Orezávanie zimolez: prečo, kedy a ako to urobiť správne

Výnos zimolezu závisí od mnohých faktorov: poveternostné podmienky, oblasť pestovania, hnojenie. Aby mohli kríky neustále prinášať ovocie a poskytovať dobrú úrodu, obyvatelia leta vykonávajú orezávanie od šiesteho roku života. Procedúra stimuluje plodenie, chráni rastlinu pred chorobami a škodcami hmyzu. V článku vám povieme o prerezávaní zimolezu a kedy a ako to urobiť správne.

Musím prerezať zimolez

Zimolez sa vyvíja pomaly, takže začnú rezať až 6 až 7 rokov po výsadbe. Ak neodstránite staré a choré vetvy, rastú chaoticky a po niekoľkých rokoch sa krík zmení na spletenú guľu. Z tohto dôvodu sa znižuje úroda, vznikajú choroby a znižuje sa ročný rast mladých výhonkov.

zdobené potrebujú obe jedlé odrody a dekoratívne... V druhom prípade je potrebné prerezávať hustú zelenú hmotu a bohaté kvitnutie.

Orezávanie zimolez: prečo, kedy a ako to urobiť správne

Kedy prerezať zimolez

Zarezávanie zimolezu sa môže uskutočniť na jar alebo na jeseň, v závislosti od vašich cieľov. Na jar sa ker po prerezaní snehu oreže a pôda sa zahreje na + 5 ° C. V tejto dobe rastlina potrebuje sanitárne alebo proti starnutiu prerezávanie.

Zakazuje sa skrátiť výhonky na jar, ak sa teplota vzduchu už zahreje na +12 ° C a viac, inak bude rastlina v budúcom roku oslabovať a znižovať úrodu.

Na jeseň sa pozornosť venuje formatívnemu prerezávaniu. Niektorí letní obyvatelia robia spoločnú chybu - po poslednom zbere vysekajú rastlinu. Nemôžete to urobiť, správny čas je do 2 až 3 týždňov. Na juhu krajiny je koniec októbra, na severe - koniec septembra.

Pozor! Neexistuje zhoda v tom, či je lepšie vysoliť zimolez na jar alebo na jeseň. Každý záhradník nezávisle určuje načasovanie prerezávania, vhodné pre pestovateľskú oblasť a vek kríka. Niekedy sú letní obyvatelia riadení lunárnym kalendárom - to ukazuje presný dátum, kedy sú postupy starostlivosti považované za najvýhodnejšie.

Ako správne prerezávať

Formatívne, sanitárne, omladzujúce - každé prerezávanie zahŕňa svoj vlastný postup a pravidlá postupu. Ak sa budú dodržiavať všetky odporúčania, zimolez sa rýchlo zotaví a poskytne bohatú úrodu.

Orezávanie zimolez: prečo, kedy a ako to urobiť správne

Na jar na dobrú úrodu

Púčiky zimolezu sa tvoria skoro, takže konáre sa orezávajú v marci alebo začiatkom apríla. Na jar sa vyberie formatívne prerezávanie, ktorého účelom je vytvoriť korunu. To platí pre dekoratívne a jedlé zimolezy. Pri ovocných odrodách nie je každý ker ponechaný so 4-5 výhonkami, ktoré rastú od stredu rôznymi smermi.

Ako prerezávať zimolez na jar:

Orezávanie zimolez: prečo, kedy a ako to urobiť správne

 1. Odstráňte konáre rastúce na samom dne a dotýkajte sa zeme.
 2. Mladý rast - podporuje rozmnožovanie hmyzích škodcov, vývoj chorôb a tiež zakrýva slnečné svetlo.
 3. Vetvy, ktoré rastú striktne vertikálne vo vnútri koruny.
 4. Výhonky rastúce vo vnútri kríkov, ako aj slabé a suché.
 5. Staré, silné konáre a tipy na natáčanie dávajúce slabý rast.

Krík má asi 5 silných kostrových vetiev. Miesta rezov sú rozmazané záhradným lakom alebo posypané dreveným uhlím, aby sa chránila zimolez pred plesňovými alebo vírusovými chorobami.

Raz za 2-3 roky sa zimolez zoslabne - staré a hrubé konáre sa odstránia „na pni“. Budúci rok z tohto miesta vyrastú 2-4 silné a mladé výhonky. Jeden z nich je ponechaný, aby nahradil vzdialenú vetvu, zatiaľ čo ostatné sú vypnuté.

Po zbere

Na jeseň, po zbere, sa vykonáva pravidelné prerezávanie. Kríky pripravuje na zimu, spomaľuje rast rastlín a stimuluje vývoj koreňov.

