Listy ríbezlí v júni zožltnú: prečo sa to stane a čo v tomto prípade robiť

Jednou z charakteristických čŕt zdravej rastliny sú listy svetlej a bohatej farby. Zmena v odtieni a deformácia listovej doštičky naznačuje nesprávnu starostlivosť, ale častejšie je to príznak choroby alebo aktivity škodcov.

Povieme vám, prečo listy žltnú ríbezle v júni a čo robiť v tomto prípade - ihneď použite chemikálie alebo použite ľudové metódy.

Žltnutie listov počas sucha v júni

Predčasné žltnutie listov možno pripísať mnohým faktorom. Jedným z nich sú poveternostné a klimatické podmienky (prudké teplotné skoky, dlhodobé zrážky atď.).

Podrobne vám povieme o ďalších dôvodoch - o tých, ktoré je záhradník schopný sám vylúčiť.Listy ríbezlí v júni zožltnú: prečo sa to stane a čo v tomto prípade robiť

Nedostatok alebo prebytok živín

Ríbezle sú žlté a suché často kvôli nesprávnym Obliekanie. Nedostatok alebo prekročenie jedného alebo druhého prvku je určené vonkajšími zmenami lístia:

 1. Horčík. Žltnutie listov v spodnej časti kríka naznačuje nedostatok horčíka. V tomto prípade žily zostanú zelené a listová čepeľ zožltne. Tento problém môžete vyriešiť kŕmením rastliny dolomitovou múkou, drevným popolom alebo síranom horečnatým.
 2. Draselný. Nedostatok draslíka sa prejavuje žltnutím listov pozdĺž okrajov, zatiaľ čo lamina a žila zostávajú zelené. Nedostatok látky je možné kompenzovať pomocou síranu draselného, ​​chloridu draselného alebo horčíka draselného. Ak sa list krúti nadol, ale nespadá, znamená to prebytok minerálu.
 3. Dusík. S nedostatkom dusíka sa výhonky natiahnu, zoslabnú a predcasne spadnú. Listová farba stráca farbu, iba žily zostávajú zelené. Odstraňuje problém zavádzania minerálnych (močovina, dusičnan vápenatý, dolomitová múka + dusičnan amónny) alebo organických (trus vtákov, hnoj z hnoja / kráv / kravy). Pri prebytku minerálu sa listy stávajú krehkými, nasýtenými zelenými.
 4. Železo. Pri nedostatočnom množstve železa v pôde začne listová doska žltnúť a jej okraje vyschnúť. Nedostatok elementu sa doplní zavedením síranu železnatého pod koreň a chelát železa ako listovej potravy. Prebytok prvku je určený pomalými listami s ľahkými žilami.

Miera draslíka za rok pre mladé kríky je 30 g, fosfor - 40 g.

Chudé alebo nadmerné zalievanie

Nedostatok vlhkosti, rovnako ako jej nadbytok, je pre rastlinu nebezpečný. Pri dlhšom období sucha a nedostatočnom zalievaní rastlina signalizuje nedostatok vody so žltými listami.

Ale v podmienkach konštantnej vlhkosti začne koreňový systém hniť. Preto je dôležité dodržiavať mieru zavlažovania. V závislosti od podnebia sú pre každý krík potrebné 1-2 vedrá ustálenej vody. Toto množstvo postačuje na zvlhčenie pôdy o 40 - 60 cm a na zabránenie hnitiu koreňového systému. Frekvencia zavlažovania - 2-krát mesačne.

Nedostatok uvoľnenia a nesprávneho uloženia

Listy ríbezlí v júni zožltnú: prečo sa to stane a čo v tomto prípade robiť

Aby bola pôda navlhčená na požadovanej úrovni, je zem udržiavaná voľná bez povrchovej kôry. Aby sa to dosiahlo, pôda sa každých 15 až 20 dní uvoľní. Vedľa kríkov to nie je hlbšie ako 8 cm av uličkách - do hĺbky 12 cm.

Medzi rastom koreňového systému a vývojom listnatého aparátu nadzemnej časti rastliny existuje úzka súvislosť. Zdravie rastliny preto závisí od hĺbky obrábania pôdy a času výsadby sadeníc. Ak sa sadenice vysadia pred mrazom, počas vegetačného obdobia budú mať mladé rastliny žlté lístie a šance na prežitie kríkov budú malé. Pre lepšie zakorenenie sú ríbezle vysadené na jeseň a na zimu sú izolované pytlovina alebo spunbond.

