Kde a ako uchovávať mandle doma, ošúpané a v škrupine

Mandle sú populárne orech s príjemnou chuťou a ľahkou vôňou. Obsahuje veľa užitočných látok, cenné tuky a široko sa používa pri varení. Konzumuje sa bez predúpravy a používa sa ako prísada do šalátov, hlavných jedál a dezertov. Vyrába sa z neho dokonca múka, ktorá dokonale nahrádza pšenicu.

Mandle nie sú lacné, preto je dôležité vedieť, ako ich uchovávať doma, ošúpané a nešúpané, takže sa predčasne kazia.

Mandľový výber

Kde a ako uchovávať mandle doma, ošúpané a v škrupine

Aby bola skladovateľnosť mandlí čo najdlhšia, je dôležité pri kúpe orechov urobiť správne rozhodnutie. Venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:

 1. Tvar a veľkosť. Orechy by mali mať pravidelný tvar slzy, ktorý pripomína slnečnicové semienka. Je dôležité, aby všetky orechy boli rovnakej veľkosti. To naznačuje, že boli zozbierané v rovnakom čase.
 2. Vzhľadu. Farba by mala byť rovnomerná, bez hrdzavej plesne a iných škvŕn, dier, ktoré naznačujú zamorenie hmyzom.
 3. Vôňa. Jemná mandľová aróma naznačuje čerstvosť produktu. Horká, žltkastá vôňa je znakom kazenia.
 4. Vlhkosť. Mandle by mali byť suché, ale nie suché. Je dôležité, aby jadrá neboli vlhké. To sa skontroluje uhryznutím matice. Ak je príliš tvrdý, ale nie chrumkavý, potom je presušený. Ak je mäkký a tuhý, výrobok je vlhký.
 5. Škrupina. Mal by byť pevný, rovnomerne zafarbený, bez škvŕn, triesok alebo iného poškodenia.

Matice inshell majú dlhšiu životnosť. Preto sú tieto mandle vybrané na dlhodobé skladovanie.

Poradenstvo! mandle je lacnejší ako balený produkt a ľahšie sa kontroluje jeho kvalita.

Príprava na skladovanie

Kde a ako uchovávať mandle doma, ošúpané a v škrupine

Mandle nepotrebujú špeciálny prípravok na skladovanie. Všetko, čo musíte urobiť, je vyriešiť ich a odstrániť všetky poškodené a nekvalitné vzorky, ako aj cudzie nečistoty.

Napriek skutočnosti, že mandle v škrupine sa skladujú dlhšie, niektoré ženy v domácnosti uprednostňujú niektoré zásoby vopred. V tejto forme je produkt ľahšie použiteľný na varenie.

Tvrdá škrupina sa otvára luskáčikom alebo malým kladivom. Je dôležité používať prístroj opatrne, aby nedošlo k poškodeniu jadra.

Existuje niekoľko spôsobov, ako odlúpnuť hnedý film z mandlí. Jednou z možností je naliať vriacu vodu na orechy. Potom sa film ľahko oddelí od jadra.

Surové mandle vydržia dlhšie ako pražené mandle. Niektoré ženy v domácnosti to stále vysušujú.

Poradenstvo! Mandle sa prirodzeným spôsobom sušia v elektrickej sušičke, mikrovlnnej rúre, na panvici, v peci alebo na čerstvom vzduchu. Druhá možnosť umožňuje uložiť viac živín.

Skladovanie neošúpaných orechov

Kde a ako uchovávať mandle doma, ošúpané a v škrupine

Mandle v škrupine majú najdlhšiu trvanlivosť. Tvrdá škrupina chráni jadro pred negatívnymi environmentálnymi faktormi, baktériami a hmyzom, zabraňuje oxidácii vo vzduchu. Odporúča sa kúpiť si ho na dlhodobé skladovanie v byte.

