Ako pestovať Petúnie zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

Petúnie je jednou z najpopulárnejších kvetín medzi záhradníkmi. Nízko rastúce okrasné rastliny kvitnú po dlhú dobu a hojne a harmonicky vyzerajú ako rám a ozdoba kvetinovej záhrady.

Starostlivosť o dospelé rastliny je jednoduchá. Sadenice si však vyžadujú trpezlivosť a starostlivú starostlivosť, takže mnohí záhradníci ich radšej kupujú v škôlkach a na trhoch. Takýto výsadbový materiál je však drahý a nie vždy sa zdá byť zdravý a kvalitný. Pestovanie sadeníc zo semien je oveľa bezpečnejšie a lacnejšie. Toto je najťažšia fáza pestovania rastlín, ale s vedomím základných princípov a odtieňov to zvládne aj začiatočník. Ako pestovať a kedy zasiať semená, čítajte ďalej.

Výsadba petúnie pre sadenice zo semien doma

Ako pestovať Petúniu zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

Je potrebné zvoliť vhodný výsadbový materiál. Semená Petúnie sa predávajú v špecializovaných a internetových obchodoch. Niekedy sa nachádzajú v bežných supermarketoch.

Nestojí za to kupovať semeno z trhov. Zberané semená často prinášajú nepredvídateľné výsledky. Táto rastlina sa ľahko opeľuje, takže kvety pestované zo semien sa často líšia od materskej rastliny.

Poznámka! exist odrody a hybridy petúnie, ktoré neprodukujú semená a množia sa iba vegetatívne.

V obchodoch sa predávajú dva druhy sadivového materiálu - zrnitý a sypký. Prvý je pokrytý špeciálnou škrupinou, ktorá ho zväčší. Tieto semená sa dajú ľahko vysiať tak, že sa rozložia v správnej vzdialenosti od seba. Už boli spracované v továrni, takže v tejto fáze nemusíte strácať čas.

Nevýhodou granulovaného sadivového materiálu je to, že škrupina niekedy neumožňuje klíčenie... Tieto semená sú drahšie ako sypké semená av balení je ich menej.

Sypký sadivový materiál je lacnejší. Tieto semená sa v továrni často nespracovávajú. Záhradník musí tráviť čas ich prípravou. Sú malé, čo sťažuje ich pestovanie. Napriek tomu sú tiež žiadané.

Dátum pristátia

Ako pestovať Petúniu zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

Od výsevu semien po kvitnúcu rastlinu to trvá v priemere 10 až 12 týždňov. Kedy rastúce Petúnie zo semien, dátum výsadby závisí od toho, kedy presne záhradník chce vidieť kvitnúce kríky vo svojej záhrade, ako aj od vonkajšej teploty.

V južných a stredných regiónoch sa pestuje Petúnia od polovice januára do konca februára. Pre zdravé a silné sadenice budete potrebovať špeciálne osvetlenie (žiarivky alebo fytolampy). Ak nedôjde k ďalšiemu osvetleniu, osivo sa vysieva od začiatku marca do začiatku apríla.

Na Sibíri a Uralu sa siatie vyskytuje v polovici jari (apríl). V tomto prípade budú dozreté sadenice pripravené na výsadbu na zahriatie.

Skúsení záhradníci odporúčajú pri výbere načasovania výsadby petúnií zohľadniť ukazovatele lunárneho kalendára. Rastliny sa považujú za silnejšie a zdravšie, keď sa vysádzajú v pravý čas.

Kedy zasadiť petúniu podľa lunárneho kalendára v roku 2020:

mesiac Vhodné dni Nevhodné dni
január 10-11, 15-20 5-9, 22
február 1-4, 6, 10-11, 16-18, 25 9, 21-23, 26-27
marec 3-5, 27-28 1-2, 7-8, 10, 12, 14-16, 19-24, 31
apríl 1-2, 7-8, 14, 24, 28 3-5, 9, 11-13,15-22

V nepriaznivých dňoch sa siatie kvetín pre sadenice neodporúča. Klíčenie semien bude v tomto okamihu nízke a rastliny budú slabé.

