Čo je figa a čo je pozoruhodné na figovníku

Obr je stredne veľký strom s hladkou korunou a rozprestierajúcimi sa konármi, s jedinečným kvetovým a ovocným systémom. Rastlina je považovaná za jednu z najstarších ovocných plodín a je uvedená v Biblii. Keď odišli z raja Eden, Adam a Eva si zakryli svoju nahotu. Figy, figy alebo figy sú plody ženského stromu s aromatickou sladkou dužinou a mnohými semenami drviacimi sa na zuboch. Povieme vám všetko o figách: o strome, listoch, rozmiestnení, kvitnutí, štruktúre a vzhľade ovocia.

Čo sú figy a figovníky

Bežné figy alebo figovníky (lat.Ficus carica) - listnatý strom z rodu Ficus, Mulberryho rodina. Nazýva sa tiež Carian ficus, pretože Caria, hornatá oblasť v Malej Ázii, je považovaná za svoju vlasť. Kultúra je rozšírená v Karpatoch, stredomorských krajinách, Strednej Ázii, na Kaukaze, na Krymskom polostrove, na pobreží Čierneho mora - stromy sa pestujú ako cenná ovocná plodina. V našich zemepisných šírkach je rastlina pestovaná ako krík.

Fig je najstaršia kultúra, ktorá sa pestovala Arábia, Phoenicia, Sýria a Egypt. V 13. storočí sa fíkovník pestoval ako cenná poľnohospodárska plodina v pylošskom kráľovstve. V Severnej a Južnej Amerike sa rastlina objavila na konci 16. storočia.

Čo je figa a čo je pozoruhodné na figovníku

Stále sú figy ovocie alebo bobule? Podľa botanického opisu ani jeden, ani druhý. Jedlou časťou figy je formálne zrelý kvet, takže je správne nazývať zloženým ovocím.... Inými slovami, figy sa nazývajú „bobule vína“ alebo „figové“ ovocie - teda zmätok. Ostatné názvy sú figa, figový strom, bobule Smyrna.

Figy sú uvedené v Biblii a Koráne... V hlavnej knihe moslimov je popísané, ako prvý muž, pokúšaný ženou, ochutnal ovocie figovníku. Biblia hovorí, ako sa prví ľudia vyhnaní z Edenu hanblivo prikryli fíkovými listami. Výraz „figový list“ v priebehu času nadobudol niekoľko významov: neúspešné zakrytie nedostatkov a nezmyselný, nezmyselný dokument.

Zaujímavé! V starovekom Grécku bol figový strom považovaný za falický symbol. Slávne gesto fico (palec vložený medzi stred a ukazovák) v stredoveku bol používaný proti zlému oku a zároveň bol považovaný za obscénny.

Botanický opis rastliny

Fíkovník - čo je to z botanického hľadiska? to stredne veľký strom vysoký 10-15 m od rodu Ficus s hladkou šedou kôrou... Životnosť rastliny je 30 - 300 rokov. Korene stromu dokážu hlboko preniknúť aj do najhustejšej kamennej pôdy a zakoreniť sa na horských svahoch. Za priaznivých podmienok tvoria vetvy nádhernú šíriacu sa korunu s hustým listím.

Figový list - veľký, striedavý, lalokovitý, 3-5-7 palátový alebo oddelený s klesajúcimi ryhami... Štruktúra je pevná. Fíkový strom zbavuje lístie začiatkom zimy a nové púčiky kvitnú začiatkom apríla.

Zaujímavé na webe:

Ako pestovať doma mandarinka

Výhody a poškodenie mandarínok pre ženy

Krátke generatívne výhonky sa tvoria v pazuchách fíkových listov, poskytujúce kvetenstvo dvoch druhov - figy a kozy. Vo vnútri týchto výhonkov sa rozvíjajú figové kvety neviditeľné pre oko.

Čo je figa a čo je pozoruhodné na figovníku

Figy rastú do guľovitých alebo oválnych útvarov... V hornej časti je otvor s vnútornou dutinou. Obsahuje malé heterosexuálne kvety. Caprifigs - malé kvetenstvo - obsahujú kvety mužského typu.

