Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Macadamia priaznivo porovnáva s ostatnými orechmi chuťové, výživové a prospešné vlastnosti. Vďaka rôznorodému zloženiu vitamínov a minerálov, vysokým koncentráciám omega-3 a omega-6 je orech nevyhnutný na udržanie zdravia celého organizmu. Ale ako každý výrobok, aj makadamia má kontraindikácie a pri dlhodobom a hojnom používaní môže byť škodlivá pre zdravie.

Čo je to orech

Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Macadamia je rod drevín rodu Protean... Strom dosahuje výšku 15 m, ovocie sa začína rodiť o 5-7 rokov. Orechy dozrievajú od marca do septembra, ale rodenie je možné po celý rok. Kvetenstvo má príjemnú sladkú vôňu, vonia ako čokoláda.

Zber nie je jednoduchý, robia to ručne. V továrňach sa na otváranie orechov používajú mechanické valčeky, ktoré rozdeľujú škrupinu na dve polovice, zatiaľ čo jadro zostáva zachované. Doma otvorte maticu kovovým kľúčom. Na každej matici sa vykoná špeciálny rez a do balenia sa vloží kovový kľúč.

Referencie. Ďalšie názvy orechov, ktoré sa otvárajú pomocou kľúča, sú láskavé, austrálske orechy, kráľovské.

Vzhľad, chuť a aróma

Okrúhly vlašský orech so štrbinou s priemerom 1,5 - 2 cm, pokrytý kožou lastúrniku zelenej farby s jadrom, ktoré je zle oddelené od lastúry. Z ovocia pochádza príjemná sladká aróma. Jadrá sa podobajú lieskovým orieškom, ale sú hrubšie, s chuťou čokolády.

Kde rastie

Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Macadamia sa pestuje v tropických krajinách, najmä v Austrálii. rastlina odolný voči sezónnym zmenám faktorov prostredia, odoláva nízkym teplotám až do + 3 ° С. Preferuje dobre odvodnenú pôdu nasýtenú organickými kyselinami.

Postupom času sa objavili odrody, ktoré sú pre poveternostné podmienky nenáročné, čo umožňuje pestovať orechy v Brazílii, Južnej Afrike, Novom Zélande a Havajských ostrovoch.

Výhody a poškodenia makadamie

Orech Macadamia je výživný a zdravý produkt... Nasýti telo vitamínmi, mikro- a makroprvkami, ktoré sú potrebné na udržanie životných procesov. Napriek popularite zdravých potravín a vylúčeniu mastných potravín z potravy odborníci odporúčajú jesť orechy denne v obmedzenom množstve (30 - 40 g).

Antioxidanty sú pre organizmus obzvlášť cenné. Chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, spomaľujú proces starnutia a znižujú obsah zlého cholesterolu v tele.

Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Orechy obsahujú fenomenálne množstvo vitamínov:

 1. Thiamin (vitamín B1) podporuje zdravie nervového a tráviaceho systému.
 2. Riboflavín (vitamín B2) reguluje funkcie reprodukčného systému, saturuje krv kyslíkom a aktívne sa podieľa na tvorbe červených krviniek (erytrocytov).
 3. Kyselina pantoténová (vitamín B5) aktivuje syntézu hormónov nadobličiek, reguluje metabolizmus.
 4. Pyridoxín (vitamín B6) - zodpovedný za vstrebávanie bielkovín a tukov, zlepšuje fungovanie nervového systému a pečene, pôsobí ako diuretikum, znižuje svalové kŕče a zabraňuje kožným patológiám.
 5. Kyselina listová (vitamín B9) je dôležitá pre tvorbu hemoglobínu a znižuje riziko zhubných nádorov.
 6. Kyselina askorbová (vitamín C) zlepšuje vstrebávanie železa v tele, posilňuje imunitný systém, chráni pred infekciami a má antioxidačné vlastnosti.
 7. Alfa-tokoferol (vitamín E) podporuje činnosť srdca, znižuje priepustnosť a krehkosť kapilár, normalizuje stav pokožky, urýchľuje hojenie rán a popálenín.
 8. Kyselina nikotínová (PP) má pozitívny vplyv na tráviace procesy, zlepšuje stav krvných ciev, zmierňuje opuchy, normalizuje metabolizmus a krvnú mikrocirkuláciu.