Dni, ktoré nie sú uvedené v tabuľke, sa považujú za neutrálne. Nepovažujú sa za priaznivé, ale počas tohto obdobia sa môže vysiať aj sadivový materiál.

Príprava osiva

Granulované a sypké semená, ktoré boli spracované v továrni, sa nemusia ďalej spracovávať. Informácie o tom sú uvedené na obale.

Ak semená neboli spracované v závode, musia sa pripraviť na výsadbu. Semená sa dezinfikujú namočením počas 30 minút. vo svetloružovom roztoku manganistanu draselného, ​​peroxidu vodíka alebo "Fitosporínu". Potom stimulujú svoj rast namočením na jeden deň roztokom „Epin“ alebo „Solution“.

Semená sú potom pripravené na výsadbu. Niektorí pestovatelia radšej klíčia sadivový materiál vopred. Podstavec alebo tanier zakryte niekoľkými vrstvami gázy, ktorá je navlhčená teplou vodou. Semená sa nalievajú na vrch jednej vrstvy a potiahnu sa gázou, ktorá sa navlhčí aj vodou. Podšálka je prikrytá plastovým obalom a odložená na teplé miesto. Po zaschnutí je gáza navlhčená. Semená sa udržiavajú takto, až kým klíčia.

Výber kapacity a pôdy

Ako pestovať Petúniu zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

Semená Petúnie sa vysievajú v spoločnej škatuľke. Je lepšie, ak ide o široký kontajner s výškou 10 - 15 cm, ale fungujú aj plastové kelímky, narezané fľaše a torty.

Nádoby sa musia dezinfikovať naliatím vriacej vody alebo namáčaním do tmavoružového roztoku manganistanu draselného.

Je vhodné používať rašelinové tablety. Sú pripravené nasledovne:

 1. Tablety sa vložia do hlbokej nádoby s otvorom dole a vylejú sa vriacou vodou. Voda musí úplne zakrývať obrobok.
 2. Po absorpcii kvapaliny sa pridá viac vriacej vody. Toto sa uskutočňuje, až kým tablety nie sú úplne opuchnuté a nezmenia sa na vrecká.
 3. Opuchnuté tablety sa odstránia a obrátia hore nohami. Prebytočná kvapalina sa vypustí. Vrecká sú umiestnené na palete.

Pre petúnie je vhodná mierne kyslá alebo neutrálna látka. priming... Existuje niekoľko možností vhodných formulácií:

 1. Zakúpená pôdna zmes - univerzálna pôda pre sadenice alebo špeciálna pre kvety.
 2. Zmes záhradnej pôdy a hydrogélu v pomere 1: 1.
 3. Úrodná zmes: 2 časti záhradnej pôdy, rašeliny a humusu a 1 diel piesku.

Pôda je dezinfikovaná. Kalcinuje sa v peci, naleje sa horúcim roztokom síranu meďnatého alebo manganistanu draselného.

Okrem pôdy budete potrebovať drenáž (škrupina, malá expandovaná hlina, drvená keramika atď.). Je tiež dezinfikovaná.

Sejacie metódy osiva

Ako pestovať Petúniu zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

Pred výsadbou petúnie musíte nádobu riadne naplniť zeminou. Na spodnú časť škatule je umiestnená 1-2 cm vrstva drenáže. Pôda sa vyleje zhora tak, aby zostala 3 až 5 cm voľná až k horným okrajom nádoby a bola navlhčená teplou vodou z rozprašovacej fľaše.

Granulované semená sú usporiadané v radoch vo vzdialenosti 2 až 4 cm od seba a pritlačené trochu do zeme, ale nie posypané zemou.

