Ako správne pestovať maliny v lete v júli a prečo ich potrebujete

Maliny sú kríky bez údržby, ale kvôli zachovaniu zdravia a dobrého vzhľadu sa odporúča pravidelné prerezávanie. V lete je aktívny rast mladých a skupina zelených hmôt. Dokonca aj kríky narezané na korene na jeseň rýchlo rastú. Bočné výhonky vyťahujú šťavy a zahusťujú výsadbu. V húštinych je pozastavená tvorba vaječníkov, je aktivovaný rast patogénnej flóry. Letné prerezávanie posilňuje mladé výhonky, zvyšuje obranyschopnosť rastliny a pomáha prežiť zimu.

Z tohto článku sa dozviete, či je možné pestovať kríky v júli, ako pestovať zvyšné maliny a ako sa po zákroku správne ošetrovať plantáž.

Orezávanie malín v lete v júli

Letné malinové prerezávanie je jedným z najdôležitejších krokov v starostlivosti o kríky. Počas tohto obdobia rastlina aktívne pestuje mladé výhonky, čo vedie k zahusťovaniu výsadieb, sťažuje prístup k budúcej úrode a vytvára vlhké prostredie vnútri kríka.

V dôsledku toho sa zvyšuje riziko šírenia plesňových infekcií a hmyzích škodcov. Preto je letné orezávanie nevyhnutné na udržanie zdravia rastlín, zvýšenie produktivity a zlepšenie prevzdušňovania vo vnútri kríkov.

Pre dobrú úrodu záhradníci používajú metódu dvojitého prerezávania. Začiatkom júna sa na výhonkoch vysokých 1-1,2 m odstránia vrcholy maximálne 7 cm, čo stimuluje prísun živín do bočných púčikov. Na jeseň sa na nich objavia mladé výhonky do 50 cm.

Pred začiatkom chladného počasia sú mladé konáre ohnuté k zemi a pokryté netkanou textíliou, aby boli chránené pred mrazom. Na jar sa bočné výhonky skracujú o 10 - 15 cm, aby sa stimuloval rast nových ovocných konárov.

Ako správne pestovať maliny v lete v júli a prečo ich potrebujete

Prerezávanie cieľov

Orezávanie malín je zamerané na omladenie, tvorbu kríkov, prevenciu chorôb a produktivitu.

Na zvýšenie výnosu bežných malín sa praktizuje vysekávanie zastaraných vetiev. Zvláštnosťou tohto typu kultúry je tvorba ovocných pukov v druhom roku po výsadbe.

Po plodení odumierajú, ale sú nahradené novými stopkami rastúcimi z koreňového systému. Po včasnom prerezávaní koncom leta dávajú mladé výhonky budúcu sezónu veľkú úrodu.

Na prevenciu chorôb a hmyzu sa vykonáva sanitárne prerezávanie... Hustý podrast sa pravidelne odstraňuje, aby sa zaistilo optimálne prevzdušnenie vo vnútri kríka a slnečného žiarenia. Preventívne prerezávanie pomáha predchádzať rozvoju chorôb, ako sú mozaika, antracóza, kučeravé listy, múčnatka. Odstránenie starých dvojročných výhonkov uľahčuje zber ovocia a zlepšuje jeho chuť. Vďaka lepšiemu osvetleniu sú plody veľké a sladké.

Tvorba správnych kríkov tiež prispieva k omladeniu rastlín. Po prerezaní vyzerá úhľadne: počet trnitých konárov klesá a mladé výhonky sa vyvíjajú lepšie. Súčasne správne tvarovanie puzdier zvyšuje výťažok.

Načasovanie prerezávania

Júlové orezávanie malín sa vykonáva v suchom počasí - výhonky sa zahrejú a vyschnú. V tejto forme sa ľahšie rezajú prerezávačom bez delenia rastlinných vlákien.

Priaznivé dni

Odporúča sa, aby sa prívrženci záhradníctva podľa mesačných fáz pridržiavali lunárneho kalendára.

