Čo macadamia chutí a cíti, ako správne jesť

Macadamia je exotický oriešok, ktorý je zaradený do zoznamu najdrahších potravín na svete. Vysoké náklady sú spojené so zložitosťou a trvaním rastu rastlín. Než rastlina začne rodiť ovocie, musí uplynúť niekoľko rokov. Orech má jemnú nasladlú chuť, jemnú arómu a bohaté chemické zloženie.

Čo je to orech

Macadam sa dodáva do Ruska z krajín s tropickým podnebím... Rastlina rastie iba v horúcom a vlhkom prostredí.

Okrúhle orechy pripomínajú malé hnedé gule. Ľahko sa rozoznávajú vďaka svojej silnej škrupine s malým rezom v strede, ktorý pomáha otvoriť ovocie.

Čo macadamia chutí a cíti, ako správne jesť

Orech rastúci na strome má 2 vrstvy škrupiny... Horná tmavo zelená časť, ktorá chráni jadro, je kožovitá, ale nie je na dotyk pevná. Keď praskne v strede, ovocie je zrelé. Druhá vrstva čokoládovej farby chráni jadro a je nezvyčajne silnou škrupinou. Pri absencii rezu bude veľmi ťažké získať jadro sami.

Zrelé makadamové plody sa zbierajú ručne a odoberajú do továrne, kde sa nachádzajú prejsť niekoľkými fázami spracovania:

 1. Odstránenie hornej vrstvy... Matice sa odosielajú do špeciálneho zariadenia, v ktorom čerpadlá vytiahnu zelenú šupku. Pracovníci kontrolujú, či sa v olúpaných jadrách nenachádzajú zvyšky šupky.
 2. sušenie... Plody sa sušia pri teplote + 25 ° C. S takýmito ukazovateľmi sa nezničia výživné látky v jadrách, ale odstráni sa viac ako 60% vlhkosti, vďaka čomu makadamia počas prepravy neklíči. Sušenie pri teplote +30 ° C sa používa ďalších 10 dní.
 3. Rezanie škrupiny... Po usušení sa jadro stlačí a oddelí od obalu. To vám umožní urobiť rez bez poškodenia cennej buničiny. Rezy sa robia špeciálnymi zariadeniami, po ktorých sa matice posielajú do vibračných mriežok, aby sa oddelilo jadro.

V niektorých prípadoch sú posledné fázy odstraňovanie škrupín, sušenie a kontrola kvality jadier. Neskôrované orechy sa však prepravujú častejšie: v tejto forme si dlhšie zachovávajú príjemnú chuť.

Ako vyzerá orech makadamia a ako to vonia

austrálsky orechy sú okrúhle s mierne predĺženým koncom... Neošúpané ovocie je pevné na dotyk, nemôže sa lámať ani drviť.

Jadro je jemné v bielej alebo krémovej farbe... Štruktúra je hustá, ale voľná, pri stlačení alebo pokousaní sa rozpadá. Keď je čerstvý, má charakteristickú krízu.

Olejová štruktúra jadra, pripomína veľa krému. Orech má sladkú chuť a najčastejšie vanilkovú arómu.

Pozor! Nie každý súhlasí s tým, že makadamia má vôňu vanilky. Niektorí ho prirovnávali k chuti brazílskych orechov, zmesi kešu a lieskových orechov alebo lieskových orechov s praženými gaštanmi. Niektoré plody vonia ako čokoláda.

Zaujímavé nielen jadro má sladkú chuť, ale aj samotnú škrupinu... Na dotyk je mierne lepkavý.

Čo chutí a vonia v prírodnom prostredí a pred predajom

Čerstvo vybrané ovocie má menej intenzívnu chuť a arómu, na rozdiel od sušených vo výrobe, pretože obsahujú veľké množstvo vody.

Čerstvé nešúpané orechy zo skladu, ktoré boli skladované za všetkých podmienok, nemajú inú chuť ako sušené ovocie vo vyvážajúcej krajine.

Referenčné! V prírode iba makakový zobák je schopný prasknúť makadamové puzdro.

Pri interakcii so vzduchom jadrá oxidujú a získajú stuchnutú chuťa sladkosť a charakteristická aróma sú menej intenzívne. Aby sa tomu zabránilo, orechy bez škrupín sa skladujú vo vákuu. Avšak aj v tomto prípade sa chuť líši od nešúpaných k horšiemu.

Čo macadamia chutí a cíti, ako správne jesť

Prečo chutí sladko a vonia ako vanilka

Dôvodom sladkosti nie je to plody sú pokryté cukrovým sirupom alebo vanilkovým extraktom... Najdrahšia matica takýto doplnok nepotrebuje.

Macadamia má vysoký obsah cukrovktoré dodávajú produktu nasladlú chuť. Aróma pripomínajúca vanilku je pre ovocie prirodzená.

Pozor! Bezohľadní výrobcovia niekedy používajú vanilkový alebo čokoládový extrakt na zlepšenie prirodzenej chuti makadamie.

