Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Kríky angrešt a ríbezle sú pri pestovaní nenáročné. Podliehajúc jednoduchým pravidlám poľnohospodárskej technológie, neustále prinášajú šťavnaté a chutné plody. Bobule sa používajú čerstvé, na konzerváciu, sušenie, spracovanie.

Skúsení záhradníci vedia, že zalievanie a hnojenie rastlín pravidelne nestačí na získanie bohatej úrody. Je tiež dôležité venovať pozornosť ochrane pred chorobami a škodcami. Aké je spracovanie kríkov ríbezlí a egrešov a ktoré metódy sú najúčinnejšie, v článku sa budeme zaoberať.

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar na preventívne účely

Na kríkoch ríbezlí sa vyskytujú choroby a škodcovia a egreše z rôznych dôvodov: nevhodné miesto výsadby, kontaminovaná pôda alebo sadenice, nedodržiavanie agrotechnických predpisov, náhle zmeny počasia. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť chorobám a nechcenému hmyzu, je prijať pravidelné preventívne opatrenia. Môže ísť o postrek a spracovanie kríkov, zavedenie minerálnych zmesí alebo hnojenie ľudovými prostriedkami.

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Z choroby

Preventívna liečba chorôb vykonáva sa počas vegetačného obdobia - pred a po kvitnutí, na jar a na jeseň. Populárne sú nasledujúce metódy:

  1. Na jar sa kríky zavlažujú 1-2-krát vriacou vodou - ničia plesňové spóry a larvy škodcov, ktoré sa zimujú v zemi. Do kmeňa kmeňa sa nalieva vriaca voda, pričom je dôležité, aby sa voda nedostala na výhonky a listy.
  2. Pred pučením záhradníci spracujú výsadbu roztokom popola (10 litrov vody vyžaduje 2 kg popola) alebo síranu meďnatého (7 litrov vody - 15 g látky).
  3. Po pučaní sú egreše a ríbezle ošetrené tekutinou Bordeaux. Nastrekuje sa z rozprašovacej fľaše vo vzdialenosti 20 cm od puzdra.
  4. Na jeseň záhradníci odstránia všetky spadnuté listy, suché konáre a burinu. Je dôležité riadne pripraviť kríky na zimovanie odstránením všetkých zvyškov a zabránením vzniku nebezpečných mikróbov.
  5. Pred výsadbou sa sadivový materiál dezinfikuje - sadenice sa namočia počas 15 minút do vody pri teplote + 45 ° C.

Z škodcov

Bežné škodcov egrešov a ríbezlí - vošky a húsenice... Larvy aj dospelí sú nebezpeční. Aby sa zabránilo výskytu hmyzu, na začiatku leta sa rastliny ošetria roztokom „Karbofos“ (na 10 litrov vody sa vyžaduje 90 g). Druhý postup sa uskutočňuje 12 dní po prvom, s použitím lieku "Kilzar". Pri používaní chemikálií je dôležité dodržiavať uvedené dávky a odporúčané doby spracovania.

Starostlivosť o ovocie kríkov budúci rok, po zbere ovocia, záhradníci zavlažujú rastliny infúziou tabaku (na 10 litrov vody - 400 g tabakového prachu). Používa sa aj obľúbená ľudová metóda: v 10 litroch vody sa povaria 4 kg paradajkových vrcholov, k zmesi sa pridá 50 g strúhaného mydla na pranie. Kríky sa polievajú 1-2 krát.

Pozor! Okrem hnojív je dôležité pravidelne sa starať o čistotu výsadieb, odstraňovať burinu, larvy a iné zvyšky. Odporúča sa tiež venovať pozornosť okolí kríkov, nie ich vysádzať blízko seba. Je lepšie umiestniť egreše a ríbezle od seba, pretože plodiny majú rovnaké choroby a škodcov.

Škodcovia a kontrola angreštových a ríbezlí

Niekedy, aj keď sa dodržiavajú všetky agrotechnické pravidlá, sa na rastlinách vyskytujú larvy alebo dospelý hmyz. Zvážte, ako na jar liečiť škodcov egrešov a ríbezlí.

