Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť

Zrenie ríbezlí začína v júni a trvá do augusta. Väčšina záhradníkov pestuje niekoľko kríkov naraz - s červenými a čiernymi bobuľami. Ríbezle sa vyznačujú nielen svojou jasnou chuťou, ale aj svojim užitočným zložením, je zvlášť bohaté na vitamín C. Starostlivosť o kríky je jednoduchá, nevyžaduje špeciálne zručnosti. Niekedy však kríky začínajú uschnúť, listy zožltnú a rozpadnú sa, výhonky a bobule vyschnú. Čo robiť v tomto prípade a ako nájsť príčinu, zvážime ďalšie.

Dôvody sušenia ríbezlí a bobúľ na konáre a činnosti v tomto prípade

Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť

Aby ste pochopili, prečo konáre červeného a čierneho ríbezle s bobuľami suchých plodov musíte uviesť dôvod. Môžu to byť choroby alebo škodcovia, nesprávna starostlivosť alebo náhle zmeny počasia.

Po zistení príčiny sa odstráni - zaháji sa liečba alebo sa upravia agronomické postupy. Čím skôr začnete s odstraňovaním príčiny, tým vyššia je pravdepodobnosť zachovania úrody bobúľ.

Podmienky rastu a starostlivosť

Starostlivosť o ríbezle je nenáročná, ak však dôjde k porušeniu pravidiel pre pestovanie letných obyvateľov, čakajú suché kríky a malé bobule. Pestujú ju pozdĺž plotov, ale mnohí urobia spoločnú chybu - zasadia kríky blízko plotu. Z tohto dôvodu rybízu chýba priestor pre zdravý rast. Odporúčaná vzdialenosť medzi kríkom a plotom nie je menšia ako 2,5 m, medzi rastlinami - nie viac ako 2 m.

Nemôžeme pestovať ríbezle v nížinách alebo na otvorených kopcoch. V nížinách sa núti studený vzduch, ktorý poškodzuje koreňový systém, a na vysočine je vždy veľa snehu. Záhradníci si vyberajú rovnú alebo mierne kopcovitú oblasť pre kríky, ktoré sa nachádzajú ďaleko od podzemnej a podzemnej vody. V opačnom prípade sú ríbezle často postihnuté hubovými chorobami a infikujú pestované plodiny v okolí.

Vzhľadom na zvláštnosti koreňového systému, ríbezle netolerujú sucho, preto obyvatelia leta venujú osobitnú pozornosť zalievanie... Frekvencia a intenzita postupu závisí od podnebia a pestovateľskej oblasti. V priemere sa ríbezle polievajú raz za 10 dní, na jeden ker sa konzumujú 3 až 4 vedrá. Aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti, kruh kmeňa sa melie vrstvou 5-10 cm. Ak je leto daždivé, množstvo polievania sa zníži na polovicu.

Pozor! Dôvodom vysychania môže byť nedostatok stopových prvkov. Kríky bobúľ potrebujú hnojivá typu dusík-fosfor, draslík. Tieto prvky sa získavajú z močoviny, hnoja, dusičnanu amónneho, dvojitého superfosfátu, nitroamofosy. Cez leto sa ríbezle hnojia štyrikrát. Hnojivá sa aplikujú v tekutej forme po zalievaní zeme.

Choroby a ich liečba

Choroby ríbezle sa delia na vírusové, bakteriálne a plesňové.

Dôvody infekcie: vlhké počasie, zamrznutie pôdy, nevhodné miesto výsadby, výber slabých odrôd. Choroby niekedy spôsobujú nedostatok stopových prvkov alebo zhrubnutie výsadby.

Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť

Nektické sušenie výhonkov

Je spôsobená hubou Nectria ribis (Nectria ribis), ktorá preniká spolu s vodou do pôdy. Mladé výhonky a konáre dospelých sú pokryté načervenalými bodkami, ktoré sa nakoniec premenia na hnedé hľuzy.

Keď spóry huby dozrievajú, spôsobuje, že konáre zmenia farbu na čiernu. Listy zožltnú na ríbezli, vetvičky vyschnú a odumrú.Ak sa zistia príznaky nekrotického sušenia, postihnuté konáre sa odrežú a spália vo vzdialenosti od záhradného pozemku. Zvyšné vetvy sa ošetria roztokom síranu meďnatého - 100 g látky na 10 litrov vody.