Bolo vyvinutých niekoľko druhov jedlých makadamov, medzi ktorými sú orechy s vôňou vanilky, čokolády a dokonca aj kávy.

Ako a kde rastie

Macadamia je strom, ktorý dorastá do výšky 15 metrov... Jeho listy sú podlhovasto kožovité hladké, koruna je hustá. Počas kvitnutia je rastlina pokrytá malými krémovými kvetmi, zozbieranými do dlhých kvetov, pripomínajúcich „náušnice“.

Plody sa objavia až 7 až 10 rokov po výsadbe... Orechy sa zbierajú do dlhých zhlukov. V priemere uplynie šesť mesiacov od ich vzniku po dozrievanie.

Macadamia nenáročný, rastie v tropickom teplom a vlhkom podnebí... Koreňový systém je slabý a povrchný a nie je schopný podporovať rastlinu v silnom vetre. Strom navyše napadajú škodcovia, čo výrazne komplikuje jeho pestovanie.

Macadamia rastie v:

 • Čo macadamia chutí a cíti, ako správne jesťAustrália;
 • Nový Zéland;
 • Južná Afrika;
 • Čína;
 • Kostarika;
 • Brazília;
 • India;
 • Stredomorský.

Nachádza sa na Jamajke a na Havaji. V Austrálii sa med predáva z kvetov makadamových orechov.

Zloženie a vlastnosti

Macadamia je ocenená nielen svojou neobvyklou vôňou a sladkou chuťou - má bohaté chemické zloženie:

 • nenasýtené mastné kyseliny: omega-3, 6, 7, 9, 11;
 • nasýtené mastné kyseliny: palmitová, stearová, arachidová a ďalšie;
 • minerály: fosfor, horčík, selén, síra, draslík, vápnik, kremík, sodík, zinok, meď, železo, mangán, bór, vanád;
 • vitamíny B1, B2, B5, B6, B9, C, E, PP, K.

V macadamii vysoká koncentrácia mastných kyselín:

 • nenasýtené - 147,3% (omega-3 - 20,6%, omega-6 - 13%);
 • nasýtený - 48,2%.

Makadamové orechy neobsahujú cholesterol, má vysoký obsah bielkovín (až do 10% dennej hodnoty). Obsahuje až 12% neesenciálnych a esenciálnych aminokyselín.

Orech má vysoký obsah kalórií: 720 kcal na 100 g. Toto množstvo produktu obsahuje 75,8 g tuku, 7,9 g proteínu a 5,2 g uhľohydrátov.

Mastné kyseliny v ovocí užitočné pre plné fungovanie endokrinného a tráviaceho systému, bránia rozvoju kardiovaskulárnych chorôb.

Prínosy pre zdravie a poškodzuje

Cenou je Macadamia prospešné vlastnosti:

 1. Zlepšenie stavu srdca a krvných ciev... Kyselina olejová pomáha rozpúšťať pláty cholesterolu v krvných cievach. Vysoký obsah draslíka a omega-9 vo výrobku znižuje krvný tlak a mononenasýtené mastné kyseliny riedia krv, čím bránia trombóze.
 2. Nízka hladina cukru v krvi... Mononenasýtené mastné kyseliny zvyšujú citlivosť tela na inzulín.
 3. Priaznivé účinky na mozog... Minerály a vitamíny, najmä skupina B, stimulujú produkciu neurotransmiterov.
 4. Prevencia chorôb pohybového aparátu... Draslík, vápnik, fosfor a horčík chránia kosti pred rozpadom a demineralizáciou.
 5. Zlepšenie funkcie čriev... Nerozpustná vláknina zlepšuje trávenie a podieľa sa na vylučovaní toxínov a toxínov z tela.
 6. Odstránenie zápalu... Kyselina alfa-linolénová znižuje zápalové reakcie.
 7. Liečba anémie... Macadamia obsahuje veľké množstvo železa.
 8. Dlhodobá energetická podpora... Pochádza z kombinácie komplexných uhľohydrátov a zdravých tukov.
 9. Zvýšte svoj metabolizmus... Tomu napomáhajú mononenasýtené mastné kyseliny.
 10. Posilnenie vlasov, hydratuje a omladzuje pokožku. Produkt urýchľuje regeneráciu tkanív, zabraňuje starnutiu a podporuje produkciu kolagénu. Orechový olej bráni deštrukcii bunkových membrán, chráni pokožku pred UV žiarením, regeneruje a posilňuje poškodené vlasy.
 11. Zlepšenie videnia a prevencia očných chorôb vďaka mastným kyselinám, vitamínom B a beta karoténu.
 12. Prevencia onkologických chorôb... Tomu pomáhajú antioxidačné vlastnosti selénu.

Macadamia bude poškodzovať iba v prípade kontraindikácií alebo spotrebované v nadmernom množstve.

