Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Do konca júna dozrievajú bobule červeného, ​​čierneho a bieleho ríbezle. Sú dobré čerstvé a spracované, používajú sa na výrobu štiav a džemov. Aby bolo možné každý rok zbierať bohatú a chutnú úrodu, je dôležité kríky krčiť pomocou organických látok a minerálnych zmesí. Jedna z fáz hnojenia sa začína v júli, niekoľko dní po zbere. Zvážte, ako nakŕmiť ríbezle a ako to urobiť správne.

Do ríbezle potrebujú vrchný dresing po zbere v júli

Krmenie ríbezlí v júli je nevyhnutnosťou. Kompetentne aplikované minerálne a organické zložky prispievajú k tomu, že odolnosť kríka sa posilní a vzhľad bude zdravší.

Po zbere sú ríbezle oslabené, potrebujú dodatočnú a vyváženú výživu. Ak nie je uvedený, výnosy z budúceho roka sa znížia a riziko choroby alebo mrazu sa zvýši s nástupom jesene a zimy. Ak z nejakého dôvodu nebolo možné zariadenie nakŕmiť v júli, odporúča sa to urobiť začiatkom augusta.

Čo hnojenie potrebuje rastlina v júli

Záhradníci venujú pozornosť minerálnemu komplexu a organickému hnojeniu. Používajte hotové komerčné formulácie alebo ľudové liečivá. Len za mesiac sa ker oplodní najviac dvakrát. Interval medzi postupmi je 2 - 3 týždne.

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Príznaky nedostatku látky

S nedostatkom stopových prvkov sa mení farba a tvar listov, výhonkov a plodov. V polovici leta je obzvlášť badateľný nedostatok draslíka: listy žltnú a suché, pomaly odpadávajú, spodné listy mladých kríkov sa môžu zakryť fialovým alebo hnedým kvetom.

Nedostatok draslíka je spôsobený nielen nesprávne zvolenými hnojivami, ale aj vysokým obsahom vápna v pôde.

Pozor! Objavujú sa aj príznaky nedostatku železa a horčíka: listy sú pokryté žltohnedými vredmi, ktoré sa časom zväčšujú. Ak neurobíte nič, ríbezle vyhodia svoje listy a zomrú.

Rybíz trpí tiež nedostatkom fosforu. Prvými príznakmi sú deformácia výhonkov a listov, ich vysychanie. Koreňový systém oslabuje a zastavuje sa vývoj.

Nedostatok stopového prvku má za následok vzhľad rôznych chorobynajmä ak sú letá horúce a vlhké. Ríbezle sú ovplyvnené múčnatkou, antraknózou alebo septoriou.

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Kedy nakŕmiť ríbezle v júli

Odporúča sa to urobiť okamžite po plodení. Prvé odrody prinášajú ovocie bližšie k polovici mesiaca, neskoršie odrody - na konci. Po zbere by malo uplynúť 3 až 5 dní. Na kŕmenie si vyberte suchý a teplý deň.

Nemôžeme oplodniť ríbezle v daždi, extrémnom horúčave a vetre. Optimálny čas na zákrok je skoro ráno alebo večer po 20:00.

Frekvencia a hojnosť hnojenia

Vrchný obväz sa nanáša najviac dvakrát mesačne. Ďalší postup sa uskutoční až na konci augusta, aby sa krík pripravil na studenú karabínu.

Pozor! Frekvencia a početnosť každej aplikácie hnojiva je individuálna. Pri použití hotových prípravkov sa odporúča pozorne prečítať informácie na obale. Výrobca uvádza dávkovanie a frekvenciu aplikácie.

Hojnosť závisí od toho, aký druh obväzu sa používa a kedy sa naposledy použil. Napríklad minerálne komplexy a prípravky sa používajú iba vtedy, ak od predchádzajúceho kŕmenia uplynulo najmenej 2 mesiace, a organické - ak boli rybičky naposledy hnojené organickou hmotou pred rokom.

Nadmerné množstvo hnojiva je rovnako nebezpečné ako nedostatok. Ak prekryjete ríbezle, bolí to, zbaví listy a ovocie.

Ako nakŕmiť

Niektorí letní obyvatelia uprednostňujú hotové komplexné hnojivá, iní uprednostňujú ľudové a ekologické prostriedky. Zvážte, ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli.

Minerálne prostriedky

Na komplexnú obnovu kríka sa používa superfosfát. Takáto zmes je účinná pri použití: 20 g superfosfátu + 20 g síranu draselného + 10 l vody. Prvky sa rozpustia vo vode, zmiešajú sa a nechajú sa 30 minút. Výsledný roztok sa naleje pod koreň rastliny alebo do špeciálne pripravených otvorov. Sú vytiahnuté okolo kríkov vo vzdialenosti 20 cm a pred pridaním kompozície sa ríbezle hojne zalievajú teplou vodou. Roztok sa použije okamžite, nemôže sa uložiť.