Z makadamie dostáva telo omega-3 a omega-6, ktoré majú priaznivý vplyv na celé telo:

 • zvýšiť vytrvalosť a pracovné kapacity;
 • stimulovať metabolizmus;
 • urýchliť proces lipolýzy;
 • predchádzať rozvoju onkologických chorôb;
 • slúži ako dobrá prevencia Alzheimerovej choroby, ischémie, infarktu myokardu, reumatických patológií;
 • inhibujú zápalové procesy.

Napriek vysokému obsahu kalórií je makadamia obľúbeným doplnkom výživy. Vďaka rastlinným vláknam v zložení poskytujú orechy rýchlu a dlhodobú saturáciu, stimulujú fyzickú aktivitu, vďaka ktorej sa spotrebúva viac energie, ako pochádza z potravy, telo začína tráviť tukové zásoby a znižuje sa telesná hmotnosť.

Pravidelnou konzumáciou makadamie nie je potrebné sa obávať o zdravie nervovej sústavy. Vitamíny B znižujú prejavy úzkosti, agresivity, zlepšujú nočný spánok, stimulujú procesy myslenia a majú slabý sedatívny účinok.

Výhody a poškodenia makadamie priamo závisia od kvality orechov, dennej sadzby a prítomnosti kontraindikácií. Dlhodobá a bohatá konzumácia orechov u ľudí trpiacich chorobami gastrointestinálneho traktu môže vyvolať exacerbáciu vo forme nevoľnosti, zvracania, pocitu ťažkosti, bolesti.

Macadamia je vysoko alergénna a spotreba nad normu môže spôsobiť alergie. Prvými príznakmi sú svrbenie, žihľavka, peeling a začervenanie kože, Quinckeho edém.

Macadamia vo veľkých množstvách vedie k nárastu hmotnosti. Orechy sa používajú opatrne v prípade závažného zlyhania obličiek alebo pečene, arteriálnej hypotenzie, obezity stupňa 3-4 a závažného diabetes mellitus.

Priaznivé vlastnosti pre mužov, ženy a deti

Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Macadamia užitočný pre mužov aj ženy bez ohľadu na vek... Pravidelné používanie orechov môže zabrániť rozvoju urologických chorôb u mužov, a ak sú prítomné, zmierniť závažnosť príznakov a dosiahnuť stabilnú remisiu. Plody majú protizápalový, tonizujúci účinok, odstraňujú toxické látky z tela, zlepšujú krvný obeh v prostate a chránia pred infekciou.

Macadamia pre mužov je cenená kvôli prítomnosti zinku a selénu v zložení... Tieto látky stimulujú produkciu testosterónu, ktorý je zodpovedný za sexuálne zdravie a sexuálnu túžbu, a zabezpečujú rast svalovej hmoty. Macadamia je silný afrodiziakum, ktorý zvyšuje sexuálnu túžbu a pomáha k dosiahnutiu sexuálnej spokojnosti.

Macadamia nie je o nič menej užitočná pre ženské telo. Bohatý komplex vitamínov a minerálov podporuje reprodukčný systém, spomaľuje nástup alebo uľahčuje priebeh menopauzy a slúži ako dobrá prevencia proti gynekologickým chorobám.

Rada. Odborníci odporúčajú jesť makadamia pre ženy pri plánovaní tehotenstva a pri nosení dieťaťa. Orechy sú ďalším zdrojom folátov. Dokonca aj krátkodobý nedostatok tejto látky ohrozuje rozvoj komplikácií spojených s normálnym vývojom nervového systému plodu. Kyselina listová má okrem toho priaznivý vplyv na chuť do jedla, náladu a psycho-emocionálny stav nastávajúcej matky.

Ďalšou výhodou makadamie pre ženy je udržiavanie zdravej pokožky. Biologicky aktívne zložky spomaľujú proces starnutia, tónujú, zvlhčujú, chránia pred negatívnymi účinkami UV lúčov a znižujú výskyt pigmentácie.

Ako je makadamový orech dobrý pre deti? Plody do istej miery uspokojujú potreby kyseliny askorbovej v tele, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungovanie imunitného systému. Jeho nedostatok nepriaznivo ovplyvňuje stav ďasien, kardiovaskulárneho systému a vedie k krvácaniu z nosa.

