Ako pestovať makadamové orechy doma

Ovocie exotického makadamu sú zaradené do zoznamu najdrahších potravín na svete. Austrálske orechy majú sladkú chuť s vanilkovou arómou a bohaté biochemické zloženie - obsahujú mastné kyseliny a ďalšie užitočné prvky. Tento strom je však atraktívny nielen pre svoje plody: je krásny počas kvitnutia a jeho listy vylučujú fytoncidy, ktoré aktivujú imunitu.

Exotický strom rastie v krajinách s tropickým podnebím. V našej krajine je však možné pestovať makadamové orechy ako izbovú rastlinu. Hlavnou vecou je poskytnúť jej vhodné podmienky a pravidelnú náležitú starostlivosť. Ako na to - čítajte ďalej.

Je možné pestovať makadamiu doma

Ako pestovať makadamové orechy doma

Macadam nut môžu byť pestované doma. A hoci vzhľad rastliny sa bude líšiť od toho prírodného, ​​s náležitou starostlivosťou vás poteší krásnym rozkvetom a rovnomerným chutné ovocie.

Výška stromu v prírode dosahuje 15 metrov a doma nie je vyššia ako 2 až 3 m. Je to spôsobené skutočnosťou, že rast rastlín závisí od objemu nádoby, v ktorej sa nachádza, a od spôsobu formovania. V prípade potreby sa zníži.

Prvých 8 až 10 rokov po výsadbe nebude orech kvitnúť a rodiť ovocie. Jeho majiteľa poteší prekrásne podlhovasté tmavo zelené listy s lesklým voskovým povlakom. Zelená hmota makadamie produkuje éterické oleje, ktoré zahŕňajú fytocídy, ktoré zvyšujú imunitu. Verí sa, že ľudia, ktorí ich vdýchnu, sú menej chorí.

Pri náležitej starostlivosti bude strom kvitnúť za 8-10 rokov. Počas kvitnutia sa zakryje dlhými kvetmi v tvare hrotu, na ktorých sa nachádza veľké množstvo malých ružových, krémových alebo bielych kvetov.

Namiesto kvetov sa vytvára okrúhle ovocie s hustou kožou zelenou škrupinou a tvrdou hnedou kožou. V prírodných podmienkach dáva dospelý strom až 100 kg orechov ročne a doma - 3 kg.

Nevyhnutné podmienky pre pestovanie

Ako pestovať makadamové orechy doma

Pestovanie vlašských orechov doma je jednoduché. Hlavné je vytvoriť pre to optimálne podmienky:

 1. Teplota. Macadamia sa darí dobre pri izbovej teplote. Optimálne ukazovatele pre jeho kultiváciu sú + 20 ... + 25 ° С. Rastlina tiež toleruje vyššie teploty, ako aj ochladzovanie na +3 ° C.
 2. Vlhkosť. Trópy, v ktorých sa pestuje austrálsky orech, sa vyznačujú vysokou úrovňou vlhkosti. Na zabezpečenie takýchto podmienok v byte počas vykurovacej sezóny sa používajú zvlhčovače vzduchu. Ak také zariadenie neexistuje, umiestnia sa do kvetináča nádoby s vodou a na batériu sa položí vlhká handrička. V takom prípade by ste strom nemali umiestňovať do blízkosti vykurovacích zariadení.
 3. Osvetlenie. V prírodných podmienkach pestovania macadamia dostáva veľa slnečného žiarenia na deväť mesiacov v roku, čo je nevyhnutné na rozkvet a plodenie. Na zabezpečenie vhodných podmienok je rastlina umiestnená na južnom alebo juhozápadnom okennom parapete. Na jar a na jeseň sa fytolampy používajú na ďalšie osvetlenie. V zime sa svietidlá používajú, ak strom nie je odstránený do miestnosti s nižšími teplotami.

Austrálsky orech sa v lete odporúča na vonkajšie použitie na záhrade alebo na balkóne. Rastlina netoleruje náhle zmeny teploty. Pred novým usporiadaním v nových podmienkach je temperovaný.Aby to urobil, je vyvedený na ulicu, najskôr na hodinu, potom na dve, atď. Postupne sa predlžuje doba tvrdnutia na jeden deň. Robia to isté ešte predtým, ako prinesú kvetináč do domu.

