Podrobný sprievodca propagáciou odrezkov ríbezlí v lete

Reprodukcia ríbezlí je pracný proces. Jedným zo spôsobov, ako získať nové kríky bobule, je množenie zrelých zdravých rastlín. Na tento účel používajú zelené alebo lignifikované výhonky, narezané z produktívnych kríkov a zakorenia ich. Zvážte, ako správne množiť ríbezle s vetvičkami.

Je možné množiť ríbezle odrezkami v lete

Ak záhradníci nemali čas na jarné množenie ríbezlí, procedúru začali v lete.... V teplom počasí rezne korene rýchlejšie a prispôsobujú sa klimatickým podmienkam, čo je prospešné pre koreňový systém a rastlinu ako celok.

Odporúča sa rozmnožovať ríbezle na konci júna alebo júla: počas tohto obdobia je veľký výber mladých výhonkov.

Body za a proti

S pomocou odrezkov získajú letní obyvatelia bohatú úrodu červený, čierny a biely ríbezle. Tento spôsob chovu nevyžaduje zvláštne agrotechnické zručnosti. Potrebné sú iba mladé, zelené alebo lignifikované stonky. Krík si zachováva všetky odrodové vlastnosti materskej rastliny, vyznačuje sa silnou imunitou a na mieste rýchlo zakorenil.

Hlavná nevýhoda: výsadbový materiál je kontaminovaný... Nie vždy je možné to zistiť vonkajšími príznakmi, preto sa príznaky chorôb môžu objaviť až po výsadbe ríbezlí na mieste.

Podrobný sprievodca propagáciou odrezkov ríbezlí v lete

Podmienky konania

Prvýkrát sa ríbezle množia začiatkom júla... Pri výbere dátumu dávajte pozor na poveternostné podmienky: je lepšie to urobiť ráno, keď teplota vzduchu nie je vyššia ako + 20 ° C. Je zakázané vykonávať postup v daždi alebo silnom vetre.

Ak sa v júli nedalo propagovať ríbezle, akcia sa odložila na prvú polovicu augusta.

Priaznivé dni

S cieľom lepšie zakoreniť odrezky na mieste si niektorí letní obyvatelia vyberajú dni podľa mesačného kalendára.

V lete roku 2020, priaznivé dátumy - 14., 15., 16., 17. júla... V týchto dňoch je Mesiac v znamení Býk. Rastliny vysadené týmto znakom majú veľkú a chutnú úrodu, plody sa skladujú dlhú dobu. Kríky budú bolieť menej často.

Požiadavky na miesto

Ríbezle preferujú nízko položené, dobre zvlhčené a vetrom chránené oblasti... V blízkosti by sa nemali nachádzať podzemné vody ani bažiny: takéto podmienky vyvolávajú rozvoj plesňových chorôb. Odporúča sa pestovať rastliny pozdĺž plotu. V tomto prípade je dôležité dodržiavať schému výsadby: vzdialenosť medzi kríkmi by mala byť najmenej 1,5 m, medzi kríkmi a plotom - najmenej 2 m.

Červený ríbezle sa vysádzajú vedľa cibule, angreštu, bylín - takéto susedstvo má priaznivý vplyv na rozvoj kultúr. Neodporúča sa umiestňovať červený rybíz vedľa sliviek a čerešní: kríky potrebujú iné zloženie pôdy. Vhodnými susedmi pre čierne ríbezle sú zimolez, čučoriedky, cesnak. Nevhodné - červený rybíz, maliny a egreše.

Príprava pôdy

Rybíz miluje mierne kyslé a hlinité pôdy... Pôda by mala byť ľahká a výživná. Na letnú reprodukciu je pôda pripravená od jari: postele sú zarovnané tak, aby tu neboli žiadne jamy ani prehĺbeniny.

Pozor! Ríbezle na kyslých pôdach dobre nekoreňujú.Ak je úroveň kyslosti vyššia ako 5,5 pH, do pôdy sa pridáva vápno v množstve 0,5 kg na 1 m2... Pred výsadbou sa z záhrady odstránia zvyšky rastlín, zvyšky rastlín a lístie.

2 mesiace pred výsadbou sa zem vykope na lopatku s lopatoupo oplodnení organickými a minerálnymi látkami. 1 m2 vyžaduje to asi 3 kg hnoja alebo kompostu, 100 g superfosfátu alebo 30 g síranu draselného.

Výber a príprava odrezkov

Na reprodukciu zvoľte zelené alebo lignifikované odrezky.... Prvý z nich je vhodný pre skúsených letných obyvateľov, pretože sú vysadené v skleníku alebo skleníku. Rozmnožovanie lignifikovanými odrezkami používajú začínajúci záhradníci.