Je ťažšie pracovať s voľným sadivovým materiálom. Existujú tri metódy očkovania:

 1. Špáradlá. Semená sa vylejú na list papiera. Špička špáradla sa navlhčí vodou a dotkne sa 1 semena. Priľnutý sadivový materiál sa prenesie do kvetináča a pomocou druhého špáradla sa spustí na zem. Semená sú usporiadané v radoch vo vzdialenosti 2 až 3 cm od seba, bez toho, aby boli pochované do zeme. Pôda sa postrieka teplou vodou z rozprašovacej fľaše.
 2. S pieskom. Výsadbový materiál sa zmieša v samostatnej nádobe s pieskom. Výsledná zmes sa rovnomerne rozloží po zemi a potom sa rozstrekuje teplou vodou z rozprašovacej fľaše.
 3. Na snehu. Vrstva snehu sa umiestni do nádoby na sadenice na vrch pôdy. Semená sa vysievajú v radoch vo vzdialenosti 2 až 3 cm od seba.

Nádoba s plodinami je pokrytá fóliou alebo sklom. Potom sa premiestnia na teplé a svetlé miesto.

Starostlivosť o sadenice

Ako pestovať Petúniu zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

Na pestovanie petúnie zo semien a získanie sadeníc kúpených v obchode je dôležité poskytnúť rastlinám optimálne podmienky rastu a náležitú starostlivosť. V opačnom prípade sa petúnia ukáže ako podlhovastá, slabá a pri transplantácii do zeme nebude zakorenená.

Ako pestovať petúniu doma:

 1. Teplota. Pred klíčením semien by sa mala teplota v miestnosti pohybovať medzi +24 ... + 26 ° C.Po objavení prvých výhonkov sa teplota zníži na +20 ... + 22 ° C.
 2. Osvetlenie. Sadenice na sadbu sú umiestnené na južnom alebo juhovýchodnom parapete. Mali by tam byť, aj keď semená ešte klíčili. Ak je to možné, zabezpečte ďalšie osvetlenie na 12 hodín. Pri siatí semien v zime je potrebné osvetlenie.
 3. Zalievanie. Pred klíčením semien sa pôda postrieka teplou vodou z rozprašovacej fľaše. Nemôžete ho zalévať z kanvy alebo fľaše, pretože v tomto prípade semená pôjdu hlboko do zeme a nebudú klíčiť. Potom, čo sa objavia prvé výhonky, sa sadenice napojia pomocou injekčnej striekačky alebo špeciálnej kanvy pre izbové rastliny s úzkou dýzou. Kvapalina by nemala prísť do kontaktu s listami rastlín. Pôda je navlhčená, pretože zasychá teplou vodou. Urobte to ráno alebo večer, keď je slnko neaktívne.
 4. Skleník. Skôr ako sa objavia prvé výhonky, sadenice by mali byť pod sklom alebo plastom. Každý deň sa odstráni skleník, kondenzát sa utrie a nádoba sa nechá vetrať 10 až 20 minút. Keď klíčia semená, doba vetrania sa predĺži. Potom sa skleník úplne rozloží.
 5. Vyberanie. Uskutočňuje sa, keď má petúnie 2 pravé listy. Používajte nádoby s objemom 250 - 300 ml. Drenáž sa naleje na spodok. Zvyšok objemu je pokrytý pôdou. Sadenice sa opatrne vyberú z bežnej nádoby, pokúsia sa nepoškodiť korene a presadia sa do jednotlivých kvetináčov. Rastliny sa pod koreňom zavlažujú teplou usadenou vodou. Rastliny sa transplantujú po druhýkrát, keď koreňový systém naplní nádobu (1,5 mesiaca po zasiatí semien).
 6. Tvorenie. Aby sa krík dobre vetvil a formoval sa správne, štiepi sa, keď sa na rastline tvoria 3-4 páry listov. To stimuluje rozvoj vedľajších výhonkov.
 7. Kalenie. 2 týždne pred výsadbou na otvorenom teréne sadenice začnú tvrdnúť. Vyberá sa na ulicu alebo na balkón na 3 minúty, potom na 1 hodinu a postupne sa čas predlžuje, takže sa v takýchto podmienkach nechá deň.
 8. Vrchný obväz. Pred zberom nie je potrebné kŕmiť sadenice, ale niektorí záhradníci pridávajú do vody niekoľko kvapiek Epínu na zavlažovanie raz týždenne. Po presadení do jednotlivých nádob sa každé 2 týždne kŕmia petúnie striedaním minerálnych a organických hnojív.