Priaznivé dni na prerezávanie malín v júli:

 • Február 2020- 1-3, 7-12, 14-18, 22-31;
 • 2021 - 4-8, 13-17, 19-23, 27-28, 31.

Ako správne vypestovať maliny

Aby bolo možné orezávanie malín uskutočniť bez straty produktivity a kvality kríkov, skúsení záhradníci odporúčajú používať ostrý nástroj, dezinfikovať zlúčeniny a postupovať prísne podľa pokynov.

Potrebné nástroje

Zariadenia na prerezávanie malín sú predbežne dezinfikované, aby sa zabránilo plesňovým infekciám. Na záhradnícke použitie:

 1. Nožnice na záhradu alebo záhradnícke nožnice na odstránenie mladého rastu.
 2. Lopper na rezanie hrubých konárov.
 3. Nôž na úpravu nerovností.
 4. Hrable na zbieranie výhonkov a lístia.
 5. Lekársky alkohol, vodka, petrolej, 3% roztok síranu meďnatého alebo manganistanu draselného na dezinfekciu zariadení.

Podrobné pokyny

Ako správne pestovať maliny v lete v júli a prečo ich potrebujete

Orezávanie malín:

 1. Zlomené a choré vetvy sú úplne odstránené - pri koreni, bez opustenia konope.
 2. Slabé výhonky, ktoré nemajú čas dozrieť pred začiatkom chladného počasia, sú úplne odrezané.
 3. Dva roky staré stonky sa odstránia tak, aby nezastínili mladé výhonky.
 4. Riedené výsadby sa stenčujú, burina sa vytiahne, prebytočné kríky sa porezajú a kopajú sa do kmeňa kmeňa.
 5. Mladé výhonky sa odstránia každé 2 týždne pomocou lopaty. Je zaseknutý do zeme pod miernym uhlom a korene mladého klíčku sú rezané.
 6. Ročné výhonky sa stenčujú, na kríku nezostáva viac ako 8 stoniek.
 7. Výhonky sa skrátia o ¼ tak, aby ich výška nepresahovala 1,5 m.

Funkcie prerezávania pravidelných a zvyšujúcich sa malín

Na zvýšenie výnosu plodín v regiónoch stredného pruhu záhradníci používajú Sobolevovu metódu... Záhradnícke práce sa začínajú koncom mája - začiatkom júna. Výstrely vysoké 80 cm sú rezané o 10 cm, aby sa podporil rozvoj postranných vetiev zastavením rastu vrcholu.

Na konci leta sa na kríku vytvorí 8 vetiev. V budúcej sezóne dosiahnu mladé bočné stonky výšku 50 cm. Následne sa skrátia o 15 cm. Pri metóde Sobolevovho prerezávania sa obyčajné maliny stávajú zvyčajnou odrodou, ktorá prináša plody do konca septembra.

Skúsení záhradníci používajú metódu trojitého prerezávania - rezané kríky na jar v lete a na jeseň. Do konca nasledujúceho rastového obdobia sa odstránia dvojročné stonky a zvyšné výhonky sa zoslabnú.

Opravené maliny sú medzi záhradníkmi obzvlášť obľúbené, pretože za sezónu prinášajú niekoľko úrody. Ovocie sa tvorí na jednoročných stonkách, ktoré sa na konci plodu orežú.

Na juhu krajiny sa v júli neznížia zvyšné maliny, všetky záhradnícke práce sa presunú na jeseň. V oblastiach stredného jazdného pruhu sa orezávanie tohto typu kultúry uskutočňuje na jar. Neodporúča sa vykonávať tento postup skôr - mladé stonky klíčia a zimná odolnosť klesá.

Referencie. Raspberry Cumberland sa vyznačuje čiernym ovocím a rýchlym rastom. Na zvýšenie produktivity sa dva metre stoniek skrátia o 20 cm a mladé výhonky sa odstránia v rastovom bode koncom júna.