Plytká výsadbová jama zabraňuje úplnému rozvoju koreňov. Aby ste sa tomuto problému vyhli, musíte ho prehĺbiť.

Pre informáciu. Kríky môžu z dôvodu staroby zožltnúť - nad 15 rokov.

Škodcovia a choroby rastlín

Ak sa vyššie uvedené dôvody na žltnutie ríbezľových listov dajú ľahko odstrániť, potom po zistení choroby alebo škodcovia bude to vyžadovať viac úsilia.

Žltnutie ríbezle listy medzi príznaky choroby:

 1. Hrdza. Ochorenie sa prejavuje vo forme žltooranžových bradavíc na spodnej časti listu alebo malých červených škvŕn. V priebehu času listy a bobule vyschnú a spadnú.Listy ríbezlí v júni zožltnú: prečo sa to stane a čo v tomto prípade robiť
 2. Anthracnose. Na obidvoch stranách listu sú zobrazené kruhové hnedé škvrny, ktoré sa nakoniec zlúčia do žltej. Necharakteristická farba lístia označuje konečné štádium choroby.
 3. Mosaic. Výskyt bledožltých škvŕn naznačuje počiatočné štádium vírusového ochorenia. V priebehu času list úplne zožltne, postihnuté tkanivo medzi žilami sa zmení na biele a vyschne.
 4. Verticillosis. Slabý rast kríkov a zožltnutie listov, ich uvoľňovanie z nižšej vrstvy naznačuje nedostatok živín, pretože verticilárne vädnutie ovplyvňuje koreňový a vaskulárny systém rastliny.

Môže dôjsť k žltnutiu listov múčnatkaalebo spherotek.

Odporúča sa okamžite odstrániť žltnuté listy, vykopať a spáliť ťažko poškodené rastliny, na ošetrenie použiť fungicídy Fitosporin-M alebo Agrolekar.

Ako sa vysporiadať so škodcami

Výskyt škodlivého hmyzu na rastline je tiež sprevádzaný žltnutím listov. Navyše to nie je jediný príznak - príznaky sa líšia v závislosti od škodcu.

Nie je ťažké určiť aktivitu hmyzu, stačí len dôkladne preskúmať kríky. Vrchol zamorenia škodcami sa vyskytuje v čase kvitnutia a tvorby ovocia.

Gall voška

Vošky kazia lístia ríbezlí do polovice júla, po ktorých sa presúvajú do iných rastlín. Na jeseň hmyz kladie vajíčka na konáre, kde bezpečne zimujú a skoro na jar dávajú larvy.

Prítomnosť vošiek je určená hnedými a žltými hrčkami na hornej časti listovej platne. V priebehu času hrbole stmavnú a listy vyschnú. Ak sa pozriete pozorne, v postihnutých oblastiach uvidíte malý, takmer priehľadný hmyz.

Je dôležité včas si všimnúť akékoľvek zmeny v hmotnosti listov rastlín. Pri prvých ložiskách deformácie sa puzdro naplní vodou privedenou do varu. Väčšina záhradníkov používa túto metódu ešte skôr, ako listy objavia ničenie vajíčok kladených hmyzom.

S malou léziou listov (4-5 kusov) sa odtrhnú a spália mimo miesta. Ak je na jednej vetve zistené poškodenie a na väčšine listových dosiek sú opuchnuté hľuzy, potom sa vetva odreže a rez sa ošetrí farbou alebo záhradným lakom.

Pre informáciu... Žíľky vošiek v menšej miere poškodzujú čierne ríbezle. Hmyz uprednostňuje farebné odrody, pretože ich listy sú tenšie a škodca ich ľahšie prepichne a extrahuje šťava.

Ľudové cesty

Najbežnejším spôsobom je ošetrenie rastlín vriacou vodou. Potom, čo sa voda uvarí, naleje sa do kanvy s difúzorom a vylejú sa kríky. Po podaní sa kmene ošetrujú vápnom - to bude pokračovať v ničení vošiek.