Presný čas na prerezávanie pomáhajú určiť nasledujúce značky:

 • ker spadol na lístie;
 • teplota vzduchu v noci - 0 ° C;
 • asi mesiac zostal pred mrazom.

Zavlažovanie sa zastaví 1 - 2 týždne pred zákrokom, aby nedošlo k prebudeniu nových obličiek. Na druhej strane, po prerezávaní sa zimolez hojne zalieva, aby jej bolo možné sa zotaviť.

Orezávanie po zbere zahŕňa:

 • odstránenie rastu koreňov a výhonkov rastúcich vo vnútri kríka;
 • prerezávanie starých a chorých vetiev;
 • odstránenie výhonkov, ktoré nedávajú rast.

Pri prerezávaní dekoratívnej zimoleze sa uistite, že jej vrch nie je širší ako koreňová zóna. V takom prípade sa koruna zlomí podľa vlastnej hmotnosti alebo v dôsledku vetra. Koruna by sa mala mierne zužovať smerom hore. Toto pravidlo sa uplatňuje tak na regulačný postup, ako aj na formatívny postup.

Sanitárne prerezávanie

Sanitárne prerezávanie sa vykonáva podľa potreby (v marci, auguste, októbri). Je ľahké pochopiť, že zimolez potrebuje hygienické prerezávanie: výhonky vyschnú, zakryjú sa škvrnami alebo hnilobou, na kôre a listoch je viditeľný hmyz, koruna je zdeformovaná. Postihnuté a choré vetvy sa odrežú na podklad, odrezané miesta sa očistia záhradným ihriskom.

Pri prerezávaní ovocného kríka sa uistite, že spodné časti vetiev nie sú odkryté.

Pozor! Záhradná var sa kupuje v obchode alebo sa pripravuje samostatne. Pri druhej možnosti potrebujete 500 g prírodného včelieho vosku, 500 g terpentínu, 300 g kolofónie a 100 rozpustených tukov. Zložky sa zahrievajú do hladka a miešajú. Potom sa umiestnia do nádoby a umiestnia sa do studenej vody. Skladujte záhradné var vo forme guličiek v plastovom vrecku.

Orezávanie zimolez: prečo, kedy a ako to urobiť správne

Na omladenie

Rastliny staršie ako 7 rokov potrebujú omladzovacie prerezávanie.

Ako aktualizovať staré zimolezové kríky:

 1. Obyvatelia leta odrezali stonky od základne a nechali pahýľ vysoký 2-3 cm. To je nevyhnutné, aby sa v budúcnosti mohli vytvárať zdravé výhonky.
 2. Odstránia sa aj vetvy rastúce vo vnútri kríka alebo na silnom svahu. Robia to každých 3-5 rokov.

Pomocou postupu sa predlžuje životnosť zimolez o 10-20 rokov.

Ak sa prerezávanie proti starnutiu neuskutočnilo a rastlina je staršia ako 15 rokov, potrebuje radikálne omladenie.

Ako omladiť taký krík:

 1. V októbri po poklesnutí listov sa všetky výhonky vyrežú pri koreni.
 2. Veľké rezy a praskliny sú pokryté záhradným ihriskom.
 3. Zimolez spočíva až do jari a koreňový systém stimuluje rozvoj mladých a zdravých výhonkov.
 4. O rok neskôr korunu upravili záhradníci.

Na prerezávanie sa vyberie ostrý prerezávač, ktorý umožňuje rovnomerné a čisté rezy bez roztrhnutých hrán. V opačnom prípade sa rany liečia a spôsobujú choroby dlho. Pre ľubovoľný typ vetvy vyberte záhradné záhradnícke nožnice. Je univerzálny, rovnako dobre rezá suché, zelené, silné a tenké konáre.

Je to zaujímavé:

Načasovanie a technológia prerezávania ríbezlí a egrešov na jar, v lete a na jeseň

Kedy a ako správne prerezávať hrozno na jar pre začiatočníkov krok za krokom: pokyny a schémy

Ako správne prerezávať broskyne na jar a prečo je to také dôležité

záver

Najlepšie časy na prerezávanie zimolezu sa považujú za skorú jar a polovicu jesene v závislosti od pestovateľskej oblasti. Pred zákrokom sa pripraví, dezinfikuje ostrý prerezávač, vytvorí sa záhradný lak na namazanie rán a študuje sa aj fázový plán. Formatívne prerezávanie sa vykonáva na jar a na jeseň reguluje.

Ak má zimolez staršie ako 7 rokov, začnite proti starnutiu; keď sa objaví hmyz alebo príznaky choroby - sanitárne.

Pridať komentár

záhradné

kvety