Krtko

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Mora poškodzuje egreše, červený, biely, čierne ríbezle. Hmyz je malý, vyzerá ako malý motýľ, je ťažké vidieť mol voľným okom. V závislosti od odrody je čierna, žltá, hnedá. Housenky sú mrazuvzdorné, v zime v zemi, a vyjdú s príchodom jari.

Nebezpečenstvo predstavujú larvy aj dospelí. Mora sa aktivuje počas kvitnutia, ovplyvňuje listy a výhonky, preto sú plody zle zviazané. Listy sa skrútia a uschnú, rastlina vyzerá zle. Ak sa opatrenia nezavedú včas, mora zničí až 50% všetkých obličiek.

Na preventívne účely letné obyvatelia uskutočňujú jesenné prerezávanie egrešov a ríbezlí, odstraňujú suché konáre a listy a tenkú korunu kríkov riedia. Počas obdobia opuchu sa rastliny ošetria fufanónom. Odporúča sa tiež venovať pozornosť komplexným hnojivám a pravidelne odstraňovať burinu.

vošky

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Malý stádo hmyzu bielej alebo ružovej farby žije v kŕdľoch. Jedna kolónia vošiek má až 1000 jedincov, takže je ťažké sa jej zbaviť. Je známych viac ako 400 druhov vošiek. Najnebezpečnejšími pre ríbezle a egreše sú galy alebo egreše.

Škodca prežije na šťave, ktorá sa nasáva z výhonkov a listov. Posledný zvlnený, koruna vyschne, stráca svoj tvar. Vošky preferujú mladé výhonky, takže ich možno najčastejšie vidieť na jednoročných alebo dvojročných kríkoch.

Na boj sa používa postrek roztokom oxychloridu meďnatého alebo 0,3% karbofosu. Odporúča sa striedať chemické ošetrenia s ľudovými liečivami - kríky sú napojené infúziou kvitnúceho paliny (10 litrov vody vyžaduje 0,5 vedra trávy).

Pozor! Vhodnými podmienkami pre vývoj vošiek sú zahustené výhonky a listy, kde slnečné svetlo nepreniká. Kríky je potrebné pravidelne riediť a omladzovať. Procedúra sa vykonáva každú sezónu, aj keď neexistujú škodcovia.

požiarne

Můra je druh motýľa, dĺžka tela nie je väčšia ako 3 cm a je ľahko rozpoznateľná podľa charakteristickej farby krídel - šedá s hnedými škvrnami, okraje sú lemované. Housenky motýľa sú malé, zelené, s čiernou hlavou.

Charakteristickými znakmi vzhľadu molvy sú pavučiny, na bobuľkách sú zaznamenané diery, plody menia farbu. Mory sa živia šťavou z angreštu a ríbezlí, jeden škodca dokáže šťavu vysať z 15 bobúľ. Z preventívnych dôvodov záhradníci používajú postrek roztokom harmančeka (50 g na 5 litrov horúcej vody). Krík sa spracúva pred a po odkvitnutí.

Na liečbu sa používajú aj systémové insekticídy - „Iskra“ alebo „Topaz“. Pôda sa pestuje skoro na jar a uličky sú pokryté polyetylénom. Táto metóda ničí nielen mol, ale aj larvy iných škodcov.

Roztoč pavúk

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb
Roztoč pavúk

Roztoč pavúk sa objavuje v záhrade skoro na jar a živí sa rastlinnou šťavou. Je ľahké rozpoznať tenkou sieťou, ktorú hmyz zanechá. Je však ťažké vidieť samotný kliešť alebo larvy - je veľmi malý, dĺžka nepresahuje 0,5 cm. Ak sa opatrenia neprijmú včas, výhonky a listy vyschnú a stratia farbu, stanú sa bolestivými a slabými.

Roztoč pavučina je mrazuvzdorný, hibernáty v pôde alebo chvosty listov. Priaznivým prostredím pre šírenie škodcov sú buriny a zvyšky rastlín minulého roka. Na boj proti roztočom používajte tabak alebo palinu, ako aj odvarky z cesnaku, cibule, zemiakov alebo paradajok. Z chemických metód sa používa ošetrenie fungicídmi „Medea“ alebo „Title“.

