V zimnej sezóne zimolez sladkej a kyslej chuti "Nightingale"

Na záhradných pozemkoch sa stále viac vyskytujú jedlé kríky zimolezu. Jednou z najpopulárnejších odrôd je slávik slávny svojou vynikajúcou chuťou a vysokým obsahom vitamínu C. Je ľahké sa oňho starať - stačí dodržiavať jednoduché pravidlá poľnohospodárskej technológie. V článku uvedieme podrobný popis zimolezu slávnej, rozoberieme podrobnosti starostlivosti a možné ťažkosti s pestovaním.

Opis odrody slávcov zimolezov

Nightingale je populárna odroda jedlých zimolez, ktorá sa pestuje aj na dekoratívne účely.

V zimnej sezóne zimolez sladkej a kyslej chuti Nightingale

Pôvod a vývoj, história chovu

Slávik bol získaný krížením prímorskej odrody s Pavlovskou zimolezou. Chovatelia experimentálnej stanice Pavlovsk, ktorá sa nachádza v oblasti Leningrad, sa zaoberali chovom.

V roku 2002 bol slávik zapísaný do štátneho registra Ruska, teraz je však populárny v iných krajinách sveta s vhodnými klimatickými podmienkami.

Opis vzhľadu, chuti

Slnečné kríky dorastajú do 1,3 m, husté, s drepom, kónickou korunou. Strely sú tenké, dospievajúce. Listy sú zelené, husté, podlhovastého oválneho tvaru. Bobule majú hrbolatý povrch, navonok pripomínajúci vreteno, s výrazným podšálkom hore. Hmotnosť bobúľ je malá - do 1 g. Pod hustou pokožkou sa skrýva jemná dužina sladkej a kyslej chuti.

Referencie. Hodnotenie ochutnávky ovocia - 4,6 bodu z 5. Bobule majú nízky obsah kalórií - 42 kcal na 100 g.

Funkcie použitia tejto odrody

Honeysuckle Nightingale je jedlá odroda vhodná na použitie ako zákusok a na spracovanie ovocia (kompóty, džemy, sirupy, tinktúry).

Produktivita a zrenie

V zimnej sezóne zimolez sladkej a kyslej chuti Nightingale

Z každého puzdra zozbierajte 1,1 až 2,5 kg. V polovici zemepisnej šírky začína obdobie kvitnutia začiatkom mája a plody dozrievajú koncom júna. Na juhu sa úroda zberá o 2-3 týždne skôr. V severných oblastiach sa plody zbierajú v polovici alebo koncom júla.

Odolnosť proti chorobám a škodcom, nachladnutiu a suchu

Odroda má voči väčšine stabilnú imunitu choroby a škodcovia.

Slávik má dobrú mrazuvzdornosť a odoláva nízkym teplotám až do -45 ° C. Ale táto zimolez nemá rád sucho, kvôli nedostatku vlhkosti sú bobule horké.

Pre ktoré regióny je najvhodnejšie a aká je náročná klíma

Odroda rastie vo väčšine regiónov krajiny dobre, s výnimkou miest, kde v zime teplota klesne pod -45 ° C. Zimolez sa pestuje aj vo vyprahnutých oblastiach, ktoré podliehajú pravidlám polievania. Slávik vykazuje najlepšie výsledky v strednom Rusku.

Hlavné výhody a nevýhody odrody

Pozitívne vlastnosti odrody zahŕňajú:

 • silná imunita;V zimnej sezóne zimolez sladkej a kyslej chuti Nightingale
 • odolnosť proti mrazu;
 • dobrá ovocná chuť;
 • univerzálnosť použitia;
 • odolnosť proti náhlym zmenám teploty;
 • nenaprášenie bobúľ;
 • nenáročná starostlivosť;
 • dobrý výnos;
 • dekoratívnosť.

nevýhody:

 • nedostatok vlhkosti ovplyvňuje chuť bobúľ;
 • neplodnosti, preto sú opeľovače tretích strán nevyhnutne vysádzané v blízkosti.

