Sprievodca pre začiatočníkov k správnemu prerezaniu ríbezle na jeseň

V zozname jesenných prác na záhrade sa nachádza aj vyrezávanie ríbezlí. Správna príprava kríka na zimnú sezónu ovplyvňuje ďalší výnos. Pred začatím postupu preštudujú technológiu prerezávania, optimálne načasovanie jej implementácie, pravidlá starostlivosti o puzdro po mechanickom namáhaní. Ak sa presne dodržiavajú odporúčania, prerezávanie ríbezlí na jeseň pre začínajúcich záhradníkov nebude problémom.

Prečo rezať ríbezle na jeseň, čo dáva

Počas jarnej letnej sezóny ríša ríbezlí aktívne rastie a prináša ovocie. Na jeseň sa pohyb šťavy zastaví. Obdobie vylučovania listov signalizuje, že je čas na prerezanie. Počas tejto doby rastlina pociťuje minimálny stres spôsobený skracovaním výhonkov. Jesenné prerezávanie ríbezlí vám umožní pripraviť kríky na zimu.

Sprievodca pre začiatočníkov k správnemu prerezaniu ríbezle na jeseň

Je potrebné orezať

Vyrezávanie rybízu je povinný postup... Na kríkoch sa ovocné puky objavujú iba na vetvách do 5 rokov. Staré vetvy sú chudé, každý rok ich suchosť stále viac narúša a narúša normálny rast mladých výhonkov. Sú vystrihnuté. Odstránia sa aj výhonky chorých a škodcov.

Jesenné agrotechnické postupy liečia rastlinu, zväčšujú veľkosť bobúľ, zlepšujú ich chuť a výnos. Počas procedúry má ker správny tvar.

Optimálne načasovanie postupu

Jesenná procedúra sa vykonáva okamžite po páde listov a po ukončení toku miazgy. Zvyčajne sa tak stáva koncom októbra - polovicou novembra, pred začiatkom mrazu.

Časy prerezávania sa líšia v závislosti od oblasti rastu. V oblasti Moskvy mrazy začínajú v polovici novembra, takže postup sa vykonáva v posledných októbrových dňoch. Na Sibíri na jeseň často dochádza k náhlym zmenám teploty, takže skúsení záhradníci odporúčajú usporiadať jesenné podujatie v polovici septembra.

Kedy je najlepší čas na prerezanie - na jar alebo na jeseň

Najlepšie obdobie na prerezávanie plodovej kríky je jeseň... Počas sezóny krík rastie aktívne, objavujú sa na ňom mladé výhonky. Na niektorých sa vytvára veľa bobúľ, iné nie sú plodné. Neproduktívne vetvy berú živiny z kríka a vytvárajú odtieň pre rodiace výhonky. Tieto konáre sa odstránia po skončení sezóny. Na jar môžete urobiť chybu pri výbere produktívnych vetiev.

Typy orezania

Kríky mladých ríbezlí rastú rýchlo - po 2 rokoch rastú a začnú prinášať ovocie. Po 4-5 rokoch sa ker zarastie, stráca svoj tvar, bobule sa zmenšujú. Zariadenie potrebuje úpravu. Existuje niekoľko druhov orezania. Podľa účelu sa delí na formatívne, omladzujúce, sanitárne.

formatívne

Na dosiahnutie vysokých výnosov sa krík tvorí prerezávaním. Je nevyhnutné pre správny vývoj rastlín, predchádzanie zahusťovaniu, vytváranie lepších podmienok pre rast nových výhonkov. Prerezávanie rozvinutej plodnice sa vykonáva každoročne.

Referencie. Plodný krík by mal mať 12 - 13 vetiev rôzneho veku.

Na vytvorenie takejto rastliny opúšťajú trojročné kríky 3-4 vyvinuté a rovnomerne rozmiestnené vetvy. Účelom formácie je vytvoriť puzdro so širokou základňou na osvetlenie a vetranie centrálnych vetiev. Zahusťovanie rastlín môže viesť k tvorbe múčnatky. V zahustených kríkoch bobule dozrievajú iba na vrchole stoniek.

