Červený hroznový hybrid Pinotage

Pinotáž je kríženec juhoafrického hrozna, ktorý sa používa na výrobu červených a ružových vín. Hrozno sa vo svojej vlasti považuje za gastronomický symbol a pestuje sa v malom množstve v Kanade, Zimbabwe, na Novom Zélande av USA. Vína z oblasti Pinotage sa vyznačujú komplexným aromatickým a aromatickým buketom. Degustátori v nich zachytávajú švestky, čokoládu, kakao, ovocie, čierne a červené bobule, ihličie, dub a kávu.

Opis a história vzniku hybridu

Červený hroznový hybrid Pinotage

Pinotáž nie je odrodou, ale hybridom hrozna získaného krížením Senso a Pinot noir v roku 1925. Autorstvo patrí profesorovi Abrahamovi Peroldovi. Autor konal jednoducho s týmto termínom: dal názvy odrôd dohromady - Pino a Hermitage (toto je názov odrody Senso v Južnej Afrike).

Abraham Perold si stanovil za cieľ vytvoriť hybrid s vynikajúcou chuťou Burgundska Pinot Noir a výnosmi Senso. Výsledok sa však ukázal byť ďaleko od toho, čo sa očakávalo: bobule dostali tmavú pokožku, víno z nich bolo silné, s vysokým obsahom trieslovín.

Abraham Perold predpokladal, že kombinácia šľachtického Pinot Noir a veselého Sena prinesie vznešenú a nenápadnú korešpondenciu. Skoro pol storočia sa Pinotage namiesto sofistikovanosti a jednoduchosti ukázal byť viac náladový ako Senso a primitívnejší ako Pinot Noir.

Profesor zasadil prvé vinice pokusného hrozna do svojej záhrady a sklamaný ich opustil. O niekoľko rokov neskôr, ďalší výskumník začal zaujímať o hybrid a štepil vinič na koreňoch odolných voči hubovým chorobám. V roku 1943 dostal prvú úrodu. Vinič vyzeral silný a zdravý, plody dozrievali skoro a boli charakteristické vysokým obsahom cukru.

Do roku 1980 sa juhoafrické národné vinárske združenia zameriavali na produktivitu hrozna na úkor kvality. Vína z vysoko výnosného Pinotazhu sa vyznačovali nevzhľadnou chuťou a vôňou, ktorá negatívne ovplyvnila jeho popularitu.

V 60. rokoch. XX storočia. na pozadí prvého úspechu sa Južná Afrika chopila „pinotážnej horúčky“. Hybrid sa začal masívne vysádzať na všetkých viniciach, čo viedlo k nadprodukcii. To sa uľahčilo skorým dozrievaním, rýchlym rastom viniča, vysokým obsahom cukru v bobúľach a možnosťou získania vín s hustou farbou. Radosť vinárov bola poznačená acetónovými tónmi, ktoré prerušili chuť mladého nápoja a chuť hrdzavého železa po fermentácii pri nízkej teplote.

Vinári sa s hybridom tak obávali, že sa prestali snažiť získať z toho viac alebo menej tolerovateľný výsledok. Iba zriedkavé spoločnosti neprestali experimentovať s cieľom vytvoriť kvalitný nápoj. V dôsledku toho bola plocha vinohradov znížená na 2% a Pinotage bola na pokraji vyhynutia.

V 90. rokoch. trendy vo výrobe vína posunuli zameranie na kvalitu. V roku 1995 bolo založené združenie Pinotage. Zahŕňa výrobcov, ktorí sa spojili, aby vyvinuli a popularizovali hybrid. Ľahké tiché a bohaté tanínové vína s potenciálom starnutia sa začali vyrábať z Pinotage.

V Stellenbosch je hybrid zmiešaný s odrodami Cabernet Sauvignon a Shiraz a vytvára tak vysoko kvalitné zmesi vín s vynikajúcou chuťou.

Pinotážne vinice sa sústreďujú najmä v Južnej Afrike. Mimo krajiny je hybrid menej bežný. Malé plantáže sa nachádzajú na Novom Zélande (Hawke's Bay a Auckland), v Zimbabwe, Izraeli a Kalifornii.

