Čo robiť, keď zimolez vyschne v záhrade a prečo by sa to mohlo stať

Stáva sa, že zdravá zimolez začína vysychať. Listy žltnú, klesajú plodnice, objavujú sa rôzne škodce a choroby. Poďme zistiť, prečo zimolez vetvy suché a ako sa s tým vysporiadať.

Prečo zimolez vysychá: možné príčiny

Existuje veľa dôvodov, prečo zimolez vysychá. záhradkári určiť zdroj poškodenia výskytom listov, konárov, plodov... Tento jav skrýva veľké problémy vo forme škodcov a infekcií.

Čo robiť, keď zimolez vyschne v záhrade a prečo by sa to mohlo stať

Nepriaznivé poveternostné podmienky

Zimolez patrí medzi nenáročné rastliny, preto ľahko toleruje teplo, vlhkosť, veterné počasie. ale počas dlhotrvajúcich dažďov sa silne vymýva koreňový systém kríka... Existuje vysoká úroveň vlhkosti, ktorá vedie k vzniku múčnatky, hniloby.

Intenzívne teplo spôsobuje vyschnutie puzdra. Listy zožltnú, konáre krehké, koreňový systém nedostane požadované množstvo vlhkosti.

Chyby starostlivosti

Začiatočníci často robia chyby pri zalievaní, kŕmenie, prerezávanie... Krík preferuje bežne vlhkú pôdu, takže sa počas celej vegetačného obdobia polieva 3-4 krát.

Organické hnojivá sa používajú iba na jeseň alebo skoro na jar. V tomto prípade sa počas topiaceho sa snehu používa dusík. Draslík a fosfor - na jeseň pod koreňom.

Pozor! Mnohí záhradníci netvoria kríky, pretože pre nich táto činnosť nemá zmysel. Ak sa však suché vetvy a listy neodstránia, infekcia sa rozšíri po celej zimolezi.

choroby

Zimolez je postihnutý tromi hubovými chorobami:

 1. Múčnatka. Známky - biely kvet na listoch, výrazný pokles plodu, deformácia listových dosiek, po ktorej nasleduje sušenie kríka. Dôvodmi sú vlhkosť, sadenice v okolí, nevhodná starostlivosť, prítomnosť starej vegetácie.
 2. Ramulariasis. Známky - hnedé škvrny s bielym stredom, hustý biely kvet, diery v listoch, viditeľné zníženie výnosu, smrť kríka. Dôvodmi sú vlhkosť, zvyšky rastlín, ťažká pôda.
 3. Hlboká huba. Známky - čierne škvrny od sadzí, čierny lepkavý kvet, vošky, veľké škvrny na listoch, bez dozrievania bobúľ, smrť kríka. Dôvodmi sú vlhkosť, burina, vošky a nevhodná starostlivosť.

škodcovia

zimolez napadnutí nasledujúcimi škodcami:

 1. Listový list. Bush nie poškodzuje motýľ, ale húsenica. Krútia listy, vytvárajú na nich sieť. Škodca je schopný zničiť až 80% plodiny.
 2. Roztoč zimolez. Vysoká vlhkosť spôsobuje roztoče. Priťahuje špinavé huby, nasáva šťavy z rastliny. Listy sú zdeformované a spadnuté a plody sa nevyvíjajú dobre.
 3. Voška zimolezová... Malá chyba nasáva šťavy. Rastlina zaschne, listy žltnú. Hmyz ničí väčšinu plodiny.

Čo robiť, keď zimolez vyschne v záhrade a prečo by sa to mohlo stať

Prečo sadenice vyschnú

Po umiestnení na nové miesto začne sadenice vyschnúť a listy žltnú. Je to kvôli zlému osvetleniu, nedostatku hnojív... Ďalšou chybou je výber nesprávneho sadenice. Zakorenenie malých rastlín (do výšky 30 cm) a príliš veľkých (od 1,5 m) trvá dlho. Okrem toho za zlých poveternostných podmienok a zlej starostlivosti kríky vysychajú.

Referencie. Sadenice nakúpené od bezohľadných predajcov sa často začínajú prudko vädnúť. Je to spôsobené poškodením, presušením koreňového systému.Zimolez by mal byť starostlivo vyšetrený - mal by mať zdravé zelené listy a hladké výhonky.

Staršie Bush

Zdravé zrelé kríky vyschnú v dôsledku poškodenia koreňov... Pri pokusoch o vytvorenie toku vzduchu do koreňového systému uvoľnením sa ho záhradník náhodne dotkne. Ďalším dôvodom tohto javu je infekcia a choroba. Okrem najbežnejších sa zimolez infikuje:

 1. Monoliosis. Postupne sa vysušujú listové platne, potom konáre a výhonky. Bez ošetrenia kríkové puzdro zomrie.
 2. Mosaic. Zriedkavo sa vyskytuje, ale inak sa stáva nebezpečnou pre rastlinu. Zasiahnutú zimolez je ťažké liečiť, takže je vykopaná a spálená.
 3. Hrdza. Toto ochorenie spomaľuje fotosyntézu a znižuje výnosy.

