Rýchlo rastúca rezistentná odroda čerešní "Tamaris"

Aký by mal byť dokonalý čerešňa? Šťavnaté, sladké, krásne a plodné. Tamaris spĺňa všetky tieto kritériá a líši sa od väčšiny ostatných odrôd v atraktívnych kompaktných kríkoch a krásnych snehovobielych kvetoch.

Cherry Tamaris získala lásku letných obyvateľov vďaka svojej ľahkej starostlivosti a odolnosti proti mrazu. Bobule sa používajú univerzálne - konzumujú sa čerstvé priamo z kríkov, v zimnom období zmrazené alebo sa používajú na výrobu aromatických džemov alebo džemov.

Opis a charakteristika odrody čerešne Tamaris

Cherry Tamaris je výsledkom práce sovietskych chovateľov. Bobule sú určené na pestovanie v stredných a severných kaukazských regiónoch Ruska, ako aj na Kryme av krajinách SNŠ. Odroda sa vyhlásila za plodnú, sebestačnú a nenáročnú v starostlivosti.

Zvážte popis odrody čerešní Tamaris a jej vlastnosti.

Rýchlo rastúca rezistencia Tamaris cherry

Opis stromu a ovocia

Tamaris je odroda trpaslíka, výška stromu nie je väčšia ako 2 m. Koruna má strednú hustotu, ktorá sa šíri. Listy sú podlhovasté, oválne. Kvety sú malé, biele - čerešňa vyzerá krásne v období kvitnutia. Výstrely sú dlhé, klasické hnedé.

Tamaris je vhodný na pestovanie v malej záhrade - strom zaberá málo miesta, často sa používa ako živý plot.

Plody sú okrúhle, hmotnosť od 3 do 5 g. Kôra je lesklá, farba je bohatá červená, menej často bordová. Buničina je hustá a mäsitá, šťavnatá, sladká a kyslá. Kameň je svetlo béžový, veľký, ľahko oddeliteľný od bobule. Stonka ovocia je dlhá.

Odolnosť proti mrazu a suchu

Odroda je odolná v zime, toleruje pokles teploty až -25 ° C. Ak je teplota nižšia, výhonky mierne zamrznú, ale rýchlo sa zotavia, to neovplyvní výnos. Odolnosť voči suchu je priemerná, pri dlhodobej neprítomnosti vlhkosti sa pozoruje zhoršenie chuti ovocia. Preto sa odporúča včas monitorovať vlhkosť pôdy a višne.

Pozor! Ak sa čerešne pestujú v severných oblastiach, v prvých rokoch po výsadbe je strom pokrytý pytlovinou alebo doskami. Chráni sadenice pred tvrdým a studeným vetrom, mrazom a snežením.

Odolnosť odrody proti chorobám a škodcom

Odolnosť voči kokomykóze je vysoká. Kokokykóza je najnebezpečnejšia plesňová choroba čerešní, ktorá môže zničiť celú plodinu. Známky - malé červenkastohnedé stopy na listoch, vädnutie a odlupovanie. Ak sa príznaky nezistia včas, ovocie sa rozpadne a strom odumrie. Aby sa zabránilo kokosykóze, odporúča sa ošetriť pôdu skôr pristávaciaa namočte korene sadenice do roztoku manganistanu draselného.

Pri iných chorobách je imunita nadpriemerná, neodporúča sa však zabudnúť na preventívne opatrenia. Tamaris je zriedkavo postihnutý hmyzom, najmä ak monitorujete stav stromu, kŕmte rastlinu pravidelne, burinu a uvoľnite miesto výsadby.

Odrody opeľovačov

Odroda je samoúrodná - na získanie úrody nie je potrebný opeľujúci hmyz a iné odrody čerešní. Záhradníkom sa však odporúča, aby v blízkosti vysádzali 1-2 opeľovacie stromy, aby sa zvýšili výnosy. Môže to byť napríklad Zhukovskaya cherry.V tomto prípade sa pozoruje zvýšenie výnosu, bobule rastú väčšie a šťavnatejšie.

Doba kvitnutia a dozrievania

Stredne neskorá odroda, dozrievanie sa začína koncom júla alebo začiatkom augusta, v závislosti od oblasti pestovania a poveternostných podmienok. Pred tým trvá doba kvitnutia 5-6 dní. Čerešne Tamaris majú životnosť 20 rokov.

Pozor! Podľa agrotechnických pravidiel vyberajú záhradníci ročne z jedného kríka 10 kg šťavnatých a zrelých čerešní. Odroda nie je vhodná na dlhodobé skladovanie a prepravu, takže bobule sa konzumujú čerstvé alebo spracované na výrobu duseného ovocia, želé, džemu a pastiliek.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody odrody patrí samo-plodnosť, vysoký a stabilný výnos, mrazuvzdornosť. Rozlišujte tiež chuť ovocia, odolnosť voči chorobám a škodcom.

Nevýhody odrody - priemerná odolnosť voči suchu, plody sa nepoužívajú na prepravu a dlhodobé skladovanie.

