Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

Prášková múčka (ľan, popol) je zákerná choroba, ktorá môže zbaviť záhradníka plodiny bez spracovania. Choroba je spôsobená plesňami. Situácia sa zhoršuje bleskovým šírením spór z jedného kríka na druhý. Podrobne vám povieme, čo je toto ochorenie a ako sa má liečiť.

Ako rozpoznať múčnatku na ríbezli

Prášková pleseň je plesňové ochorenie, ktoré ovplyvňuje listy a plody.... Čierne ríbezle sú zvyčajne náchylné na infekciu. Zlato, červené a biele zriedka ochorejú. Spóry huby odolávajú nízkym a vysokým teplotám vzduchu, hibernácii v zemi a zvyškom rastlín.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

Príčiny infekcie kríkov:

 • blízkosť infikovaných oblastí;
 • vlhký a teplý vzduch;
 • buriny pod kríkmi;
 • nadbytok dusíka v pôde;
 • silné prerezávanie;
 • hustá výsadba.

Čierne ríbezle sú choré s múčnatkou dvakrát ročne - po kvitnutí a počas dozrievania bobúľ.

príznaky:

 • biely kvet na vrchole výhonkov;
 • hnedé škvrny na listoch a konáre;
 • spomalenie rastu rastlín;
 • deformácia a sušenie výhonkov;
 • skrútené a bledé listy;
 • belavý kvet bobúľ a zastavenie rastu;
 • zhoršenie ovocnej chuti.

Počas plodenia napadá múčnatka bobule, výhonky, ovocné konáre... Rastlina prestane rásť, vysychá, stráca ochranné sily, znižuje sa jej odolnosť voči mrazu.

Zaujímavé na webe:

Choroby ríbezlí, metódy kontroly a prevencie

Prečo ríbezle kríky suché a čo robiť

Listy ríbezlí v júni zožltnú: čo robiť

Opatrenia na boj proti bielemu kvetu

Medzi kontrolné opatrenia týkajúce sa múčnatky na ríbezli patria: používanie chemikálií a ľudových prostriedkov. Počet ošetrení závisí od ročného obdobia a vegetačného obdobia rastliny.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

Ako spracovať na jar

Boj proti múčnatke sa začína začiatkom jari... V záhradníckom arzenáli sú vždy chemické látky ľudové lieky... Časté postrekovanie fungicídmi spôsobuje odolnosť huby. Okrem toho sú chemikálie kontraindikované, keď sa objavia vaječníky.

Jarné ošetrenie zahŕňa striekanie kríkov a kmeňa kmeňa... Fungicídy majú rôzne trvanie účinku, a preto sa na predĺženie terapeutického účinku postupuje niekoľkokrát.

Predtým, ako sa sneh topí v hornej časti výhonkov rýchlo ponorený do vedra vriacej vody. Táto metóda sa často používa v praxi, pretože znižuje riziko infekcie o 60 - 70%.

Vrchná pôda sa nahrádza novým humusom... Spolu so starou vrstvou je možné odstrániť spóry huby zimujúcej v pôde.

Pred tým, ako púčiky napučia, sa rastliny ošetria roztokom síranu meďnatého a zavlažovanie vodou. Pred objavením lístia je ťažké vedieť, či sú kríky infikované alebo nie. Liečba sa začína okamžite po zistení belavých škvŕn v zeleni. Spracovanie sa vykonáva 3-4 krát podľa odporúčaní výrobcu.

Prášková ríbezľa z ríbezlí sa ošetruje biofungicídmi a chemikálie.

Biofungicides - sú to biologické činitele, ktoré potláčajú životne dôležitú činnosť pôvodcu choroby. Obsahujú baktérie, ktoré ničia špongiu. Tieto výrobky sú neškodné pre ľudí, vtáky a včely. Spracovanie sa môže uskutočniť kedykoľvek. Vzhľadom na krátke obdobie pôsobenia a rozpustnosť biologických produktov vo vode sa postrek opakuje každých 5 až 7 dní, kým sa nedosiahne uspokojivý výsledok.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

chemikálie Ide o pesticídy s toxickým účinkom na životné prostredie, preto sa ošetrenie vykonáva v ochrannom odeve, rukaviciach, okuliaroch a respirátore. Fungicídy obsahujú ťažké kovy, ktoré sa hromadí v pôdnych a rastlinných tkanivách. Preto sa ošetrenie ríbezlí vykonáva striktne podľa pokynov, pri dodržaní frekvencie ošetrení.