Sprievodca pre začiatočníkov k správnemu prerezaniu ríbezle na jeseň

Pri následnom prerezávaní zostávajú silné mladé výhonky, ktoré rastú bližšie k okraju kríka. Súčasne sa odstránia stredné výhonky, čím sa rozšíri základňa puzdra. Oslabené, prebytočné, naklonené k zemi, choré výhonky tiež podliehajú odstráneniu.

Vetvy staršie ako 5 až 6 rokov prestávajú prinášať ovocie, sú tiež vyrezané.

Proti starnutiu

Omladzovacie prerezávanie sa vykonáva na zvýšenie životnosti kríka. Vyrába sa po 8 rokoch života rastlín - v tomto veku je výnos na nízkej úrovni.

Pozor! Pri vykonávaní postupu je dôležité naučiť sa rozlišovať ročné výhonky od starších vetiev. Mladý výhonok nemá vetvy, je svetlozelenej farby. Vetvy staršie ako dva roky majú tmavohnedú farbu, majú konáre.

Počas omladzovania sa staré, sušené stonky vyrežú na zem a poprášia sa rezom drevným popolom.

Orezávanie plodín proti starnutiu sa môže vykonávať čiastočne, do 2 až 3 rokov alebo dramaticky naraz. Prvá metóda sa používa pre 8-10 ročné kríky, druhá - pre staré a choré rastliny.

Počas čiastočného prerezávania odstráňte tretinu starých vetiev. Najskôr vyrežte suché, boľavé oblasti. Budúci rok odstráňte nadbytočné, nesprávne rastúce vetvy. V treťom roku porastú namiesto odstránených starých vetiev mladé zdravé výhonky, zvýši sa rodenie kríkov.

Ak je rastlina staršia ako 8 rokov, väčšina vetiev vyschla, uskutoční sa úplné omladenie. V tomto prípade sa všetky vetvy odrežú na podklad a kusy sa spracujú drevným popolom. Zvyšok zemnej časti je posiaty pilinami, slamou, rašelinou, aby sa v zime zabránilo zamrznutiu. S nástupom jari sa korene zavlažujú „Fitosporinom“ a kŕmia sa organickými látkami, čím sa znovu pestuje mladý krík.

sanitárne

Pri sanitárnom prerezávaní sa odrežú a poškodia konáre. Odstráňte choré časti kríka napadnuté hmyzím škodcom. V prípade vážneho poškodenia múčnatkou alebo červom červom sa stonky odstránia, odrežú na samom základe a spália. Ak sú vrchy rastliny poškodené, sú odrezané a zachytávajú malú časť zdravého kmeňa.

Ako správne orezať ríbezle

Aby sa zvýšila plodnosť kríka a jeho správna tvorba, postup sa vykonáva pred začiatkom mrazu, keď rastlina začína spiace obdobie.

Dodržiavajú sa tieto pravidlá:

 • prerezávanie sa uskutoční až potom, ako krík upustí všetky lístie;
 • postup sa vykonáva za suchého počasia;
 • na tento postup sa používa dezinfikovaný, naostrený prístroj;
 • nerozbíjajte konáre rukami;
 • neodrežte výhonok v blízkosti zdravého puku (bude to mať za následok smrť celého výhonku), odporúčaná vzdialenosť od puzdra po rez je 0,5 cm;
 • neopúšťajte konope, suché konáre sa odrežú na úroveň pôdy;
 • vetvy sú skrátené na najbližšiu vonkajšiu pupeň;
 • rezy sa robia pod uhlom 45 °.

Potrebné materiály a náradie

Všetky potrebné nástroje sú dezinfikované a nabrúsené. Po prerezaní chorých vetiev sa nástroje dezinfikujú, aby sa zabránilo infekcii zostávajúcich výhonkov.