Rýchlo rastúca rezistencia Tamaris cherry

Výsadba sadeníc

Čerešne sa pestujú na jar alebo na jeseň. V severných oblastiach je výhodnejšia jar - sadenice v zime nezamrznú, čo bude mať pozitívny vplyv na produktivitu. Cherry Tamaris miluje svetlo, preto sú na výsadbu vybrané priestranné a slnečné záhradné plochy. Bezvetrie svah alebo kopec bude robiť.

Strom nie je presadený na iné miesto - tento postup nebude tolerovať. Preto sa výber miesta prijíma zodpovedne.

Čerešňa preferuje zmes ílovitých a piesčitohlinitých pôd. Ak je pôda kyslá, potom pred výsadbou záhradníci pridajú roztok na báze popola - neutralizuje kyslosť, robí pôdu vhodnejšou, sadenice sa rýchlejšie zakorenia. Pri výsadbe viacerých stromov naraz je dôležité dodržať vzdialenosť medzi nimi - najmenej 3,5 m.

Pokyny pre sadenie tamarisu

Výsadba sadeníc nevyžaduje špeciálne znalosti a zručnosti, ale odporúča sa dodržiavať jednoduché odporúčania:

  1. Pripravujú miesto - odstraňujú odpadky a zvyšky vlaňajších rastlín, dezinfikujú pôdu prípravkom „HOM“ alebo roztokom kvapaliny Bordeaux.
  2. Na mieste je vykopaná diera 60 cm x 60 cm a je pridaná vrchná vrstva zeme s humusom, superfosfátom alebo popolom.
  3. 4 hodiny pred výsadbou sa sadenice namočia do vody pri izbovej teplote, takže korene sú nasýtené vlhkosťou.
  4. Sadenice sa umiestnia do jamy, vedľa nej sa umiestni drevený kolík. Chráni mladé čerešne pred silnými nárazmi vetra.
  5. Posypte dno sadenice zeminou, kompaktné. Prvé 2 dni sa rastlina hojne zalievala teplou vodou, posypaná rezanou trávou, senom, listami a pilinami.

Jemnosti ďalšej starostlivosti

Chutné a šťavnaté bobule nie je možné získať bez riadnej a pravidelnej starostlivosti. Cherry Tamaris potrebuje zálievku, preventívne opatrenia na ochranu pred chorobami, burinou a oplodnením.

Intenzita zavlažovania

Sadenice vyžadujú mierne zalievanie. V prvých 2 rokoch sa napájajú 4-5 krát za sezónu. Vo vzdialenosti 50 cm od kmeňa záhradníci vytvárajú drážku s hĺbkou 20 cm, na zavlažovanie je vhodná voda pri izbovej teplote, na jednu sadbu je potrebných asi 13 litrov.

Neodporúča sa nalievať čerešne naraz, je lepšie mulčovať pôdu - takto vlhkosť pôjde hlboko ku koreňom a pri prvej príležitosti sa neodparí. Ak je leto daždivé a vlhké, množstvo zavlažovania sa zníži alebo vôbec nie.

Zrelé stromy sa zalievajú príchodom jari a na konci kvitnutia. Počas obdobia zrenia si čerešne vyžadujú menej vlhkosti - v dôsledku nadmerného množstva bobúľ praskajú. Koreňový golier nie je počas zavlažovania navlhčený, po postupe sa pôda mierne uvoľní a burina sa odstráni.

Hnojenie pôdy

Hnojivá posilňujú imunitu rastliny, chránia ju pred baktériami a hubami, robia ovocie sladším a aromatickejším. Minerálne a organické obväzy sú vhodné do čerešní. Kvôli nedostatku vitamínov čerešne prestávajú rásť, stávajú sa slabými a často ochorejú. však je dôležité vyhnúť sa nadmernému kŕmeniu- overfed stromy v zime zamrznú, sú citlivé na akékoľvek zmeny počasia.

Hnojenie sa začína v druhom roku po výsadbe. Použite dusičnan amónny, močovinu, superfosfát, humus. Zavádzajú sa do blízkeho stonkového kruhu alebo prstencových drážok. Po 5 rokoch (siedmy rok) sa znížil počet zavedených komplexov. Ak je hnojivo oprášené práškovými zložkami, potom sa musí rastlina napojiť.

Pozor! Receptom na účinné univerzálne hnojivo pre čerešne je roztok založený na kuracom hnoji + 400 g dusičnanu amónneho + 500 g dvojitého superfosfátu + vrstva rašeliny (na 1 štvorcový M).

Prerezávanie a tvarovanie koruny

Korunu orežte na jar, v lete alebo na jeseň. Dlhodobé stromy, výnos, kvalita ovocia závisia od prerezávania. Záhradníci odstránia všetky výhonky, ktoré zakrývajú korunu stromu. Ak je dĺžka týchto výhonkov menšia ako 30 cm, nedotýkajú sa ich. Pred zimou by na strome nemali byť žiadne vetvy, ktoré vyčnievajú z kmeňa pod ostrým uhlom.

