Ako správne rezať ruže v lete v júli: pokyny krok za krokom

Rezanie ruží v lete v júli je optimálnym obdobím pre množenie rastlín. Zelené, úplne listnaté a kvitnúce kríky dávajú veľa mladého rastu a zachovávajú odrodové charakteristiky. V tomto článku sa budeme podrobne baviť o tom, či je možné rezať ruže v lete, aké metódy používajú záhradníci na odrezky koreňov a ako ich šíriť v otvorenom poli.

Mal by som šíriť ruže odrezkami v lete v júli

Leto je najlepší čas na rezanie ruží. to umožňuje vytvárať mladé, zdravé kríky a udržiavať kvalitu odrody... Na tento účel sa používajú zelené odrezky, ktoré sa v lete objavujú vo veľkých množstvách na materských kríkoch.

Pri výbere nie sú žiadne ťažkosti, pretože na vrúbľovanie je dostatok materiálu. V lete rezne sa rýchlo zakorenia a podarí sa im získať silu pred začiatkom chladného počasia, a preto do ďalšieho sezóny hibernácie bez strát.

Výhody a nevýhody

Letné odrezky kríkov ruží má niekoľko výhod oproti štepeniu rastlín:

 • mladé kríky netvoria koreňové výhonky;
 • z prezentovaného kytice je možné rozmnožiť akúkoľvek odrodu a dokonca aj ruže;
 • ľahký materiál na pestovanie;
 • kríky z odrezkov žijú dlhšie ako vrúbľované.

Nevýhodou tejto metódy je, že zachovať mladé kríky musia byť na zimu spoľahlivo zakryté.

Ako správne rezať ruže v lete v júli: pokyny krok za krokom

Optimálne načasovanie postupu

Rezné ruže sa odporúča v júli - pred a počas kvitnutia... V regiónoch s horúcimi a dlhými letami sa postup predlžuje do polovice augusta.

Priaznivé dni podľa lunárneho kalendára

skúsený záhradníci radia rezať a zakoreniť odrezky na rastúcom mesiaci.

Priaznivé dátumy v roku 2020:

 • 1. - 2., 4., 5., 21. - 23., 24., 29., 30.;
 • 1. - 2., 20., 26. - 28., 28. - 19. augusta.

Priaznivé dni v roku 2021:

 • 4. - 7., 13., 15. - 15., 19. - 23. júla;
 • 3. - 5., 6., 10., 12., 12., 14., 15., 17. - 19. augusta.

Základné pravidlá pre štepenie

Na vrúbľovanie sa vybrali mladé stonky s púčikmi.... Na určenie veku výhonku stačí odlomiť niekoľko tŕňov: ak sa dajú ľahko oddeliť, materiál je vhodný na rezanie.

Hlavná chyba záhradníkov - výber príliš starých alebo tenkých stoniek, ktorých priemer presahuje 5 mm. Takýto materiál je ťažké zakoreniť.

Odporúča sa zvoliť tú časť výhonku, ktorá sa nachádza na základni... Mal by mať 3-4 púčiky smerujúce rôznymi smermi. Dolný rez sa robí pod ostrým uhlom medzi tŕňom a obličkami, 2 až 3 cm pod ním. Horný rez sa urobí maximálne 1 cm nad obličkami. Môže byť plochý alebo šikmý, pretože to nemá vplyv na stupeň zakorenenia rezu. Je dôležité, aby bol hladký a rovnomerný. Na tento účel použite ostro naostrený prerezávač, ktorý nestlačí ani neroztrhne stonku.

Obličky sú čiastočne odrezané, najmä dolné... Ak ich úplne vyberiete, rezanie zostane bez zdroja energie. Je povolené orezávať iba listy namiesto listových výhonkov.

Ihneď po odrezaní sa odrezky odošlú na zakorenenie.... Je nežiaduce ich dlhodobo skladovať na čerstvom vzduchu, inak vyschnú.