Iné ľudové lieky:

 1. Roztok sódy na pečenie. Na prípravu roztoku pripravte mydlovú základňu: pracie mydlo utrite na strúhadlo rýchlosťou 40 g na 10 litrov vody.K teplému mydlovému roztoku sa pridá hydrogenuhličitan sodný (2 polievkové lyžice na 1 liter). Rastlina je ošetrená skoro na jar, pred pučením.
 2. Pracie mydlo. Tento nástroj sa používa, ak sa vošky objavili práve na kríkoch. Na strúhadlo votrite 1,5 kusy pracieho mydla a rozpustite v 2 litroch teplej vody. K výslednému koncentrátu sa pridá 8 litrov vody. Kmeň pred použitím a sprej.
 3. Odvar fúzy... 4 kg rozdrvenej lastovičky sa naleje do 10 litrov vody a nechá sa variť 4-5 hodín. Kvapalina sa zmení na tmavohnedú. Kmeň a začnite spracovávať kríky.

Využitie biológie

Škodcovia sa bojujú vo veľkých množstvách insekticídmi a biologickými výrobkami. Tie nepoškodzujú rastlinu a sú bezpečné pre zdravie ľudí, preto sa aktívne používajú počas obdobia plodenia. Najúčinnejšie biologické produkty:

 1. "Aktofit". Škodcovia uhynú 3 až 8 dní po ošetrení. Spotreba: 2 ml na 1 liter vody. Požadovaná dávka sa naleje do 0,5 1 vody za stáleho miešania. Výsledný materský lúh sa za miešania naleje do rozprašovacej nádrže naplnenej vodou. Potom sa uzavrie, dôkladne sa 2 až 3-krát pretrepe a ihneď sa spracuje.
 2. Fitoverm. Smrť hmyzu nastáva 2 až 3 dni po primárnom ošetrení rastliny. Používa sa hneď ako sa objavia škodcovia počas vegetačného obdobia. Stačia 2-3 liečby s intervalom 5-7 dní. Spotreba prípravku: 2 ml na 1 liter vody.

Aplikácia chemikálií

Drogy nefungujú okamžite, voška umiera v priebehu času. Po daždi je potrebné opätovné ošetrenie. Bobule sa zbierajú 5 dní po poslednom postreku.

Chemikálie sa používajú ako posledná možnosť, keď vošky napadli veľké množstvo a iné metódy nefungovali. Medzi moderné insekticídy rozlišujú záhradníci:

 1. Actellik. Produkt s vysokou mierou ničenia a potláčania škodcov. Dávkovanie: 1,5 - 2 ml na 1 liter vody. Dosť dvojitého ošetrenia s intervalom 5 až 7 dní. Zlučiteľné s biologickými látkami.
 2. Biotlin. Analógové "Aktellika", ale cenovo dostupnejšie. Výrobca zaručuje smrť škodcov za 3-4 hodiny. Pracovný roztok sa pripraví zriedením koncentrátu najskôr v malom množstve vody (0,5 - 1 1) a potom pridaním vody do požadovaného množstva. Spotreba v závislosti od veľkosti puzdra: od 0,5 do 1,5 litra na krík.

Pri striekaní chemikáliami používajte ochranný odev, masku a rukavice. Nepoužívajte počas plodenia. Zber sa začína najskôr 20 až 30 dní po poslednej úprave.

Listy ríbezlí v júni zožltnú: prečo sa to stane a čo v tomto prípade robiť

sklár

Sú to húsenice belavej farby s čiernou hlavou.... Objavujú sa na konci júna a okamžite sa snažia dostať dovnútra výhonkov. Škodca preferuje mladé kríky, hlavne čierne ríbezle. U iných druhov sa vyskytuje zriedka. Húsenice sa pohybujú pozdĺž celej výhonky až ku koreňu, vyhlbujú jadro a zanechávajú duté miesto. Ak urobíte pozdĺžny rez vo vetve, môžete si všimnúť pohyb s exkrementom alebo samotnú húsenicu.

Poškodené výhonky prestanú rásť, vyschnú a odlomia sa. Existuje veľmi málo bobúľ, ktoré chutia kyslo. Húsenica zimuje v samotných vetvách, aby sa predišlo životnému cyklu škodcu v jeho oblasti, prijíma sa súbor opatrení.

Ak sa nájde škodca, odrežte a zničte všetky suché výhonky. prerezávanie vykonávané počas vegetačného obdobia.

Začiatkom júna a počas vegetačného obdobia bojujú s dospelými - motýľmi. Po znížení ich počtu klesá aj počet lariev. Prevencia sa uskutočňuje biologickými insekticídmi "Fitoverm Forte", "Bitoxibacillin". Rastliny a oblasť koreňov sa ošetria v intervale 7 až 8 dní.

