Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu

Rybíz je jednou z najnáročnejších a najodolnejších záhradných rastlín. Čierne, červené a biele odrody tejto kultúry môžu rásť vo všetkých regiónoch našej krajiny. Nie je náročná na starostlivosť a je schopná pestovať plodiny aj pri minimálnej pozornosti záhradníka. Avšak, bez ochrany pred chorobami a škodcami, krík často umrie.

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou chorobou ríbezlí je hrdza. Často infikuje plodiny a spôsobuje, že listy, výhonky a bobule odpadnú. Krovina zomrie bez včasného ošetrenia. Ako sa vysporiadať s koróziou na ríbezliach a zabrániť jej vzhľadu, povieme ďalej.

Druhy hrdze na ríbezli a ich príznaky

Pôvodcom hrdze je plesňová infekcia. Existuje mnoho druhov húb, ktoré môžu spôsobiť oranžové škvrny listy... Ríbezle sú ovplyvnené pohárom a stĺpcovou hrdzou.

Tieto typy hrdze majú rôzne príznaky. Liečba však bude rovnaká bez ohľadu na typ patogénu.

Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu

pohár

Pohárovú hrdzu spôsobuje huba Puccinia ribesicaricis. Infekcia sa vyskytuje skoro na jar. Huba sa usadila na spodnej strane listovej čepele a potom sa rozšírila po celej rastline. Na začiatku vývoja je ťažké zistiť chorobu. Listy začnú hrdzavieť začiatkom júna a v polovici leta odpadnú.

Známky choroby:

 1. Na spodnej strane platne sa objavia oranžové bodky. Zvyčajne sa nachádzajú pozdĺž žíl. Body sa postupom času stávajú objemnými a zväčšujú sa. V polovici leta sa transformujú na číre červené porasty, z ktorých vyteká hrdzavý prášok. Rasty stmavnú, zväčšia sa a rastú.
 2. Vonkajšia strana listu je pokrytá žltými stlačenými škvrnami. Postupne sa zlúčia a celý list zožltne.
 3. Listy sú tuhšie, zhnednú, sú ohnuté a zdeformované. Na dotyk sa zdajú hanebné.
 4. Mladé výhonky sa prestávajú vyvíjať, stočiť a vyschnúť.
 5. Choroba sa šíri do vytvorených vaječníkov. Infikované bobule sa stanú bielymi a nejedlé.

stĺpovitý

Stĺpcová hrdza je spôsobená hubou rodu Cronartium ribicola Dietr. Infekcia napadá spodnú stranu listu listu a šíri sa po celej rastline.

Príznaky choroby:

 1. Na vonkajšej strane listu sa objavujú svetlo žlté nepravidelné škvrny. Ich kresba pripomína mozaiku. Neskôr sa škvrny na oranžový odtieň.
 2. Tam, kde boli škvrny na vonkajšej strane doštičky, sa na vnútornej strane listu v priebehu času vytvorili vyduté výrastky vo forme škvŕn a pruhov. Majú žltkastý odtieň, po čase začnú hrdzaviť a stmavnúť. Na konci vegetačného obdobia na miestach rastú zakrivené papilárne (stĺpcové) útvary červenohnedej farby, ktoré pozostávajú z mnohých drobných spór a visia na listoch. Listy sa začínajú krútiť a vyschnúť.
 3. často choroba šíri sa do vetiev, vaječníkov a výhonkov. Postihnuté oblasti sú tiež najskôr pokryté škvrnami a potom závesnými stĺpcovými útvarmi.

Prvé príznaky choroby sa objavia v polovici vegetačného obdobia rastliny. Hrdzavé spóry rastú koncom leta alebo začiatkom jesene.

Je to zaujímavé! Domovinou hrdinovej hrdze je Sibír.Odtiaľ sa rozšírila po celej Európe.