Zaujímavé na webe:

Ako chrániť a liečiť ruže na jar pred chorobami a škodcami

Ako sa starať o domáce ruže v kvetináči

Pokyny krok za krokom pre chov

Skoro ráno je najlepší čas na zber odrezkov ružíkeď sú kríky naplnené vlhkosťou. Na ostrý prerezávač alebo nôž sa pôsobí lekárskym alkoholom, roztokom síranu meďnatého alebo manganistanu draselného a vybrané vetvy sa rozdelia na odrezky dlhé 12 až 15 cm a odrezajú sa zo strednej časti kmeňa 3-4 zdravými púčikmi. Listy sa úplne odstránia alebo orežú o 1/3, aby sa zachovala väčšia vlhkosť. Jemne sa odtrhnú tŕne.

referencie... Tukové zelené stonky nie sú vhodné na množenie ruží odrezkami v lete. Môžu byť rozpoznané podľa neprítomnosti púčikov.

Po rezaní sa materiál namočí v roztoku "Epin", "Zircon", "Kornevin" alebo "Heteroauxin" na stimuláciu rastu koreňov. Po takomto ošetrení sa objavia po 2 týždňoch pri bežnom namáčaní vo vode - po mesiaci. Na stimuláciu tvorby koreňov sa používa ľudový recept: 20 kvapiek šťavy z aloe alebo 1 lyžička. med v 250 ml vody.

Ako správne rezať ruže v lete v júli: pokyny krok za krokom

Príprava miesta na výsadbu

Predtým, ako začnete s výsadbou zakorenených odrezkov, musíte vybrať vhodné miesto a pripraviť naň pôdu. Úrodná pôda a zatienené miesto sú vhodné na pestovanie ruží..

Mladé rastliny musia dostať všetky potrebné stopové prvky pre normálny vývoj a musia byť chránené pred spálením slnka. Kvetinárstva odporúčajú výsadbu odrezkov v tieni stromov alebo vysokých kríkov.

Pôda sa uvoľní, buriny sa odstránia, posypú pôdou sodno-humusovou (výška vrstvy - 10 cm), na vrch sa položí 3-5 cm pôdnych zmesí z riečneho piesku a rašeliny v pomere 1: 1.

Dôležité! Kompost a čerstvý hnoj sa nepoužívajú pri výsadbe odrezkov. Takéto kŕmenie je vhodné pre dospelé rastliny a mladé rastliny môžu hniť.

Výhonky sa vysádzajú do hĺbky 1,5 až 2 cm... Výsadba príliš hlboko spomalí zakorenenie. Rezne sú pokryté plastovými fľašami alebo sklenenými nádobami, aby sa vytvoril skleníkový efekt. Pozemok so sadenicami je udržiavaný vlhký - v letnom období sú kríky napojené medzi prístrešky.

Metódy zakorenenia odrezkov

záhradkári použite niekoľko metód zakorenenia odrezkov ruží: vo vode, pôde, zemiakových hľúzach, plastovom vrecku, burrito a metóde Trannois.

Vo vode

Rezne 1-2 ks. vložte do priehľadných plastových alebo sklenených pohárov alebo 200 ml pohárov... Do nádob sa naleje 2 až 3 cm vody a pridá sa akýkoľvek stimulátor rastu. Tara je umiestnená na ľahkom parapete, ale nie na priamom slnečnom svetle. Pri odparovaní sa pridá voda.

Keď sa korene objavia, sú odrezky vysadené v kvetináčoch naplnených pripravenou pôdnou zmesou pre ruže. Tento spôsob zakorenenia sa považuje za najnáročnejší a je charakterizovaný minimálnym výnosom sadeníc.

V zemi

Malý hrniec s priemerom 8 - 10 cm sa naplní pôdou pre ruže, v strede urobte depresiu 4 cm, nalejte do nej obarený vermikulit alebo piesok, aby ste zabránili rozkladu koreňov.