Kedy zasadiť Petúnie na otvorenom priestranstve

Ako pestovať Petúniu zo semien doma: výsev sadeníc, starostlivosť, presádzanie na otvorenom priestranstve

V južných regiónoch sa to deje v prvej polovici mája, v moskevskom regióne a ďalších centrálnych regiónoch - koncom jari a v severných regiónoch - v druhej polovici júna.

Na pestovanie petúnie si vyberte dobre osvetlenú plochu záhrady s úrodnou pôdou. Predtým sa humus zavádza do pôdy (6 kg na 1 m2) a zalieva sa horúcim roztokom pripraveným z 1 lyžice. l. síran meďnatý a 10 litrov vody.

Rada. Nízko rastúca Petúnia vyzerá skvele ako rám kvetinovej záhony.

Výsadbový režim pre petúnie závisí od jeho rozmanitosti:

 1. S malými kvetmi. Kríky sú zasadené vo vzdialenosti 8 až 20 cm od seba.
 2. S veľkými kvetenstvo. Vzdialenosť medzi rastlinami je 23 až 25 cm.
 3. Ampel petúnie. Voľný priestor medzi petúnií by mal byť najmenej 28-30 cm.

Hĺbka otvoru je v priemere 10 cm, do drážok sa naleje 1 polievková lyžica. l. popol a nalejte vodu. Potom sa pestuje petúnia.

Tipy pre záhradníctvo

Skúsení záhradníci vedia niekoľko tajomstiev toho, ako pestovať Petúniu zo semien doma. Pomôžu urýchliť rast rastlín, zlepšiť ich kvalitu a vyhnúť sa rôznym problémom:

 1. Aby sa urýchlil rast petúnie, keď sa pripravuje zmes pôdy zo záhradnej pôdy a hydrogélu, táto sa namočí nie vo vode, ale v roztoku stimulátora rastu. Hydrogél sa používa na udržanie pôdy vlhkejšej.
 2. Pri výbere pôdy pre Petúniu je dôležité venovať pozornosť typu rašeliny. Červená rašelina má vysokú kyslosť, ktorá je škodlivá pre rastlinu. Nízko položená čierna rašelina je optimálna pre pestovanie sadeníc petúnie.
 3. Piesok pre Petúniu by mal byť biely alebo sivý. Jeho riečna rozmanitosť je najvhodnejšia. Žltý piesok obsahuje veľa železa, ktoré je pre rastliny škodlivé.
 4. Neodporúča sa umiestňovať petúniu do blízkosti priloženej batérie Suchý horúci vzduch je škodlivý pre sadenice.
 5. Niektorí pestovatelia odporúčajú orezávať centrálny koreň o tretinu počas druhej transplantácie, aby sa stimuloval rast koreňového systému do strán. To však nie je potrebné, pretože počas transplantácie je koreňový systém v každom prípade poškodený.

Prečítajte si tiež:

Aké je nebezpečenstvo vošiek na petúniách a ako s nimi efektívne zaobchádzať.

Sprievodca vykonávaním odrezkov petúnie v lete pre začínajúcich kvetinárov.

záver

Pestovanie sadeníc petúnie je dlhý proces, ktorý si vyžaduje neustálu pozornosť pestovateľa. Mladé rastliny sú náročné na teplotné podmienky, zloženie pôdy, zalievanie a formovanie.

Ak však poznáte základné pravidlá a nuansy, s rastúcimi petúnami sa dokáže vyrovnať aj začiatočník. Hlavnou vecou je vybrať si vysoko kvalitný výsadbový materiál a presne sa riadiť pokynmi krok za krokom.

Pridať komentár

záhradné

kvety