Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Pri výbere odrôd pre ďalšiu výsadbu záhradníci venujú pozornosť požiadavkám na starostlivosť, odolnosti rastlín voči chorobám, predajnosti a chuti ovocia. Je dôležité vopred určiť, na aký účel sa plodina pestuje. Na predaj sa odporúča pestovať odrody s oneskoreným výnosom, určené na čerstvú spotrebu - skoré zrenie a nenáročné na starostlivosť. Zoberme si najlepšie odrody čerešní, ich vlastnosti, ukazovatele výnosu a pravidlá pestovania.

Druhy a odrody čerešní

Odrody sa zaraďujú podľa obdobia dozrievania - skoré, stredné a neskoré. Rozlišujú tiež podrozmerné a plačové odrody - v závislosti od tvaru a veľkosti koruny. Výber správnej odrody ovplyvňuje výnos, chuť a veľkosť ovocia. Pri nákupe sadenice sa odporúča študovať charakteristiky a vlastnosti odrody, pripraviť záhradnú pôdu a výsadbu vopred.

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Odolné voči mrazu

Mrazuvzdorné odrody čerešní odolávajú teplotám až -30 ° C. Tieto odrody sa pestujú v regiónoch s nestabilným podnebím a chladným počasím - v regióne Ural, Sibír a Ďaleký východ.

Bystrinka

Čerešňa Bystrinka vydrží mrazy až do -45 ° C. Čiastočne sebestačné, nenáročné na kultiváciu. Výška stromu je až 2,5 m, koruna je čiastočne rozprestretá. Zaoblené bobule, hmotnosť - 3,6 g, vyvážená sladkokyslá chuť. Úroda sa používa na výrobu džemu, kompotov, tinktúr, džemov.

Radonezh

Raná stredne neskorá odroda Radonezh začína prinášať ovocie v štvrtom roku po výsadbe. Bobule sa vyznačujú atraktívnymi obchodnými vlastnosťami - okrúhle, s vínovou lesklou šupkou. Hmotnosť - asi 4 g, pevná dužina, sladká a kyslá chuť. Ochutnávka skóre - 4,2 bodu. Čerešňa Radonezh je rezistentná voči škodcom hmyzu, zriedkavo trpí kokosykózou a múčnatkou. Odoláva suchu.

Sverdlovsk

Odroda odolná voči mrazu je nenáročná na kultiváciu, vhodná pre Ural a Sibír. Hmotnosť ovocia - asi 3 g, zaoblený tvar. Kôra je vínová, lesklá. Výťažok zo stromu je okolo 10 kg za leto. Chuť je sladká a kyslá, príjemná. Sverdlovchanka cherry je univerzálna aplikácia.

Self-úrodné

Samonosná čerešňa nevyžaduje krížový opeľovanie a opeľovanie hmyzu. Strom prináša ovocie ročne, vyznačuje sa výnosom. Vlastné úrodné odrody sú obzvlášť obľúbené medzi amatérskymi záhradníkmi.

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Apukhtinskaya

Čerešňa Apuktinská nesie ovocie v druhom roku po výsadbe. Výška stromu je od 3 do 7 m, koruna je oválna. Plody sú tmavočervené, guľaté v tvare srdca, hmotnosť - do 4 g. Oválny kameň sa ľahko oddelí od dužiny sladkej koláčiky. Apuktinská dozrieva koncom leta, výťažok je asi 12 kg na strom. Odroda je nenáročná na starostlivosť, ale odporúča sa venovať pozornosť ochrane pred chorobami - pravidelne postrekovať rastliny prípravkom "HOM".

Lebedyanskaya

Strom je rýchlo rastúci, stredne veľký. Plody sú kordové, s hmotnosťou približne 5 g. Farba je tmavo červená, atraktívna, s lesklým leskom. Buničina je jemná a šťavnatá, stredne hustá. Čerešňa Lebedyanskaya je dobrá v čerstvej, mrazenej a sušenej forme. Rastlina je vysadená v južných oblastiach s úrodnou pôdou - čerešňa potrebuje jedlo, slnko a teplo. Priemerná odolnosť proti mrazu.

Khutoryanka

Olovo plodná odroda strednej sezóny.Hmotnosť ovocia - asi 3,4 g, zaoblený oválny tvar, gaštanová farba. Buničina je homogénna, šťava je tmavá. Chuť je sladká, s príjemnou adstringenciou. Farmár začne prinášať ovocie 3-4 roky po výsadbe. Produktivita - od 10 do 17 kg na strom - závisí od pestovateľskej oblasti. Plody sú prenosné a líšia sa svojimi obchodnými vlastnosťami.

