Ako dozrieť zelené broskyne doma

Broskyňa je veľmi voňavé a chutné ovocie, takže v lete sú naplnené nielen pulty trhov a obchodov, ale aj ruské záhrady. Často sa stáva, že ovocie je navonok pripravené na použitie - leskne sa červeno-žltými kvetmi a je pokryté zamatovou pokožkou. V skutočnosti je však stále nezrelá: buničina je pevná, bez výraznej arómy a chuti. V článku odpovieme na otázky, čo robiť s tvrdými broskyňami a či plody dozrievajú zo stromu.

Môže broskyne vytrhnuté zo stromu dozrieť doma

Ako dozrieť zelené broskyne doma

Ak ovocie vyzerá zrelé, ale vo vnútri je tvrdé, môžete si ho nechať doma, aby ste zrýchlenie zrýchlili. To isté platí pre zelené ovocie..

Môže to byť nielen záhradné ovocie, ale aj ovocie z trhu alebo zo skladu. Hlavnou vecou je poznať jednoduché spôsoby, ktorými sa nezrelá broskyňa zmení na šťavnatú a sladkú. Najbežnejšou z nich je použitie papierového vrecka alebo servítka vyrobenej z prírodného ľanu.

Dôležité! Akékoľvek ovocie dozrie iba pri izbovej teplote.

Ako dozrieť doma broskyne

Lahodné a sladké broskyne - základný atribút leta. Ovocie sa konzumuje čerstvé alebo spracované na džemy a kompóty.

Ak plody ešte nie sú dostatočne zrelé alebo úplne zelené, odporúčajú sa nasledujúce metódy zrenia.

Zelené broskyne v papierovom sáčku

Populárna metóda zrenia— dajte ovocie do papiera. Remeselné tašky na balenie alebo darčeky sú na to skvelé. Vďaka papieru ovocie prirodzene uvoľňuje etylénový plyn bez straty vlhkosti.

Ak používate plastový sáčok, broskyňa rýchlo zhnije. V papieri sa ponechá 24 hodín na suchom a teplom mieste. Počas tejto doby sa kontroluje ovocie: ak má dobrú vôňu a zmäkne, môže sa jesť.

Pozor! Ak nezrelé plody zostanú po 24 hodinách pevné, ponechajú sa ďalších 12 - 15 hodín, pričom sa pravidelne kontroluje stupeň zrelosti. Po dozrievaní si ovocie zachováva svoju chuť a predajnosť ďalšie 2-3 dni.

Zrenie ľanovou textíliou

Ako dozrieť zelené broskyne doma

Na dozrievanie zelených broskýň sa odporúča použiť ľanovú obrúsku. Plody sú rozmiestnené v strede a odrezané tak, aby sa navzájom nedotýkali. Zakryte ich hornou vložkou druhej bielizne tak, aby neboli žiadne medzery.

Plody sa nechajú 2-3 dni na teplom a suchom mieste a každý deň sa kontroluje stupeň zrelosti. Je určovaná vôňou a tvrdosťou ovocia. Jedna časť broskýň sa konzumuje okamžite, druhá sa umiestni do chladničky na dlhšie skladovanie.

Je to zaujímavé:

Ako správne prerezávať broskyne v lete: schémy a postupy

Metódy množenia broskýň odrezkami v lete: pokyny a užitočné tipy

Ako určiť zrelosť a správne skladovanie

Zrelosť ovocia je určená farbou, pevnosťou a arómou. Zrelé broskyne by mali byť zároveň mäkké a pevné, stredne aromatické a zamatové.

Zrelé ovocie stláčajú príliš veľa a vonia príliš sladko. Broskyňa by tiež nemala obsahovať zelené alebo hnedé škvrny, čierne bodky a iné chyby.

Pozor! Ak je semeno suché alebo popraskané, znamená to, že na ovocie sa pôsobilo chemickými látkami a stimulátormi rastu.

Na dlhodobé skladovanie sa broskyne ukladajú do chladničky alebo suchej pivnice. V druhej verzii sa ovocie umiestni do drevenej škatule a na vrch sa prikryje novinami alebo čistou bavlnenou látkou. Pred tým sa ovocie neumýva - prírodný kvet im pomáha zostať dlhšie.

Odporúča sa neustále kontrolovať, či sa jednotlivé prípady zhoršili. Ak sa objavia mäkké škvrny, ovocie sa najlepšie použije okamžite na varenie. Broskyne vyrábajú výživné a aromatické džemy, cukrovinky, želé alebo džemy.

Pri izbovej teplote neleží ovocie dlhšie ako 2-3 dni. Papierové vrecká uvedené vyššie sa používajú na skladovanie, plast sa lepšie ponecháva pre iné výrobky. Je tiež dôležité venovať pozornosť hladine vlhkosti - nemala by byť vyššia ako 85%. V opačnom prípade sa broskyne rýchlo kazia. Optimálna teplota je 0 ° C.

Ako dozrieť zelené broskyne doma

Prečítajte si tiež články:

Ako správne prerezávať broskyne na jar a prečo je to také dôležité

Ako správne prerezať broskyňu na jeseň a na čo slúži

záver

Existuje niekoľko možností, ako môžete urobiť s nezrelými broskyňami, a všetky sú jednoduché a efektívne. Niektorí dávajú ovocie do papierových vreciek a ukladajú ich na teplé a suché miesto, iní pokrývajú nezrelé alebo zelené ovocie ľanovými obrúskami a nechajú pri teplote 0 ° C 2-3 dni.

Zrelé broskyne sú pevné a mierne mäkké, s príjemnou ľahkou vôňou a zamatovou pokožkou. Ovocie by tiež nemalo obsahovať zelené a čierne bodky. Opísané metódy pomáhajú dosiahnuť nielen broskyne, ale aj nektárinky, marhule, jablká.

Pridať komentár

záhradné

kvety