Pozor! Ako profylaktické činidlo slúži tiež roztok síranu meďnatého. Aby sa ochránili mladé rastliny pred chorobami, korene ríbezlí sa pred výsadbou namočia po dobu 5 minút v 1% roztoku. Tento postup chráni nielen pred vyschnutím nektárie, ale aj pred chrastou, múčnatkou, voškami.

anthracnose

Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť
Antraknóza na listoch ríbezlí

Plesňové ochorenie postihuje dospelých a mladých rastlín, je bežné vo všetkých regiónoch krajiny. Na listoch sa objavujú hnedé škvrny, ktoré sa postupom času zväčšujú. Stopky a výhonky vyschnú, strácajú schopnosť prinášať ovocie. Zvláštnosťou antracózy je to, že najčastejšie ovplyvňuje kríky červeného ríbezle.

Šírenie choroby uľahčuje daždivé a horúce počasie, nedodržiavanie pravidiel výsadby - záhradníci niekedy zabudnú dezinfikovať pôdu a ošetriť záhradné náradie kvapalinou Bordeaux. Antraknóza sa spracuje roztokom koloidnej síry - 30 - 40 g látky sa zriedi v 10 litroch vody. Prvýkrát sa kríky ošetria po zistení choroby, druhýkrát po 10 dňoch.

Stĺpová hrdza

Ochorenie sa prejavuje uprostred vegetačného obdobia so žltkastými škvrnami na listových platniach. Po 2 až 3 týždňoch zhnednú a po ďalších 5 až 10 dňoch vyschnú a spadnú. Výhonky sú letargické a suché, bobule sú zdeformované a prestávajú sa vyvíjať.

Napadnuté listy sa odtrhnú a spália a zvyšok sa ošetrí fungicídmi - Agrolekar, Gamair, Rubigan. Odporúčané dávkovanie a bezpečnostné opatrenia sa pred spracovaním prehodnotia.

Škodcovia a boj proti nim

Ak rybíz vyschne spolu s bobuľami, dôvodom môže byť výskyt hmyzích škodcov. Niektorí zimujú v zemi a plazia sa s príchodom tepla, iní sa nachádzajú v oblasti dažďov alebo vetra.

Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť

požiarne

Húsenica tohto motýľa poškodzuje červený a čierny ríbezle jedením nezrelého ovocia, a preto tento druh dozrieva dozrievaním a vyschne. Dospelý je hnedý motýľ, ktorý kladie vajíčka na listy. Jedna húsenica môže poškodiť až 15 plodov.

Hmyz je odolný proti mrazu - s príchodom jesene sa schováva v zemi a v novom roku prichádza s teplom na dokončenie vývojového cyklu. Ak sa nájde škodca, odporúča sa odstrániť hniezda z kríka a zničiť ich. Potom sa ríbezle ošetria karbofosom - na prípravu pracovného roztoku je potrebných 60 g látky a 8 litrov vody. Jeden ker spotrebuje 1,5 litra.

Rozmarínový roztoč

Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť
Rozmarínový roztoč

Pre ríbezle sú samice ríbezlí nebezpečné obličkový roztoč - biely hmyz dlhý 0,3 mm. Ak sa škodca objaví na ríbezli, bude rastlina zomrieť s pravdepodobnosťou 80%. Samice hibernácie v pôde a položiť až 100 vajec. Je ľahké rozpoznať poškodenie - bobule vyschnú na rybízu, púčiky sa zväčšia a listy sa zdeformujú a rozjasnia. K kliešťom nesú ľudia, hmyz, vtáky, vietor.

Na odstránenie škodlivého organizmu pomáha infúzia tabaku - 400 g suchých listov sa naleje do 10 litrov horúcej vody a trvá na tom dva dni. Infúzia sa prefiltruje a zriedi vodou v pomere 1: 1. Produkt naneste ihneď po príprave - striekacie puzdrá z rozprašovacej fľaše. Na skladovanie nie je tabakový roztok vhodný.

Rybárska žľaza

Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť

Je to malý lietajúci hmyz, ktorý vyzerá ako komár... Rozlišujte medzi listom a výhonkom žlčníka. Leafy napáda mladé výhonky, strieľa— zarastené staré kríky. Počas kvitnutia sa aktivujú larvy žlčovej hrádze - vaječníky padajú, kríky suché, konáre krehké a krehké. Ak sa lekárske opatrenia neprijmú včas, rybíz zomrie.