Odrezky na výsadbu sa zbierajú za 2 až 3 mesiace, ich dĺžka by nemala byť väčšia ako 20 cm a ich hrúbka by mala byť asi 10 mm. Strely sa strihajú ráno alebo popoludní. Ak sú po orezaní zabalené do vlhkej handričky, dobre sa udržujú.

Podrobný sprievodca propagáciou odrezkov ríbezlí v lete

Pri príprave odrezkov sa dodržiavajú nasledujúce odporúčania:

  • rez je oddelený od hlavného výhonku pomocou vreckového noža;
  • miesta rezu sú namazané záhradným lakom tak, aby sa infekcie nedostali do kôry rastlín;
  • lístie sa odstráni z výhonkov a suchá horná časť sa odreže.

Metódy zakorenenia

Existuje niekoľko spôsobov, ako rootovať: v pohári s vodou, pôdou a substrátom. Pozrime sa na ne podrobne.

Vo vode

Toto je najjednoduchší spôsob, ako zakoreniť čierne a červené ríbezle.... Rezané výhonky sa umiestnia do sklenenej nádoby s vodou s teplotou miestnosti. Na 1 trojlitrový kontajner sú 2-3 výrezy. Voda sa nalieva tak, že pokrýva 2 dolné púčiky. Po týždni sa objavia hľuzy, z ktorých korene čoskoro vyrastú. Na odrezkoch sa tvoria púčiky - sú odrezané tak, aby pri kvitnutí neplytvala energiou.

Podrobný sprievodca propagáciou odrezkov ríbezlí v lete

Počas zakorenenia sa voda v nádobách pravidelne mení tak, aby nestagnovala... Banky sú umiestnené na okne, kde neklesá priame slnečné svetlo.

V zemi

Pripravujem pôdu vopred na zakorenenie do zeme: očistené od zvyškov, vykopané a hnojené. Postele by mali byť bez kameňov a trávy. Rezne sa padajú do vlhkej pôdy vo vzdialenosti 20 - 30 cm od seba. Deje sa tak na jar, v apríli až máji, keď sa sneh úplne roztopil a teplota vzduchu bola nastavená na + 18 ° C.

V júli sa odrezky vysádzajú do jednotlivých dier. Táto metóda vyžaduje viac energie a času, takže väčšina letných obyvateľov uprednostňuje zakorenenie vo vode doma.

V substráte

Korene odrezkov v substráte rýchlo rastú z nich zdravé a produktívne kríky... Substrátom sú piliny, rašelina, piesok, kokosové vlákno. Všetky komponenty sa kupujú v záhradnom obchode. Sú umiestnené v čistej sklenenej alebo plastovej nádobe a navlhčené vodou. Odrezky sa umiestňujú do nádoby vo vzdialenosti 10 cm od seba a pod uhlom 45 °. Rybíz zakryte polyetylénom a umiestnite na slnečné a teplé miesto.

Pozor! Zakorenenie trvá asi 3 týždne. V tomto okamihu je dôležité odrezky pravidelne zalievať, udržiavať teplotu vzduchu nad + 20 ° C a zabezpečiť dostupnosť slnečného svetla najmenej 8 hodín denne. Opuch pukov a jas ich farby naznačujú, že odrezky zakorenili.

S pridanými stimulátormi koreňov

Na urýchlenie rastu odrezkov sa používajú stimulanty tvorby koreňov... Na výsadbu odrezkov v zemi použite "Kornevin". Rez výrezu sa popráši práškom a umiestni sa do zeme. Použite liek raz: prebytok stimulantu zničí rastlinu.

Na zakorenenie vo vode alebo substráte použite liek „Heteroauxin“... Zrieďte 10 g prípravku v 500 ml vody a premiešajte. Rezne sa ponoria do roztoku na 15 hodín. Potom sa umiestnia do vody alebo substrátu. Je zakázané používať niekoľko stimulantov naraz.

Zaujímavé na webe:

Do akej vzdialenosti sú vysadené ríbezle

Ako a čo striekať ríbezle na jar od škodcov a chorôb

Rezaný rybíz so zelenými výhonkami

Rezanie zelenými výhonkami dáva výsledky iba v polovici septembra... V tomto okamihu bude koreňový systém silnejší. Zelené odrezky dlhé 15 cm sa vyrezávajú z vrcholov jednoročných výhonkov, horné a spodné rezy by mali byť šikmé. Po zakorenení vo vode alebo substráte zároveň pripravia miesto na výsadbu. V prípade zelených odrezkov je najlepšou možnosťou skleníky alebo skleníky umiestnené na východe - západnej strane pozemku.