Pred uložením čerstvých mandľových škrupín je dôležité pre ne vytvoriť optimálne podmienky. Izba musí byť suchá. Je vhodné udržiavať miesto v chlade. Najlepšie je špajza alebo skrinka pod parapetom. Ak také miestnosti nie sú, orechy sa skladujú čo najďalej od kachlí.

Nádoby na mandle inshell musia byť priedušné.V opačnom prípade bude produkt navlhčený. V domácnosti sa používajú kartónové a drevené škatule, textilné tašky, papierové tašky. Polyetylénové a utesnené plastové alebo sklenené nádoby nie sú vhodné.

Miesto skladovania mandlí by malo byť chránené pred priamym slnečným žiarením. Ultrafialové svetlo ničí niektoré zo zlúčenín vo výrobku, takže je menej užitočné.

Zabráňte vniknutiu vlhkosti do nádoby s orechmi. To spôsobí pleseň a predčasné poškodenie produktu.

Je to zaujímavé:

Výber najlepších odrôd kapusty na morenie a skladovanie v zime

Výhody a poškodenia pomarančových šupiek, pravidlá ich prípravy, skladovania a používania

Skladovanie olúpaných mandlí

Kde a ako uchovávať mandle doma, ošúpané a v škrupine

Lúpané mladé mandle sa odporúča skladovať v hnedej škrupine (film). Okamžite pred použitím očistite. Chráni tiež produkt pred oxidáciou a predlžuje jeho trvanlivosť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako ukladať olúpané mandľové jadrá. Každý z nich má svoje vlastné nuansy.

Pri izbovej teplote

Mladé mandle majú najmenšiu trvanlivosť pri izbovej teplote. Rýchlo sa nasýti vlhkosťou, získa žluknutú chuť a stráca arómu.

Aby sa minimalizoval vplyv na životné prostredie a predĺžila sa doba použiteľnosti výrobku, umiestňuje sa do skrinky alebo na spodnú policu kuchynskej jednotky.

Jadrá sa skladujú najdlhšie vo vákuovom obale. Orechy sa často predávajú už v tejto podobe. Existujú špeciálne formuláre, ako aj vákuové vysávače pre nezávislé použitie doma.

Ak boli zakúpené vážené mandle a nie je možné ich doma vysávať, orechy sa vložia do čistej suchej nádoby, ktorá je utesnená. Neodporúča sa vkladať mandle do kovových plechoviek, ktoré urýchľujú ich oxidáciu.

V chladničke

Mandle sa najlepšie uchovávajú v chladničke. Na predĺženie doby použiteľnosti je nízka teplota.

V chladničke sa nachádzajú ďalšie potraviny. Pri nesprávnom skladovaní sa ich pachy zmiešajú, čo negatívne ovplyvňuje chuť. Aby sa tomu zabránilo, sú mandle umiestnené do zásuvky na zeleninu. Je predbalený v plastovom vrecku alebo plastovej vaničke. Neupravená zelenina a ovocie sú umiestnené neďaleko, ale nie cesnak a cibuľa.

Voda sa často zhromažďuje v zásuvkách na zeleninu. Je dôležité chrániť matice pred vniknutím kvapaliny. Ak vlhkosť prenikla pod obal, mandľové jadrá sa musia jesť do 1-2 dní. Inak sa stanú nevhodnými na ľudskú spotrebu.

Poznámka! Mandle sa neuchovávajú v chladničke, ak kondenzácia steká po stenách a končí v zásuvkách na zeleninu.

Ak z nejakého dôvodu nie je možné skladovať orechy v chladničke, v zime sa umiestnia na zasklený balkón. Tam budú ležať o nič menej.

V mrazničke

Orechy sa skladujú najdlhšie v mrazničke. Nestrácajú však svoje prospešné vlastnosti. Ich chuť sa významne nemení.

Mandľové jadrá sa umiestnia do vrecka alebo plastovej misky a umiestnia sa do mrazničky. Je vhodné, aby sa orechy, mäso a ryby nachádzali na samostatných policiach.

Dôležité! Ak boli mandle rozmrazené, nemôžu sa znova zmraziť.

