Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Natáčanie na malinovej kríži žije dva roky. Prvý rok získava silu, vyrastá. V druhom roku prináša ovocie a umiera, pričom ho nahrádza nový výhonok. Pobočky zvyškovej odrody prinášajú plody od prvého roku, ale po druhej sezóne tiež vyschnú. Malinový strom, ktorý sa na jar nelieči, je častejšie infikovaný škodcami, zahusťuje a voľne rastie, šíri sa mimo záhradného lôžka. V tomto článku vám povieme o pravidlách a jemnostiach starostlivosti o maliny na jar po zime.

Aká starostlivosť sa vyžaduje na jar pre maliny

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Z jedného kríka zdravých, riadne spracovaných malín sa zozbiera až 4 kg úrody za sezónu. Nepoškvrnené maliny nekvitnú tak hojne, ich plody sa zmenšujú.

Čo potrebuje

Na jar pripravujú krík na aktívny rast:

 • prerezávanie výhonkov;
 • uvoľnenie pôdy;
 • zalievanie;
 • hnojenie;
 • mulčovanie;
 • liečba proti škodcom a chorobám;
 • stenčovanie.

Dátumy jarných postupov

Práca sa začína, keď sa dosiahne stabilná teplota + 5 ° C a vyššia:

 • ihneď po roztopení posledného snehu sa uskutoční prerezávanie, kríky a pôda pod ňou sa očistia od starých listov, použijú sa prvé hnojivá;
 • keď sa púčiky začínajú rozkvitať, konáre sa orezávajú druhýkrát a potom sa zem uvoľní, burinu, oplodní a mulčuje;
 • v čase kvitnutia sa maliny opäť kŕmia;
 • Po vyschnutí pôdy sa kríky hojne napojia;
 • bližšie k letu, keď sa objavili nové výhonky, je krík riedený.

Potrebné jarné aktivity na zvýšenie výnosov

Spracovanie malín sa uskutočňuje postupne, pri dodržaní určitej postupnosti.

Užívanie útočiska

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Ak sa zistí pozitívna denná teplota a neočakávajú sa mrazy, poťahový materiál sa odstráni z malín. Pôda je zbavená listov a zvyškov minuloročnej mulče. Ak sa kríky na zimu zohnutý k zemi, rozviňte a narovnať ich.

prerezávanie

Na prvú jar prerezávanie odstráňte staré konáre, ktoré už priniesli ovocie pri koreňoch. Odrežte zmrazené, zlomené stonky, slabé výhonky:

 • ak je posteľ vytvorená vo forme kríkov, na krík zostane 6 až 8 zdravých silných výhonkov;
 • ak sú maliny vysadené vo forme zákopu, vyberte 14-16 silných vetiev na 1 m, ostatné sa odstránia.

Poškodené hroty sa odrežú na prvú zdravú obličku - tú, ktorá sa vizuálne nelíši od ostatných.

Pozor. Pri spracovaní zariadenia nekompaktujte zem okolo kríkov nohami. Zhutnená zemina obmedzuje prístup vlhkosti a kyslíka ku koreňom.

Keď sa na vrchole objavia listy, klíčky sa zovrú 20 až 40 cm a konár s odstránenou nezrelou hornou časťou začne vytvárať silné bočné výhonky.

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

zalievanie

Maliny zalejte vzhľadom prvých listov. Pôda sa hojne namočí rýchlosťou 10 litrov na krík. Takéto opatrenie poskytne Zemi vlhkosť pod koreňovým systémom a umožní jej hlbšie sa rozvíjať. Tento postup opakujte, keď pôda zaschne.

Pri opakovanom zalievaní sa množstvo vody zníži na 4 litre na krík. Zvlhčenie pokračuje, kým ker kvitne.

uvoľnenie

Koreňový systém malín sa nachádza v hĺbke 30 cm pod zemou.Pôda sa opatrne uvoľní špeciálnou motykou do hĺbky 10 cm, čím sa zlepší prístup kyslíka, vlhkosti a hnojív ku koreňom.

kŕmenie

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Kríky maliny aktívne prinášajú ovocie 12 rokov. Už v prvých dvoch rokoch života čerpá zo zeme všetky užitočné stopové prvky. Na zvýšenie výnosu sa pôda napája:

 1. Prvý obväz sa aplikuje, keď sa objavia nové výhonky. Počas tohto obdobia rastlina potrebuje dusík. Pomáha vytvárať silné zelené. Pred kvitnutím sa aplikujú dusíkaté hnojivá. V opačnom prípade budú výhonky rásť a zastaviť tvorbu pukov.
 2. Pred kvitnutím, keď sa púčiky práve tvoria, sa do pôdy pridáva draslík a fosfor. Tieto prvky pomáhajú získavať veľké a zrelé plody. Množstvo dusíka sa zníži.
 3. Počas obdobia kvitnutia a výskytu prvých bobúľ sa zvyšuje množstvo draslíka a fosforu a dusík je úplne vylúčený.

