Najlepšie hnojivo pre ríbezle: zemiakové šupky

Je zriedkavé nájsť rodinu, ktorá vo svojej strave nepoužíva plodiny, ako sú napríklad zemiaky. Už dávno sa stal naším druhým chlebom, zo zemiakov bolo vynájdených veľa zaujímavých jedál. Zelenina je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá. Málokto však vie, že šupky zo zemiakov majú určitú hodnotu - slúžia ako vynikajúce organické hnojivo. Skúsení záhradníci už dlho prijali tento spôsob kŕmenia rastlín na mieste. Na jeseň vám povieme, ako používať šupky zo zemiakov na kŕmenie ríbezlí.

Vlastnosti a zloženie šupiek zemiakov

Najlepšie hnojivo pre ríbezle: zemiakové šupky

Zemiaková kôra neobsahuje menej živín ako samotná zelenina. Existuje ich viac ako 20, medzi ktorými sú:

  • fluór - 30 μg;
  • jód - 5 mcg;
  • zinok - 0,36;
  • železo - 0,9 mg;
  • horčík - 23 mg;
  • vápnik - 10 mg;
  • draslík - 568 mg atď.

Všetky tieto prvky sú nevyhnutné pre rast rastlín a tvorbu ovocia. Kŕmenie ríbezlí zemiakmi je výhodný variant rozpočtu.

Osobitné výhody pre ríbezle

Hnojivo zo šupiek zemiakov skvelé pre všetky ovocné a bobuľové kríky, vrátane ríbezlí. Pri rozklade šupky sa pôda stáva voľnejšou, nasýtenou vitamínmi a mikroelementmi, ktoré absorpciou cez koreňový systém stimulujú aktívny rast rastlín. Škrabky na zemiaky chránia korene rastlín pred mnohými mletými škodcami.

Užitočné pre ríbezle v zložení zemiakovej šupky glukózy prírodného pôvodu - škrobu. Je to on, kto prispieva k tvorbe väčších, šťavnatých bobúľ a robí ich sladšími.

Ako pripraviť hnojivo

Variť hnojivo zo šupiek zemiakov doma existujú 2 spôsoby: sušením a mrazením.

sušenie

Najnáročnejšia, ale zároveň najúspešnejšia metóda prípravy kŕmenia. Najskôr sa vyčistí špina a prebytočná vlhkosť sa odstráni vyžmýkaním rukami alebo papierovými utierkami. Potom sa sušia prirodzene alebo v rúre.

Pri prirodzenom sušení sa kôra položí na sito a umiestni sa na batériu v dobre vetranej miestnosti. Postup môže trvať 2 - 3 týždne.

Dôležité! Čistiace prostriedky sú rovnomerne rozložené cez sito bez toho, aby sa hromadili do kopca, takže vzduch môže voľne prúdiť. Ak to nebude brané do úvahy, kôra začne hniť.

Keď sušíte v peci, rozotrite šupky rovnomerne na pergamenový plech na pečenie. Teplota by nemala prekročiť + 120 ° C, počas procesu sušenia sa musí znížiť na + 90 ° C. Najlepšie je udržať rúru pootvorenú, aby sa odstránila prebytočná vlhkosť.

Sušenú zemiakovú šupku skladujte na suchom mieste v textilnom vrecku.

zmrazenie

Najrýchlejší spôsob prípravy hnojiva. Vyžaduje si to mrazničku. Majitelia súkromných domov v zime ich uskladňujú pri teplotách pod teplotou nižšej ako v nevyhrievanej budove.

Dôležité! Čistenie znova nezmrazujte. Ak sa skladovali vonku a začali sa topiť s príchodom jari, mali by sa okamžite použiť na prípravu vrchného dresingu.

Metódy aplikácie

Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť dresing na zemiakovú šupku. Ďalej uvádzame tie najobľúbenejšie.