Zbavujú sa žlčových midges pomocou Karbofosu alebo Actellic prípravkov alebo používajú ľudový liek - horčičnú infúziu.Na prípravu sa 100 g horčičného prášku naleje do 5 litrov vody. Trvajte na tom počas dňa a zrieďte vo vode v pomere 1: 5. Rajčiaky rozstrekované skoro ráno.

Pozor! Na kríkoch je ťažké vidieť veľa hmyzu - niektoré sú maskované ako farba listov, zatiaľ čo iné majú dĺžku iba 0,1 mm. Preto sa skúseným záhradníkom odporúča pravidelne kontrolovať výsadbu - skontrolovať listy na oboch stranách, výhonky, spodnú časť kríka.

Čo robiť, ak nebolo možné zistiť príčinu

Prečo sušené ríbezle s bobuľami a čo s tým robiť

Ak nie je identifikovaný dôvod vysychania kríkov a bobúľ, odporúča sa vykonať sanitárne zariadenie prerezávanie - odstráňte suché a poškodené konáre... Môžu vykazovať hnilobu, škvrny a usadeniny vosku. Odrezané sú tiež listy s červenými, bielymi a žltými škvrnami - to sú príznaky chorôb. Nakoniec sa odstránia sušené výhonky pokryté machom. Všetky odstránené výhonky sa spália, aby sa zabránilo šíreniu chorôb a hmyzu.

Je dôležité venovať pozornosť starostlivosti. Dôvodom sušenia je možno nedostatok hnojiva. Ak rybíz nie je Fed po viac ako dvoch rokoch sa hnijúci hnoj umiestni pod krík (najlepšie na konci apríla). Ak sa krík v lete usuší, odporúča sa ho zaliať roztokom kuracieho hnoja. Aj v tomto období sa venuje pozornosť zalievaniu, uvoľňovaniu, mulčovaniu pôdy. Všetky tieto postupy sú zamerané na posilnenie imunitného systému a zdravý vývoj ríbezlí.

Preventívne opatrenia

Na to, aby ríbezle každý rok priniesli ovocie a radosť zo zberu, sa venuje osobitná pozornosť preventívnym opatreniam. Je lepšie zabrániť vzniku problémov, ako tráviť čas a úsilie ich riešením.

Skúsení záhradníci odporúčajú:

  1. Vyberte si odrodu v súlade s rastúcou oblasťou (čoskoro - pre Ural a Sibír, v polovici sezóny - pre stredný pruh, neskoro - pre južné regióny).
  2. Rastliny ríbezlí v kopcovitých, slnečných oblastiach, chránené pred vetrom a podzemnou vodou. Výhodnými susedmi pre ríbezle sú čučoriedky a egreše.
  3. Na sadenie si vyberte dvojročné sadenice, dezinfikujte ich a namočte ich do stimulátora rastu („Epin“, „Kornevin“).
  4. Na zimu prikryte kríky, aby ste ich chránili pred mrazom a vetrom.
  5. Raz za 10 dní sa kríky postriekajú mydlovou vodou - na 5 litrov vody je potrebné 250 g strúhaného mydla na pranie.
  6. Vykonávať sanitárne prerezávanie každý rok, raz ročne - formovanie, raz za 5 rokov - omladenie.
  7. Raz za 10 dní uvoľnite pôdu do hĺbky 5 cm. Procedúra zachováva vlhkosť a zlepšuje výživu koreňov.
  8. Mulčujte rastlinu pilinami, ihlami, listami a trávou.
  9. Alternatívne organické a minerálne hnojivá.

záver

Sušenie ríbezlí je dôsledkom chorôb alebo škodcov, chýb pri výbere výsadby a pestovania. Červený a čierny ríbezle trpia nektáriovým sušením výhonkov, stĺpovitej hrdze, antracnózy, žlčníka a obličkových roztočov.

Dôvody niekedy spočívajú v nedostatku alebo prebytku jedla a vlhkosti. Aby sa predišlo vyschnutiu, záhradníci pravidelne kontrolujú kríky ríbezlí a vykonávajú preventívne opatrenia: odrežú staré a suché výhonky, výsadbu kompostov, ríbezle rozstreknú mydlovou vodou.

Pridať komentár

záhradné

kvety