Prerezávanie a tvarovanie citrónu doma

Prerezávanie domáceho citróna je dôležitým krokom pri jeho pestovaní. Správnosť vývinu stromu, príťažlivosť, načasovanie a početnosť kvetov a plodov, riziká infekcie chorobami a škodcami závisia od toho, ako správne a včas sa bude vykonávať.

Procedúra má rôzne ciele: používa sa na vytvorenie krásnej a elegantnej koruny, odstránenie chorých a slabých výhonkov, zbieranie sadivového materiálu a stimuláciu tvorby nových vetiev. Zvážte, ako a kedy rezať citrón.

Je prerezávanie indoor citrón nutnosťou

Orežte citrónový strom. Bez tohto postupu nebude mať ovocie, začne bolieť.

Hlavné ciele prerezávania:

 1. Zvyšovanie príťažlivosti izbovej rastliny. Bez prerezávania citrón buď rastie nahor s takmer žiadnymi vetvami, alebo sa mení na rozľahlú Bush so slabými výhonkami. V obidvoch prípadoch vyzerá rastlina neusporiadane. Pomocou prerezávania bude možné vytvoriť krásnu korunu akéhokoľvek tvaru, čím sa zvýši estetika citrónu.
 2. Stimulácia plodu... Bez včasného zovretia a odstránenia nepotrebných vetiev citrón stratí energiu na vývoji existujúcich výhonkov bez toho, aby vyhodil nové. V tomto prípade sa vetvy rádu 4-6 (na nich sa vytvárajú plody) nemusia objaviť vôbec. Strom so zosilnenou korunou vynakladá na zelenú hmotu veľa energie, produkuje malé a bez chuti ovocie, alebo dokonca kvapky vaječníkov.
 3. prevencia infekcia chorobami a výskyt škodcov... Pri zahusťovaní v korunke je narušená cirkulácia vzduchu. Takéto podmienky sú optimálne pre vývoj plesňových infekcií. Huby a škodlivý hmyz sa často usadzujú v poškodených a slabých výhonkoch, ktoré sa musia odstrániť.
 4. omladenie... Prerezávanie predlžuje životnosť a rodenie starého stromu.
 5. Vylepšená ovocná chuť. Prerezávanie citrónu doma je dobré na plodenie. Zvyšuje kvalitu ovocia, zvyšuje jeho veľkosť. V tieni koruny sú plody malé a kyslé. Ak tvarujete zelenú časť tak, aby vaječníky prijímali dostatok slnečného žiarenia, citróny akumulujú viac cukru, budú väčšie a šťavnatejšie.

Prerezávanie a tvarovanie citrónu doma

Prerezávanie čas

Rastliny citrusov sa orežú raz ročne... Prvýkrát sa postup vykonáva v prvom roku života rastliny po tom, ako kmeň dosiahne výšku 20 cm.

Väčšina záhradníkov si myslí, že najlepší čas na rezanie citróna je na jar., prvá polovica marca. Obvykle sa postup vykonáva pred kvitnutím, ale doma v kvetináči do tejto doby môže citrón kvitnúť. Počas jarnej práce sa rastlina rýchlejšie prispôsobuje, ľahšie znáša stres a rýchlejšie vytvára nové výhonky.

Niektorí pestovatelia radšej pestujú v zime., po odstránení ovocia. Zvyčajne k tomu dôjde vo februári, pred začiatkom toku miazgy. Ak je strom v pokoji (nenesie ovocie, stojí v chladnej miestnosti), postup sa neodporúča.

Pozor! Predpokladá sa, že citrón sa môže vytvárať po celý rok. Skúsení záhradníci však neodporúčajú vykonať zákrok v lete. Veria, že najlepšie obdobie je od februára do marca.

Prípustné je aj jesenné orezávanie... V takom prípade sa práca vykonáva od konca októbra do novembra.Väčšina milovníkov exotických rastlín na jeseň radšej netvorí, ale vykonáva sanitárne odstránenie slabých a poškodených výhonkov.

Ak je potrebné neplánované prerezávanie

Citrusy sa orežú raz ročne. Častejšie stenčovanie koruny poškodzuje rastlinu.