Aký je rozdiel od ostatných odrôd a hybridov

Slávik po dozretí nie je náchylný k úniku. Plody trvajú približne 7-10 dní po splatnosti.

agrotechnika

Zimolez slávny nevyžaduje pri pestovaní a starostlivosti veľa úsilia.

Výber miesta na záhrade a príprava dier

Pre výsadbu sadeníc tejto odrody sa vyberie dobre osvetlená plocha. Je dôležité chrániť výsadbu pred silným vetrom a prievanom. Pôda musí byť dobre navlhčená, ale bez stojatej vody - to spôsobí hnilobu koreňového systému sadenice.

Je lepšie vysadiť zimolez v oblasti, kde sa predtým pestovali zemiaky, strukoviny, mrkva, tekvica.

Otvory sa pripravujú s priemerom 0,8 ma hĺbkou 0,4 m. Vzdialenosť medzi nimi je udržiavaná najmenej 1,5 m.

Príprava na pristátie

Pred výsadbou sa sadenice starostlivo vyšetria na mechanické poškodenie alebo stopy choroby. Optimálny vek sadenice je 2 roky. Musí mať silný koreňový systém a niekoľko veľkých výhonkov.

Základné požiadavky

Najvhodnejšie sú sypké piesočnaté hlinité pôdy a hlinité pôdy s neutrálnym pH (5 - 7).

Načasovanie, schéma a pravidlá vykládky

V jedlých zimolezoch sa proces toku miazgy považuje za skorý, takže sadenice sa umiestnia na zem na jeseň koncom septembra - začiatkom októbra. V tomto prípade sadenice rýchlo zakorenia a na jar začnú aktívne rásť.

postup:

 1. Malé množstvo ornice zmiešanej s humusom v pomere 1: 1 sa naleje na dno pripravených otvorov. Pridajte 2 polievkové lyžice. l. síran draselný, 2 lyžice. l. superfosfát a 1 polievková lyžica. drevný popol.
 2. Z výslednej zmesi pôdy sa stavajú malé kopce.
 3. Korene sadeníc sú na nich rozprestreté, zvyšná pôda sa naleje na vrch.
 4. Pôda je ľahko rozdrvená a napojená - jeden vedro pre každý krík.

Rastúce vlastnosti

Aby sa po výsadbe príliš rýchlo neodparila vlhkosť, je pôda okolo sadeníc posypaná pilinami, suchým humusom alebo rozdrvenou rašelinou.

Hnojivá použité na úplnom začiatku vydržia 2 sezóny... Ďalší postup sa uskutoční v treťom roku. Ak sa to urobí v predstihu, kríky pôjdu do aktívneho rastu a prinesú málo ovocia.

Keďže sa výsadba uskutočňuje na jeseň, pôda sa pokryje spadnutými listami. V oblastiach so silným studeným vetrom sú vetvy pokryté pytlovinou bez ich zovretia.

Nuansy starostlivosti

Zavlažujte zimolez, aby sa zabránilo vyschnutiu pôdy, 2-krát týždenne - 1 vedro vody. Ak je leto daždivé, zavlažovanie sa zníži na 2-3 krát mesačne.

Hnojivá sa používajú v treťom roku. Použite humus (10 kg na každý ker), dusičnan amónny (15 g na meter štvorcový) alebo roztok močoviny (1 polievková lyžica na vedro vody).

Prvé 2-3 roky strávia iba jarné sanitárne prerezávanieodstránenie poškodených suchých výhonkov. V budúcnosti, každú jeseň, sa uskutoční formovacie prerezávanie, ktoré je určené na riedenie hustej koruny. Odstráňte stonky rastúce z pôdy alebo príliš krátke, slabé.

opeľovače

Záhradníci odporúčajú výsadbu vedľa slávnika opelenie tieto odrody zimolez:

Kontrola chorôb a škodcov

Slávik je známy svojou silnou imunitou, ale ak sú porušené pravidlá starostlivosti alebo v daždivom a chladnom lete, rezistencia odrody voči chorobám a škodcom sa znižuje.

Hmyz je nebezpečný:

 • zimolez pásové a trhané;
 • žlčová hora, zimolez;
 • dvojročný listový list.