Pozor! Fungicídy sa delia na jednozložkové a viaczložkové, kontaktné a systémové. Pri používaní fungicídov je dôležité dodržiavať pravidlá osobnej bezpečnosti. Ošetrenie sa vykonáva v rukaviciach, respirátore a okuliare.Fungicídy nemôžete aplikovať 2 týždne pred zberom, je lepšie uprednostniť ľudové metódy boja.

sklár

Ohrozenie egrešov a ríbezlí predstavuje zo všetkých odrôd škodcov ríbezľové sklo. Toto je motýľ, ktorý vyzerá ako osa: telo je našuchorené, pruhované, žlto-čierne. Sklenená nádoba žije hlavne na starých kríkoch, o ktoré sa pravidelne nestará.

Hmyz sa živí výhonkami, kladie do nich vajíčka a rozmnožuje sa v nich. Na ochranu rastlín pred sklom je dôležité pravidelne prerezávať a tvarovať kríky, odstraňovať staré a choré výhonky a spáliť ich mimo záhrady. Po odkvitnutí sa kríky ošetria Iskra-M alebo Kemifos. Každý ker vyžaduje asi 1,5 litra.

insekt

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Pre ríbezle a egreše je angreštová pílka nebezpečná. Škodca je rozšírený vo všetkých regiónoch krajiny. Dĺžka chrobáka je 2 - 3 cm, farba je hnedá. Hlodá na listoch rastlín a zanecháva z nich iba tenké žily. Po niekoľkých dňoch sa krík začne vysychať, plody strácajú tvar a pružnosť, padajú na zem.

Existuje niekoľko príčin výskytu motýľov: infikovaná pôda, burina a zvyšky, ťažká alebo kyslá pôda. V kruhoch blízkych kmeňom sa rastliny pravidelne uvoľňujú a mulčujú. Na jeseň začnú bojovať proti škodcom: vykopávajú zem, ošetrujú ju fungicídmi. Na jar sa egreše a ríbezle postriekajú kontaktným insekticídom Iskra alebo Metaphos. Postihnuté oblasti kríka sú odstránené a spálené.

mol

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

V druhej dekáde júna sa na záhrade objaví veľký motýľ so žlto-bielymi krídlami a čiernym vzorom. Samice kladú vajcia medzi listové žily, jeden jednotlivec je schopný položiť až 300 kusov. Počas otvárania púčikov sa na listoch a výhonkoch objaví mladý hmyz, zje ich a vytiahne šťavy. Z tohto dôvodu kríky vyschnú, koruna stráca svoj tvar, konáre slabnú.

Okrem egrešov a ríbezlí sa moru objavuje aj na hruškách, jablkách, marhuľách a čerešňoch. Hmyz sa ničí fungicídom Kantor. Od ľudových liečivých prostriedkov používajú letní obyvatelia postrek tabakovým roztokom alebo infúziu žihľavy a paliny.

Gallica

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Poškodenie nie je spôsobené dospelým hmyzom, ale larvami. Žuvačka je rozšírená nielen v Rusku, ale aj v európskych krajinách. Existuje viac ako 6 000 odrôd. V prípade egrešov a ríbezlí je nebezpečný žíhaný gaštan, malý okrídlený hmyz žltohnedej farby. Navonok sa škodca podobá komárom, má rovnaké antény.

Gall midge miluje mladé rastliny, môže znížiť výnosy o 70%. Výsadba sa lieči okamžite po detekcii liekom "Kemifos". Je nebezpečný pre larvy aj dospelých. Koreňové kŕmenie zo zmesi popola a piesku tiež pomáha zbaviť sa žlčových stredných rastlín.

Pozor! Na preventívne účely objavenia sa žlčových stredných plodov sa egreše a ríbezle ošetrujú infúziou zeleniny trikrát do roka. Na varenie používajte hľuzy, harmančeky, rebríčky, nechtíka. 300 g rozdrvených kvetov a listov sa naleje do 10 litrov vriacej vody. Trvajte na tom 24 hodín a začnite so spracovaním.

Ako sa vysporiadať s chorobami egrešov a ríbezlí

Choroby egreše sú vírusové, plesňové, bakteriálne. Niektoré vznikajú v dôsledku vysokej vlhkosti alebo prudkej zmeny počasia, iné v dôsledku nedostatku minerálov alebo kyslej pôdy.