Červený hroznový hybrid Pinotage

Významné dátumy vzniku hybridu:

 • 1925 - rok Pinotageho;
 • 1941 - rok výroby prvého vína v Elsenburgu;
 • 1959 - víťazstvo na hlavnej výstave vína v Južnej Afrike;
 • 1961 - rok výroby prvého komerčného vína Lanzerac Pinotage;
 • 1991 - prvá zlatá medaila na Medzinárodnej súťaži vína a liehovín v Londýne.

Hybrid vďačí za svoje znovuzrodenie Beyers Truterovi, zakladateľovi Canoncop. Cítil mimoriadny potenciál v Pinotage a videl v ňom budúcnosť Južnej Afriky. V roku 1999 sa uskutočnila prvá medzinárodná degustácia vína z Pinotage. Víno z Nového Zélandu získalo slepú degustáciu, zatiaľ čo nápoje z Južnej Afriky získali II. A III. Miesto.

Referencie. V Južnej Afrike sa hybrid pestuje v oblasti Cape Town a Stellenbosch. Tu je najpriaznivejšia oblasť s rôznymi pôdami, blízkosť dvoch oceánov, hôr a vhodné podnebie.

Charakteristika hybridného produktu Pinotage

Pinotage je technický červený hybrid stredne dozrievajúcich hrozien, ktorý je rozšírený v Južnej Afrike, Kanade, Brazílii, USA, na Novom Zélande, v Zimbabwe v Austrálii.

Vinič sa vyznačuje strednou vitalitou. Výstrely sú priame, úplne dozrievajú, poskytujú priemerný počet nevlastných synov. Koruna mladého výhonku je zelená s bronzovou hranou.Červený hroznový hybrid Pinotage

Čepeľ listu je stredne veľká, päťlaločná, silne členitá. Štrbina má tvar lyry. Zadná strana listu je pokrytá slabým okrajom, hlavne pozdĺž žíl.

Kvety sú bisexuálne, nepotrebujú ďalšie opelenie.

Zhluky sú stredne veľké, sypké až stredne husté. Tvar je valcový alebo valcový kužeľ.

Bobule sú malé alebo stredne oválne. Pokožka je hrubá, tmavo modrá, so silným voskovým povlakom. Buničina je šťavnatá, šťava bezfarebný.

Hybrid sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči hubovým chorobám, ale v nepriaznivých rokoch trpí plesňou.

Priemerná odolnosť proti mrazu. Kríky vydržia teploty až do -19 ... -20 ° C. V oblastiach chráneného vinohradníctva potrebuje kultúra prístrešie.

Výhody a nevýhody

výhody:Červený hroznový hybrid Pinotage

 • odolnosť voči hubovým chorobám;
 • vysoká produktivita;
 • bohatá paleta príchuť a aróma;
 • odolnosť proti mrazu a suchu;
 • nenáročná starostlivosť.

nevýhody:

 • výskyt pachuť acetónu a akrylovej farby ako výsledok fermentácie pri nízkych teplotách;
 • sklon k vírusovým infekciám.

Víno z Pinotáže

Keďže africké krajiny sú málo rozvinuté, zvyšuje sa šanca na vytvorenie skutočnej „zlatej bane“ vinárstva v tejto oblasti. Pinotáž získala slávu ako hlavný gastronomický symbol Južnej Afriky spolu s diamantmi. Vinice tvoria iba 1% svetových výsadieb, ale krajina sa nachádza na 8. mieste vo výrobe vína.

Zaujímavé! Nad vstupom do degustačnej miestnosti spoločnosti Kanonkop je nápis: „Pinotáž je džús dámskych bozkov a levích srdcí. Po jeho pití získate nesmrteľnú dušu. ““

Okrem vinárstva Canonkop sa na výrobe vín z Pinotage zaoberajú tieto spoločnosti: Simonsig, Fairview, L'Avenir, Bucksberg, Kaapzicht, Jordánsko, Graham Beck, Spice Root a Stellenzicht. "(Držiteľ záznamu pre zlaté medaile). V spoločnosti Simonsig sú inovátori. Vlastnia majstrovstvá juhoafrického šampanského, takže odvážne preberajú Pinotage.