Plody figy, s výnimkou hybridných parenoskarpov, majú jedinečný typ opelenia... Rastlina tvorí 3 druhy kvetenstvo. V jednom sa vyvinú vajíčka a larvy malých čiernych osí-blastofágov. Hmyz je zodpovedný za prenos peľu z mužského stromu do ženského stromu.

sami blastofágy bez fíg sa nedokážu reprodukovať... Na jar sa samici oplodní samec bez krídla vo vnútri samčieho kvetenstva, potom sa plazí horným otvorom a zhromažďuje peľ z kvetu samca so svojím telom. Potom žena hľadá miesto, na ktoré kladie vajíčka, a snaží sa naplniť druhý kvetenstvo, ktoré prináša ovocie. Ich štruktúra však neumožňuje samiciam položiť vajíčka. Kým osa hľadá nový domov, dokáže opeľovať samičky kvetov a ukladá vajíčka v treťom type kvetenstva. Začiatkom jesene sa objaví nová generácia žien, ktorá vytvára väzby v kvetinovom dome. Na jar sa cyklus opakuje. Proces opeľovania sa nazýva koza.

Zaujímavé!Paleontologické dôkazy naznačujú, že tento systém sa vyvinul pred 34 miliónmi rokov.

Plodenie nastáva 2-3 roky po výsadbe... Cyklus vývoja rastliny je pomalý a plodnosť trvá asi 9 mesiacov.

Hrušky, sladké a šťavnaté kvetenstvo s malými semienkami vo vnútri sú tvorené ženskými kvetenstvami... Keď žuvajú, drvia na zuboch ako piesok. Figy sú pokryté tenkou kožou s miernym pubertom. Vrch má kukátko - otvor pokrytý šupinami. Farba stoniek závisí od odrody a je žltá, tmavo modrá, fialová, čierna-modrá a žltozelená.

Čo je to figa? V tejto časti je zobrazené červené mäso s mnohými semenami. Vôňa je intenzívna, sladká a príjemná. Chuť je sladká, nie sladká, jedinečná, mierne vodnatá. Sušené figy sú ešte sladšie a chutnejšie.

Prečítajte si tiež:

Výhody a poškodenie hroznovej šťavy, príprava a použitie

Najlepšie spôsoby ukladania citrónov doma

Ako určiť stupeň zrelosti manga a dozrieť ovocie

Funkcie rodiaceho figovníku

Plodenie fíg je nemožné bez kôz - jedinečný opeľovací systém... Karl Linnaeus sa už dlho rozprával o tajomstve vzhľadu ovocia, nikdy ho však nedokázal úplne vyriešiť. Proces vzhľadu ovocia však starí Gréci rozpadli. Zhromaždili kozy a zavesili ich na stromy so samičími kvetenstvami, ako girlandy na novoročnom strome. Gréci sa ich naučili udržiavať pri nízkych teplotách a obchodovali s nimi.

Čo je figa a čo je pozoruhodné na figovníku

Plod fíg je rozdelený do troch cyklov:

  1. V Apríli pred objavením listov sa tvoria malé mladé plody. Nazývajú sa „skoré figy“ - symbol konca zimy. Nie sú zvlášť šťavnaté, ale sú vhodné na konzumáciu.
  2. Koncom mája na listnatých stromoch šťavnaté a nezvyčajne chutné figy s krátkou dobou skladovateľnosti.
  3. V auguste neskoré figy dozrievajú, vhodné na čerstvú spotrebu, na výrobu džemu a sušeného ovocia.

záver

Fig je listnatá rastlina, ktorá pochádza z trópov a produkuje zdravé, šťavnaté a aromatické ovocie. Farba pleti sa pohybuje od žlto-zelenej po čierno-modrú v závislosti od odrody. Hrušky v tvare hrušky, nazývané figy, figy, figy, dozrievajú výlučne na samičích stromoch. Proces opeľovania je nemožný bez blastofágnych osí, ktoré sa rozmnožujú na mužských stromoch. Práve tieto druhy hmyzu prenášajú peľ na svoje telá.

Pridať komentár

záhradné

kvety