Ako správne zbierať semená petúnie doma

Petúnie je cenená pre svoj rýchly rast, krásne, bohaté a dlhé kvitnutie. Neporovnateľnou radosťou pre záhradníka je pestovať kvetinu zo semena. Sledovanie, ako sa semenáčik objavuje zo semena, ktoré sa potom zmení na prekrásnu kvetnúcu rastlinu, spôsobuje veľa emócií a hrdosti na vykonanú prácu. A na to je potrebné najprv zásobiť kvalitným sadivovým materiálom. Pozrime sa, ako zozbierať semená Petúnie, kedy to urobiť a ako ich najlepšie uskladniť.

Je možné nezávisle zbierať semená petúnie

Ako správne zbierať semená petúnie doma

Petúnie je kvitnúca bylinná alebo polokvetinová rastlina s rôznymi odrodami odrody a typy. Záhradníci to väčšinou chovajú ako jednoročné, zdobia balkóny, kvetinové záhony, predzáhradky.

Referencie. Z akejkoľvek odrody Petúnie okrem froté a ampelous, môžete zbierať semená sami.

Najlepšia voľba pre zber materiálu je jednoduchá monochromatická tlač odrody, pretože nové rastliny budú úplne opakovať všetky vlastnosti matky: od farby a tvaru kvetu až po vlastnosti samotného kríka. Biele, ružové, fialové, fialové farby sú dobre zdedené, ale červená a žltá môže mierne zmeniť odtieň.

Môžete tiež zbierať semená z hybridných petúnií. Iba sadenice sa budú výrazne líšiť od rodičovských rastlín. Sadenice hybridných typov zriedka opakujú tvar a farbu kvetu - iba v 30 - 40% prípadov.

Ako správne zbierať semená petúnie doma

Ako správne zbierať semená petúnie doma

Princíp zberu semien Petúnie je rovnaký pre všetky odrody a odrody a spadá do niekoľkých etáp:

  1. Výber materskej rastliny.
  2. Zhoda s dozrievaním semien.
  3. Priamy zber sadivového materiálu.
  4. Správna príprava zŕn vo forme sušenia a zrenia.

Výnimkou sú odrody ambry a froté. Odrody ampel sú mimoriadne rozmarné a náladové, preto sa chovajú vegetatívnym spôsobom.

Terry petúnie netvoria semenný materiál, nie sú tomu prispôsobené. V nich sa vaječník premení na ďalšie plátky, a takto sa dosiahne froté. Z tohto hľadiska sa ich chov uskutočňuje výlučne vegetatívnym spôsobom.

Kedy zbierať

Semená dozrievajú po 3 mesiacoch od začiatku aktívneho a hojného kvitnutia. Výhodný čas na zber sadivového materiálu je august a september.

Referencie. Je lepšie zbierať v suchom, slnečnom a pokojnom počasí.

Skutočnosť, že semená dozreli, bude označená farbou škatule, v ktorej sa nachádzajú. Vyschne a zmení farbu na žltú alebo svetlo hnedú. Je dôležité, aby ste tu tento okamih nevynechali, inak sa box otvorí a všetok obsah sa rozptýli.

Kde sú semená

Ak chcete zistiť, kde sú semená petúnie, mali by ste počkať do konca kvitnutia. Namiesto vädnutej kvetiny sa objaví rámček. Je zakrivený, oválny, mierne špicatého tvaru. Spočiatku je zelená a dozrieva, stáva sa svetlo hnedou, žltkastou, suchou a dosahuje veľkosť 10 × 8 mm.

Kapsula je naplnená veľmi malými semenami. Ich veľkosť nepresahuje 0,6 mm a ich hmotnosť je 0,05 g (menšia ako makové semená). Farba je tmavohnedá alebo čierna. V krabici je asi 100 semien.

Zber a príprava semien

Ako správne zbierať semená petúnie doma

Zber domácich semien petúnie je náročným a zdĺhavým procesom:

  1. Opatrne odstráňte zvädnutú a vysušenú kvetinu bez toho, aby ste poškodili stopku, sepaly a nádobu. Je lepšie vziať si kvety, ktoré sú na spodku stonky. Semená sa zviažu a dozrievajú rýchlejšie.
  2. Pod kvetinou sa objaví krabička, najprv malá a zelená. Keď dozrie (asi 3 týždne), mierne sa zväčší, vyschne a zafarbí na svetlohnedú.
  3. Vyrežte zrelú krabicu sepálmi, prineste ju domov a položte ju na biely papier alebo servítku.
  4. Otvorte kapsulu a posypte semená na biely povrch tak, aby boli čierne semená jasne viditeľné.

Zhromaždený materiál musí byť sušený 2-3 dni na suchom mieste pri izbovej teplote bez vystavenia slnečnému žiareniu. Potom ho môžete poslať do úložiska na dozrievanie.

Skladovanie osiva

Zhromaždené a upravené semená sa nalejú do papierových vreciek alebo obálok, z ktorých každé je podpísané, pričom je uvedený názov odrody, farby a ďalších charakteristík konkrétnej rastliny.

Semená skladujte pri izbovej teplote na suchom a tmavom mieste. Je lepšie umiestniť ho mimo vykurovacích zariadení, inak to bude mať negatívny vplyv na klíčenie.

Referencie. Výsadbový materiál sa skladuje až 4 roky bez straty vlastností a klíčenia.

Výsev semien petúnie pre sadenice sa uskutočňuje začiatkom februára a marca. Z dôvodu dodržiavania týchto podmienok bude rastlina potešiť kvitnutím v máji - začiatkom júna.

záver

Petunia je obľúbená letná rastlina, ktorú pestovatelia kvetov milujú svojou nenáročnosťou, rýchlym rastom, krásnym a sviežym kvetom. Záhradníci často chcú zachovať svoju obľúbenú odrodu, takže mnohí sa uchýlia k sebazberu semien a semien rastúce sadenice.

Na zber semien sú najvhodnejšie jednoduché monochromatické odrody petúnie, pretože v tomto prípade sú všetky charakteristiky rastliny dobre prenášané. Je tiež možné vziať semeno z hybridov, ale sadenice si zachovajú dekoratívne vlastnosti materskej rastliny. Amfely a froté petúnie sa chovajú iba vegetatívne.

Pridať komentár

záhradné

kvety