Pri vytváraní koruny sa mladé vetvy zdvíhajú a viažu k silnejším výhonom. Toto aktivuje rast rastliny. Na orezávanie sadeníc čerešní použite nôž alebo záhradnú pílu. Neodporúča sa používať záhradnícke nožnice - môže poškodiť ešte nedozretý strom.

Kontrola chorôb a škodcov

Odroda Tamaris je zriedkavo postihnutá škodcami, ale nikto nemôže zaručiť stopercentnú ochranu proti nim. Na mladých sadbách sa nachádzajú nudné ovocné roztoče. Jedia výhonky a listy, narúšajú metabolizmus rastlín. Na profylaktické a terapeutické účely záhradníci striekajú stromy liekom „Fufafon“ alebo „Fitoverm“. Dôvody výskytu kliešťov sú slabá imunita, napadnuté sadenice alebo pôda, nesprávna starostlivosť.

Ďalším bežným škodcom je voška čerešňa. Nasáva šťavu z bobúľ, preto ovocie rastie malé a čerstvé. Vošky sa prezlievajú pri púčiku a začínajú byť aktívne začiatkom alebo v polovici leta. Na boj proti použitiu drogy "Kemifos" alebo nastriekanie roztokom síranu meďnatého.

Čerešne môžu ochorieť aj moniliózou - plesňové ochorenie je sprevádzané sivými škvrnami na kôre, porastmi na listoch a ovocí. Na výhonkoch sa objavujú hlboké praskliny. Na spracovanie sa používa postrek „Nitrafen“ alebo síran meďnatý. Je dôležité pravidelne vykonávať preventívne opatrenia a monitorovať stav čerešní.

Zber a skladovanie

Rýchlo rastúca rezistencia Tamaris cherry

Zberá sa v suchom a pokojnom počasí, keď na strome nie je vlhkosť. Rastliny sú nízke - záhradníci sa ľahko dostanú na vrchol bez špeciálnych nástrojov. Zrelosť je determinovaná vzhľadom - bobule súčasne získajú tmavočervenú farbu, sú elastické, pokožka je lesklá. Odporúča sa zberať pomocou rukavíc - buničina obsahuje kyselinu, ktorá spôsobuje popálenie jemnej pokožky rúk a nechtov.

Ak ovocie sedí slabo na vetve, potom keď sa zberá jeden bobule, zvyšok padá na zem. V tomto prípade záhradníci vopred rozprestierali po zemi kus hustého polyetylénu. Na zber použite čistý záhradný vedro, fľaše alebo iný plastový obal.

pozor! Záhradníci sa líšia v ich názoroch. Niektorí ľudia si myslia, že čerešne sa musia zbierať spolu so stopkou, aby sa zvýšila životnosť bobúľ. Iní tvrdia, že oddelenie stonky má negatívny vplyv na budúcu úrodu a že je dôležité zozbierať čerešne pomocou nožníc a odrezať iba polovicu stonky.

Čerešne Tamaris nie sú vhodné na dlhodobé čerstvé skladovanie. Zimné úrody sa pripravujú z úrody alebo sa bobule konzumujú rovnako. Ženy v domácnosti tiež zmrazujú ovocie na zimu v mrazničke - umývajú sa, sušia sa a odstránia sa semená. Zmrazené čerešne sa pridávajú do dezertov, nápojov a pečiva, pomelú sa cukrom a podávajú sa s čajom.

Recenzie záhradníkov

Záhradníci sú vo všeobecnosti spokojní s výnosnosťou a odrodovými vlastnosťami čerešní Tamaris.

Alexandra, Petrohrad: „Tamaris je môj najobľúbenejší! Bobule sú nenáročné, chuť je 5 bodov. A čo krásne stromy rastú - živá výzdoba mojej záhrady.Počas kultivácie som sa nikdy nestretol s chorobami, iba keď sa objavil roztoč pavúk, ale rýchlo som sa ho zbavil. ““

Vladimir, Moskovská oblasť: „Tamaris nie je zlá odroda. Plody v treťom roku sú malé. Chuť je priemerná, výťažok je stabilný. Minulý rok som zo stromu vyzbieral 7 kg. Starám sa iba o čerešne - zalievam ich, kŕmim hnojom a popolom, mulčovaním. Korunujem raz ročne. “

záver

Odroda Tamaris sa pestuje na juhu, v centrálnej zóne, na severozápade Ruska. Sadenice sa vysádzajú na jar alebo na jeseň, vopred je pripravené priestranné a slnečné miesto. Vzdialenosť medzi sadenicami nie je menšia ako 3,5 m. Bobule sú stredne veľké, okrúhle, tmavočervené alebo vínové. Buničina je sladká a kyslá, príjemná.

Tamaris je zriedkavo chorý, je mrazuvzdorný a odolný voči najbežnejším chorobám plodín bobúľ. Výška stromu dospelého nie je väčšia ako 2 m, takže sa pri zbere bobúľ nevyžaduje rebrík alebo rebrík. Plody nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie, odporúča sa ich používať ihneď po zbere.

Pridať komentár

záhradné

kvety