Je to dobrý vitamínový prostriedok, najmä v období jesene a zimy, znižuje riziko infekcie, skracuje čas zotavenia a uľahčuje priebeh chrípky, ARVI, ARI.

Orechy obsahujú vápnik. Je to dôležitý prvok v štádiu tvorby zubov, kostí, nechtových platní. Dostatok vápnika v tele urýchľuje regeneráciu muskuloskeletálneho tkaniva po zlomeninách, poraneniach u detí.

zloženie

Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Macadamia je lepšia ako iné druhy orechov v obsahu kalórií a obsahu biologicky aktívnych látok. Okrem tradičných bielkovín, tukov a uhľohydrátov obsahuje chemické zloženie (na 100 g):

 • vláknina z potravy - 8,6 g;
 • voda - 1,36 g;
 • popol - 1,14 g;
 • škrob - 1,05 g;
 • cukor (glukóza, fruktóza, sacharóza) - 4,57 g;
 • aminokyseliny - 9,63 g;
 • mastné kyseliny - 72,44 g;
 • omega-3 - 0,206 g;
 • omega-6 - 1,296 g;
 • vitamín B1 - 1,195 mg;
 • B2 - 0,162 mg;
 • B5 - 0,758 mg;
 • B6 - 0,275 mg;
 • B9 - 11 mcg;
 • C - 1,2 mg;
 • E - 0,54 mg;
 • PP - 2,473 mg.

Mikroprvky a makroprvky majú biologickú hodnotu:

 • železo - 3,69 mg;
 • mangán - 4,111 mg;
 • meď - 756 mcg;
 • selén - 3,6 mcg;
 • zinok - 1,3 mg;
 • draslík - 368 mg;
 • vápnik - 85 mg;
 • horčík - 130 mg;
 • sodík - 5 mg;
 • síra - 79,1 mg;
 • fosfor - 188 mg.

KBZHU

Macadamia má vysokú výživovú hodnotu - 718 kcal na 100 g ovocia. Orechy obsahujú veľké množstvo tuku - 75,8 g, v menšom množstve bielkovín - 7,9 g, uhľohydráty - 5,2 g. Glykemický index orecha je nízky - 15 jednotiek, čo je obzvlášť dôležité pre osoby trpiace cukrovkou a metabolickými poruchami.

Ako jesť makadamia

Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Macadamia je produkt s vysokou kalorickou hodnotou, takže odborníci na výživu odporúčajú ho jesť ráno alebo ráno. Jadrá obsahujú komplexné uhľohydráty, ktoré dodávajú telu energiu, zvyšujú výdrž a výkon a znižujú chuť do jedla.

Orech sa konzumuje čerstvý alebo vyprážaný na suchej panvici, pridá sa k dezertom, karamelizovaný, pokrytý čokoládou. Malé a drvené jadrá sa pridávajú do ovocných a zeleninových šalátov, jedál z morských plodov. Olej sa získava z orechov, ktoré sa používajú pri varení, kozmetike, ľudovom liečiteľstve na liečenie a prevenciu rôznych chorôb.

Koľko môže deň

Denný príspevok závisí od denného príjmu kalórií a prítomnosti kontraindikácií. Bez poškodenia zdravia môže dospelý jesť asi 30 g denne (čo je 10 až 15 plodov stredného ovocia), u detí sa sadzba zníži na 15 až 20 g. Je potrebné obmedziť množstvo makadamu pre osoby trpiace gastrointestinálnymi chorobami, tehotné ženy, laktáciu.

kontraindikácie

Absolútna kontraindikácia je individuálna intolerancia jednej alebo viacerých zložiek v kompozícii. Odporúča sa obmedziť alebo úplne vylúčiť makadamiu zo stravy, ak:

 • obezita 3 až 4 stupne;
 • dysfunkcia pečene a obličiek;
 • diabetes mellitus 2 a 3 stupne;
 • nízky krvný tlak;
 • choroby gastrointestinálneho traktu v akútnom štádiu.

