Jedlé zimolez ovocie jedlé alebo nelúpané

Mnoho záhradníkov pestuje zimolez na mieste. Odrody jedlých alebo modrých zimolezov dávajú bohatú úrodu chutných a zdravých bobúľ, ozdobných odrôd zdobia uličky a tŕne. Jedným z nich je zimolez. Tento lezecký ker sa používa na vertikálne terénne úpravy a jeho kvety sa používajú v kozmetickom priemysle. Zvážte vlastnosti zimolez zimolez, či už sú bobule jedlé alebo nie.

Zimolez zimolez

Jedlé zimolez ovocie jedlé alebo nelúpané
Zimolez zimolezalebo koza, zamilovali sa do letných obyvateľov pre rýchlo rastúcu zeleň a hojné kvitnutie. Lezecký ker dokonale znáša formatívne prerezávanie a používa sa na úpravu plotov, tŕňov, terás.

Od mája do júla je rastlina pokrytá bielymi alebo ružovkastými kvetmi s jemnou vôňou, ktorá sa večer zvýrazňuje.

Zaujímavé! Esenciálny olej obsiahnutý v kvetoch zimolezu sa používa ako afrodiziakum.

Koncom júla - začiatkom augusta na kríkoch dozrievajú oranžové alebo červené bobule s priemerom 6–8 mm.

Jedlé ovocie alebo nie

Rovnako ako iné druhy dekoratívnej zimolez, bobule v zimolezu sú nepožívateľné... Chutia veľmi nepríjemne, s ostrou, pretrvávajúcou horkosťou. Obsahujú glykozid xylosteín, ktorý spôsobuje poruchy tráviaceho ústrojenstva: nevoľnosť, vracanie, hnačka.

Aké jedovaté sú plody zimolez

Jedlé zimolez ovocie jedlé alebo nelúpané
Neexistujú spoľahlivé informácie o stupni toxicity ovocia, keďže sa nevykonali žiadne osobitné štúdie. Najväčším rizikom je, že malé deti preskúmajú dvor a túži vyskúšať všetko na zuby. Iba niekoľko bobúľ môže spôsobiť kŕče žalúdka, nevoľnosť a hnačku.

Dôležité! Ak sa vyskytnú príznaky otravy, vyhľadajte lekársku pomoc.

Dospelý bude musieť jesť aspoň hrsť bobúľ, aby pocítil príznaky otravy. Vzhľadom na veľmi nepríjemnú chuť je takmer nemožné konzumovať ich v množstve potrebnom na vážne otravy.

Ako rozlíšiť jedlý a nepožívateľný zimolez

Jedlé zimolez ovocie jedlé alebo nelúpané
odrody jedlý zimolez rozpoznať pomocou týchto znakov:

  • ker, ktorý nie je curling, vysoký nie viac ako 2 m;
  • obdobie plodu nastáva na začiatku leta;
  • bobule sú tmavo modré alebo modro-modré, s dlhými stopkami;
  • plody sú pretiahnuté, fúzovité, pokryté voskovým povlakom;
  • chuť je príjemná, u niektorých odrôd s miernou horkosťou.

Okrasná nepožívateľná zimolez silne rastie (výška zimolez dosahuje 6 m). Bobule takýchto rastlín sú malé, zaoblené. Farba sa mení z jasne oranžovej na tmavo červenú. Plody sa nachádzajú na krátkych stonkách, často rastú spolu. Toto sa vyskytuje napríklad v zimolezi obyčajnom, ktorý sa všeobecne nazýva vlčie bobule.

Jedlé zimolez ovocie jedlé alebo nelúpané

Zimolez v ľudovom liečiteľstve

Infúzie listov a kvetov majú antipyretické, protizápalové a diuretické účinky.

Pozor! Pred použitím liekov sa poraďte so svojím lekárom.

Suroviny sa zbierajú na začiatku kvitnutia zimolez. Najskôr vysušte v tieni alebo v sušičke pri + 35 ... + 40 ° C. Sušené kvety sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe, mimo slnečného žiarenia, jeden rok, listy až 2 roky.

Infúzia pre cystitídu

Vďaka svojmu protizápalovému a diuretickému účinku infúzia zmierňuje stav chronickej cystitídy.

Vezmite 1 lyžičku. suché listy, nalejte pohár horúcej vody (+90 ° C) a nechajte asi pol hodiny. Tekutina sa filtruje, trvá 1 polievková lyžica. l. 3-4 krát denne.

S chladom

Na zníženie horúčky pri prechladnutí použite infúziu kvetov: 1 lyžička. suroviny sa nalejú pohárom horúcej (+90 ° C) vody a vylúhujú sa jednu hodinu. Prefiltrovaná infúzia sa odoberie v 1 polievkovej lyžici. l. ráno a večer.

Kloktanie s angínou

Ako ďalšie protizápalové činidlo sa používa na stomatitídu, angínu, faryngitídu a oplachovanie pomocou infúzie listov.

Za to, 1 polievková lyžica. l. sušené listy sa vylejú do 250 ml horúcej (+90 ° C) vody a trvajú 10 až 15 minút. Ochladená infúzia sa filtruje, používa sa na prepláchnutie úst a krku.

Liečiť rany

Listy zimolezu pomáhajú drobným rezom a odreniny sa rýchlo liečia. Za týmto účelom sa čerstvé suroviny hnetú, až kým sa neobjaví šťava, zabalia sa do gázy a nanesú sa na poškodenie.

záver

Vďaka rýchlemu rastu, kráse kvetov a ovocia zimolez používa sa na vertikálne záhradníctvo. Sú jedlé bobule ozdobnej zimolezu jedlé? Nie, veľa plodín obsahuje xylosteín, ktorý spôsobuje otravu jedlom. Ovocie chutia veľmi horko.

Na liečebné účely sa používajú listy a kvety zimolez. Majú antipyretické, protizápalové, antiseptické, diuretické a liečivé vlastnosti.

Pridať komentár

záhradné

kvety