mulčovanie

Maliny sa mulčujú po oplodnení vo chvíli, keď nové výhonky dosiahli 30 - 40 cm, do mulča sa pridá hnoj, ktorý nasýti pôdu dusíkom. Ako mulč sa používajú:

 1. Vetvičky a štiepky z kompostu. Zakrývajú zem vrstvou 6-8 cm.
 2. Noviny. Používajte celé listy aj kúsky papiera. Sú uložené v 4 vrstvách a pokryté zeminou.
 3. Slamený hnoj. Nalejte do vrstvy 5-7 cm.
 4. Šupky slnečnicových semien. Hrúbka vrstvy do 5 cm.
 5. Rašelina, piliny alebo seno.

Liečba proti chorobám a škodcom

Spracovanie sa uskutočňuje pred rozkvetom pukov. Maliny sa postriekajú prípravkami obsahujúcimi meď. Zvládne síran meďnatý, močovina alebo amoniak.

V čase vzniku púčikov sa uskutočňuje opätovné spracovanie. V tejto fáze sú povolené biochemické roztoky. Za účinné sa považujú aj vývary z pelyníka, kopru a nechtíka lekárskeho. Súčasne sa bázy stoniek zalievajú vodnou suspenziou popola a tabakového prachu.

Spracovanie ohňom a vriacou vodou

Obarenie vetiev vriacou vodou pomôže zbaviť rastlinu lariev mnohých škodcov. Procedúra sa začína, keď sa sneh roztopí, ale púčiky sú stále nečinné. Voda sa zahrieva v kovovom vedre na 70 ° C a naleje sa do kanvy.

Vody vetvy iba raz zahriať púčiky, ale nie obariť. Pokúste sa zasiahnuť zem pod kríkom. Trochu vriacej vody neublíži zem, ale veľké množstvo oparí korene.

Pozor. Rezané konáre, lístie a mulčovanie minulého roku vytvárajú vhodné podmienky na prezretie lariev škodcov. Z dôvodu ochrany malín sa odrezky odoberú zo záhrady a spália.

prevod

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Rastliny sa presádzajú podľa potreby, keď sú húštiny príliš silné a zber je malý. Robia to aj vtedy, keď je pôda ochudobnená alebo reprodukuje malinové kríky.

Transplantácia sa vykonáva, keď sú púčiky opuchnuté, ale zatiaľ kvitli:

 1. Vyberte si zdravé kríky s hlavnou hrúbkou stonky viac ako 1 cm.
 2. Vykopte ho okolo kríka, opatrne ho vyberte z pôdy a rozdeľte na časti.
 3. Sú umiestnené do hĺbky koreňového goliera v vopred pripravených otvoroch naplnených hnojivami.
 4. Korene rozmetajte a posypte zmesou rovnakých častí zeme, piesku a humusu.
 5. Sú stlačené, napojené, mulčované.
 6. Odrežte stonky a nechajte 70 cm.

Prečítajte si viac o presádzaní malín na jar v tomto článku.

Musím kopať

Maliny milujú voľnú, vlhkú pôdu. Vykopanie zeme pod kríkmi však vedie k poškodeniu koreňového systému. Pôdu je možné vykopať na jeseň a iba medzi radmi rastlín. Na jar postačuje plytké uvoľnenie.

Riedenie výhonkov

Tenké maliny, keď začínajú rásť nové výhonky. Slabé, husté stonky a výhonky koreňov sú rezané čo možno najnižšie k zemi. Zostávajú iba náhradné výhonky.

Referencie. Náhradný výhonok vyrastá z koreňového goliera krovia, je silný a nahrádza rodiaci kmeň. Vďaka takým klíčkom rastlina omladzuje. Koreňové výhonky sa dostávajú do diaľky od materskej rastliny, pričom vytvárajú nový mladý ker, ale z hlavnej berú silu.

Riedenie zabraňuje zahusťovaniu a zatieneniu postelí.

Funkcie starostlivosti v závislosti od regiónu

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Stredný pás Ruska je ideálny na pestovanie malín o klimatických podmienkach. Jarná liečba v tomto regióne je štandardná a začína sa koncom marca - začiatkom apríla.

Na juhu Ruska začína spracovanie malín v marci. Zima je tu miernejšia ako v iných regiónoch, takže maliny nevyžadujú zimné prístrešky a ohyby.