Ochrana rastlín trvá dlhšie. Na zničenie huby stačí 3 - 4 ošetrenia za sezónu. Systémové fungicídy sú účinnejšie. Chráni kríky pred plesňami a zabraňujú infekcii. Podobné nástroje sa používajú na ošetrenie veľkých plôch. Ak je malá oblasť napadnutá múčnatkou, použite ochranné fungicídy. Roztok obaluje listy a výhonky vrstvou účinných látok, neprenikne do vaječníkov a listových platní a zabraňuje infekcii. Spracovanie sa vykonáva večer, v suchom a pokojnom počasí.

Referencie. Na jar sa na stimuláciu rastu rastlín používajú látky s kyselinou ditiokarbamovou. V lete sa uprednostňujú prípravky obsahujúce meď.

metronidazolu

Liečivo je trichopolum. Antibakteriálne liečivo sa dodáva v tabletách a predáva sa v lekárni... Na prípravu roztoku vezmite 3 tablety na 0,5 litra vody a spracujte kríky. Odporúča sa vykonať prvý postrek pred kvitnutím, druhý - koncom mája - začiatkom júna. Ak príznaky nezmiznú po týždni, liečba sa vykonáva každý deň až do úplného zotavenia.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

Kyselina boritá

Tento nástroj sa používa na obväz listov, keď rastlina nemá bór... Spracovanie stimuluje rast bobúľ, zlepšuje ich chuť a mäsitosť. Na prípravu roztoku zoberte 2 g každej látky na 10 litrov vody, pridajte 40 kvapiek jódu, okamžite po objavení lístia zavlažujte kríky a opakujte to počas obdobia kvitnutia a tvorby vaječníkov.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

Bordeauxská tekutina

Roztok sa pripraví z haseného vápna, síranu meďnatého a vody... Je to univerzálny prostriedok na boj proti hubovým infekciám. Výhodou kvapaliny Bordeaux je dlhodobé pôsobenie. Na ošetrenie proti plesniam stačí jedno ošetrenie mesačne. Produkt zostáva na zeleni a nie je spláchnutý vodou. Na profylaxiu sa ríbezle ošetrujú 1% roztokom skoro na jar pred začiatkom opuchu púčikov. Ak sú kríky čiastočne infikované, ošetrenie sa uskutoční trikrát: pred objavením listov, na začiatku vegetačného obdobia a po odkvitnutí. V prípade hromadnej infekcie sa ríbezle nanášajú až 6-krát za sezónu. Posledné ošetrenie sa uskutoční 2 až 3 týždne pred zberom.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

Síran meďnatý

Na rozstrekovanie ríbezlí použite 1% roztok... Spracovanie sa uskutočňuje pred prestávkou. V prípade hromadnej infekcie sa každých 10 až 14 dní uskutoční 4 až 5 ošetrení. Pre lepšiu priľnavosť k lístiu sa k 10 litrom roztoku pridá 50 g pracieho mydla.

"HOM"

Je to silný liek obsahujúci meď... Kríky na ríbezle sa ošetria 0,4% roztokom - 40 g na 10 litrov vody. Produkt sa zmieša s „Fufanon“ a „Decis“ v 1 fľaši na komplexnú liečbu proti hubovým chorobám. Postrek sa vykonáva raz - pred kvitnutím.

"Speed"

Široko pôsobiaci chemický fungicíd s difenokonazolom... Účinná látka inhibuje rozmnožovanie mycélia, znižuje zameranie infekcie a úplne zbavuje rastlinu múčnatky. Pôsobenie lieku začína 2 hodiny po zavlažovaní. Dážď a vietor neznížia účinnosť lieku. Na 10 litrov vody zoberte 2 ml produktu. Preventívna liečba sa vykonáva dvakrát v intervale 10 - 12 dní, liečba - každých 7 dní.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

"Fitosporin"

Bakteriologický biofungicíd inhibuje rast mycélia, sa používa na liečenie a prevenciu múčnatky. Obsah vaku sa naleje do malého množstva vody, mieša sa a nechá sa 5 až 6 hodín. Na 10 litrov vody vezmite 1 polievkovú lyžicu. l. suspendujte a nastriekajte ríbezle. Spracovanie sa vykonáva raz - skoro na jar. Ak sú kríky choré, postrekovanie je zbytočné.

Fundazol

Fungicíd s benomylom v kompozícii... Účinná látka narúša bunkové delenie a bráni rastu huby.Ochranný účinok trvá 13-14 dní. Tento nástroj sa používa na ošetrenie listov, výhonkov a pôdy. Na 1 liter vody zoberte 1 ml lieku. Prvá liečba sa vykonáva pri prvých príznakoch infekcie, druhá - po 2 týždňoch.