Čím je strom mladší, tým väčšie je riziko úmrtia v dôsledku príliš častého štípania..

existuje prípady, v ktorých je opodstatnené vykonávať postupy orezávania viac ako jedenkrát za rok... Medzi nimi:

 1. Porážka chorobami. Ak chcete zachrániť rastlinu, musíte konať rýchlo. Ak je to možné, odstráňte infikované výhonky, aby ste znížili riziko infekcie na zdravých vetvách.
 2. Vážne poškodenie škodcami. Odstráňte časti, ktoré boli úplne konzumované hmyzom.
 3. Žltnúce listy, strata turgoru. Takéto príznaky naznačujú porušenie pravidiel starostlivosti alebo choroby rastlín. Jediným spôsobom, ako ušetriť citrusy, je odstrániť mŕtve vetvy a znovu zasadiť citrón.

Tvorenie

Tvorba citrónovej koruny je dôležitým krokom v starostlivosti. Správnosť postupu závisí nielen od vzhľadu rastliny, ale aj od jej plodov..

Zvláštnosti vetvenia citrusov

Na správne vytvorenie citróna je dôležité porozumieť zvláštnostiam jeho vetvenia.

To vám pomôže porozumieť ktorý strieľa a ktorý z nich má odísť:

 1. V prvom roku porastie iba jeden výhonok, ktorý sa nazýva kmeň alebo kmeň. Toto je výhonok s nulovým rádom, na ktorom sa tvoria kostrové vetvy.
 2. Na kmeni sú tvorené vetvy prvého rádu. K tomu dochádza potom, čo rastlina dosiahne jeden rok. Nechajte 4-5 takýchto vetiev.
 3. Na výhonkoch prvého poriadku sa vytvárajú vetvy druhého poriadku. Tvoria sa na nich výrastky tretieho. Ďalej sú výhonky štvrtého poriadku, na nich - piate, atď.
 4. Plody sa tvoria od výhonkov štvrtého poriadku.

Prerezávanie a tvarovanie citrónu doma

To sa verí pobočky novej objednávky rastú každý rok.

Základné pravidlá

Citrón je tvorený podľa mnohých pravidiel:

 1. Je dôležité začať orezávať s nulovou streľbou. Tento postup bude stimulovať vytváranie nových vetiev.
 2. Je dôležité zabezpečiť, aby púčiky pučali na viacerých výhonkoch naraz. Ak niektoré výhonky nevyhodia nové výhonky, bude potrebné odstrániť ďalšie vetvy.
 3. Miesta rezov sú pokryté záhradným ihriskom. Zabraňuje rastlinám zamoriť chorobami a škodcami.
 4. Tvorba plochej koruny je lepšia pre pestovanie citrusov v kvetináči.
 5. Vetvy smerované do koruny sú odstránené alebo ohnuté smerom von. Odporúča sa nasmerovať ich na parapet. Najlepšie je nechať vetvy smerujúce von, von a nahor.
 6. Keď koruna dosiahne veľkosť konektora okna, pritlačte body rastu. V opačnom prípade nebude mať rastlina dostatok svetla.
 7. Prvé prerezávanie sa uskutoční až potom, ako výška nulového výhonku dosiahne 20 cm.
 8. Prebytočné výhonky sa úplne odstránia a nezanechá konope. Sú stlačené čo najbližšie ku kmeňu.
 9. Potrebné vetvy sa zovrú na optimálnu dĺžku (zvyčajne po vytvorení 5 - 7 listov). Tento postup zastaví rast konárov na vhodnej dĺžke.

Podrobné pokyny

S touto formáciou sa budú vyrovnať aj začínajúci pestovatelia citrusov.

Hlavná vec je nasledovať pokyny krok za krokom:

 1. Keď jeho výška dosiahne 15 - 20 cm, vylomí sa nula a potom sa bod rastu vytrhne. Na stonke by mali byť 2–4 živé puky.
 2. Výhonky budú rásť z pukov na trupe. Sú ohnuté rôznymi smermi. Zvieranie sa uskutoční potom, čo dĺžka vetiev dosiahne 20 - 30 cm.
 3. Výstrely druhého rádu sú orientované rôznymi smermi, zovreté vo výške 20 - 25 cm a konáre smerované dovnútra koruny sú úplne odstránené. Ak je málo výhonkov, vyrovnajú sa.
 4. Pobočky tretieho a štvrtého poriadku sa orezávajú podľa rovnakej zásady. Výstrely novej objednávky by mali byť o 5 cm kratšie ako predchádzajúce.
 5. Po vetvách štvrtého poriadku sa formácia zastaví. Vykonáva sa iba podporné prerezávanie.

Prerezávanie a tvarovanie citrónu doma

Špetka citróna

štiepanie Líši sa od prerezávania tým, že konáre nie sú úplne odstránené, ale rastový bod je zničený, vďaka čomu sa snímanie predlžuje.Je odrezaný z tenkých konárov s nožnicami a od hrubých konárov s nožnicami.