Správnou prácou s hybridom je možné získať rôzne vína. Young Pinotage prekvapuje svojou osviežujúcou, kyslou, ovocnou a bobuľovou chuťou a arómou a pripomína Beaujolais Nouveau. Vo veku Pinotage sa vyskytuje hlboká zamatová tanínová chuť s náznakmi tmavej čokolády a korenia, pripomínajúca vína z oblasti Rhone Valley. Pinotáž sa tiež používa na výrobu šumivých a ružových vín.

Červený hroznový hybrid Pinotage

Víno z Pinotage sa vyznačuje vysokým potenciálom starnutia v dubových sudoch. Dobré víno má svetlý a rozoznateľný buket. Oenológ Michel Rolland nazval Pinotage „ovocnou bombou“. Tento výraz dokonale odráža podstatu vína. Vôňa zachytáva ostré tóny čiernych bobúľ, ktoré elegantne ladia s tónmi banánov a korenia.

Farba nápoja sa pohybuje od svetločervenej po fialovočervenú. Voní opálenou kožou a ostružinami, dymom a dubom. Na poschodí sa objavujú tóny hrozienok nasiaknutých portským vínom s korením, čokoládou a jablkovými marshmallows na pozadí čerstvého ovocia. Vôňa ukazuje tóny fialiek, ihličia, škorice.

Referencie. Hrozno sa vyznačuje vysokou kyslosťou a výraznou ovocnosťou. Napriek skorému dozrievaniu môže jemná prítomnosť „ušľachtilej hniloby“ víno pokaziť, čo mu dodáva zápach spálenej zeme a pálenie.

Niektorí ochutnávači vo víne zistia silné acetónové a pižmové tóny, ktoré sú nahradené banánmi alebo červenými plodmi a banánmi. Chuť nápoja je čerstvá s tónom sušených sliviek, bobúľ a čokolády. Taníny sú zreteľne počuteľné a dochuť je alkoholická, dlhá, pripomínajúca koňak. Iní vyzdvihli tóny surovej klobásy, karamelu a černice, v kombinácii so sladkou chuťou spáleného cukru.

Doma sa vína Pinotage kombinujú s rôznymi druhmi jedál: antilopy trhané, holandské bravčové klobásy, jahňacie mäso, indická pikantná ryža, kari, pštrosie steaky, kumquat, marula, rambutanový džem. Pinotáž sa podáva na konci jedla ako digestív.

Červený hroznový hybrid Pinotage

Výsadba sadeníc

Pinotáž je vysadená podľa všeobecných pravidiel. Hybrid je nenáročný na zloženie pôdy, je schopný prispôsobiť sa akýmkoľvek podmienkam. pristávacia účinkovať v apríli. Miesto je predorané a každých 1,5 m sa vytvárajú otvory s rozmermi 80x80 cm. Na dne sa nachádza drenáž - drvený kameň alebo zlomená tehla. Na vrchol sa naleje vrstva úrodnej pôdy. Do otvoru sa zavádza potrubie na zalievanie mladých sadeníc, vyleje sa vrstva zeme tak, aby zostala 50 cm k okrajom a hojne sa zalievala.

Po úplnom vstrebaní vody sa sadba vysadí, čím sa vyrovná koreňový systém. Potom sa jama naplní po okraj pôdou a znova sa zaleje. Mladé rastliny každý druhý deň vodu a uvoľnite pôdu.

