Podrobné pokyny o tom, ako prerezávať ríbezle na jar, aby ste mali dobrú úrodu

Záhradné ríbezle sú zastúpené dvoma druhmi - čiernym (Ribes nigrum) a červeným (Ribes rubrum), ktoré sú pri náležitej starostlivosti schopné stabilne prinášať ovocie po dobu 15 až 20 rokov. Okrem hlavných opatrení týkajúcich sa starostlivosti o kríky bobúľ (zavlažovanie, hnojenie, uvoľňovanie a odstraňovanie burín) je na zvýšenie výnosov dôležité každoročné prerezávanie. Biologické charakteristiky rastu vetiev sú také, že ak sa tak nestane, výsadba zhustne, bobule sa zmenšia a výnos sa zníži.

Prečo rezať ríbezle na jar

Po roztopení snehu sa všetka príroda prebudí. Kríky sa začínajú pripravovať na nové vegetačné obdobie. Je dôležité, aby záhradník vyhodnotil stav výsadby po zime na choroby a zmrazenie. Jarné prerezávanie ríbezlí je hygienické: odstránia sa všetky suché, choré a mrazené vetvy.

Ak sa postup neuskutočnil na jeseň, k sanitárnemu prerezávaniu sa pridá tvarovací prostriedok (puzdro je zoslabené, jeho koruna má správny tvar).

Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu

Je to povinné

Obnova koruny krovia je nevyhnutnou udalosťou. Ak na kríku zanecháte suché alebo mrazené konáre, usadia sa na nich patogény plesňových alebo bakteriálnych infekcií.

Referencie. Choré vetvy musia byť odstránené pri prvom zistení bez ohľadu na ročné obdobie.

Výhody a nevýhody jarného prerezávania

Bez tvorby koruny bude ker prinášať ovocie asi 5 rokov. V budúcnosti jej výnos klesá. Výhody jarného prerezávania:

 • omrzlina nie je hrozná v miestach porezania;
 • je ľahšie vidieť výhonky, ktoré nie sú schopné plodiť;
 • ľahšie je vyhodnotiť, ako sa ríbezle prezliekol;
 • včasné odstránenie chorých a škodcov postihnutých vetiev znižuje riziko poškodenia celej kríky;
 • čiastočné skrátenie výhonkov stimuluje aktívny rast spiacich púčikov;
 • regulácia počtu vetiev v korune puzdra poskytuje rovnomerné osvetlenie celého puzdra, čo zvyšuje jeho produktivitu.

Jarné prerezávanie nemá výrazné nedostatky. Ak preskočíte zrážku s pádom a posuniete všetko jarné udalosti, neprinesie to očakávaný výsledok, ale iba mierne zlepší situáciu.

Kardinálne odstránenie veľkého počtu vetiev (viac ako 50% všetkých ríbezlí) môže mať negatívny vplyv na dozrievanie bobúľ. Rastlina, ktorá sa chystá rásť a kvitnúť, bude musieť všetku svoju energiu minúť na regeneráciu.

Načasovanie jarného prerezávania

Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu

Čas na jarné prerezávanie sa volí na základe poveternostných podmienok - čas topenia snehu, zahrievanie pôdy a vyplňovanie púčikov... Je dôležité vykonať postup skôr, ako sa rozbije puk a začne sa tok miazgy. Je žiaduce, aby nočná teplota neklesla pod -5 ° C.

V strednom Rusku je to polovica konca marca. Ak je jar neobvykle teplá, dátumy prerezávania sa posunú do polovice februára.