Prerezávanie zahŕňa skrátenie výhonku o 1/3 dĺžky alebo viac... To stimuluje rast bočných vetiev. Zvieranie znamená mierny pokles zelenej hmoty.

Dôležité! Pred stlačením sa nástroj nabrúsi a vydezinfikuje alkoholom alebo tmavo ružovým roztokom manganistanu draselného.

Ako správne stlačiť citrón? Nožnicami alebo prerezávacími nožnicami odrežte 2-3 cm od hornej časti výhonku spolu s bodom rastu. Mäkkú časť zvyčajne odstráňte 1-2 listami. Miesto rezu je upravené záhradným ihriskom.

Prerezávanie a rodenie plodov

Nečakajte, že strom kvitne okamžite po prerezaní. Koruna je už dobre rozvetvená, ale ovocné konáre chýbajú, strom je vystresovaný a nie je pripravený kvitnúť.

Prvé kvitnutie a plodenie sú možné až po vytvorení vetiev 4. rádu... Po ich vzniku strom zvyčajne kvitne, takže plody sa objavujú v 5. roku života.

S veľkým počtom kvetov a vaječníkov sú citrusové plody malé, s nízkou chuťou. V tomto prípade strom často spadne všetky plody a pri nadmernom množení plodov ich v nasledujúcom roku vôbec netvorí.

Na jeden výstrel nezostanú viac ako 4 z najväčších a najsilnejších kvetov... Ostatné vaječníky a kvety sa odštiepia. Najprv sa to deje s malými a zdeformovanými vzorkami. Vetvy s množstvom malých kvetín môžu byť úplne vystrihnuté. To platí aj pre výhonky, na ktorých sa vytvorilo priveľa slabých vaječníkov.

V prvom roku sa väčšina vaječníkov odstráni zo stromu a zostanú iba 2 - 3 plody... Budúci rok sa ich počet zvýši o ďalších niekoľko druhov ovocia. Potom pokračujte podľa vyššie opísanej schémy.

Za týchto podmienok citrusy sa ukážu ako veľké a chutné, strom ich nevyhodí... Citrón bude mať dosť sily na to, aby si vyvinul mierne množstvo vaječníkov.

Prerezávanie a tvarovanie citrónu doma

Orezávanie proti starnutiu

Orezávanie proti starnutiu Používa sa pre staré stromy, ktoré dávajú minimálny rast mladých, málo plodných výhonkov... V tomto prípade je väčšina vetiev odrezaná. Výsledkom je, že strom začína aktívne vyhodiť nové výhonky.

Prvých pár rokov nemusí priniesť ovocie vôbec, potom sa začne rodiť. Životnosť citrónovníka sa zvýši.

Orezávanie proti starnutiu zamerané na prácu s pobočkami od 3. a vyššieho stupňa... Kostrové výhonky 2. a 3. rádu sa nedotýkajú. Rezané sú iba sušené kostrové konáre.

Vetvy z 5. rádu sú úplne orezané... Sú odstránené dole k spodnej časti kmeňa a nezanechávajú pne. Rezné miesta sú brúsené brúsnym papierom a pokryté záhradným lakom.

Všetky suché, slabé a staré vetvy 4. rádu a nižšie sa odstránia... Sú tiež rezané na základni a lesknú sa nad miestami rezov. Vetvy rastúce vo vnútri koruny sú odstránené.

Pozor! Po prerezávaní proti starnutiu vyzerá strom plešatý. Nové výhonky však rýchlo rastú a koruna sa obnoví.

Po zákroku je to dôležité hnojenie stimulovať rast zelenej hmoty... Je lepšie používať komplexné výrobky s vysokým obsahom dusíka.

Sanitárne prerezávanie

Pri pestovaní citróna je povinné orezávanie. to pomáha predchádzať infekcii rastlín chorobami a útokmi škodcov... Pred stromom dôkladne preskúmajte príznaky infekcie.

Odstráňte všetky poškodené, zlomené konáre... Výrezy s trhlinami v kôre sú odrezané. Ak sa na pobočkách vyskytnú známky poškodenia, vykoná sa ošetrenie. Ťažko postihnuté časti sú odstránené.

Po sanitárnom prerezávaní sa vykoná preventívne rozprašovanie roztok pripravený z 3 litrov vody a 1 čajovej lyžičky. síran meďnatý.

