Čo červy kazia bobule zimolezu a ako sa ich zbaviť

Zimolez je nielen krásna rastlina, ktorá poteší letných obyvateľov svojím dekoratívnym vzhľadom, ale aj zdravá a chutná bobule, ktorá je ideálna na čerstvú spotrebu a spracovanie. Na rozdiel od iných ovocných kríkov, úroda dozrieva skoro - v júni záhradníci zbierajú prvé ovocie.

Hmyzí škodcovia môžu pokaziť kvalitu a znížiť množstvo plodiny. Objavujú sa na mladých a dospelých rastlinách, rýchlo sa šíria a dokážu zničiť všetky bobule. Povieme vám, čo škodcov ovplyvňuje zimolez a ako odstrániť červy z bobúľ.

To, čo škodcovia kazia plody zimolezu a spôsob ošetrenia kríka

Čo červy kazia bobule zimolezu a ako sa ich zbaviť

Zimolez sa vyznačuje nenáročnou starostlivosťou, vyžaduje si však pravidelnú prevenciu vzhľadu hmyzích škodcov... Ak sa nezaoberáte časom a pozornosťou na ochranné postupy, na kríkoch sa objavia muchy, vošky, hlísty.

Škodcovia sú schopní zničiť celú úrodu zimolezu zimnej, zachytiť ovocné stromy a kríky rastúce v okolí. Aké biele červy žijú v zimolezoch, budeme uvažovať ďalej.

mealybug

Čo červy kazia bobule zimolezu a ako sa ich zbaviť

Mealybug je sací hmyz. Ovplyvňuje kôru a listy zimolez, keď sa objaví, rastlina rýchlo zasychá a odumiera. Mealybug je mrazuvzdorný, jeho larvy sa zimujú v plstených kokónoch, ktoré sú skryté v prasklinách starej kôry.

Samice poškodzujú krík - jeden človek na začiatku leta kladie až 500 vajíčok. Je ťažké si všimnúť mealybug voľným okom: dĺžka miniatúrneho telesa je iba 5 mm, je pokrytá voskovým povlakom.

Aby sa záhradníci zbavili múčnatiek na zimolezoch, používajú profesionálne drogy - „Aktellik“, „Inta-vir“, „Fitoverm“. Prostriedky črevného styku sú účinné a ľahko použiteľné. Pred použitím tejto drogy sa obyvateľom leta odporúča, aby si pozorne prečítali pokyny a bezpečnostné pravidlá.

Pozor! spracovanie kontaktné fungicídy sa uskutočňujú nie viac ako 2 týždne pred zberom zimolezu. Zrieďte liek v plastovej nádobe, zimolez rozstrekujte skoro ráno v suchý a pokojný deň.

Čerešňová muška

Čo červy kazia bobule zimolezu a ako sa ich zbaviť
Čerešňová muška

Čerešňová muška patrí do pestrej rodiny, miluje hostinu na čerešniach, čerešniach a zimolezoch. Larvy škodcov sa vyvíjajú v ovocí a živia sa dužinou.

Zimolez postihnutý čerešňovou muškou sa zdeformuje, stráca farbu a padá na zem. Dĺžka hmyzu je 3 - 5 mm, telo je čierne, lesklé. Ideálne miesto pre škodcov - bobule začínajúce dozrieť. Muchy môžu zničiť 30% až 100% úrody.

Akonáhle si obyvatelia leta všimnú čerešňovej muchy na záhrade, postavia pascu. V korune stromov je umiestnená plastová fľaša s odrezaným hrdlom a naleje sa do nej sladký nápoj, napríklad ovocný nápoj, kvas, džús alebo kompot. Čerešňová muška priťahovaná vôňou kvaseného nápoja vstupuje cez lievik a nemôže sa dostať von.

Pomáha zbaviť sa hmyzu a iného ľudového lieku - tabakového roztoku. 400 g drveného tabaku sa naleje do 10 litrov vriacej vody a na 24 hodín sa vyberie na tmavé miesto. Potom povarte na miernom ohni, prefiltrujte, pridajte 40 g strúhaného mydla na pranie. Liečia sa zasiahnuté aj zdravé kríky.

Gall nematode

Žlté háďatko žije v záhradnej pôde a nasáva výživnú šťavu z koreňov. Dĺžka červa nepresahuje 3 mm, priemer je 0,5 mm. Koreňový systém oslabuje, prenikajú do neho patogény plesňových a bakteriálnych infekcií.

Tiež háďatko koreňové nesie vírusy, ktorých odstránenie je veľmi ťažké.

Poškodená zimolez prestane rásť, bobule strácajú svoju chuť a farbu a celú koreňovú hnilobu. Prenikanie škodcov do pôdy sa uľahčuje zavlažovaním ľadovou vodou z otvorených vodných útvarov, napríklad močiarov alebo jazier.

Ak sa v zimolezi nachádzajú červy, záhradníci zavlažujú rastlinu pod koreňom tekutým prípravkom Pirantel.... Ovplyvňuje larvy aj dospelých.

Opakovaná liečba liekom Pirantel sa vykonáva za 2 až 3 týždne. tiež zbaviť sa škodcov pomáha lieku "Dekaris" (predáva sa v lekárni). Jedna tableta sa zriedi v 2 litroch vody a ráno sa polieva bobuľovými kríkmi.

Je možné z bobúľ odstrániť červy

Ak po zbere červy sa nachádzajú v čerstvých zimolezoch, letní obyvatelia používajú osvedčenú metódu.

Roztok sa pripraví z 50 g soli a 3 litrov vody. Ponorte tam zasiahnutú zimolez. Po 40 - 60 minútach sa červy vyliezajú z ovocia a objavia sa na hladine vody. Kvapalina sa vypustí a bobule sa dôkladne umývajú pod tečúcou čistou vodou 2 až 3 krát. Na uľahčenie použite cedník.

Čo červy kazia bobule zimolezu a ako sa ich zbaviť

záver

Žlté háďatko, čerešňa, mealybug sa aktívne šíria v záhrade a živia sa bunkovou šťavou rastliny, pričom zanechávajú rany a praskliny. Hmyz je malý, preto ho v lete obyvatelia pravidelne kontrolujú výsadbou zimolezov a pri prvých príznakoch poškodenia začnú s liečením.

Používajte profesionálne lieky "Aktellik", "Fitoverm", "Dekaris" alebo ľudové liečivá - pasca so šťavou alebo ošetrenie tabakovým roztokom. Striekajte kríky ráno bez vetra. Opätovné spracovanie sa uskutoční po 2 až 3 týždňoch.

Pridať komentár

záhradné

kvety