Zakrpatený (trpaslík)

Zakrpatené čerešne zdobia každú oblasť - vyzerajú originálne a zaberajú málo miesta. Letní obyvatelia pestujú nízko rastúce čerešne ako živý plot namiesto betónových a tehlových plotov.

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Ashinskaya

Výška stromu je 2,5 m, listy sú stredne dlhé, koruna je kónická. Plody sú oválne, s hmotnosťou 1 - do 4 g. Pokožka je lesklá, farba hnedá. Buničina je červená, šťavnatá, chuť je sladká a kyslá. Malá kosť sa ľahko oddeľuje od dužiny. Ašinskaja čerešňové kvety po 20. máji sa zberajú na konci júla alebo začiatkom augusta. Čerešňa je odolná voči kokosykóze a suchu, nenáročnej starostlivosti.

hojný

Kompaktné puzdro, výška - 2,5 m, oválna koruna. Neskorá odroda - kvety koncom mája, prinášajú ovocie v druhej dekáde augusta. Hmotnosť tmavo červených bobúľ je 2 g, má tvar oválneho tvaru. Buničina je jemná a šťavnatá, chuť je sladká a kyslá. Čerešne nepraskajú, úrodu využívajú na spracovanie a predaj. Cherry Abundant je oceňovaný pre jeho obchodné vlastnosti a predĺžené obdobie plodenia - zberajú sa v 2 - 3 stupňoch.

Zaujímavé! Záhradníci stredného pruhu vysadili čerešne antracitové. Starostlivosť o rastliny je nenáročný, plody sú sladké, všestranné pri používaní. Chuť je hodnotená 4,9 bodmi z 5.

Zagoryevskaya

Údržba kompaktných stromov je nenáročná. Koruna sa šíri, široká. Hmotnosť bobúľ je asi 4 g, navonok Zagorievskaya vyzerá ako sladká čerešňa. Chuť je sladká a kyslá, dezert. Šťava je hustá, vínová. Kosť sa ľahko oddeľuje od buničiny. Výťažok je asi 14 kg na rastlinu. V procese zberu sa plody nerozpadajú, odroda je odolná voči suchu. Odroda je vysadená v Moskve a Moskovskej oblasti.

oktáva

Koruna je okrúhla, kompaktná, výška stromu - 2-3 m. Plody sú tmavé čerešne, priemerná hmotnosť - 3,9 g. Farba je bordó-čierna, lesklá. Kôra je hustá, takže plodina je udržiavaná a prepraviteľná. Kameň je guľatý, malý, ľahko oddeliteľný. Kvetinové puky sú mrazuvzdorné, takže čerešňa Oktava sa pestuje v strednom pruhu.

plač

Večerné višne sa vysádzajú v priestranných oblastiach - visiaca, šíriaca sa koruna vyžaduje veľa voľného miesta. V starostlivosti sú takéto stromy nenáročné - nemusíte strácať čas pri prerezávaní a tvarovaní.

Shubinka

Strom je energický, koruna je stredne hustá. Plody sú okrúhle ploché, hmotnosť - 2,5 g. Stonka je dlhá, pokožka je vínová, tenká. Buničina je stredne hustá, vínová, voľná. Chuť je kyslá, kameň je malý. Medzi výhody čerešní Shubinka patrí mrazuvzdornosť, nevýhodou je kyslá chuť, priemerná odolnosť voči chorobám.

Nádej

Výška stromu je až 6 m, koruna je široko-pyramidálna, zvislá. Rýchlo rastúce výhonky, dlhé internody. Plody sú okrúhle, s hmotnosťou - do 6 g. Buničina a šťava sú tmavočervené. Chuť je sladká s príjemnou kyslosťou a bohatou arómou čerešní. Neexistuje žiadna adstringencia ani horkosť. Cherry Nadezhda dozrieva koncom júna alebo začiatkom júla a prináša plody po 4-5 rokoch po výsadbe. Produktivita - od 9 do 15 kg bobúľ za rok. Z opisu čerešňovej odrody Nadezhda vyplýva, že zimná odolnosť a odolnosť voči suchu sú priemerné.