Hmyz ničí lístie a ovocie, živí sa šťavami rastlín. Škodcovia OS pomôžu vyrovnať sa s insekticídmi „Fufanon“, „Inta-Vir“, „Aktellik“, „Kemifos“ alebo „Kinmiks“.

Časté choroby:

 1. Hnedé špinenie. Listy padajú kvôli tvorbe nekrotických škvŕn. Na huby sa pôsobí 1% Bordeauxovou tekutinou alebo prípravkami "HOM" a "Abiga-Peak".
 2. Múčnatka. Kvôli bielemu kvetu sa drobky listov a odolnosť proti mrazu znižujú. Používajú sa lieky Chistotsvet a Tiovit Jet.
 3. Svetlošedá škvrnitá zimolez... Ovplyvňuje lístie, ošetruje sa rovnakým spôsobom ako hnedá škvrna.

Príprava na zimu

Dospelé rastliny nezakrývajú zimu, pretože ľahko tolerujú mrazy až do -45 ° C. Mladé sadenice potrebujú ochranu, takže pôda okolo kríkov je pokrytá suchým listom až do hrúbky 0,5 m. Na konci jesene sa krík kŕmi akýmkoľvek hnojivom draslíka, aby sa zvýšila imunita.

rozmnožovanie

Odroda sa pestuje niekoľkými spôsobmi:

 1. Odrezkami. Z kríka, na ktorom sa tvoria najmenej 2 púčiky, sa odreže niekoľko výhonkov. Sú zakorenené vo vhodnej nádobe, pravidelne napojené a udržiavané v dobre osvetlenej oblasti. Po objavení sa koreňov a niekoľkých malých výhonkov môžu byť odrezky premiestnené do otvoreného terénu.
 2. Rozdelením puzdra... Dospelý ker je vykopaný, rozdelený na niekoľko častí a usadený v dierach.
 3. Semená. Je to dlhý proces, a preto sa používa zriedka. Takéto kríky poskytujú úrodu iba po dobu 4 rokov.

sklizen

Bobule nedozerajú súčasne, najprv dozrievajú vrchné plody, pohybujú sa do hĺbky kríkov a potom klesajú.

Ako a kedy zbierať

Zber v júni. Urobte to postupne alebo po chvíli, kým ovocie dozrie na celom kríži. Pri izbovej teplote budú plody ležať 4 dni v chladničke - 10. Bobule dobre znášajú prepravu.

Aké môžu byť ťažkosti pri pestovaní

Časté problémy:

 1. Kvôli nedostatku vlhkosti sú bobule horké.
 2. Pri nadbytku hnojiva kríky rastú dobre, ale úroda klesá.
 3. Zimolez zimolez je samonosný, takže je lepšie pestovať niekoľko rôznych odrôd tak, aby sa opeľovanie uskutočnilo včas a aby sa vytvorilo veľa vaječníkov.

Tipy a recenzie skúsených záhradkárov o odrode

V zimnej sezóne zimolez sladkej a kyslej chuti Nightingale

Všeobecné dojmy odrody Nightingale sú pozitívne.

Elena Smirnova, Leningradská oblasť: „Kríky slávikov sú krásne, so sviežou zeleňou, ale rýchlo zhustnú. Pravidelne ich riedim, potom je úroda bohatšia. Bobule sú husté, skladujú sa v chladničke takmer 2 týždne. Vynikajúca čerstvá aj konzervovaná. “

Oleg Lopyrev, územie Krasnodar: „Rastie slávik už 4 roky. Toto je najlepšia odroda zimolezu. Nebojí sa námrazy, neochorie. Musíte ju však často zalievať, inak sú bobule drsné a horké. ““

záver

Odroda jedlého zimolezu slávneho sa považuje za jednu z najlepších. Je ľahké sa o neho postarať, ľahko toleruje silné mrazy a nebojí sa chorôb a škodcov a plody majú vynikajúcu chuť. Túto rastlinu bude možné pestovať takmer v každom kúte Ruska.

Pridať komentár

záhradné

kvety