Návrhy sú pre makadamie fatálne. Obzvlášť nebezpečné je otvárať okno, v ktorom stojí v chladnom období. Strom začne hádzať svoje listy doslova po prvej takejto expozícii. V lete sa odporúča zvoliť záhrady chránené pred vetrom.

Poradenstvo! Aby sa zabránilo spáleniu listov stromu, je dôležité zabezpečiť, aby sa nedotýkali skla. Aby sa rastlina vyvíjala rovnomerne, hrniec s ňou sa pravidelne obracia.

Výsadba makadamie

Zasadzujú sa do výsadby kedykoľvek, ale je lepšie vysadiť orech vo februári, aby klíčila na jar, keď je dostatok prirodzeného svetla.

Na získanie zdravých výhonkov je dôležité dodržiavať technológiu výsadby. Osobitná pozornosť sa venuje príprave.

Výber a príprava orechov

Ako pestovať makadamové orechy doma

Pred výsadbou makadamie si musíte vybrať vhodný výsadbový materiál. Orechy predávané v obchodoch s potravinami nebudú fungovať. Pred odoslaním na predaj sa ošetrujú vysokými teplotami, aby pri transporte neklíčili.

Semená vlašských orechov určené na pestovanie sa predávajú v špecializovaných predajniach, objednávajú sa na čínskych stránkach alebo priamo od výrobcu. Orechy vhodné na pestovanie majú pravidelný guľatý tvar a jednotnú hnedú farbu. Mali by byť bez škvŕn, dier a iných škôd.

Dôležité! Semená austrálskeho vlašského orecha majú nízku klíčivosť. Niektoré sadenice uhynú počas kultivácie. Je potrebné zasadiť 3-4 krát viac semien, ako je potrebné na získanie rastlín.

Pred klíčením je potrebné pripraviť semená. V opačnom prípade sa klíčky vyliahnu po dlhú dobu a nebudú klíčiť. Príprava pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Orechy v škrupina namočené jednu hodinu do svetloružového roztoku manganistanu draselného. Deje sa tak s cieľom zničiť infekcie, ktoré môžu byť na povrchu.
 2. Potom sa orech namočí priamo do škrupiny jeden deň v teplej vode s teplotou 35 - 40 ° C. Je dôležité, aby sa voda počas celého procesu namáčania nechladila.
 3. Milovníci exotických rastlín odporúčajú znížiť tvrdú škrupinu, aby pomohli klíčiť matici. S jadrom je potrebné zaobchádzať opatrne, aby sa nepoškodilo. Nie je potrebné úplne odstrániť shell, stačí urobiť jeden súbor.

Niektorí záhradníci vsádzajú sadivový materiál do rastového stimulátora. Pridáva sa do teplej vody, v ktorej sú orechy po dezinfekcii namočené. Používajte prostriedky ako „Epin“, „Riešenie“ atď.

Príprava nádob a pôdy

Ako pestovať makadamové orechy doma

Závisí to od prípravy pôdy a kapacity, či sadenice prežijú a nie sú infikované infekciami.

Zvyčajne je niekoľko orechov vysadených v spoločnej nádobe. Používajú plastové podnosy, drevené škatule, obaly z polotovarov.

Nádoby sa pred použitím dezinfikujú. Nechajú sa pôsobiť 60 minút v tmavo ružovom roztoku manganistanu draselného alebo sa spracujú vriacou vodou.

Na pestovanie makadamie potrebujete mierne kyslú pôdu s pH 6 - 6,5. Na jeho prípravu existuje niekoľko možností:

 1. Univerzálny zakúpený základný náter... Je potrebné ju vylepšiť. Za týmto účelom sa zmiešajú 3 diely univerzálnej pôdy s 1 dielom hliny, 1 dielom piesku, 2 dielmi rašeliny rašelinovej a 1 dielom perlitu.
 2. Domáca pôda. Na jeho prípravu si zoberte 3 časti záhradnej pôdy, 2 diely piesku, 3 diely nízko položenej rašeliny a 2 diely humusu.
 3. Jednoduchá klíčiaca zmes. Zmiešajte rovnaké diely perlitu a rašeliny.