Najproduktívnejšie

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Výsadbové odrody čerešní sú vysadené letnými obyvateľmi a poľnohospodármi. Niektoré z bobúľ sa používajú čerstvé, iné sa odosielajú na spracovanie - kompóty a džemy sa pripravujú, pridávajú do pečiva alebo sa celé konzervujú spolu s inými plodmi a ovocím. Ak majú bobule hustú šupku, pestujú sa na predaj - skladujú sa v škatuliach a prepravujú sa na veľké vzdialenosti.

Spomienka na Vavilov

Strom rýchlo rastie, výhonky sú zakrivené, listy tmavo zelené. Plody sú jednorozmerné, hmotnosť 3-4 g, v tvare srdca. Kôra je gaštanová, kameň je krémový. Odroda je samooplodná, v okolí sa odporúča pestovať ďalšie odrody čerešní.Obdobie dozrievania je koniec júla, výťažok je 16 - 22 kg na krík za sezónu. Strom nesie ovocie v štvrtom roku po výsadbe.

rodičovský

Podľa agrotechnických pravidiel dáva rodič 20 až 25 kg úrody ročne. Plody sú ploché, váha - 3 g, vínová farba. Dezertná dužina, sladká a kyslá, hustá šťava, tmavo červená. Rodičovský rod nesie ovocie 2-3 roky. Rodičovské čerešne sa vysádzajú hlavne v strednom Rusku. Na severe púčiky zamrznú, čo negatívne ovplyvní pokles úrody.

Kseniya

Čiastočne sebestačné. Plody sú veľké, hmotnosť - od 7 do 10 g, guľatý tvar. Bobule sú vínové, lesklé. Plod sa vyskytuje v polovici júna - úroda sa zberá v dvoch fázach. Čerešňová chuť Ksenia je sladkokyslá, harmonická, bohatá aróma čerešní. Produktivita - do 25 kg na strom. Medzi výhody patrí odolnosť proti mrazu - Ksenia vydrží teploty až -25 ° C.

Ural sladká čerešňa

Kompaktné stromy zaberajú malý sen, prinášajú ovocie na ílovitých a piesčitohlinitých pôdach. Sladká čerešňa Ural sa rodí v treťom roku po výsadbe. Hmotnosť bobúľ - 5 g, guľatý tvar, jemná konzistencia. Chuť je sladká s kyslosťou, harmonická. Oddeľovanie od stupačky je ľahké, kosť je malá. Odroda je čiastočne sebestačná, stredne odolná voči suchu.

Zaujímavé! Pri dlhodobom skladovaní sa čerešne zberajú 10 dní pred tým, ako sú úplne zrelé. Bobule nie sú umyté, vložené do drevených škatúľ a uložené na suchom a tmavom mieste.

zavčas

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Skoré zrelé čerešne sa pestujú v oblastiach s krátkymi a chladnými letami. Úroda sa zberá v júli, plody nie sú horšie z hľadiska chuti a predajnosti ako odrody strednej a neskorej odrody.

miazga

Samooplodná odroda Zhivitsa začína rodiť ovocie 4 až 5 rokov po výsadbe. Prvá plodina sa zberá koncom júna. Bobule sú tmavočervené, hmotnosť - 3,8 g. Zhivitsa je vojvoda - cherry and sweet cherry hybridpreto má ovocie sladkú a šťavnatú chuť. Kosť sa ľahko oddelí.

girlanda

Cherry Garland dozrieva koncom júna. Hmotnosť ovocia - do 6 g, okrúhly tvar v tvare srdca. Buničina je jasne červená, chuť je sladká a kyslá. Nízko rastúci strom, rovné výhonky vysoké 3 m. Odolnosť voči kokomykóze je priemerná, imunita voči chorobám je silná. Čerešne sa používajú na prípravu zákuskov a pečiva, nápojov a džemov. Výťažok odrody je asi 25 kg na rastlinu.

fľaša

Výška stromu je od 2,5 do 3 m, koruna je sférická. Bobule sú okrúhle alebo ploché, s hmotnosťou - do 3 g. Farba červeno-ružová, pôvodná. Kôra je hustá, mierne horká. Buničina je veľmi šťavnatá, ružová, pruhovaná. Kameň je malý, ľahko oddeliteľný od buničiny. Chuť je klasická čerešňa, príjemná a osviežujúca. Odroda je samooplodná, priemerná mrazuvzdornosť, úroda sa zberá koncom júna alebo začiatkom júla.

neskoro

Čerešne s dozrievaním dozrievajú v auguste. Bobule sú veľké a šťavnaté, dužina je sladká a kyslá, harmonická. Neskoré odrody potrebujú špeciálne opúšťať- pravidelne letia obyvatelia hnojiť pôdu V prípade superfosfátu a hnoja sa stromy postriekajú roztokom Bordeauxovej kvapaliny, aby sa chránili pred škodcami.