Skladovanie zelených mandlí

Zelené mandle sú na pultoch obchodov zriedkavé. Ak sa vám tento zdravý a chutný produkt podarilo kúpiť, je dôležité ho správne uskladniť.

Mladé zelené mandle sa zvyčajne uchovávajú v chladničke, pokiaľ možno vo vákuovom balení. Ak to nie je možné, mandle sa umiestnia do hermeticky uzavretej plastovej nádoby alebo plastového vrecka. Produkt skladujte v zeleninových škatuliach.

Niektoré ženy v domácnosti zmrazujú zelené mandle. Je predbalený v plastovom vrecku alebo vo vákuu.

Dôležité! Na škrupinu zelenej matice by nemala byť kvapka tekutiny. V opačnom prípade sa produkt začne formovať a hniť.

Optimálne skladovacie podmienky

Kde a ako uchovávať mandle doma, ošúpané a v škrupine

Optimálne podmienky skladovania závisia od toho, či boli mandle zakúpené v škrupine alebo nie. Zoznam obsahuje hlavné ukazovatele:

 1. Vlhkosť. Maximálny obsah vlhkosti olúpaných a nešúpaných orechov je 75%. Ak sú ukazovatele vyššie, orechy sa stanú plesnivými a získajú zápach žltej farby.
 2. Teplota. Pre orechy v škrupine sú optimálne hodnoty + 16… + 18 ° C. Pre lúpané jadrá je vhodná teplota + 4 ... + 10 ° C.
 3. Osvetlenie. Mandle skladujte na suchom a tmavom mieste. Slnečné lúče ničia niektoré živiny v produkte.

Skladovateľnosť

Koľko mandlí sa skladuje, závisí od ich typu a spôsobu skladovania:

 • olúpané jadrá v chladničke - šesť mesiacov;
 • v mrazničke výrobok leží bez zmeny chuti a chemického zloženia až jeden rok;
 • pri izbovej teplote sa jadrá bez škrupín skladujú najviac 2 mesiace;
 • Neuvoľnené mandle, ak sa správne skladujú, sa nezhoršia po dobu 12 mesiacov.

Rozmazané mandle majú žltý zápach a nepríjemnú chuť. V priebehu času sa v ňom ničia užitočné látky. Jesť rozmaznané jedlo je pre zdravie nebezpečné.

Poznámka! Pri kúpe mandlí v balení sa riadia dátumami exspirácie uvedenými výrobcom.

Tipy na skladovanie mandlí doma

Ak chcete, aby mandle vydržali dlhšie, nezabudnite na niekoľko odtieňov:

 1. Po otvorení vákuového balenia sa jadrá prenesú do čistej suchej nádoby - sklenenej nádoby alebo plastovej misky na jedlo. Nádoba musí byť pevne utesnená.
 2. Mandľové lístky a drvené jadrá sa skladujú menej ako celé orechy. Ich životnosť je 2-4 týždne.
 3. Rôzne orechy majú rôzne chute a arómy. Okrem toho všetky obsahujú veľké množstvo oleja. Pri spoločnom skladovaní sa príchute zmiešajú, takže mandle udržiavajte oddelené od ostatných orechov.
 4. Nedovoľte, aby ošúpané jadrá prichádzali do styku s inými výrobkami, najmä s korením. Inak budú nasýtené cudzími arómami.

Prečítajte si tiež:

Je možné jesť mandle na diéte na chudnutie

Prečo je mandľový tykev dobrý a ako ho pestovať

Koľko orechov za deň môžete schudnúť

záver

Mandle sú zdravé a chutné orechy, ktoré sa široko používajú pri varení a používajú sa v mnohých receptoch. Jeho náklady sú veľmi vysoké, a preto je dôležité ich správne skladovať.

Lúpané a neošetrené jadrá majú rôzne podmienky na uchovávanie a trvanlivosť. V prvom prípade sa produkt pri izbovej teplote nezhorší a v druhom sa musí umiestniť do chladu.

Pridať komentár

záhradné

kvety