Pôda je dezinfikovaná. Kalcinuje sa v peci (pol hodiny pri 70 - 90 ° C), vyleje sa do tmavo ružového roztoku manganistanu draselného alebo vriacej vody.

Na pestovanie orechov budete tiež potrebovať drenáž: expandovanú hlinu, rozbitú tehlu, štiepanú keramiku alebo špeciálnu drenáž do kvetináčov. Je tiež dezinfikovaná.

Poradenstvo! Drvený betón nie je vhodný na drenáž. Negatívne ovplyvňujú zloženie pôdy.Odporúča sa tiež použiť biely alebo sivý piesok, pretože zázvor obsahuje príliš veľa železa.

Pokyny pre pestovanie

Ako pestovať makadamové orechy doma

Makadamovú maticu nie je potrebné vopred klíčiť. Musí sa okamžite vysadiť do zeme. Zoznam obsahuje podrobné pokyny:

 1. Do dna nádoby sa naleje 5 cm vrstva drenáže. Zvyšok objemu je naplnený pôdnou zmesou.
 2. Semená sú zasadené v spoločnej nádobe do hĺbky 2 - 3 cm. Vzdialenosť medzi orechmi by mala byť najmenej 5 cm.
 3. Pôda sa zalieva teplou vodou s pridaním stimulátora rastu. Potom prikryte fóliou a odložte na jasné teplé miesto.

Pôda je pri vysychaní navlhčená. Kontajnery sa vetrajú každý deň a otvárajú sa 10 až 15 minút. Je dôležité zabezpečiť, aby sa na pôde netvorila pleseň. Ak sa vyskytne taký problém, vrchná pôda sa odstráni a nahradí sa novou. Potom sa plodiny zalievajú svetloružovým roztokom manganistanu draselného.

Klíčení makadamie nie je ľahké. Vo väčšine prípadov to trvá jeden a pol až dva mesiace. Skúsení pestovatelia tvrdia, že nie viac ako päť z 10 orechov klíčí.

Spravidla rastie z jednej orechy niekoľko stoniek. Nechajte jednu z najsilnejších z nich. Zvyšok je stlačený tak, aby nezasahoval do vývoja.

Po vyklíčení sa doba vetrania postupne predlžuje. Potom sa skleník demontuje. Aby sa sadenice nerozťahovali, musia byť na dobre osvetlenom mieste.

Sadenice sa ponoria do jednotlivých nádob, keď sa na nich objaví šesť skutočných listov... Lepšie je použiť keramický hrniec, ktorého steny absorbujú vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu. Chráni sa tým rastlina pred stagnáciou kvapaliny.

Sadenice sa starostlivo vysádzajú do nádob, ktoré sa snažia spôsobiť minimálne poškodenie koreňového systému. Počas transplantácie nie je koreňový golier zakopaný.

Ďalšia starostlivosť

Ako pestovať makadamové orechy doma

Macadamia požaduje starostlivosť. V nepríjemných podmienkach strom začne vysychať, bolieť a zomrieť. Plody austrálskeho vlašského orecha majú takú vysokú cenu, pretože si vyžadujú starostlivosť.

Doma je starostlivosť o makadamia jednoduchá. Hlavná vec je pravidelne to robiť.

Ako sa starať o makadamové orechy:

 1. Zalievanie. Po vyschnutí pôdy sa Macadamia zalieva. Na jednej strane by kvapalina nemala stagnovať, na druhej strane by pôda nemala vyschnúť. V lete je rastlina napojená každý druhý deň av zime - dvakrát týždenne. Používajte teplú usadenú vodu. Pôda je zvlhčená ráno alebo večer, keď je slnko neaktívne.
 2. Postrek. Rastlina sa postrekuje každé ráno alebo večer pomocou teplej usadenej vody.
 3. Podväzok. Mladé makadamá sú naviazané na oporu, inak sa môže stonka zlomiť. Bez podpory strom začne rásť rok po objavení prvých výhonkov.
 4. Vrchný dresing. Prvý vrchný dresing sa aplikuje po objavení prvých výhonkov (posypte pôdu kornevinom). Po vytvorení šiesteho letáka sa do pôdy zavedie roztok močoviny. Polrok starý strom je napájaný hnojivami fosforu a draslíka. Ďalej sa každé tri mesiace nanáša zložité organické alebo minerálne hnojivo.
 5. Tvorenie. Keď stredný kmeň dosiahne optimálnu veľkosť, je stlačený. To bude stimulovať tvorbu bočných vetiev. Bočné vetvy sú tiež stlačené. Slabé výhonky sa odstránia. Miesta rezov sú ošetrené záhradným lakom.
 6. Bloom. Keď strom kvitne, začína sa opeľovať. Za týmto účelom sa peľ prenáša medzi kvetmi mäkkou kefou. Počas kvitnutia sa strom polieva denne. Teplota sa zníži na + 15 ° C.
 7. Čistenie. Raz mesačne sa rastlina umýva v sprche vodou pri izbovej teplote.
 8. Transfer. Rastlina je transplantovaná, pretože jej korene zapĺňajú kvetináč. Používa sa metóda prenosu, pri ktorej sa rastlina vyberie z kvetináča spolu s hrudkou zeme a jednoducho sa usporiada do novej nádoby. V tomto prípade sa stará kanalizácia nahradí novou. Chýbajúci objem sa naplní novou pôdnou zmesou.Po presadení sa strom zalieva koreňovým stimulantom.

Choroby a škodcovia

Macadamia má nízku odolnosť voči chorobám a škodcom. Aby sa zabránilo jeho infekcii, na konci zimy sa vykonáva preventívne ročné ošetrenie roztokom pripraveným z 1 lyžičky. síran meďnatý a 3 litre vody.

Na ochranu koreňov rastlín pred chorobami a škodcami sa makadamia dvakrát ročne napája roztokom Fitosporínu.

Rozmnožovanie rastlín

Macadamia sa najlepšie rozmnožuje semenom. V priemyselnom meradle sa však používa aj vegetatívny spôsob pestovania.

V zemi sa odrezky z makadamového orecha zle zakorenia. Preto sa naštepujú na pažbu. Je také problematické vykonávať tento postup doma, prvú úrodu je možné získať za šesť rokov.

Pristátie na otvorenom teréne

Ako pestovať makadamové orechy doma

Neodporúča sa pestovať makadamiu na otvorenom priestranstve v Rusku. V podmienkach stredného pásu (oblasť Moskvy) krajiny strom zomrie a nebude schopný zniesť zimné mrazy.

V južných oblastiach, ako je Krasnodarské teritórium, sa dospelí strom niekedy vysádzajú na otvorenom priestranstve. Presunie sa do otvoru rovnakej veľkosti, ako je objem nádoby, spolu s hrudkou zeme. V tomto prípade nie je koreňový golier zakopaný.

Dôležité! Aj v južných oblastiach bude v zime potrebné okolo stromu postaviť prístrešok.

Pri prvej úrode orechov dozrieva

Ako pestovať makadamové orechy doma

Domáca makadamia nie vždy prináša ovocie. Stále však existuje šanca, že orechy začnú dozrievať na strome. Toto sa zvyčajne stáva 10-12 rokov po výsadbe. Menej často sa plody objavujú skôr.

Je to zaujímavé:

Ako a koľko makadamovej orechy sa konzumuje

Užitočné vlastnosti makadamových orechov pre mužov a pravidlá ich používania

Ako je makadamový orech dobrý pre telo?

záver

Pestovanie makadamií zo semien je ťažké, ale možné. V tomto prípade čelia milovníci exotických rastlín zložitej úlohe. Napokon je problematické získať materiál vhodný na pestovanie v našej krajine. Plody austrálskeho vlašského orecha majú nízku klíčivosť a sú drahé.

Aby strom nezomrel a potešil sa jasnými listami, krásnym kvetom a rodením, je dôležité poskytnúť mu optimálne podmienky pre rast. Je obzvlášť dôležité udržiavať pohodlnú teplotu a nenechať pôdu vyschnúť.

Pridať komentár

záhradné

kvety