Koľko kalórií je v lieskových orieškoch (v 100 ga 1 ks)

Lieskové oriešky sú plody pestovanej odrody lieskových orechov. Jeho jadrá obsahujú veľa živín: 50 - 70% rastlinných tukov a celý vitamínový a minerálny komplex - C, E, A, B, draslík, vápnik, železo atď. Napriek výhodám majú čerstvé orechy vysoký obsah kalórií. Aby nedošlo k poškodeniu postavy, je dôležité vedieť, kedy zastaviť a správne vypočítať kalórie.

Z tohto článku sa dozviete, koľko lieskových orechov je v 100 gramoch, kalórií v 1 kuse a aký je denný príjem.

Obsah kalórií v lieskových orech

Koľko kalórií je v lieskových orieškoch (v 100 ga 1 ks)

Od staroveku ľudia konzumujú ovocie lieskových orieškov v surovej, sušenej a vyprážanej forme. Boli bežne používané v ľudovom liečiteľstve na čistenie pečene od toxínov, na liečbu anémie a na zvýšenie imunity. Obsah kalórií v čerstvých a pražených orechoch sa líši a sušenými lieskovými orieškami rovnako ako surové.

Na 100 g

V zdrojoch správnej výživy sa najčastejšie uvádza výpočet kalórií na 100 g surovín. Táto suma obsahuje:

 • tuk - 67 g;
 • proteíny - 16 g;
 • uhľohydráty - 10 g.

V 100 g surových lieskových orechov, približne 650 kcal. Vyprážané kalórie vyššie ako čerstvé po dobu 20 - 30 kcal. Podajme ich obsah v rôznych množstvách lieskových plodov bez škrupín:

 • v 100 g (50 - 70 ks) - 650 kcal;
 • 50 g (asi 22 ks) - 600 kcal;
 • 30 g (12 ks) - 360 kcal;
 • 20 g - 240 kcal.

Obsah kalórií v pražených orechoch je vyšší vďaka použitiu oleja pri vyprážaní. Výhody takýchto lieskových orechov sú veľmi sporné. Lekári ho neodporúčajú používať u ľudí s patológiou tráviaceho a kardiovaskulárneho systému.

Koľko stojí jeden lieskový orech bez škrupiny

Na nezávislý výpočet obsahu kalórií v lieskových orieškoch musíte poznať jeho hmotnosť a priemerný obsah kalórií: hmotnosť 1 ks. - v priemere 1,5 - 2 g. Vláknina z jedného ovocia obsahuje 0,32 g bielkovín, 1,34 g tuku, 0,2 g uhľohydrátov. Obsah kalórií lieskových orechov: v 1 kuse - 12 - 13 kcal.Koľko kalórií je v lieskových orieškoch (v 100 ga 1 ks)

Vypočítajme energetickú hodnotu 20 g lieskových orieškov. Pre lepšiu prehľadnosť používame pomer:

 • 1 g - 12 kcal;
 • pri 20 - X kcal.

x = 20 * 12/1, t.j. 200 kcal na 20 g orechov.

Na policiach je veľký sortiment lieskových orechov pre každú chuť: veľký a stredný, v škrupine a bez. Tie sú výrazne nižšie ako orechy v škrupine, pokiaľ ide o výživovú hodnotu a prínosy pre telo. Takéto jadrá sú náchylné na stratu nutričnej hodnoty, rýchle schnutie a znehodnotenie. Pred jedlom orecha rozdeľte škrupinu, ale hnedú suchú pokožku by ste nemali šúpať. Obsahuje vitamíny a minerály.

Dôležité! Napriek vysokému obsahu kalórií (8-krát viac ako v mliečnej čokoláde) je zloženie lieskových plodov s nízkym obsahom uhľohydrátov. Preto ich môžu tešiť ľudia, ktorí sa držia nízkych carb diétya diabetici.