Špička rezu sa ponorí do suchého stimulátora rastu, vysadené v zemi a pokryté plastovou fľašou s odrezaným dnom. Viečko sa pravidelne odstraňuje z veka a voda sa nalieva do nádoby. Otvorenie apikálnej púčiky a mladých listov naznačuje úspešné zakorenenie odrezkov. Teraz je možné úkryt odstrániť a sadenice sa môžu postrekovať striekacou pištoľou 2 až 3-krát denne. Kontajner sa mení s rastom koreňového systému.

V zemiakoch

Zakorenenie odrezkov v zemiakoch sa považuje za jedno z najúčinnejších... Škrob a živiny v hľúzach stimulujú rast koreňov. Zemiaky strednej veľkosti sú vhodné bez hniloby a stôp po infekcii. Hľuzy sú namočené v roztoku "Strobi", "Quadris", "Horus", "Delan", "Acrobat" alebo "Ditan", z ktorých si môžete vybrať, a potom odstráňte všetky oči.

Ako správne rezať ruže v lete v júli: pokyny krok za krokom

Rezy odrezkov sa ošetria roztokom manganistanu draselného, potom ponorte do aloe šťavy po dobu 12 hodín pre lepšiu hydratáciu a udržanie rezov čerstvých. Namiesto aloe sa môžu použiť stimulanty rastu.

Otvory sa v hľúzach rezajú ostrým nožom... Pre každú hľuzu je jeden rez. Horná časť je utesnená parafínom.

Hrnce sú naplnené výživnou pôdou, urobte depresiu a vložte doň zemiaky so stopkou. Namiesto kvetináčov si môžete vziať silné čierne tašky a zavesiť ich na okno. Po 2 až 3 týždňoch sa objavia obličky. Rezne sa polievajú každé 2-3 dni teplou vodou, pridáva sa do nej cukor raz týždenne (1 lyžica na 250 ml vody), aby sa ruža vyživovala uhľohydrátmi.

V balení

Husté plastové vrecká sú naplnené pôdou pre ruže alebo mach, po nasiaknutí vodou z aloe šťavy v pomere 9: 1. Odrezky sú uložené v substráte dolným rezom, potom je vak nafúknutý, zviazaný a zavesený na okne. Vo vnútri balíka sa vytvorí skleníkový efekt, ktorý podporuje rast koreňového systému.

Burrito metóda

Burrito metóda bola vynájdená záhradníkmi. Výsadbový materiál je zabalený do vlhkých novín alebo papiera, vložte čiernu pevnú tašku a odošlite na teplé a tmavé miesto. Odrezky sa pravidelne kontrolujú a vetrajú, aby sa zabránilo rozkladu. Ak je to potrebné, obal sa navlhčí vodou. Táto metóda je vysoko účinná. Ak budete dodržiavať všetky pravidlá, korene sa objavia o 2 týždne, a to aj bez namáčania v stimulátoroch rastu.

Trannois cesta

Zakorenenie odrezkov ruží pomocou Trannoisovej metódy poskytuje získanie maximálneho množstva škrobu z listov... Odrezky sa zbierajú po vyblednutí kríkov. Z vybraných stoniek sa odrežú malé listy a pupienky. Vzhľad nových púčikov v spodnej časti stoniek naznačuje, že rastlina je pripravená ďalej rásť. Rezne sú rezané 20 cm dlhé a zasadené v záhrade vedľa ružového kríka v dierach po 5-7 kusoch. v uhle 45 °. Odrezky sú pokryté plastovými nádobami alebo polyetylénom. Pôda sa pravidelne zavlažuje teplou vodou a uvoľňuje sa, čím sa zabezpečuje prístup kyslíka do koreňového systému.

Ako správne rezať ruže v lete v júli: pokyny krok za krokom

Následná starostlivosť

Ruže milujú vlhkosť, a tak si udržujú svoju krásu a svieže kvetu, kríky je potrebné napojiť raz týždenne.... V období sucha sa frekvencia polievania zvýši na 2-krát týždenne. Nedostatok vlhkosti vedie k vädnutiu listov a pukov. Je dôležité, aby nedochádzalo k zamrznutiu ruží z dôvodu rizika hniloby podzemok.