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Putinka

Výška stromu je až 3 m, koruna je hustá, klesá. Hmotnosť ovocia - 5-7 g, široko zaoblený tvar, lesklý, vínová koža. Buničina je šťavnatá, tmavočervená, chuť je sladká a kyslá. Ochutnávacia známka - 4,6 bodu z 5. Putinka sa pestuje v polovici apríla, sadenice sú citlivé, potrebujú živnú pôdu. Priemerná odolnosť proti mrazu, odroda je odolná voči kokomykóze.

Vianok

Rýchlo rastúca odroda stredne neskorého zrenia. Otužilosť, nenáročná starostlivosť. Plody sú okrúhle, hmotnosť - 3-4 g, vínovo-červená farba. Buničina je stredne hustá, šťavnatá. Chuť je sladká a kyslá, vyvážená. Plodina sa používa čerstvá, mrazená a sušená. Ovocie sa počas zberu nerozpadá a nepraská.

Zimné granátové jablko

Samooplodná odroda neskorého dozrievania je ideálna na pestovanie na Sibíri. Odolné voči chorobám, kvitne v máji, zozbierané v auguste. Trpaslík, výška - do 2 m.Hmotnosť ovocia - asi 4 g, vínovo-červenej farby. Produktivita - do 10 kg na strom a sezónu. Pri použití je zimný granát univerzálny.

Najlepšie odrody čerešní v regióne Nižný Novgorod

Najproduktívnejšie a najchutnejšie odrody čerešní

Na výsadbu v oblasti Nižného Novgorodu si záhradníci vyberajú pre výsadbu odrody odolné proti mrazu, aby čerešňa netrpala zrážkami, vetrom a náhlymi zmenami teploty... Jednou z týchto odrôd je čerešňa Zvezdochka. Odolá teplotám až -38 ° C a pri kultivácii je nenáročný. Koreňový systém je vyvinutý a výkonný - strom sa samostatne dodáva vlhkosti. Reťazové koleso je odolné voči chorobám a hmyzu. Plody sú okrúhle, šarlatovej farby, hmotnosti - 4 - 5 g. Buničina je jemná a aromatická, chuť je sladká s kyslosťou. Zvezdochka kvitne v máji, plodina sa zberá v júni až júli.

Ďalšou odrodou pre výsadbu v Nižnom Novgorode je spomienka na Yenikeeva. Obdobie dozrievania - koniec júna, výnos - od 8 do 15 kg na rastlinu. Výška rastliny - 3 m, plody sú veľké, v tvare srdca. Buničina je sladká, šťavnatá. Chuťové vlastnosti sa odhadujú na 4,8 bodu z 5. Účelom je univerzálny, chutné džemy a konzervy sa získavajú z čerešní, ovocie sa v zime zmrazuje a kompóty sa varia.

Pozor! Záhradníci odporúčajú venovať pozornosť odrode Rasplet. Čerešne vydržia sucho a mráz, zriedka ochorejú. Výška stromu je asi 2,5 m, životnosť stromu je asi 15 rokov. Bobule sú gaštanové, s hmotnosťou asi - 4 g. vysoko sebestačnénevyžaduje opeľovanie susedov alebo hmyzu. Bobule dozrievajú do konca júla.

záver

Najproduktívnejšie odrody čerešní sú Parent'skaya, Vavilovova pamäť, čerešne Ural; najviac mrazuvzdorné sú Bystrinka, Radonezh, Sverdlovchanka. Trpaslicové odrody vynikajú všetkými - Ashinskaya, Izobilnaya, Oktava. Výška kríkov nie je viac ako 3 m, vyzerajú originálne a zdobia miesto. Odporúča sa prečítať si recenzie ostatných záhradníkov pred výsadbou, preštudovať si informácie na obale. Pri výbere je dôležité poznať obdobie dozrievania čerešní a višní. Skoré plody sa zberajú koncom júna, neskoro v auguste.

Pridať komentár

záhradné

kvety