Odtiene pre kríky rôzneho veku

Ako správne pestovať maliny v lete v júli a prečo ich potrebujete

Bežné maliny letných odrôd sa vysádzajú na jar alebo na jeseň. Sadenice sa skrátia na 30 cm, vysadia sa pásikovou metódou a čakajú, až sa objavia prvé listy, čo naznačuje, že rastlina zakorenila. Hlavné výhonky vyrastajúce z koreňov sú odrezané na úroveň zeme, aby nenarušovali rast mladých konárov, na ktorých sa budúci rok objavia plody.

Slabé, choré, poškodené, prebytočné stonky sa rezajú bez ľútosti, pretože sú zdrojom infekcie. Čím sú výhonky voľnejšie, tým väčšie sú plody. Lepšie ich zohrieva slnko, fúkané vzduchom a nehnijú. Na jeseň sú všetky výhonky opatrne priviazané k mreži, aby sa ďalej uľahčilo starostlivosť o malinový strom. Dlhé výhonky sú ohnuté v oblúku.

V druhom a nasledujúcich rokoch sú zviazané výhonky na jar rozrezané na silný púčik pred začiatkom toku miazgy... Účelom tohto postupu je stimulácia postranných plodníc.V lete sa vykonáva štandardné omladzovacie a tvarovacie prerezávanie.

V poslednej dobe záhradníci praktizujú novú malú technológiu prerezávania malín, ktorá im umožňuje zvýšiť ich výnos s menším počtom kríkov. Táto technológia predpokladá dvojnásobné prerezávanie mladých výhonkov. Procedúra sa vykonáva v júni až júli v závislosti od pestovateľskej oblasti (na juhu začínajú skôr, na severe av regiónoch stredného pruhu - neskôr).

Mladé výhonky prvého roku vývoja dorastú o 1-1,5 m, odrezané zhora 5-7 cm... Tento prístup stimuluje rozvoj vedľajších výhonkov. Začiatkom jari sa uskutoční druhé prerezávanie - oreže sa stredný vodič a bočné výhonky. V čase pučania bude mať malinová krava tvar a bude vyzerať elegantne - s mnohými bočnými výhonkami.

Inštalácia mreží je povinný postup zameraný na podporu vetiev pokrytých veľkým ovocím. Ak sa tak nestane, vetvy sa môžu zlomiť.

Post-post starostlivosť

Ako správne pestovať maliny v lete v júli a prečo ich potrebujete

Malina je ker milujúci vlhkosť. Z tohto dôvodu je potrebné po prerezávaní v zariadení udržiavať optimálnu rovnováhu vody. Maliny milujú mierne vlhkú pôdu, netolerujú deficit a nadmernú vlhkosť. V lete, najmä za suchého počasia, sú kríky dodatočne napojené hadicou alebo na plantáž je nainštalovaná kvapková závlaha.

V podmienkach nedostatku vlhkosti výhonky vyschnú, vaječníky kvetov sa rozpadnú. Sušené korene vedú k smrti celého kríka. Maliny sa polievajú 1-2 krát týždenne od konca mája do začiatku plodenia, aby sa zabránilo stojatej vode. To spôsobuje hnilobu koreňov a znižuje výnosy.

Pre maliny sú nebezpečné náhlé zmeny - od úplného vyschnutia z pôdy po stojatú vodu. Záhradníci odporúčajú vytvoriť malú hromadu zeme v oblasti kmeňa kmeňa alebo plotu, aby si udržali vlhkosť.

Referencie. Mulčovanie pomáha udržiavať pôdu vlhkú, zvyšuje jej úrodnosť a inhibuje rast burín a koreňových prísaviek kríkov. Hrubá vrstva kompostu bráni šíreniu žlčníka.

Mulčovač sa kladie na povrch pôdy a pravidelne sa nahrádza čerstvým mulčom. Záhradníci používajú zhnitý hnoj, rašelinu, humus, slamu alebo seno. Odporúča sa pridať do slamy dusík, aby sa kompenzovala jeho strata počas rozkladu.

Pôda v kruhu blízkeho kmeňa sa uvoľní do hĺbky 4 - 6 cm, v uličkách - 10 - 15 cm. Húštiny redukujú produktivitu malín, plody rastú malé a kyslé. Pôda sa opatrne uvoľní, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému. Použitie mulča eliminuje potrebu často uvoľňovať pôdu a inhibuje rast burín.