Na jesennú akciu budete potrebovať:

 • záhradnícke nožnice na rezanie tenkých a stredne silných konárov;
 • záhradný nôž na rovnomerné rezanie hrán tenkých výhonkov;
 • malozubá píla na odstránenie starých, hrubých stoniek;
 • kliešte (vďaka dlhým držadlám je vhodné odstrániť ťažko prístupné vetvy zo stredu puzdra);
 • zastrihávač plotov na rezanie konárov rôznych hrúbok a dávania puzdra požadovaného tvaru;
 • Hrable na zber lístia a rezaných vetiev;
 • záhradné rukavice.

Schéma orezávania: pokyny krok za krokom

Sprievodca pre začiatočníkov k správnemu prerezaniu ríbezle na jeseň

Po skončení pádu listu sa začne plánované prerezávanie kríka. Ak to chcete urobiť, vykonajte nasledujúce práce:

 1. Očistí kruh blízkeho kmeňa z listov a burín.
 2. Odrežte suché a machové konáre.
 3. Časti rastlín, ktoré sú poškodené, choré, poškodené chorobou alebo hmyzom, sú vyrezané.
 4. Vetvy sú odstránené, ktoré spočívajú na zemi, rastú hlboko v kríkoch, nie sú ovocné, krátke, s nezrelé drevo.
 5. Tenkú strednú časť kríka riedime tak, aby stredné vetvy boli rovnomerne osvetlené slnkom a vetrané.
 6. Jednoročné výrastky sa skrátia o 5 - 6 cm.
 7. Výstrely staršie ako 5 rokov sú odrezané, trojročné vetvy sa skrátia.
 8. Zostáva 5 až 6 najsilnejších výhonkov, ostatné sa odstránia.

Po spracovaní sa všetky rezané konáre odstránia, pôda okolo kríka sa uvoľní, hnojenie, prikryte vrstvou mulča.

Bushova formácia

Aby sa zachoval požadovaný tvar kríka, úpravy sa vykonávajú každoročne prerezávaním. Ihneď po výsadbe sa stonky mladého sadenice odrežú a zanechajú 2-3 zdravé púčiky. Súčasne sa uistite, že horný púčik je nasmerovaný na vonkajšiu stranu puzdra. To je nevyhnutné, aby sa výhonky mohli tvoriť rôznymi smermi.

V druhom roku sa vyberie 5 silných výhonkov, ostatné sa odstránia. V treťom roku sa nedotknú vetvy prvého a druhého roku. Vyberte 5 nových silných výhonkov so správnym smerom rastu. Zbavte sa rastu koreňov. Vo štvrtom roku sa opakuje prerezávanie v treťom roku. V piatom roku je Bush omladený. Súčasne sú vyrezané neplodiace vetvy.

Výsledkom je, že 15-18 vetiev rôznych vekových skupín by malo zostať na zdravom plodnom kríku.

Referencie. Niektorí záhradníci vytvárajú bizarné kríky, napríklad vo forme pyramídy alebo vázy. Pre dekoratívny dizajn sa používa štandardná metóda formovania rastlín.

Funkcie prerezávania

Strihanie kríkov sa líši podľa veku a odrody plodín.

Sprievodca pre začiatočníkov k správnemu prerezaniu ríbezle na jeseň

Mladý ríbezle

Ak chcete orezať mladý ríbezle, skontrolujte stav výhonkov, ktoré sa vytvorili počas sezóny. Ak sú vetvy malé, tenké (menej ako 0,6 mm), krátko sa odrežú a zostanú 3 púčiky nad zemou. Z pestovaných silných, hrubých výhonkov zostávajú 3-4 z najdlhších a najmocnejších, ostatné sú vyrezané na základni.

Zelené vrcholy sú na stonkách skrátené - v chladnom počasí zamrznú. Na zimu zostávajú iba lignifikované stonky.

starý

Starým kríkom ríbezlí vo veku 8 - 13 rokov sa omladzuje riedením:

 1. Vystrihnú sa všetky suché, zlomené, choré a poškodené časti rastliny.
 2. Odstráňte výhonky, ktoré spočívajú na zemi, čo narúša rast správne umiestnených konárov.
 3. Slabé, nerodiace konáre sa vysekávajú k základni, na ktorej nevzniká žiadny rast.