Najlepšie hnojivo pre ríbezle: zemiakové šupky

infúzie

Infúzia hnojiva sa vyrába zo zmrazenej aj sušenej šupky. Mrazené je vopred rozmrazené.Na prípravu infúzie sa do 10 litrov prevarenej vody nalejú 2 kg čistiaceho prostriedku. Zmes sa ponechá niekoľko dní na teplom mieste.

Pri príprave infúzie zo suchého čistenia odoberte 1 kg na 10 litrov vody. Výsledná infúzia sa oplodní ríbezľami a do každej kríky sa naleje najviac 1 liter.

Dôležité! Pred oplodnením rastliny odstráňte šupku z infúzie.

ovsená kaša

Vrchný dresing vo forme kaše je vyrobený zo sušenej šupky, ktorá sa naleje vriacou vodou a ponechá sa v tejto forme až 7 dní. Vo vode sa čistenie začne zväčšovať a po uplynutí doby použiteľnosti sa zmení na kal. Používa sa ako hnojivo: prechádza sitom a zakopáva sa do zeme pod kríkom.

múka

Na výrobu múky sa sušené šupky pomelú v mixéri a umiestnia sa do tesne uzavretých nádob. Výsledné hnojivo sa dlhodobo neuchováva. Mal by sa používať pri kŕmení na jar.

Múka sa môže použiť ako vrchný dresing v nezmenenej podobe, kropením na zem okolo kríka alebo na prípravu infúzie podľa rovnakého receptu ako pri suchých šupkách.

Dôležité! Ríbezle sa kŕmia počas vegetačného obdobia, tvorby ovocia a týždeň pred zberom.

Aký by mal byť výsledok hnojív

Hnojenie pôdy zemiakovými šupkami je veľmi ťažké ju presýtiť. Je to prírodný produkt šetrný k životnému prostrediu, neškodný pre životné prostredie a priamo pre rastliny.

Ak ríbezle rastú na ťažkých íloch, rašelinových pôdach, hnojením šupkou zeminy sa pôda stane voľnejšou a úrodnejšou a nasýti ju užitočnými mikroelementmi. To všetko prispieva k zvyšovaniu výnosov a získavaniu chutných bobúľ.

Je to zaujímavé:

Výber cibuľového dresingu na jar a jeho správna aplikácia na získanie bohatej úrody

Ako sa správne starať o zimolez na jar - kŕmenie a prerezávanie

Ako a čo kŕmiť granátové jablko doma

Kedy je lepšie nepoužívať dresing zo šupiek zemiakov?

Na jar, keď sú ešte nočné mrazy, by ste nemali oplodniť ríbezle zo zemiakových šupiek. Takéto kŕmenie je schopné zahriať pôdu a stimulovať tvorbu koreňov a rast rastlín a zníženie teploty v noci povedie k odumretiu kultúry.

Toto hnojivo nie je vhodné pre všetky rastliny. Napríklad sa oplatí s ňou hnojiť paradajky, papriku a baklažány, pretože majú časté choroby so zemiakmi.

Skúsené záhradnícke tipy

Najlepšie hnojivo pre ríbezle: zemiakové šupky

Skúsení záhradníci odporúčajú niekoľko ďalších trikov pomocou šupiek zo zemiakov:

  1. Pred výsadbou kultúry do diery pridajte nejaké zemiakové šupky. Stimuluje sa tým rast a vývoj mladých ríbezlí.
  2. Potom, čo rastlina prinesie ovocie a na jeseň nastala doba na prípravu na hibernáciu, odstráňte suché listy, konáre a okolo kríka urobte malú depresiu. Vložte doňho zemiakové škrupiny, posypte zeminou a zakryte suchou trávou. Šupky udrží ríbezle v teple, čo im pomôže v zime ľahšie.

záver

Škrabky na zemiaky sú najlepším hnojivom pre ríbezle. Sú bohaté na vitamíny a mikroelementy potrebné na kŕmenie ovocia a bobúľ. Tento typ hnojiva je nielen ekologický, ale aj veľmi lacný a je k dispozícii každému záhradníkovi, ktorý chce získať bohatú úrodu.

Pridať komentár

záhradné

kvety