivosťou tešiť vo sviežej farbe.

Pridať komentár

záhradné

kvety