Pre informáciu. Motýle sa objavujú v druhej polovici júna. V blízkosti rybízu sú umiestnené pasce so sladkým sirupom alebo fermentovaným džemom. Spracovanie rastlín sa začína okamžite, len čo najmenej jeden z dospelých spadne do pasce.

chemikálie

Biologické insekticídy sú dobré iba na prevenciu. Iba chemické prípravky pomôžu v boji proti škodcom. Keď sa púčiky začnú otvárať, kríky sa ošetria Karbofosom. Pred kvitnutím tiež použite "Inta Vir". postup:

 1. "Karbofos". 10% roztok liečiva je vhodný na odstránenie skleneného puzdra. Použite suspenziu alebo vo vode rozpustný prášok. Pri spracovaní plodín bobúľ sa často používa zavlažovanie. Prvé ošetrenie sa vykonáva skoro na jar, druhé po odkvitnutí. Spotreba: 30 g na 4 litre vody. Na jeden krík stačí 1 - 2 litre.
 2. "Inta Vir"... Dostupné v tabletách. Na 10 litrov teplej vody stačí jedna tableta. Najskôr sa pripraví materský lúh: rozdrvená tableta sa zriedi v 300 g vody, potom sa pridá ďalších 700 g a mieša sa. Po pridaní vody k norme trepte a začnite zavlažovanie.

Súbežne s ríbezľami sa spracovávajú aj malinové kríky, pretože dospelí uprednostňujú peľ tejto bobuľovej kultúry.

Ak zložité opatrenia nie sú úspešné, poškodená Bush sa rozreže na koreň a spáli.

Tradičné metódy

Tieto metódy sú zamerané viac na vystrašovanie dospelých. Je zbytočné používať akékoľvek dostupné prostriedky na zaobchádzanie so sklom.

Ak chcete vystrašiť, navlhčite malé kúsky handier v benzíne a zaveste ich na kríky. Štipľavá vôňa premôže vôňu ríbezlí a motýle ju nemôžu zistiť. Tiež sa používa vo forme návnady, kartónových škatúľ červenej alebo žltej farby, pod nimi sa ukladajú plechovky melasy. Svetlé farby priťahujú motýľov, nemôžu sa však držať lepenky a spadnúť do plechoviek s lepivými látkami.

Roztoč pavúk

Vzhľad tenkej šedej pavučiny, žltnutie a vädnutie listov a oslabenie rastu kríkov sú príznakmi invázie do roztočov. Kvôli svojej malej veľkosti je tento nebezpečný škodca ťažko pozorovateľný včas. Lézia obvykle začína od spodných listov rastliny, potom sa šíri smerom nahor. Najstaršie listy sa vyšetria na mramorovanie a na spodnej strane sa vyhľadajú larvy a dospelé kliešte.

Včasné odhalenie kliešťov je rozhodujúce pre zníženie populácie škodcov a ďalšie účinné ošetrenie. Obdobie aktívneho rozmnožovania nastáva v druhej polovici jari.

chemikálie

Roztoč pavúk patrí do triedy pavúkovcov, nie hmyzu, ako sa všeobecne verí. Použitie insekticídov v boji proti škodcom je preto chybou. Akaricídy a insektoacaricidy majú škodlivý vplyv na kliešte. Spravidla postačujú dve ošetrenia za sezónu, s výnimkou času rozkvetu ríbezlí.

pozor! Chemické ošetrenie sa vykonáva za suchého a pokojného počasia pomocou ochranného odevu a masky.

Účinné lieky:

 1. «STOP tick ". Agent pôsobí vo všetkých fázach vývoja hmyzu a ničí ich už v prvých minútach po ošetrení. Liek má tiež dlhé obdobie ochranného pôsobenia a neovplyvňuje rast a vývoj rastlín. Spotreba: 7 ml na 5-6 litrov vody.Listy ríbezlí v júni zožltnú: prečo sa to stane a čo v tomto prípade robiť
 2. "Envidor". Táto akcia je zameraná na všetky fázy vývoja škodcov. Vďaka svojej vysokej priľnavosti sa liek môže používať v daždivom počasí. Spotreba: 2 - 3 ml na 5 litrov vody. Používa sa na kríky ovocia a bobúľ dvakrát ročne, najneskôr však 20 dní pred zberom.
 3. Sunmight. Je účinný nielen proti kliešťom, ale aj proti inému hmyzu. Najlepší čas na spracovanie je obdobie aktívneho kvetu. Má absorpčnú schopnosť, preto po vyzrážaní nevyžaduje opätovné spracovanie. Aby sa vylúčila odolnosť škodcov voči účinnej látke, vykonáva sa jedno ošetrenie za sezónu. Spotreba: 5 g na 5 litrov vody.