Prerezávanie a tvarovanie citrónu doma

Zber odrezkov na množenie

Citrónové odrezky sa nemusia rezať osobitne. Výsadba a štepenie materiálu sa tiež uskutočňuje počas formovania. Na to čakajú vetvy, ktoré sa majú rezať, budú dosť dlhé na samostatnej časti boli 3-4 obličky.

Ako výsadbový materiál sa používajú extra výhonky a vetvy smerujúce dovnútra.... Slabé, suché a choré výhonky nie sú vhodné.

Dôležité! Na prípravu vysoko kvalitného vegetatívneho materiálu sa rastlina pred prerezaním polieva.

Citróny niekedy poskytujú malý rast. V tomto prípade odrezky na výsadbu nebude stačiť. Na stimulovanie tvorby vetiev rozrežte všetky nové ovocné vetvy... Stimuluje rýchly rast zelenej hmoty, ale v tomto roku neprinesie žiadne ovocie.

Možné problémy a tipy

Aby bolo orezávanie výhodnejšie a úspešnejšie, je dôležité vziať do úvahy niektoré nuansy:

 1. Odstránenie prebytočných kvetov. Nadmerné kvitnutie ovplyvňuje nielen kvalitu a množstvo ovocia, ale aj vývoj stromu ako celku. Ak včas nestlačíte nadbytočné kvetenstvo, citrus vyschne do niekoľkých rokov.
 2. Vrchný dresing. Týždeň pred prerezaním alebo o týždeň neskôr sa strom oplodní produktmi dusíka. Pomôže to rastlín ľahšie vydržať stres a stimulovať rast zelenej hmoty.
 3. Ročné orezávacie práce. Ak ich preskočíte, rodenie príde neskôr, strom sa nebude správne vyvíjať.
 4. Rezanie koruny. Aby získali citrusové plody v interiéri estetickejšie, vytvárajú zelenú hmotu s nožnicami, ktorá odreže iba vrcholy výhonkov. Postup sa môže vykonávať po celý rok.
 5. Až do konca tvorby koruny nie je rastlina povolená kvitnúť, inak bude výnos nízky, rast sa spomalí a zvyšuje sa riziko úmrtia rastlín.
 6. Pri tvarovaní je dôležité byť opatrný a riadiť sa pokynmi. Urobené chyby bude ťažké napraviť.
 7. Nadrezanie stimuluje tvorbu nových silných výhonkov. Zovretie vrcholov prebudí ovocné puky.
 8. Vetvy piateho a vyššieho rádu sa pritlačia po 5-7 listoch. To simuluje kvitnutie a tvorbu vaječníkov.

Pri tvorbe koruny niekedy pestovateľ citrusov čelí problémom.:

 1. Na mieste, kde sa objavia 3 alebo 4 výhonky, sa vytvorí iba jedna vetva. Na nápravu situácie je vetva vypuknutá. Ak ďalší rast opäť neposkytne požadovaný počet výhonkov, postup sa opakuje.
 2. Na citrónoch sa tvoria vrcholy, ktoré rastú vertikálne a zväčšujú sa rýchlejšie ako ostatní. Pri týchto procesoch nevznikajú žiadne plody. Skúsení pestovatelia odporúčajú rezať ich pod základňou. Niektorí milovníci citrusov neodstránia vrcholy, ale skrátia ich na 25 cm.

Prerezávanie a tvarovanie citrónu doma

Starostlivosť po prerezávaní

Po zákroku sa porezajte... Použite záhradné ihrisko alebo iný vhodný prostriedok. Nie je potrebné zakrývať miesta rezov tenkých vetvičiek.

Po rozrezaní sa citrón na 2 týždne umiestni na tieňované miesto., chrániť pred priamym slnečným žiarením. Teplota v miestnosti by nemala prekročiť + 20 ° C. Je dôležité regulovať vlhkosť medzi 65% a 80%. Ak sú tieto ukazovatele prekročené, zvyšuje sa riziko rozpadu.

Po zákroku sa aplikuje vrchný obväz... Používajú sa komplexné hnojivá s dusíkom.

záver

Orezávanie citrónov je nevyhnutným krokom v starostlivosti o neho. Závisí to od pravidelnosti a správnosti postupu, či strom bude kvitnúť a rodiť ovocie.

Včasné odstránenie nadbytočných výhonkov zvyšuje odolnosť proti chorobám a škodcom, robí korunu estetickejšou a predlžuje životnosť rastliny.

Pridať komentár

záhradné

kvety