Aplikácie na varenie

Orechový makadamový orech je obľúbený výrobok na výrobu zákuskov, pečiva, ovocných šalátov. Jadrá potiahnuté karamelom alebo čokoládou sa podávajú ako samostatné jedlo.

Z dôvodu vysokých nákladov je makadamový olej pri varení menej obľúbený. Nahrádzajú sa olivový olej, pridávajú sa do šalátov, používajú sa na varenie mäsa a rýb, ako prísada do omáčok a marinád.

V medicíne

Na prevenciu rôznych chorôb odborníci odporúčajú konzumovať 5-15 orechov denne. Indikácie pre použitie:

 • anémia;Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť
 • onkologické choroby;
 • patológia kardiovaskulárneho systému: Alzheimerova choroba, ischémia, infarkt myokardu;
 • obezita 1 - 2 stupne;
 • metabolické poruchy, najmä diabetes mellitus;
 • trombóza;
 • avitaminóza;
 • arteriálna hypertenzia;
 • reumatické choroby: artritída, artróza, osteochondróza;
 • osteoporóza;
 • mentálne poruchy;
 • dermatologické choroby;
 • migréna;
 • chronická únava;
 • zápalové procesy v tele.

Používa sa ako liečivá surovina škrupina... Na jeho základe sa pripravuje odvar, infúzia na vonkajšie použitie a požitie. Olej má široké spektrum účinkov: protizápalové, tonické, analgetické, antispasmodické, hypotenzívne, imunostimulačné, antioxidačné, regeneračné.

V kozmetike

Pretože jadrá majú vysokú koncentráciu mastných kyselín, získava sa z nich éterický olej. Tento populárny kozmetický produkt pomáha udržiavať zdravú pokožku, vlasy a nechty.

Olej sa dobre stará o pleť tváre:

 • stimuluje produkciu kolagénu;
 • eliminuje suchosť;
 • tónuje;
 • zlepšuje pleť;
 • urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív.

Olej z makadamie je vhodný pre pokožku tela. Hydratuje, znižuje výskyt celulitídy, podporuje dobré fungovanie lymfatického systému, zmierňuje opuchy.

Olej sa vtiera do pokožky hlavy na seborrhea, lupiny, ekzémy. Aktívne biologické zložky urýchľujú rast vlasov, zlepšujú výživu vlasových folikulov, zvyšujú krvný obeh v tejto oblasti. Výsledkom je obnovenie vlasovej pokožky, vlasy začnú rásť intenzívnejšie, silnejšie a zdravšie. Viditeľný efekt je možný, ak sa postupy vykonávajú pravidelne.

Rada. Odporúča sa uchovávať masky s éterickými olejmi dlhšie ako 15 - 20 minút, inak je vysoká pravdepodobnosť podráždenia pokožky hlavy.

Ako si vybrať a uložiť orechy

Prečo je čokoláda makadamová čokoláda dobrá a ako ju správne jesť

Odborníci na výživu odporúčajú kúpiť škrupinové orechy pre maximálny úžitok. Obsahujú maximálne množstvo látok cenných pre ľudské telo a škrupina chráni pred prenikaním mikróbov, prachu a iných toxických prvkov. Makadamá Inshell sa môžu skladovať až rok na chladnom a suchom mieste.

Ak sa vyberie v prospech lúpanej makadamie, venujte pozornosť vzhľadu jadier, podmienkam skladovania a dátumu exspirácie. Orechy správnej kvality majú okrúhly tvar, jednotnú farbu, bez stopy kazenia, poškodenia a nepríjemných cudzích zápachov.

Lúpané jadrá sa balia do vákuových vreciek a skladujú sa pri teplotách od 0 do + 5 ° C počas 6 mesiacov. Bez vákua je doba použiteľnosti obmedzená na 1-3 mesiace.

záver

Výhody macadamia pre človeka sú na nezaplatenie. Nasýti telo vitamínmi, mastnými kyselinami, mikroživinami a makronutrientmi, zlepšuje stav pokožky, vlasov, nechtov. Pravidelne konzumujúca makadamia si nemôžete robiť starosti so zdravím nervových, močových, tráviacich systémov, srdca a krvných ciev. Pre väčší úžitok je však dôležité konzumovať orechy správne: v obmedzenom množstve a hlavne ráno.

Pridať komentár

záhradné

kvety