Čierna / biela / červená

Prerezávanie čiernych ríbezlí sa vykonáva častejšie ako červené a biele. Rast výhonkov v čiernej odrode je aktívnejší, rodenie sa vyskytuje po 3 až 4 rokoch. Biely a červený ríbezle prinášajú ovocie úplne na 6-7 ročných vetvách, ale ak na vekových vetvách je rast za sezónu menší ako 15 cm, zbavia sa týchto vetiev.

Čierne ríbezle začínajú omladzovať po 5 rokoch života, červené - po 8 rokoch. Skrátenie apikálnych výhonkov sa vykonáva iba na čiernej odrode, v bielom a červenom ríbezli sa plody tvoria na horných konáre, preto sa ich nedotýkajú. Omladenie bieleho ríbezle sa uskutočňuje vo veku 13 - 15 rokov.

Rezanie plátkov

Spracovanie rezov zabraňuje prenikaniu infekcie do rastlinných tkanív poškodených počas prerezávania. Pred spracovaním čakajú, až prestane šťava vyčnievať a rez zaschne.

Na piliny vyhladené záhradným nožom a zbavené pilín sa aplikuje záhradné ihrisko. Na prípravu produktu vezmite 6 dielov kolofónie, 3 diely vosku, 1 diel terpentínu a 2 diely propolisu. Propolis a vosk sa tavia vo vodnom kúpeli a pridá sa kolofónia. Zamiešajte, privarte. Potom sa ochladí a zmieša s terpentínom. Výsledná hmota sa nanesie na plátky.

Ďalšia starostlivosť

Ako sa starať o kríky po prerezávaní? Pred zimou je vykopaná pôda okolo rastliny a sú aplikované hnojivá, pretože pri plodení strávil krík všetku svoju silu... Na kŕmenie sa používajú hnojivá typu fosforečnan draselný. Fosfor a draslík prispievajú k rastu a posilneniu koreňového systému, zvyšujú odolnosť rastlín proti mrazu a zvyšujú imunitu.

Pozor! Pred hnojením sa pôda zaleje vodou, aby sa zabránilo popáleniu koreňov. Pod každú vložku sa pridá 10 až 15 litrov vody.

Pripravte zloženie: 30 - 35 g ammofosu a 1 pohár popola sa nariedi v 10 litroch vody. Na jednu rastlinu použite 2-3 litre výsledného roztoku.

Kvôli prevencii sa kríky ošetrujú „Karbofosom“ proti napadnutiu škodcami.

Príprava na zimu

V oblastiach, kde zimy bez snehu sú zvyčajne sprevádzané silnými mrazmi, je kmeň kmeňa jednoročných a dvojročných rastlín izolovaný pilinami alebo smrekovým kompostom s vrstvou 8-10 cm. Pre dospelých rastlín je tento postup voliteľný.

V oblastiach charakterizovaných silným snežením záhradníci viažu kríky pomocou lana, takže hrubá vrstva snehu ležiaca na kríkoch neoddeľuje vetvy. Aby sa zachovala ríbezľa, sú zabalené do kruhu so silným lanom, ťahajúc všetky vetvy k centrálnej časti púzdra a lano je bezpečne pripevnené. S nástupom pružiny sa lano odstráni.

Prečítajte si tiež:

Najlepšie spôsoby sušenia čiernych ríbezlí doma.

Sprievodca krok za krokom, ktorý fermentuje lístky ríbezlí na čaj doma.

Ako a kedy zbierať lístky ríbezlí a malín na sušenie na zimu.

záver

Jesenné prerezávanie ríbezlí sa vykonáva bez ohľadu na vek a rozmanitosť. Na základe rady môžu zákrok vykonať aj začínajúci záhradníci. Dodržiavanie schémy a pravidiel jesennej udalosti zvyšuje úrodu plodiny a predlžuje plodiaci vek kríka.

Pridať komentár

záhradné

kvety