Na Sibíri a Urale, kde je klíma vážnejšia, sa výsadba otvára pri nočných teplotách 0 ° C. Pomôže to rýchlejšie zahriať pôdu. Kríky sa rozväzujú. Starostlivosť o kríky začína v apríli, keď denná teplota dosiahne + 8 ° C.

Jarná výsadba malín

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Sadenice s otvoreným koreňovým systémom sa ľahšie prispôsobujú pri jarnej výsadbe. Hrncové kríky, ktorých korene sú pokryté pôdou, sa vysádzajú na jar, na jeseň a dokonca aj v lete prekládkou.

Oddelené priekopové a klastrové metódy pristávacia... Pri priekope je vykopaná dlhá brázda 40 cm široká a hlboká. S kríkom sú otvory 40 x 40 cm. Medzi kríkmi zostáva 70 cm a medzi radmi 1,5 m.

Pre malinové rastliny si vyberte slnečné miesto s vlhkou, ale nie bažinatou pôdou. Ak je pôda v tejto oblasti suchá, kríky si vyžadujú časté zalievanie. Zákopy sú vykopané zo severu na juh. Vďaka tejto orientácii vzhľadom na slnko bude rastlina po celý deň vystavená svetlu.

Dôležité. Mládež nie je vysadená na mieste, kde sa malinová alebo jahodová záhrada predtým nachádzala 6 rokov. Staré výhonky zabránia rastu mladých. Okrem toho sa v pôde stále zachovávajú choroby a škodcovia, ktoré sú spoločné pre tieto dve bobule.

Kedy a ako pestovať

Sadenice s otvorenými koreňmi sa umiestnia do zeme, až kým púčiky nepučnú. Pre to:

 1. Vykopajte zákop alebo dieru na slnečnom mieste.
 2. Ak je pôda suchá, zalievajte miesto výsadby hojne.
 3. Plnené organickými hnojivami.
 4. Sadeň sa umiestni do diery tak, aby koreňový golier bol na úrovni zeme a posypaný úrodnou vrstvou.
 5. Hnojivá sú aplikované, napojené a mulčované.

Tipy od skúsených záhradníkov

Pokyny na starostlivosť o maliny na jar po zime a rady skúsených záhradníkov

Letní obyvatelia, ktorí od svojej malinovej rastliny dostávajú trvalo vysoký výnos, odporúčajú dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. Kríky sú priviazané k špeciálne inštalovanému plotu. Toto opatrenie zvýši výnos v dôsledku prenikania svetla po celej dĺžke puzdra.
 2. Maliny potrebujú najmä zálievku v čase kvitnutia a tvorby bobúľ. Bohaté zalievanie počas tohto obdobia zvýši výnos asi trikrát. Vo fáze dozrievania sa zalievanie zníži na minimum alebo sa vylúči, takže ovocie sa nestane vodnatým a chutným.
 3. Ochrana proti škodcom je dôležitá. Sú húževnaté a zničia väčšinu kmeňov.
 4. prevod vyžaduje sa, keď nové výkonné výhonky náhradky nestačia na veľkú úrodu. Koreňový systém sa rozrástol po celej ploche malínového stromu a prestal sa omladzovať.
 5. Vrchný dresing aplikované po zalievaní. Zlepší priepustnosť pôdy.
 6. Pod kríky sa pravidelne pridáva čerstvá úrodná pôda. Pripravuje sa vopred zo zmesi rašeliny, piesku, hnoja a zeme a nechá sa rok na suchom mieste.
 7. Medzi radmi malín je vhodné položiť cestu dosiek tak, aby bola pôda vždy mierne vlhká a nestláčaná.

Bežné chyby

V dôsledku týchto chýb trpí kvalita a množstvo plodiny:

 1. Vykonávanie prerezávania po začiatku toku miazgy. Výsledkom je poškodenie zdravých obličiek pripravených na otvorenie.
 2. Nesprávna postupnosť akcií. Napríklad hnojenie po mulčení nebude prospešné, pretože ochranná vrstva zabráni prenikaniu hnojiva ku koreňom.
 3. Nedostatočné riedenie plantáže. Prebytočné tenké výhonky neprinášajú úrodu, zatienia kmene plodov a vyťahujú živiny.
 4. Uvoľnenie príliš hlboko. Rozlomenie vrstvy pôdy hlbšie ako 10 cm poškodí koreňový systém.

záver

Hlavnou jarnou starostlivosťou o maliny je prerezávanie a odstraňovanie starých listov, zalievanie a dezinfekcia.Tenké ako nové výhonky rastú počas záhradného obdobia. Pri náležitej starostlivosti sa plody zväčšia a úroda bude bohatšia.

Pridať komentár

záhradné

kvety