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Záhradníci milujú hotové hnojivo OMU pre bobule a ovocné plodiny. Neobsahuje chlór, je obohatený stopovými prvkami a humínovými kyselinami. 30 g látky sa používa na 1 m²: je zapustená do pôdy a potom je hojne napojená.

Z hotových hnojív je Nutrisol obľúbený. Obsahuje dusík, draslík, fosfor, horčík a zinok. 25 g látky sa rozpustí v 10 litroch vody a voda sa zaleje vodou. Nástroj zvyšuje odolnosť ríbezle voči vonkajším nepriaznivým faktorom.

Organické zlúčeniny

Organické látky v júli sa používajú iba vtedy, ak je pôda značne ochudobnená. V iných situáciách je lepšie ju aplikovať skoro na jar, keď sa rastlina práve prebudila.

V lete záhradníci používajú roztok drevného popola. Posilňuje imunitu krovia, chráni pred chorobami a škodcami, obnovuje metabolické procesy. Na 5 litrov vody je potrebné 80 g suchého popola. Ríbezle sa striekajú z rozprašovacej fľaše skoro ráno. Roztok sa tiež používa ako zálievka na korene: zalejte rastlinu pod koreň.

Kompost sa efektívne používa... Prírodné organické hnojivo nepoškodzuje životné prostredie a je neškodné pre človeka, preto sa používa aj pri plodení. 1 vedro kompostu sa vloží pod každé puzdro, ktoré predtým uvoľnilo zem. Potom sa pôda posype kompostom: tráva, seno, piliny, štiepky, ihličie.

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Ľudové lieky

Cena ľudových liekov je nula, takže sú obzvlášť obľúbené u záhradníkov.... Škrabky na zemiaky sa používajú na hnojenie ríbezlí. Umývajú sa tečúcou vodou a na dezinfekciu sa na niekoľko minút umiestnia do roztoku manganistanu draselného. Potom sa osušia suchými obrúskami a vytiahnu sa na čerstvý vzduch, aby sa vysušili. Čistenie sa pridáva po kvapkách pod každý puzdr. Rýchlo sa rozkladajú, škrob užitočný pre ríbezle je absorbovaný koreňovým systémom, rast burín je inhibovaný.

V teplom počasí je rastlina napájaná kvasinkami. V 1 litri čistej vody rozriediť 30 g suchého droždia, pridať 100 g granulovaného cukru a premiešať. Zmes sa naleje do 5 litrov vody a na 3 dni sa za stáleho miešania vyberie na teplé miesto. Po 1 litri koncentrátu sa zriedi v 10 litroch vody. Kríky sa zavlažujú roztokom v množstve 5 litrov na rastlinu. Po týždni sa do pôdy pridáva popol. Vyrovnáva nedostatok draslíka, ktorý môže vzniknúť pri kŕmení koreňov.

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Ako oplodniť čierny, červený a biely ríbezle po plodení

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Čierne ríbezle sa po plodení veľmi vyčerpávajú, preto sa odporúča krmivo komplexné hnojivo „Zircon“ alebo „Gumi-Omi“. Prostriedky zmierňujú stresovú rastlinu, pomáhajú rýchlejšie sa zotaviť. Zriedia sa vo vode podľa pokynov na obale.

Čierne ríbezle sa napájajú roztokom močoviny... Na 10 litrov vody zoberte 20 g látky, premiešajte a nalejte do kmeňa kmeňa.Močovina doplňuje nedostatok železa a chráni kríky pred chlorózou.

Červený ríbezľ miluje fosfor, preto je obohatený fosfátovou horninou. Látka zvyšuje odolnosť koreňového systému proti mrazu, zlepšuje kvalitu budúceho zberu. Fosforitanová múka sa pridáva okolo kríka rýchlosťou 400 g na rastlinu. Celkovo sa v lete vykonáva 1 až 2 takéto obväzy, pred zákrokom uvoľnia pôdu a odstránia burinu.

Referencie. Hnojivá založené na humínových kyselinách sú užitočné pre všetky typy ríbezlí. Sú to vrchné obväzy „Krepysh“ a „Gumat + 7“. Vďaka humátom sa minerály vstrebávajú rýchlejšie.

Biely ríbezle nenáročný na starostlivosť, ale po zbere je potrebné kŕmenie diammofosom. Rozpustite 15 g látky v 5 litroch vody a vložte do 2 kríkov. Diammofoska obsahuje dusík, draslík a fosfor, ktoré rastlina vyžaduje.