Koľko lieskových orechov môžete jesť za deň so správnou výživou

Koľko kalórií je v lieskových orieškoch (v 100 ga 1 ks)

Čerstvé lieskové orechy sa odporúčajú zaradiť do dennej stravy osoby, ktorá dodržiava správnu stravu. Lískové ovocie, ktoré je zdrojom rýchlej energie, je skvelou náhradou škodlivého občerstvenia a stane sa alternatívou iného popoludňajšieho občerstvenia. Pretože orech má priaznivý vplyv na mozog, je nevyhnutný pre ľudí, ktorí sa zaoberajú intenzívnou duševnou prácou: vedci, učitelia, žiaci a študenti.

U starších ľudí, ktorí konzumujú orechy denne, sa zlepšuje činnosť srdca a krvných ciev, zastavuje sa starnutie a ničenie kostrového systému a pamäť trvá dlhšie.

Pri kúpe matice zvoľte možnosť inshell. V tejto forme si dlho udržuje vôňu, chuť a nestráca prospešné vlastnosti, z toho orech má veľa:

 • znižuje riziko vzniku rakoviny;
 • zvyšuje imunitu;
 • spevňuje kosti;
 • podporuje budovanie svalov;
 • stimuluje produkciu mlieka dojčiacich matiek.

Aby bola chutná desiata prospešná, odborníci na výživu odporúčajú neprekračovať denný príjem produktu, ktorý sa rovná 30 - 40 g. Ide o priemerné hodnoty vypočítané pre zdravého dospelého človeka.

Denná sadzba závisí od:

 • Vek;
 • podlaha;
 • hmotnosti;
 • prítomnosť chorôb a charakteristík tela.

Deti sa odporúčajú jesť najviac 15 g (6 ks) za deň.

Dôležité! Deti mladšie ako 3 roky majú zakázané jesť orechy.

Koľko kalórií je v lieskových orieškoch (v 100 ga 1 ks)

Počas tehotenstva a laktácie môžete jesť lieskové plody po konzultácii so svojím osobným lekárom. Maximálna norma lieskových orechov pre tehotné ženy je 40 g, pre dojčiace ženy - menej ako 20 g (7-9 ks.).

Ak je osoba náchylná na obezitu alebo je chorá na cukrovku, je lepšie vylúčiť tento produkt zo stravy alebo nájsť náhradu za tento liek. Pri zrýchlenom prírastku hmotnosti počas tehotenstva sa dodržiava rovnaké pravidlo. Nejedzte orechy pre alergikov a pacientov s ochorením pečene a pankreasu.

Vyprážané lieskové orechy sa často predávajú ako desiata: slaná a sladká, v bielej a tmavej čokoláde. V tejto podobe je dokonca chutnejšia, ale takmer žiadna výhoda. Počas tepelného spracovania sa vlhkosť odparuje, spolu s ňou sa ničia minerály a vitamíny.

Pri nákupe nezabudnite skontrolovať kvalitu produktu... Pochybne vyzerajúce orechy sú ľahké (v škrupine), majú nepríjemný zápach a sú tmavé. Takéto lieskové orechy sa menia na jed. V pokazenej orechu sa tvoria toxické zlúčeniny - aflatoxíny. Pri požití negatívne ovplyvňujú pečeň a spôsobujú vážne otravy.

Pre sezónne prechladnutie, jar a jeseň urobte zdravý dezert. Olúpame a nasekáme jadrá, potom zmiešame s kvalitným medom. Slúži ako silný vodič živín, takže výhody lieskových orechov sa niekoľkokrát zvyšujú. Na posilnenie imunitného systému stačí jesť 3-4 litre. dobroty denne.

Prečítajte si tiež:

Je možné jesť mandle na diéte na chudnutie

Prečo je mandľový tykev dobrý a ako ho pestovať

Koľko orechov za deň môžete schudnúť

záver

Lieskové orechy sú vysoko kalorický výrobok. Matica je schopná rýchlo uspokojiť pocit hladu. V zložení nahrádza tučné mäso, preto je to nevyhnutné pre ľudí, ktorí sa postia alebo na diéte. Užitočná prírodná pochúťka pre dospelých, tínedžerov a seniorov.

Pridať komentár

záhradné

kvety