Biologické prípravky

Účinné sú aj biologické výrobky. Na cielenú kontrolu kliešťov sa používa toto:

 1. "Bitoxibacillin". Najúčinnejšie v larválnej fáze škodcov. Spotreba prášku: 80 - 100 g na 10 litrov vody.Posledné zavlažovanie je 5 dní pred zberom.
 2. Fitoseyulus. Prípravok obsahujúci živé dravé roztoče, ktoré jedia pavučiny. Pri rýchlo rastúcej populácii škodcov je každých 14 dní vysťahovaných 20 až 50 jedincov dravých roztočov na 1 m². Po zničení roztočov zomrie biologický predátor.

Ľudové lieky

Boj s ľudovými liečivami sa obmedzuje na postrekovanie ríbezlí žieravinami s odstrašujúcim zápachom:

 1. Cesnakový extrakt. Nasekajte 5 strúčikov cesnaku, nalejte 1 liter studenej vody a nechajte 10 - 12 hodín, kým sa neobjavia vzduchové bubliny. Potom sa prefiltruje, extrakt sa zriedi v rovnakom pomere vodou a opatrne sa nastrieka na kríky. Opakovaný postup - o 20-21 dní.
 2. Infúzia tabaku. 250 g suchých listov, prachu alebo drobkov sa vyleje na 2,5 litra horúcej vody a vylúhuje sa po celý deň. Prefiltruje sa, pridá sa ďalších 0,5 l vody a 20 g drveného pracieho mydla, aby sa produkt lepšie prilepil k listom.
 3. Bylinková infúzia. Pripravené z nechtíka, paliny, lastovičky. Na 10 litrov horúcej vody si zoberte 100 - 120 g rastlinných surovín, z ktorých si vyberiete, a nechajte ju uvariť 2-3 hodiny. Kmeň pred zavlažovaním.

Na potlačenie životne dôležitých aktivít kliešťov a na zabránenie ich rozvoja sa používa aj infúzia koloidnou sírou alebo vodou a alkoholom.

Preventívne opatrenia

Na jeseň sa vykonávajú preventívne postupy, aby škodcovia nemali možnosť ukladať vajcia:

 1. Ak je Bush postihnutý škodcami, vykoná sa na jeseň ďalšie ošetrenie insekticídmi. Preventívne postrekovanie je možné na jar pred zlomením púčikov.
 2. Sanitárne a regulačné lišty sú povinné. Všetky vetvy, ktoré zahusťujú puzdro, sa musia odstrániť. Choré, sušené slabé stonky sa musia odrezať. Po zákroku sú plátky rozmazané záhradným ihriskom - to znižuje pravdepodobnosť prenikania škodlivých mikroorganizmov do stoniek.
 3. Po páde listov sa koruna hojne zalie, kruh v blízkosti kmeňa sa opatrne uvoľní, aby sa nepoškodili povrchové korene. Posypeme drevným popolom, horčicou alebo mletým korením.
 4. Všetky zažltnuté listy sa zhromaždia a spália.
 5. Silne zapáchajúce rastliny - cesnak, cibuľa, nechtík - sa vysádzajú neďaleko kríkov.

Aby sa vylúčilo prenikanie lariev do kôry, všetky ošetrovacie práce sa vykonávajú čo najšetrnejšie, aby nedošlo k ich poškodeniu.

záver

Škodcovia sa často objavujú na začiatku vegetačného obdobia, ale záhradníci si ich prítomnosť všimnú, keď listy rastlín zožltnú a uschnú. Starostlivá prehliadka kríkov umožňuje zabrániť rozmnožovaniu škodcov a podniknúť včasné opatrenia na ochranu úrody. Vo väčšine prípadov je možné upustiť od biologických prípravkov, ktoré sú netoxické a bezpečné pre ľudí.

Pridať komentár

záhradné

kvety