Príčiny hrdze

Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu

Dôvody vzniku hrdze a jej získavanie na mieste sú spojené s chybami pri údržbe a faktormi nezávislými od ľudí. Prečo to vzniká:

 1. Blízkosť ihličnanov. Stĺpovitá hrdza nesie ihličnaté rastliny (vrátane borievky).
 2. Burinu. Medziľahlým hostiteľom hrdlovej poháriky sú ostřice a iné močiare.
 3. Minuloročné zvyšky listov a rastlín - huba v nich zimuje.
 4. Škodcami. Rastliny nielenže konzumujú, znižujú imunitu, ale šíria aj plesňové infekcie. Medzi týchto škodcov patria roztoče pavúky, rybičky žlčové a vošky.
 5. Výsadba ríbezlí v mokradiach a na miestach s blízkou polohou podzemných vôd. Zvýšená pôdna vlhkosť je ideálnym predpokladom pre vznik plesňovej infekcie.
 6. Predĺžené zrážky. Vysoká vlhkosť v kombinácii s nízkou teplotou vzduchu oslabuje imunitu rastlín a prispieva k hubovým infekciám.

Huba je šírená vetrom po mieste. Existuje veľké riziko infekcie, ak sú v záhrade hostitelia alebo choré rastliny.

Prečo je choroba nebezpečná?

Hrdza nielen robí ríbezľové lístky esteticky neatraktívne a listy nevhodné na použitie pri ochrane, ale tiež ohrozuje život rastlín. Poškodenie, ktoré táto choroba spôsobuje:

 1. Strata úrody. Na chorej rastline sa vytvára len málo vaječníkov. Mnoho z nich odpadne. Plody napadnuté hubami, ktoré sa už vytvorili, sa stávajú nevhodnými na konzumáciu.
 2. Prerušenie fotosyntézy zastaví vývoj rastlín.
 3. Padá až 50% listov. Mladé výhonky často padajú.
 4. Znížená odolnosť proti chladu - Bush ríbezlí nemusí zimu prežiť.
 5. Znížená imunita. Rybíz je náchylný na iné choroby.

Bez úpravy zostane flexibilná rastlina niekoľko rokov. Výsledkom je, že ríša zomrie.

Metódy kontroly

Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu

Nie je ťažké liečiť hrdzu na začiatku jej vývoja. Ak sa príznaky choroby zistia včas, choroba nespôsobí vážne poškodenie rastlín a prežije zimu.

V neskorších štádiách sa choroba lieči, ale tento rok nebude možné vyskúšať úrodu. Na zimu je rastlina, ktorá zažila hrdzu, pokrytá priadzou a snehom.

Agrotechnické techniky

Základom liečby tohto ochorenia sú agrotechnické opatrenia na boj proti korózii ríbezlí. Sú však účinné iba v kombinácii s antimykotikami.

Aby bolo ošetrenie úspešné, vyšetria sa listy a výhonky ríbezlí. Osobitná pozornosť sa venuje spodnej strane doskového plechu.

Všetky postihnuté oblasti rastliny sa odstránia, odstránia z miesta a spália. Miesta rezov sú namazané záhradným ihriskom.

Odstránia sa burina, lístie a iné zvyšky rastlín okolo infikovanej kríky. Vykopajte pôdu.

Pozor!Problém s použitím iba poľnohospodárskych techník spočíva v tom, že aj keď sú všetky zasiahnuté časti odstránené z kríkov, plesňové spóry pravdepodobne skončia na zdravých listoch a výhonkoch. V takom prípade dôjde k relapsu ochorenia. Ak používate iba lieky bez toho, aby ste odstránili choré časti ríbezle, boj bude dlhý. V tomto prípade sa relapsom tiež nedá zabrániť.

Tradičné metódy

Ľudové lieky na ošetrenie hrdze sa považujú za najbezpečnejšie. Nepoškodzujú životné prostredie a ľudí, používajú sa dokonca aj v období plodenia a pred zberom. Sú však menej účinné ako chemické lieky, preto sa používajú na začiatku vývoja choroby.