Kríky sa pravidelne napájajú organickými a minerálnymi látkami, pričom sa prísne dodržiava dávkovanie... Hnojivá sa aplikujú za oblačného počasia a kombinujú sa s polievaním. Najobľúbenejší recept na kŕmenie: 1 lyžica. l. superfosfát, 30 g popola, 1,5 kg humusu. Príklady hotových prípravkov: „Úrodná kanva na konzervovanie“, „Gloria“, „Agricola-Aqua“, „Rose“, „Pocon“.

Kvasinky sa používajú na svieži kvet: 1 kg na 10 litrov teplej vody. Pred použitím sa koncentrovaný roztok zriedi vodou 1:10. Na 1 krík - 1 liter roztoku. Vrchný obväz sa aplikuje raz mesačne.

Mladé ružové kríky sú ponechané v zime v kvetinových záhonoch... Na ich ochranu pred mrazom sú prikryté plachtou, slamou a suchými listami. Budúcu jar sa puzdrá premiestnia na trvalé miesto.

Starostlivosť o záhradu ruží skončiť koncom augusta - začiatkom septembraaby kríky mali čas na prípravu na prezimovanie. Počas tohto obdobia sa úplne zastaví zavlažovanie, kŕmenie a uvoľňovanie pôdy. Hnojenie vedie k vzniku nových výhonkov a zníženiu odolnosti proti mrazu. V polovici októbra sú kríky strihané: suché, choré a staré stonky sú odstránené, kvetenstvo je odrezané.

Ako správne rezať ruže v lete v júli: pokyny krok za krokom

Skúsené záhradnícke tipy

Tipy od skúsených záhradníkov, ktoré vám pomôžu pestovať svieže a kvitnúce ružové kríky:

 1. Pri zelených odrezkoch je potrebné odrezať suché hnedé výhonky šikmo k prvému spiacemu púčiku.
 2. Výsadbový otvor sa vykopal do hĺbky dostatočnej na uloženie koreňov.
 3. Na odrezky v lete sa používajú iba zdravé zelené výhonky s púčikmi. Staré a choré stonky nie sú na tento účel vhodné.
 4. Choré a neživé korene sa odstránia a na rezy sa pôsobí biofungicídom, napríklad „Fitosporin“.
 5. Pred výsadbou sa korene orežú 1,5 až 2 cm, aby sa vyhodnotil stav jadra. Mal by mať krémovú farbu bez stmavnutia.
 6. Pred výsadbou do zeme je potrebné z horných častí odstrániť parafín, aby nebránil dýchaniu a rastu ruží.
 7. Pred výsadbou sa odrezky namočia do vody 2-3 hodiny, aby sa naplnili vlhkosťou.
 8. Pre výsadbu sadeníc vyberte miesto na svahu pod uhlom 8-10 °.
 9. Ružové kríky milujú pôdu s mierne kyslým pH 5,5 - 6,5. Ak je to potrebné, kyslosť sa normalizuje dolomitovou múkou alebo haseným vápnom (400 - 500 g na 1 m²).
 10. Medzi rastlinami sa udržiava vzdialenosť 0,5 - 1 m. Keď rastie lístie, zatvára sa a vo vnútri kríkov sa vytvára priaznivé prostredie na rozmnožovanie húb.

záver

Reprodukcia odrezkami v lete vám umožní zachovať kvalitu odrody sprejových a lezeckých ruží a zaručuje vysokú mieru prežitia sadivového materiálu. Procedúra sa uskutočňuje v júli - auguste na rastúcom mesiaci. Na zakorenenie sa používa niekoľko metód: vo vode, pôde, zemiakoch, vrecúšku, burrito a metóde Trannoy.

Úrodná pôda a zatienené miesto sú vhodné na pestovanie ruží. Ošetrovacie postupy po premiestnení sadeníc na trvalé miesto spočívajú v miernom zalievaní, hnojení a uvoľnení pôdy.

1 komentár
 1. avatar
  olga

  Veľmi užitočné informácie. poďakovať

Pridať komentár

záhradné

kvety