Čo macadamia chutí a cíti, ako správne jesť

Užitočné vlastnosti pre mužov a ženy

Orechy sú užitočné pre mužské telo:

 • zvýšiť účinnosť v dôsledku mikrocirkulácie krvi, prítomnosti zinku;
 • zabraňujú zápalu prostaty a chorobám močového ústrojenstva.

Produkt nie je o nič menej užitočný a pre ženy... Pomáha vyrovnať hormóny, zbaviť sa PMS a bolesti počas menštruácie. Orechy normalizujú metabolizmus, a preto pri pravidelnom používaní s mierou prispievajú k chudnutiu.

Ovocie je užitočné najmä počas tehotenstva:

 • zmierniť bolesti hlavy;
 • zlepšiť náladu a eliminovať podráždenosť;
 • posilnenie nervového systému, imunita;
 • znížiť riziko kŕčových žíl;
 • regulovať tlak.

Ako správne jesť

Macadamia sa konzumuje ako samostatné občerstvenie alebo sa pridáva do dezertov... Orech ide najlepšie s kávou, likérom a čokoládou.

Jedia deň nie viac ako 50 g orechov... V dôsledku vysokého obsahu kalórií vedie nadmerná konzumácia produktu k obezite.

Použitie škrupiny

Našli uplatnenie nielen pre makadamové jadrá, ale aj pre škrupiny. jej používa:

 1. palivo... Škrupina obsahuje veľa olejov, takže horí dlho a vytvára veľa tepla. Závody na výrobu orechov sú poháňané makadamovým odpadom. Škrupiny sa tiež používajú ako palivo na gril.
 2. hnojivá... Škrupina obsahuje veľa živín a potláča rast buriny.
 3. Vytvorenie ekologického plastu... Vyrába sa z drvených orechových škrupín, ale je drahá a ťažko vyrobiteľná.
 4. remeslá... Ozdoby a aromatické vrecká sú vyrobené z voňavých škrupín.

Ako správne vybrať a skladovať orechy

Orechy nízkej kvality majú žluklú chuť a slabú arómu. Aby nedošlo k omylu pri nákupe, je dôležité vedieť, na ktoré parametre treba venovať pozornosť:

 1. vzhľad... Škrupina by nemala byť poškodená inak ako v továrni. Kvalitné jadrá majú jednotnú bielu alebo smotanovú farbu, neobsahujú škvrny, plesne ani diery od hmyzu.
 2. Vôňa a chuť... Kvalitné ovocie má výraznú nasladlú arómu. V chuti je prítomná aj sladkosť. Žltosť označuje, že produkt bol skladovaný nesprávne alebo jeho doba použiteľnosti vypršala. Niektorí výrobcovia pridávajú do orechov soľ, takže chuť je sladká a slaná.
 3. textúra... Čerstvé jadrá sú husté a drobia sa na malé chrumkavé kúsky so silným tlakom alebo nárazom.
 4. obal... Najchutnejšie a voňavejšie sú orechy v škrupine. Táto škrupina si najlepšie zachováva chuť a arómu. Lúpané jadrá by mali byť vákuovo utesnené.
 5. cena... Priemerné náklady - od 30 dolárov za 1 kg.

Uchovávajte ovocie v chladničke... Skladovateľnosť inshell orechov je 2 roky, lúpané jadrá - 1 rok. Čím dlhšie je produkt skladovaný, tým menej výrazná je jeho chuť a aróma.

Čo macadamia chutí a cíti, ako správne jesť

kontraindikácie

Macadamia sa neodporúča ľuďom s alergiou na orechy a deťom mladším ako 3 roky... Počas laktácie je lepšie liek odmietnuť.

Matica je pre psov nebezpečná: Vedie k slabosti a žalúdočným nevoľnostiam, krátkodobej paralýze. V zriedkavých prípadoch je smrť možná.

recenzia

Väčšina ľudí miluje sladkú chuť austrálskej orechy.... Nie je však vhodný pre tých, ktorí uprednostňujú menej exotické a slané ovocie.

Alisa, Tver: "Nedávno som videl okrúhle orechy s rezom v škrupine v supermarkete." Rozhodol som sa to skúsiť napriek vysokej cene. Jedná sa o skutočne chutné a mastné ovocie. Prítomná je vanilková aróma a sladkastá dochuť. Škrupina je lepkavá a sladká, dlho nestráca svoju chuť. ".

Alexander, Moskva: „Na internete som videl makadamiu a rozhodol som sa to vyskúšať. Orechy sú sladké a mastné. Ak máte radi kešu orechy a brazílie, budete ich milovať. Piniové orechy a solené arašidy sú pre mňa krajšie “.

záver

Makadamový orech je jedným z najdrahších potravín na svete. Vysoké náklady súvisia so zložitosťou pestovania, s dlhým čakaním na prvú úrodu a so zložitosťou spracovania ovocia exotického stromu. Jadrá obsahujú veľa vitamínov a minerálov, zdravé tuky, bielkoviny. Pravidelné zaradenie tohto produktu do stravy má pozitívny vplyv na zdravie a predlžuje mladosť.

Pridať komentár

záhradné

kvety