Čo robiť v prípade infekcie korózie ríbezlí:

 1. Mydlo na pečenie sódy. V 10 litroch vody sa zriedi 0,5 kusa strúhaného pracieho mydla a 120 g sódy. Produkt miešajte, kým sa všetky zložky nerozpustia. Striekajte kríky a zeminu okolo nich.Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu
 2. Infúzia cibule a cesnaku. 0,5 kg cesnaku a 0,5 kg cibule sa naseká v mlynčeku na mäso spolu s plevou. Výsledná kaša sa naleje do 10 litrov vody a nechá sa vylúhovať 2 dni.Potom sa infúzia filtruje a použije na postrek rastlín.
 3. Hnoj. 1 kg hnoja sa zriedi 2 litrami vody. Zmes sa podáva na teplom mieste na týždeň. Potom sa zriedi vodou v pomere 1:10 a použije sa na rozprašovanie ríbezlí.
 4. Fermentované mliečne výrobky s jódom. Do 10-litrového vedra sa naleje 1 liter kefírového, srvátkového alebo kyslého mlieka a 40 kvapiek jódu. Zvyšok objemu sa pri izbovej teplote naplní vodou.

Biologicals

Biologické výrobky sa pripravujú na základe mikroorganizmov, ktoré nepoškodzujú rastliny, ale ničia huby. Nie sú nebezpečné pre ľudí, ekológiu a zvieratá, preto ich väčšina záhradníkov uprednostňuje.

Biologické výrobky na boj proti hrdzi:

Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu

 1. "Glyocladin". Vyrába sa na základe huby, ktorá má tlmiaci účinok na iné mikroorganizmy.
 2. „Trichoderma Veride". Vyrába sa na základe húb, ktoré prenikajú do mycélia patogénu a ničia ho.
 3. "Baktofit". Kompozícia obsahuje baktérie, ktoré inhibujú pôsobenie plesňových infekcií.
 4. "Sporobacterin". Účinné proti pohári a stĺpcovej hrdze.
 5. "Fitosporin-M"... Najobľúbenejší biologický produkt. Hlavnou účinnou látkou je baktéria, ktorá je účinná proti väčšine húb, ktoré spôsobujú ochorenie ríbezlí.

Hlavnou výhodou biologických produktov je to, že nielen pomáhajú vyrovnať sa s infekciou, ale tiež zvyšujú imunitu rastliny a tiež stimulujú rast. Nevýhodou týchto fondov je, že nepracujú proti všetkým chorobám.

chemikálie

Chemikálie sú najúčinnejšie pri liečbe hrdze. Rýchlo ničia huby, nie sú umyté dažďom a chránia ríbezle pred opätovnou infekciou do 2 až 3 týždňov po aplikácii. Pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou, a to aj v pokročilom štádiu.

Nevýhodou týchto liekov je toxicita. Škodlivé pre človeka, ekológiu a zvieratá. Ak je puzdro spracované počas kvitnutia alebo rodenia sa úroda z nej nemôže jesť.

Chemikálie sa nanášajú na jar pred kvitnutím alebo po zbere. Ak vám iné prostriedky nepomôžu, môžete pripraviť korintky kedykoľvek, ale tento rok budete musieť zostať bez plodiny.

Poznámka! Fungicídy sa nevymývajú dažďom. Z tohto dôvodu nie je potrebné opätovné spracovanie po každom zrážaní.

Ako zaobchádzať s hrdzavými listami:

 1. "Previkur". Systémový fungicíd sa vstrebáva do rastlinných buniek, čím sa stáva toxickým pre huby. Roztok sa pripravuje tesne pred spracovaním. Na tento účel sa odoberie 7,5 ml produktu na 5 litrov vody. "Previkur" sa najskôr zriedi malým množstvom vody a potom sa naleje do zvyšku kvapaliny.
 2. "Speed". Kontaktný fungicíd pôsobí priamo na plesňovú infekciu, ale po 3 ošetreniach sa stáva návykovým. Na prípravu roztoku zrieďte 1 ml liečiva v 10 litroch vody. Spracovanie sa uskutočňuje pri teplote nie nižšej ako +15 ° C, pretože v chladnom počasí účinnosť produktu klesá.
 3. "Topaz". Systémový fungicíd zastavuje vývoj huby a jej spór. Nesmýva dažďom, trvá 14 dní po aplikácii. Považuje sa za relatívne bezpečný fungicíd. Na prípravu zmesi na postrek sa 2 ml produktu rozpustia v 10 litroch vody.
 4. Síran meďnatý patrí tiež k fungicídom. Okrem toho má vlastnosti hnojivá... Môžu rozstrekovať ríbezle nielen pred kvitnutím, ale aj 2 týždne pred zberom. Produkt sa nepoužíva počas kvitnutia.Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu
 5. Bordeauxska zmes sJe vyrobený zo síranu meďnatého a haseného vápna. Vhodný na prevenciu a liečbu. Na 10 litrov vody zoberte 2 lyžičky. liek.

Ako správne zaobchádzať s hrdzou

Na zvládnutie hrdze je dôležité nielen nájsť ten správny produkt, ale tiež ho správne používať:

 1. Všetky choré časti zariadenia sa pred spracovaním odstránia.
 2. Striekanie kríkov sa vykonáva ráno alebo večer, keď je slnko neaktívne, takže na listoch sa neobjavujú popáleniny.
 3. Pri príprave liečiva sa pozorujú proporcie. V opačnom prípade bude rastlina tiež horieť.
 4. Pri ošetrovaní kríka z hrdze sa všetky jeho časti hojne postriekajú. Venujte osobitnú pozornosť spodnej strane plachty.
 5. Pestuje sa nielen krík, ale aj pôda okolo neho.
 6. Nastreknuté fungicídmi najneskôr 2 hodiny pred zrážaním. Chemické látky sa aplikujú na choré ríbezle najmenej 2-3 krát. Intervaly medzi aplikáciou prípravkov sú 2 až 3 týždne.
 7. Biológia sa aplikuje na rastlinu deň pred zrážaním. Spracovanie sa opakuje 2 až 3 krát. Interval medzi sprejmi je 7 až 14 dní.
 8. Ľudové lieky sú premyté dažďom, preto sa po zrážaní uskutoční opakované rozprašovanie. Interval medzi liečbami je 5 až 7 dní.

Preventívne opatrenia

Ako sa vysporiadať s ríbezľovou koróziou a zabrániť jej vzhľadu

Je oveľa ťažšie liečiť hrdzu a odstraňovať jej následky, ako predchádzať chorobe. Základné pravidlá prevencie:

 1. Na jeseň sa odstránia opadané listy a zvyšky rastlín. Vykopajte pôdu.
 2. Buriny okolo ríbezlí sa odstránia.
 3. Oblasť, v ktorej rastú ríbezle, by nemala byť bažinatá ani by sa nemala nachádzať tam, kde je podzemná voda blízko povrchu. Neodporúča sa pestovať kríky v blízkosti ihličnatých lesov.
 4. Na jar, pred kvitnutím, sa ríbezle nalejú vriacou vodou. Potom sa postrieka roztokom síranu meďnatého.
 5. Po dlhodobom zrážaní sa vykonáva preventívne ošetrenie. Používajte biológiu alebo ľudový liek.

Odrody odolné voči korózii

Aby sa nevyskytli problémy s hrdzavosťou ríbezlí, rozhodli sa odrody s rezistenciou na túto chorobu:

 • Yoshta;
 • milosť;
 • Zoya;
 • Dove;
 • minsk;
 • Bieloruské sladké;
 • Čierny závoj;
 • Primorsky majster.

záver

Ríbezľa hrdza je nebezpečná choroba, ktorá často spôsobuje smrť rastliny. Existujú dva typy choroby, ale bez ohľadu na patogén bude liečba rovnaká. Na tento účel používajte špeciálne drogy a ľudové lieky. Hlavnou vecou je začať liečbu včas a dodržiavať základné pravidlá.

Pridať komentár

záhradné

kvety