Podrobný sprievodca propagáciou odrezkov ríbezlí v lete

Rezne s tvrdými výhonkami

Ako také sa používajú jednoročné výhonky.... Sú rezané zo zdravých a produktívnych ríbezlí. Dĺžka rezu by mala byť 12 - 15 cm a priemer by mal byť 6 mm. Čím dlhší je výhonok, tým viac živín obsahuje. Pri rezaní sa v hornej časti vykoná ostrý rez vo vzdialenosti 1 cm nad obličkami. Pred výsadbou umiestnite rez do substrátu alebo vody.

pristávacia

Odrezky sa vysádzajú skoro ráno... Na dno jamy sa nalieva drenážna vrstva humusu a piesku. Výhonky sa umiestnia do pripravenej pôdy v miernom svahu tak, aby 2 púčiky zostali nad zemou. Pôda okolo je starostlivo stlačená rukami, aby sa zabránilo hromadeniu vzduchu medzi zemou a odrezkami.

Pozor! Pred výsadbou sa odrezky znova vyšetria na príznaky choroby. Zostávajú iba zdravé výhonky bez škvŕn, plaku, zmeny farby.

Rastlina je hojne napojená teplou vodou a naleje sa mulč: slama, rašelina, piliny.

Ďalšia starostlivosť

Po výsadbe rastlín voda pravidelne a krmivo... Kríky sa navlhčia každých 5 až 7 dní a spotrebujú asi 5 litrov vody. Predtým sa zahrieva na slnku: zalievanie studenou vodou zvyšuje riziko vzniku chorôb. Neodporúča sa používať vodu z močiaru, pretože obsahuje patogény.

Podrobný sprievodca propagáciou odrezkov ríbezlí v lete

Ríbezle dobre reagujú na zavlažovanie alebo postrekovanie - veľká časť vlhkosti by mala spadať pod koreň. Pred zvlhčením sa pôda uvoľní do hĺbky 5 - 7 cm, po čom sa melie. Mulčovač zabráni odparovaniu vlhkosti.

Pozor! Ihneď po výsadbe sa ríbezle postriekajú roztokom popola alebo Bordeauxovej kvapaliny. Zvyšujú odolnosť proti hmyzu a chorobám, posilňujú imunitu a mrazuvzdornosť.

Mladí ríbezle sa hnojia minerálnymi a organickými prostriedkami... Používajú sa obväzy obsahujúce dusík: dávajú silu pre vývoj výhonkov a listov, stimulujú tvorbu koreňov. Odporúča sa používať močovinu, síran amónny, dusičnan amónny, dusičnan sodný. Hnojivá sa nanášajú na zem alebo na list v závislosti od ich formy (tekutá, tuhá, prášková).

Nuansy pre čierne, červené a biele ríbezle

Červený a biely ríbezle nie sú také náročné na vlhkosť ako čierna, tak na jej zakorenenie sú vhodné všetky metódy. Čierna je citlivá na sucho, preto sa odporúča zakoreniť ju vo vode a predtým ju ošetriť stimulátorom rastu. Venujte pozornosť zloženiu pôdy: každá pôda je vhodná na pestovanie červených odrôd, pre čierne a biele odrody - sypká, mierne kyslá, predhnojená organominerálnymi komplexmi.

Pre zimnú vytrvalosť a odolnosť je červený rybíz lepší ako čiernyPreto sa pred výsadbou odporúča venovať osobitnú pozornosť tomu, ako často bola matka Bush chorá. Je lepšie si vybrať odrezky z rastlín, ktoré vôbec neubližovali.

Skúsené záhradnícke tipy

Bez problémov zakoreniť a pestovať ríbezle, začínajúci záhradkári venujú pozornosť radám skúsených letných obyvateľov:

  • na rezne odrezkov si vyberajte plodné kríky nie staršie ako 5 rokov;
  • okrem noža používajte záhradné záhradnícke nožnice s ostrým kovom;
  • nástroje dezinfikujte roztokom manganistanu draselného;
  • práca s odrezkami s rukavicami;
  • pri rezaní viacerých odrôd ich okamžite od seba oddeľte, aby sa pri výsadbe nezamieňali;
  • urobí výrezy zo spodnej časti výhonku, ktoré ustúpia od spodnej vrstvy 0,5 cm;
  • Pripravte si rovnomerné postele s drôtom a kolíkmi.

záver

Reprodukcia ríbezlí odrezkami v lete začína prípravou výhonkov.Na výsadbu vyberte vetvu dlhú asi 15 - 20 cm a priemer 10 mm. Rezá sa záhradným prerezávačom zabaleným vo vlhkej handričke. Zakorenené vo vode, pôde alebo substráte.

Na zlepšenie korene stebla na mieste použite stimulanty rastu. Rybíz je vysadený na mierne kyslých hnojených pôdach, vzdialenosť medzi výsadbami je 1,5–2 m. Starostlivosť o rastliny spočíva v zalievaní, hnojení, ošetrení proti chorobám a škodcom.

Pridať komentár

záhradné

kvety