Ako správne pestovať maliny v lete v júli a prečo ich potrebujete

Maliny vďačne reagujú na organické krmivá v tekutej forme. Prípravky „Baikal EM-1“ a „Gumat EM“ pre kríky s mikro a makro prvkami sú medzi záhradníkmi obzvlášť obľúbené.

Minerálne hnojivá sa používajú skoro na jar av júni hnojivá fosforu draslíka - v júli. Namiesto draslíka sa často používa drevný popol - 100 - 150 g na 1 m². Na povrchovú úpravu listov v júli sa používa roztok močoviny (1 polievková lyžica L na 10 l vody). Roztok sa aplikuje večerne na lístie.

Po zbere sa odstránia všetky plodnice. Ak budú mladé výhonky ponechané, nebudú sa v ich odtieni normálne vyvíjať. Zostávajú mladé a silné vetvy.

Plody sa zbierajú raz za 2-3 dni. Mali by byť zrelé a pevné. Vyzreté ovocie strácajú chuť a plazia sa do ovsenej kaše. Niektorí záhradníci odporúčajú každý deň vyberať maliny. Najlepší čas na zber sú suché, zamračené dni, ráno alebo večer.

Základný boj proti chorobám a hmyzu viesť skoro na jar a koncom jesene.

Pri prvých príznakoch infekcie v lete sa odporúča postupovať nasledovne:

 1. Počas obdobia pučania sa kríky ošetria odvarom z paradajok. Nápravok je účinný proti malinovo-jahodovej Weevil. Po zbere sa rastlina postrieka 0,7% roztokom "Karbofos".
 2. Ak sa na mladých výhonkoch nájdu modré škvrny, odporúča sa rýchlo konať - zaseknuté výhonky odrežte a vypálte z plantáže. Toto je istý príznak infekcie mall gall midge.
 3. Voľná ​​pôda je vykopaná hlboko do uličiek, aby zničila hniezda škodcov. Tento postup je účinný proti kvetovým chrobákom (malinovo-jahodový weevil), kmeňovým muškám (ovplyvňuje vrcholy výhonkov), žlčovým hrebeňom, roztočom.

Skúsené záhradnícke tipy

Pri pestovaní malín majú začiatočníci ťažkosti, ktoré pomôžu vyrovnať sa s radou záhradníkov s bohatými skúsenosťami:

 1. Ak sa na kríkoch objavia svetlo zelené alebo svetlo žlté listy, kŕmte maliny dusíkom.
 2. Mastné výhonky s tmavo zelenými listami naznačujú nadbytok dusíka.
 3. Malé hnedé listy naznačujú nedostatok draslíka, ktorý nakoniec znižuje zimnú odolnosť rastliny. Tenké a slabé výhonky naznačujú nedostatok fosforu.
 4. Ak sú vrcholy listov žlté, nakŕmte maliny železo.
 5. Vyhnite sa intenzívnemu rastu výhonkov - to vedie k zhrubnutiu výsadby, zhoršeniu cirkulácie vzduchu vo vnútri kríka.
 6. Z dôvodu ochrany zdravia rastlín včas odstráňte choré a suché výhonky.
 7. Každé 2 týždne odstráňte mladé výhonky viac ako 20 cm od stredového vodiča.

záver

Jedným z najdôležitejších postupov ošetrovania je letné orezávanie malín. Odstránenie rýchlo rastúceho mladého rastu, suchých a poškodených vetiev pomáha udržiavať zdravie kríka. Príjemným bonusom pre júlové prerezávanie je zvýšenie produktivity, zlepšenie chuti ovocia vďaka optimálnej cirkulácii vzduchu vo vnútri kríka.

Riedenie malín zabezpečuje, že bobule sa zahrievajú slnečnými lúčmi. Ďalšia starostlivosť o malinový strom spočíva v miernom zalievaní, zavedení organických a minerálnych látok top dressing, mulčovanie, uvoľnenie medzier medzi kruhmi a radmi, včasné vyťaženie.

Pridať komentár

záhradné

kvety