Výber kŕmenia v strednom pruhu

V strednom pruhu sa často používajú organické hnojivá. Chránia ríbezle pred škodcami, posilňujú imunitu rastlín a vyživujú pôdu. Infúzia trusu vtákov je pri použití populárna.

1 kg hydinového hnoja sa zriedi v 12 litroch vody, ponechá sa jeden týždeň na tmavom mieste, po 0,5 litri infúzie, zriedi sa v 5 litroch vody a zalejte rastlinu. Hnojivo sa zavádza do špeciálnych drážok, ktoré sú na konci sypané sypkou a ľahkou zeminou. Odporúča sa používať zhnité vtáčie trus, pretože čerstvé spôsobujú popáleniny rastlín.

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

V Urali

Pôda v Urale nie je úrodná, takže záhradníci používajú zložité hnojivá. Ich cieľom je obnoviť krík po strese, urobiť krajinu výživnejšou a bohatšou.

Používajte top dressing Berry Bushes od spoločnosti Fasco. Obsahuje komplex draslíka a fosforu a aminokyseliny. Hnojivo sa ľahko pripravuje a rastlina sa ľahko vstrebáva. Droga sa kupuje v záhradných obchodoch, pripravuje sa podľa pokynov na obale.

Na Sibíri av ďalších regiónoch

Záhradníci striedajú minerálne a ľudové lieky, aby chránili ríbezle pred premenlivým počasím a predĺžili jej životnosť. Pod krík sa umiestni 15 g superfosfátu a 10 g draselnej soli.

Po 2 týždňoch sa kríky postriekajú ľudovým liečivom: 3 diely púpav a kopytárov sa nalejú do 8 dielov vody a nechajú sa kvasiť na teplom mieste. Keď zmes prestane peniť, pripraví sa roztok z 1 litra infúzie a 10 litrov vody. Nastrekujte ríbezle a výhonky dvakrát týždenne. Bylinkový roztok sa používa na prevenciu chorôb.

Je to zaujímavé:

Najúčinnejšie opatrenia na boj proti roztočom obličkových roztočov na jar

Život hack pre záhradníkov: ako správne naliať vriacu vodu na ríbezle na jar a čo dá

Ako nakŕmiť ríbezle po zbere

Letným obyvateľom sa odporúča kŕmiť červený, čierny a biely ríbezle metódami koreňov a listov.

Krík teda dostáva vitamíny a minerály nielen zvnútra, ale aj zvonka.

Koreňovým spôsobom

Na kŕmenie koreňov sú pripravené drážky až do hĺbky 10 cm - týmto spôsobom sa do koreňov dostane viac živín. Iba 4 - 5 drážok postačuje na 1 puzdro. Hnojivá sa nalejú do otvorov a sypú sa sypkou zeminou.

Prekypujúci ríbezl hojne vodou: vo vlhkom prostredí sa stopové prvky absorbujú rýchlejšie. Vrchný obväz v suchej forme je rovnomerne rozptýlený v blízkosti kríka.

ako list

Listová metóda sa rozprašuje roztokom z rozprašovacej fľaše. Výsledkom je, že látky idú priamo do listov a vstrebávajú sa rýchlejšie. Listové hnojivá sú zvlášť účinné, ak je v rybízu nedostatok stopových prvkov a je potrebné prijať neodkladné opatrenia.

Kríky sú spracovávané ráno, zatiaľ čo nie je tam žiadne slnko. Inak sa roztok z listov rýchlo odparí.

Skúsené záhradnícke tipy

Ako a ako nakŕmiť ríbezle po zbere v júli

Hnojivo po plodení má výrazný účinok, ak sa riaďte odporúčaniami:

  • nehnojte ríbezle, ak je teplota vzduchu vyššia ako + 27 ° C;
  • používať menej dusíka a viac fosforečnanu draselného;
  • dezinfikujte nádoby pred prípravou infúzií;
  • používať vo vode rozpustné hnojivá;
  • neskladujte hotové roztoky dlhšie ako 2 hodiny;
  • alternatívne organické látky a minerály, hotové a ľudové liečivá;
  • po zákroku krík hojne zalejte.

záver

Júlové kŕmenie ríbezlí je potrebné na posilnenie imunity kríka a na nasýtenie pôdy živinami. Letní obyvatelia používajú roztok droždia alebo močoviny, fosfátovej horniny, superfosfátu, drevného popola, šupiek zemiakov.

Kvapalné hnojivá sa nanášajú v špeciálnych drážkach blízko stonky, suché hnojivá sú zapustené pod kríkom. Interval medzi postupmi je 2 - 3 týždne. Pred kŕmením sa pôda uvoľní a burina sa odstráni, potom sa hojne zalejú.

Pridať komentár

záhradné

kvety