"Topaz"

Fungicíd s penconazolom v kompozícii... Liek je kompatibilný s insekticídmi a inými fungicídmi, je ekonomicky konzumovaný a zachováva si účinok 2 až 3 týždne. Kompozícia zastaví rast mycélia 3 hodiny po ošetrení. Na 10 litrov vody zoberte 2 ml produktu a na prvé príznaky infekcie rozstrekujte ríbezle. Interval medzi procedúrami je 7-8 dní. Spotreba na 1 bush - 1,5 litra. Mnohonásobnosť ošetrení je 3-krát.

"Previkur"

Systémové liečivo s prolamokarbofosetylom v kompozícii... Účinná látka preniká do listov, inhibuje rast húb, stimuluje vývoj listov a bobúľ. Na 1 liter vody odoberte 5 ml produktu. Roztok sa opatrne ošetrí listami a pôdou okolo kríkov. Opakované rozprašovanie - po 10 až 14 dňoch.

Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule

Počas plodenia a dozrievania

Počas obdobia plodenia a dozrievania sa neodporúča liečiť čierne ríbezle fungicídmi.... Medzi kontrolné opatrenia, ak už boli bobule, patrí použitie prírodných prostriedkov, koloidnej síry a síranu medi. Rastliny sa spracovávajú v suchom počasí.

Ľudové lieky recepty:

 1. 1 liter srvátky na 10 litrov vody. Frekvencia spracovania kríkov je 3-krát každé 3 dni. Mliečny film obaluje listy, výhonky a bobule, blokuje kyslík z mycélia.
 2. 2 lyžice. l. sóda, 2 lyžice. l. tekuté mydlo na 10 litrov vody. Frekvencia liečby je dvakrát s prestávkou týždenne.
 3. 50 g sódy, 10 ml tekutého mydla na 10 litrov vody. Kríky sa ošetrujú roztokom dvakrát - pred a po odkvitnutí.
 4. Opatrenia na boj proti múčnatke na ríbezli, ak už na jar boli bobule300 g drevného popola na 5 litrov vody sa privedie do varu, ochladí sa, filtruje sa a nastrieka sa do ríbezle. Frekvencia liečby je každých 10 až 12 dní, kým príznaky choroby úplne nezmiznú.
 5. 50 g chloridu draselného, ​​30 g močoviny, 20 g superfosfátu, 5 g manganistanu draselného na 10 litrov teplej vody. Roztok sa používa na jednorazové striekanie kríkov. Slúži ako liečivo pre ríbezle aj ako vrchný dresing.
 6. 10 ml repkového oleja na 10 litrov vody. Roztok sa používa na jednorazové striekanie kríkov.
 7. 1 polievková lyžica. l. sóda, 1 tableta aspirínu, 1 lyžička. tekuté mydlo, 1 polievková lyžica. l. rastlinný olej v 5 litroch vody. Kríky sa ošetrujú raz, bobule sa po zbere umyjú pod tečúcou vodou.
 8. 30 g uhličitanu sodného, ​​5 g strúhaného mydla na 5 litrov vody. Stačí jedno ošetrenie.
 9. 100 g presličky zelenej na liter vody. Trvajte na tom, 24 hodín, nalejte do nádoby s rozprašovačom a spracovať puzdrá.
 10. 5 g síranu meďnatého, 30 g strúhaného pracieho mydla na 10 litrov vody. Frekvencia spracovania je raz.
 11. Ošetrenie kríkov kravským trusom zriedeným vodou v pomere 1:10.
 12. 30 g koloidnej síry na 10 litrov vody. Frekvencia spracovania je raz.

Po zbere sa miesto úplne zbaví burín, zvyškov rastlín a zhorí... Pôda sa spracuje roztokom síranu meďnatého.

záver

Úspešnosť ošetrenia bieleho kvetu na listoch ríbezlí závisí od zvolenej metódy. V miernych prípadoch postačuje profylaktický postrek kvapalinou Bordeaux, síranom meďnatým alebo „Fitosporin“. V prípade hromadnej infekcie používajú „ťažké delostrelectvo“ - chemické fungicídy. Takéto prostriedky sa môžu použiť pred rozkvetom.

Počas obdobia zrenia sa používajú ľudové liečivá na základe jedlej sódy a sódy, mliečnej srvátky, repkového oleja, drevného popola a poľného brečtanu. Na jeseň je miesto úplne zbavené zvyškov a na jar sa ornica zmení na novú.

Pridať komentár

záhradné

kvety