Pod vplyvom chorôb Bush stráca svoje vlastnosti... Postupne schne, v zime zamrzne, prestane rásť, úplne zomrie.

Sušené vetvy zimolezu

Je to spôsobené poškodením koreňového systému.... Pri odstraňovaní buriny a uvoľňovaní záhradník náhodou pasie korene. Koreňový systém často konzumujú aj hlodavce.

Ďalšími príčinami sú infekčné choroby... Pokiaľ nie sú odstránené včas, krík úplne zomrie a infikuje susedné plodiny.

Listy sú suché a hnednú

Ak začnú listy sušiť a zhnednú, je vylúčený vplyv klimatických a agrotechnických faktorov. Príčinou tohto javu sú často plesňové choroby. Hlavnými hubovými patogénmi sú cercosporiáza, múčnatka, ramulariasis, tuberkularióza a hrdza.

Čo robiť, keď zimolez vyschne v záhrade a prečo by sa to mohlo stať

Dekoratívna zimolez zimolez vyschne

Zimolez zimolez používa sa na úpravu letných chát. Vyznačuje sa estetickým pôsobením a jemnou, príjemnou vôňou. Bush je vínna réva, ktorá opletuje akúkoľvek podporu.

Kultúra si vyžaduje včasné prerezávanie... Takýto sanitárny postup vylučuje sušenie z listov, poškodenie kríka chorobami. Táto odroda nie je len chorá, ale je napadnutá aj húseninou nechtíka, listovníka a mierky.

Referencie. Zimolez často vyschne v dôsledku chorôb, škodcov a nesprávnych poľnohospodárskych postupov. Ak dôkladne sledujete výsadbu, starajte sa o ňu a spracujte ju s „Fitolavin“, „Gaupsin“, „Gamair“, takéto problémy nevzniknú.

Čo robiť, keď zimolez vyschne v záhrade

Vysušenie vedie ku konečnej smrti kríka... Na úplné zničenie zamerania infekcie sa odstránené časti chorej kríky zhoria čo najviac z miesta.

Zdravé kríky koncom apríla sa nastriekajú raz 0,2% roztok "Fundazolu". Okrem toho sa na mieste pôsobí „Fitosporin“, „Trichodermin“, „Mikosan“. Rozpustite 2-3 lyžičky v 10 litroch vody. Výsledná kompozícia je vhodná na zavlažovanie 100 m2. m pôdy.

Pred kvitnutím, v období púčikov a ovocia, po zbere kríky sa postriekajú roztokom síranu meďnatého. 100 g látky sa zriedi v 10 l vody. Spracovanie sa uskutočňuje štyrikrát za sezónu.

Čo robiť, keď zimolez vyschne v záhrade a prečo by sa to mohlo stať

Preventívne opatrenia

Skúsení záhradníci tvrdia, že je lepšie zabrániť vysychaniu kríkov, ako hľadať metódy boja neskôr. Preto začiatočníci Zohľadnite nasledujúce odporúčania:

 1. Pod puzdrom udržiavajte optimálnu vlhkosť. Ukazovatele - najmenej 75 - 80%. Za týmto účelom vytvorte mulčovú vrstvu sena alebo starých listov.
 2. Analyzujte lokalitu. pred výsadba sadenice na otvorenom priestranstve vyberte miesto, kde nie sú hlodavce a krtci. V opačnom prípade okamžite poškodia koreňový systém.
 3. Vykonajte včasné prerezávanie... Odstráňte rozbité, scvrknuté konáre. Ak je krík starší ako 15 rokov, sú odrezané najdlhšie a najstaršie vetvy.
 4. Zohľadnite pravidlá zavlažovania. Jeden krík vyžaduje až 40 litrov vody. Zalievajte 3-4 krát po celú sezónu.
 5. Kríky pravidelne kontrolujte škodcov a choroby... Hlavným dôvodom vädnutia zimolezu sú útoky hmyzu, ktoré nesú rôzne infekcie.

záver

Dodržiavanie jednoduchých pravidiel a preventívnych opatrení vám umožní udržiavať úrodu a udržiavať zimolez v dobrom stave.Napriek tomu, že krík nevyžaduje osobitnú starostlivosť, je ovplyvnený múčnatkou plesňou, hubami húb. Ak taký ker nie je zničený, infekcia sa presunie na susedné plodiny. Je dôležité pravidelne kontrolovať kríky, správne ich zalievať a udržiavať optimálnu vlhkosť.

Pridať komentár

záhradné

kvety