Jemnosti ďalšej starostlivosti

Červený hroznový hybrid Pinotage

Pravidlá hybridnej starostlivosti:

 1. Pinotáž vyžaduje pravidelné, ale mierne zalievanie. Počas obdobia sucha sa zvyšuje frekvencia zavlažovania. Aby sa uľahčila údržba, na mieste je nainštalovaný odkvapkávací systém, často sa vykonáva postrekovanie.
 2. Pôda je posypaná senom, pilinami, suchou trávou, aby sa zachovala vlhkosť.
 3. Organické a minerálne látky sa používajú ako vrchné obväzy. Pred kvitnutím sa hrozno hnojí roztokom vtáčích trusov v pomere 1:15. Počas obdobia kvitnutia sa kríky kŕmia zmesou 100 g močoviny, 60 g superfosfátu, 30 g síranu draselného na 10 litrov vody.
 4. Hrozno znesie mrazy až do -20 ° C. Vyžaduje ochranu na zimu, keď sa pestuje v oblasti chránenia vinohradníctva. Použite na to agrofibre alebo hrubý plastový obal.

prerezávanie

Pri pestovaní Pinotage používa systém riadenia viniča, ktorý sa nazýva „maroget“, ktorý je typický pre juh Francúzska. Bush je zbavený slabých výhonkov jeho odstránením na základni. Zo zostávajúcich výhonkov sa vyberajú silné a zdravé výhonky, ktoré nevenujú pozornosť ich polohe, a narezávajú ich na dlhé riasy.

Na mrežách v 4 úrovniach sa vytvoria 4 vínne révy a umiestnia sa na dve nižšie úrovne. Zelené výhonky sú priviazané k dvom horným vrstvám. Ovocie viniča sa povrazuje okolo drôtu a upevní sa jeho konce, pričom sa zabezpečí, aby sa vinice dvoch susedných kríkov dotýkali. Po podväzku zostávajú ostatné výhonky odrezať.

Výhody prerezávania:

 • veľké množstvo očí a výhonkov na kríku;
 • žiadne náhradné uzly a dlhodobé lakte a rukávy;
 • plodenie výlučne na silných výhonkoch;
 • schopnosť rýchlo omladiť kríky.

nevýhody:

 • namáhavosť orezávania;
 • poškodenie spôsobené náhodným nebezpečenstvom;
 • možnosť použiť túto techniku ​​výlučne na vysoko výnosných odrodách.

Kontrola chorôb a škodcov

Pinotage je vytrvalý hybrid, ale je náchylný na vírusové infekcie. Aby sa zabránilo infekcii, odporúča sa odstrániť burinu, mulčovať pôdu a zabrániť zamokreniu.Neexistuje žiadny liek na vírusové infekcie hrozna.

Najnebezpečnejším škodcom hrozna je fyloxéra, ktorá žije na podzemku. Druhým spoločným názvom škodcu je voška na hrozno. Vyznačuje sa rýchlym šírením blesku a vedie k smrti kríkov. Hlavným príznakom infekcie sú výrastky na koreňoch. Na jeho ničenie používajte insekticídy "Cypermethrin", "Deltamethrin", "Metafhos", "Aktara", "Insector" a biologické výrobky "Bitoxibacillin", "Fitoverm", "Borey Neo".

Červený hroznový hybrid Pinotage
phylloxera

Zber a skladovanie

Trsy sa orezávajú ostrým nástrojom v suchom počasí a okamžite sa odosielajú na recykláciu. Technické odrody hrozna sa dlhodobo neskladujú, používajú sa hlavne na výrobu vína.

záver

Pinotage je kríženec technických červených hrozna s úžasnou históriou vývoja. Mnoho vinárov sa vzdalo, nevie, čo s tým a ako dosiahnuť výsledok. Vo víne sa namiesto očakávaných tónov ovocia a bobúľ často nachádzali tóny nechtov alebo akrylových farieb. Pokusom a omylom sa zistilo, že chuť a aróma nápoja závisí od teploty fermentácie. Oenológ Michel Rolland nazval Pinotage „ovocnou bombou“ a určil jeho hlavné chuťové vlastnosti: tóny čiernych bobúľ a sušeného ovocia, ozveny tónov banánov a korenia.

Kultúra sa vyznačuje silnou imunitou, ale pri porušení poľnohospodárskych postupov je náchylná na vírusové infekcie. Starostlivosť o hrozno je nenáročné, dokáže sa prispôsobiť každej pôde, ale najlepšie výsledky sa dosahuje pri pestovaní v Južnej Afrike.

Pridať komentár

záhradné

kvety