Druhy postupov

V závislosti od sledovaného cieľa sa uskutočňuje prerezávanie s cieľom vyliečiť krík a zvýšiť jeho výnos alebo omladiť staré plantáže.

formatívne

Koná sa každoročne s cieľom dať ríbezle krásny tvar a rovnomerné osvetlenie všetkých výhonkov vo vnútri koruny. Ak sa kultúra pestuje odrezkami, dodržiava určitú schému:

 1. Po výsadbe sa výhonok pritlačí na 4 puky. Z nej vyrastie 4-8 nových vetiev.
 2. Po roku pritlačte všetky vetvy na 1/3 svojej dĺžky.
 3. Na 2 roky života sa odstránia všetky nové vetvy aktuálneho roka a konkurenčné výhonky minulého roka.
 4. Vo veku 3 rokov sú mladé vetvy opäť zovreté o 1/3.

Po takomto dôslednom prerezávaní dostaneme do 4. roku života úhľadné kríky.

Proti starnutiu

Vykonávané v starých výsadbách. Tento postup vyžaduje od záhradníka určité znalosti o biologických vlastnostiach ríbezle. Celý cyklus tvorby kríkov je 5 až 8 rokov. Najplodnejšie výhonky rastliny sú vetvy vo veku 1-3 roky. Ostatné vetvy niesú málo ovocia a odoberú živiny a pôdnu vlhkosť z ríbezlí. Sú náchylní k útokom škodcov a chorôb. Preto pri vytváraní koruny je dôležité odstrániť všetko, čo je staršie ako 4 roky. Ostatné vetvy sa skrátia o 1/4 svojej dĺžky.

Pozor! V prípade ríbezlí, ktoré rastú na mieste viac ako 10 rokov, sa vykonáva „pahýľ“. Absolútne sú všetky vetvy odrezané od samého základu a zanechávajú 3 až 5 cm nad zemou, potom je vhodné zaliať ríbezle horúcou vodou (+60 ... + 70 ° C), aby sa stimuloval rast púčikov a chránila pred škodcami.

Ako správne prerezávať ríbezle na jar pre dobrú úrodu

Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu

Znát biologické vlastnosti rôznych druhov ríbezlí, záhradník nebude robiť chyby pri prerezávaní bobúľovej plantáže.

Potrebné materiály a náradie

Aby ste uľahčili prácu pri rezaní ríbezlí, pripravte inventár:

 • prerezávacie nožnice skracujú tenké a stredne veľké vetvy;
 • lopper sa používa na ťažko dostupných miestach;Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu
 • krovinorez vám umožní rýchlo a niekoľkými pohybmi dať kríkom požadovaný tvar (guľa, živý plot určitej výšky);Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu
 • Na rezanie starých a výkrmových výhonkov v spodnej časti rastliny je potrebná píla.

Po odrezaní sa miesta odrezkov hrubých konárov očistia záhradnou var.

Dôležité! Použité nástroje musia byť ostré.

Podrobné pokyny

Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu

Pre kríky vo veku 2 až 4 roky sa používa táto technológia:

 1. Všetky veľké výhonky sú vyrezané s pílkou na samom koreňovom adresári.
 2. Všetky choré, suché a mrazom poškodené stonky sa úplne odstrihnú nožnicami.
 3. Skráťte všetky zvyšky stoniek o 1/3 výšky.

Aby sa ríbezle po narezaní rýchlejšie zotavili, sa výsadby postriekajú roztokom Epin (1 ampulka na 5 litrov vody). Droga pomôže rastlinám rýchlejšie sa zotaviť zo stresu a rýchlo rozpustí puky kvetov.

Nuansy rezania čiernych ríbezlí

Každý druh rybízu má svoje fyziologické rozdiely v raste a tvorbe kríka. Čierna ríbezľa starne rýchlejšie ako červená - už vo veku 5 rokov. To znamená, že všetky výhonky staršie ako 5 rokov musia byť vystrihnuté. Okrem toho sa bobule tvoria na konáre po celej svojej dĺžke.

Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu

červená

V prípade červeného ríbezľa sa výsadba považuje za 7-8 rokov. Tento druh nesie ovocie na vrchole výhonkov. Bobule sa tvoria na skrátených vetvách nazývaných ovocie. Začiatočníci, ktorí rovnakým spôsobom prerezávajú všetky druhy ríbezlí, sa pripravujú o úrodu. Preto sa pri červenej vetve skracuje 1/3 alebo 1/4 dĺžky iba na jeseň.

biely

Biely ríbezle je druh červenej farby s priehľadnými plodmi krásnej medovej farby a sladkej chuti. Na rozdiel od červeného ovocia je takmer bez kyselín. Rezané rovnakým spôsobom ako červený ríbezle.

Funkcie prerezávania sadeníc a starých kríkov

V prípade sadeníc vo veku 1 a 2 rokov by opatrenia na jarné prerezávanie mali byť zamerané na stimuláciu rastu bočných vetiev. Celý mladý rast je skrátený o 1/3.

Omladzujúce prerezávanie je užitočné pre tých, ktorí sa nechcú rozlúčiť so svojimi obľúbenými kríkmi a namiesto nich zasadiť nové. Zvyčajne sa vykonáva v 7-9 rokoch života ríbezle. Všetky výhonky sú úplne odrezané a ponechávajú 5 - 8 cm nad zemou.

Pooperačná starostlivosť

Akékoľvek prerezávanie rastlín trochu oslabuje. V tejto dobe sa ríbezle stanú náchylnými na škodcov a choroby. Aby sa tomu zabránilo, okamžite po ukončení postupu sa puzdro ošetrí prípravkami obsahujúcimi meď (síran meďnatý alebo kvapalina Bordeaux). Chránia bobule pred väčšinou plesňových chorôb a súčasne slúžia ako minerál top dressing.

Keď sa pôda okolo kríkov dobre zahreje, do kmeňov kruhov (pri každom jednotlivom kríku alebo okolo skupinovej výsadby) sa pridá vedro humusu, draselnej soli (50 - 60 g) a superfosfátu (60 g). Takéto kŕmenie prispieva k aktívnemu rastu nových výhonkov. Kríky sú napojené a potom sa pôda uvoľní. V prípade prebudených rastlín sa obnovujú obvyklé agrotechnické opatrenia: pravidelné zavlažovanie s uvoľňovaním, systematické kŕmenie, liečba proti škodcom a chorobám.

Tipy a triky od skúsených záhradníkov

Podrobné pokyny o tom, ako na jar prerezávať ríbezle, aby ste mali dobrú úrodu

Odborné poradenstvo vám pomôže vyhnúť sa mnohým chybám.

Boris Alexandrovič, Charkov: „Ponúkam ľahký spôsob rezania ríbezlí. Do trvalej kríky vložte 2 vzájomne kolmé dosky a nechajte ich tam. Tyčinky tvoria 4 sektory a uľahčujú definovanie orezávacích hraníc. V prvom roku vystrihnite obsah prvého sektora. V druhom roku odstráňte nedostatočne rozvinuté výhonky prvého sektora a všetko v druhom. Potom postup zopakujte v kruhu. ““

Anna, Vladimirská oblasť„Náš červený ríbezľ rastie a zasadil sa už v 50. rokoch. môj otec. Na jednom mieste je výťažok vynikajúci. Je pravda, že sa to nedá nazvať bush. Silné vetvy rastú v značnej vzdialenosti od seba. Pravidelne sa omladzujem, sledujem vzdialenosť medzi vetvami, pretože musím vyliezť dovnútra kríka, aby som mohol úrodu zbierať. Preto vek 15 rokov nie je limitom pre červený rybíz. ““

záver

Jarné prerezávanie je zamerané skôr na rehabilitáciu koruny zo starých, chorých a sušené konárevytvoriť priestor na slnku pre mladý rast. U červeného a bieleho ríbezle sa na jar na rozdiel od čiernych neodstráni výhonky 1-3 roky. Postupný ročný postup predĺži životnosť rastlín a umožní vám získať bohatú úrodu bobúľ.

Pridať komentár

záhradné

kvety