Najlepšie jedlo pre mandarinka v domácnosti

Mandarin je vždyzelený citrusový strom. Pri náležitej starostlivosti môže priniesť vynikajúce ovocie aj doma. Povieme vám, ako sa o túto rastlinu starať a ako doma kŕmiť mandarinka.

Pravidlá domácej starostlivosti o mandarínky

Mandarinka strom vo vnútorných podmienkach vytvára kompaktný kvet. Zdravý mandarínok má dekoratívnu funkciu v interiéri a počas kvitnutia intenzívne uvoľňuje aromatické látky.

Optimálne podmienky

Najlepšie jedlo pre mandarinka v domácnosti

Mandarínky sú náročné na svetlo a teplo. Pučanie, kvitnutie a viazanie mandarínok sa vyskytujú pri priemernej teplote + 15 ... + 18 ° С. V zime sa kultúra uchováva vo svetlej a studenej miestnosti pri teplote +12 ... + 13 ° C. Mandarínka netoleruje chýbajúcu zmenu ročných období a prestane prinášať ovocie. Preto musí byť hrniec so stromom umiestnený v chladnej miestnosti.

Strom dobre reaguje na jasné, rozptýlené svetlo blízko východného alebo západného okna. Obsah mandarínky je povolený na severnej strane. V lete je klíčok zatienený agresívnym slnečným žiarením, ktoré listy spaľuje. Za týmto účelom sa puzdro obalí vlhkou gázou alebo sa na okno prilepí voskovaný papier.

Na zvýšenie denných hodín v zime sú nad kvetináčom nainštalované žiarivky. Optimálne denné svetlo pre citrusové plody v zime je 8-9 hodín.

zalievanie

Letné a jarné rastliny napojená hojne denne teplou vodou. V zime je množstvo zavlažovania znížené na 1-2 krát týždenne, zavlažované iba teplou vodou. Vysušenie hlinenej kómy v zime vedie k strate listov a ovocia a dokonca k smrti rastliny.

Pozor! Kvôli nadmernej vlhkosti v zime zomrú citrusové plody, preto sa od októbra zalieva zálievka.

Mandarín je citlivý na vlhkosť vzduchu, takže pravidelné postrekovanie zo sprejovej fľaše má dobrý vplyv na stav vegetačného systému. Rastliny chované v miestnostiach s ústredným kúrením sa postrekujú denne.

Umiestnenie širokej misky s vodou vedľa radiátora pomáha regulovať vlhkosť.

prerezávanie

Mandarínske potreby na vylisovanie koruny, pretože vo voľnej prírode rastlina dosahuje výšku 4-5 m... Po dosiahnutí výšky 45 - 50 cm sa semenáčik často vetví sám. Zvieranie pomáha stimulovať tvorbu postranných výhonkov prvého rádu.

Po 4-5 listoch v nasledujúcom roku sa všetky výhonky opäť zovrú, aby sa stimulovala tvorba výhonkov s veľkosťou 4 až 5 rádov, pri ktorých dochádza k plodeniu.

Ak je to potrebné, mandarínková korunka má okrúhly, oválny tvar slzy.

prevod

Najlepšie jedlo pre mandarinka v domácnosti

Až do začiatku troch rokov veku sa stromy presádzajú každý rok, potom každé 2-3 roky. Transplantácia sa vykonáva v polovici marca, pred začiatkom aktívnych vegetačných procesov.

Rastlina je pochovaná tak, že koreňový golier je na úrovni zeme. Koreňová guľa sa prenesie opatrne, pretože mandarinka môže zomrieť v dôsledku poškodenia koreňového systému.

Pri presádzaní dospelej rastliny sa vždy vyberie kvetináč s priemerom o 4 až 5 cm väčším ako ten predchádzajúci, ktorý umožňuje voľný rast a vývoj koreňov.

Pozor! Netransplantujte mandarinky do príliš veľkej nádoby. V takýchto podmienkach nemá koreňový systém čas na vytvorenie hustej zeminovej gule, ktorá vedie k okysleniu pôdy a smrti klíčku.

Pôda

Najlepšie pôda pre strom Považuje sa za ľahký rašelinový substrát pre citrusové plody alebo univerzálnu zemitú zmes. Mladé a zrelé rastliny potrebujú zloženie pôdy rôznej kvality.

Pôdu si pripravte nasledovne:

  • pre prvú výsadbu: 2 časti trávnika, 1 diel listovej pôdy, 1 diel humusu a 1 diel piesku;
  • pre dospelé rastliny: 3 diely trávnika, 1 diel listu, 1 diel humusu, 1 diel piesku a 0,5 dielu hliny.

Na dne kvetináča s citrusovými stromami sa vždy naleje drenáž s výškou 1-3 cm (v závislosti od veku rastliny). Stromy staršie ako 7 rokov nie sú transplantované, ale vrchná vrstva sa každoročne obnovuje o 1/3 hrnca.

Ako nakŕmiť domáci mandarinka

Ženy v domácnosti sa snažia kŕmiť sladkou mandarínkou vo fáze kvitnutia, plodu a tvorby vaječníkov. Ďalej vám povieme najlepší spôsob, ako oplodniť svoju domácu mandarinku.

Minerálne zmesi na báze fosforu, draslíka a dusíka

Počas určitých období života citrusové plody potrebujú rôzne druhy živín:

  1. Nedostatok dusíka sa doplní začiatkom apríla, mesiac po transplantácii, pomocou pripraveného prípravku Compo.
  2. Vo fáze kvitnutia a plodu mandarinka potrebuje veľké množstvo hnojív na báze fosforu a draslíka. Najlepšie je koncentrované zloženie „Master“ pre citrusové plody.
  3. Pred začiatkom zimného pokoja sa mandarinka zalieva raz rybou polievkou. Aby ste to dosiahli, uvarte 100 g malých morských rýb asi 40 - 45 minút v 1 litri vody, ochladte, prefiltrujte. Nalejte do hrnca v malých porciách pol hodiny.

Vrchná úprava mandarínky sa aplikuje nasledujúci deň po zalievaní, zatiaľ čo pôda je dostatočne vlhká. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko spálenia jemného koreňového systému.

Najlepšie jedlo pre mandarinka v domácnosti

Organické hnojivá

Začiatkom leta sa uprednostňujú organické hnojivá - infúzia kravského trusu, vtáčích alebo králičích trusov riedených vo vode v pomere 1:10.

Je užitočné vložiť 2-3 lyžice do zeme raz ročne. l. čajový list na spanie. Hmota sa prehĺbi do nádoby o 5-6 cm a pokryje sa vrstvou novej pôdy.

postrek

Na postrek citrusových plodov sa používajú stimulanty rastu "Stimovit", "Epin", "Humat" v pomere 1 lyžica. l. na 1 liter teplej vody. Puzdro sa zavlažuje z rozprašovacej fľaše každé každé dva týždne skoro ráno.

záver

Mandarinka je nenápadná okrasná rastlina s dlhým kvetom a plodom. Aby sa stal príjemnejším a menej bolestivým, pravidelne sa kŕmia prípravkami na citrusové plody a pôda sa obnovuje.

Pridať komentár

záhradné

kvety