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Múčnatka

Múčnatka sa týka plesňových chorôb. Je ľahké ho rozpoznať: listy a výhonky sú zakryté biely kvet, ktorý za pár dní prechádza na ovocie. Výhonky a bobule sú zdeformované, zakrpatené a vyschnú.

Priaznivými podmienkami pre vývoj múčnatky sú daždivé a horúce letá, močiare, hmla a rosa. Spóry sú prenášané vetrom a môžu infikovať ďalšie rastliny, preto je dôležité začať včas bojovať proti tejto chorobe.

Polievanie horúcou vodou alebo postrek tekutinou Bordeaux pomáha ničiť spóry.Pri dlhodobej infekcii sa používajú chemikálie - „Fitosporín“ (7 ml na 5 litrov vody) alebo „Topaz“ (1 ampulka na 10 litrov vody).

Hrdza

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb
Stĺpcová hrdza na listoch ríbezlí

Pre egreše a ríbezle je hrdzavosť pohárikov nebezpečná. Vyskytuje sa hlavne v oblastiach s kyslou pôdou, ovplyvňuje výhonky, listy, korene, ovocie a kvety kríkov. často Hrdza vyskytuje sa začiatkom leta. V dôsledku choroby prestanú plody rásť a sú zdeformované, výhonky sú ohnuté. Plesňové ochorenie sa lieči zmesou síranu meďnatého a vápna (400 g vápna predstavuje 300 g vitriolu). Rastliny sa ošetrujú ráno alebo večer po odstránení infikovaných oblastí.

anthracnose

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb
Antraknóza na listoch ríbezlí

Antraknóza sa objavuje ako hnedé škvrny, ktoré sa postupom času zväčšujú a spôsobujú vyschnutie listov. Rast výhonkov klesá, vredy sa objavujú na starých vetvách. Antraknóza sa najčastejšie vyskytuje na angreštových kríkoch. Príčinou ochorenia sú plesňové spóry, ktoré sa prezimujú v pôde. Antraknóza je obzvlášť aktívna v daždivých a chladných letách.

Začiatkom jesene sa odporúča zozbierané lístie pozbierať a spáliť a kríky ošetriť roztokom síranu meďnatého. Na ošetrenie záhradníci používajú fungicíd „Captan“. Spracovanie sa vykonáva v priebehu leta 2 - 3 krát. Ak sa opatrenia neprijmú včas, choroba sa rozšíri na ďalšie záhradnícke plodiny a uhynú bobuľové kríky.

Lichen a mach

Ako spracovať kríky ríbezlí a egrešov na jar od škodcov a chorôb

Lišajník je žlto-zelený výrastok na spodnej časti kríka. Niekedy sa tiež vyvíja na horných výhonkoch. Líška sa objavuje v dôsledku upchávania pórov rastliny, čo je spôsobené vlhkým počasím. Ak sa lišajník vyskytuje na ríbezli alebo egreši, odporúča sa vetvičky utrieť suchou handrou a dezinfikovať roztokom síranu meďnatého. Letní obyvatelia tiež odstraňujú burinu, ktorá môže na svojom povrchu udržiavať nebezpečné mikroorganizmy.

Mech sa vyskytuje hlavne na plodoch. Zakryjú sa šedým hustým kvetom, strácajú tvar a šťavnatosť. Na preventívne účely sa používa postrek roztokom jódu (10 ml jódu na 10 litrov vody). Zbavte sa zubného povlaku systémovým fungicídom „Skor“. Používanie je efektívne a bezpečné.

záver

Všetky záhradnícke plodiny potrebujú prevenciu a ochranu pred chorobami a škodcami. Egreše a ríbezle nie sú v tomto prípade výnimkou. Zbavia sa pilín, vošiek a žlčových stredov postrekom roztokom medi alebo železa; z antracnózy a múčnatky - kvapalina Bordeaux.

Zvláštne miesto zaujímajú fungicídy - účinné chemické prípravky. Hlavnou vecou je včasné odhalenie infekcie a okamžitá akcia. Aby sa predišlo výskytu chorôb a škodcov, záhradníci pred výsadbou pravidelne odstraňujú burinu, dezinfikujú sadenice a pôdu, nezadávajte kríky vo vzdialenosti menej ako 3 m od seba.

Pridať komentár

záhradné

kvety