Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Malina patrí medzi nenáročné plodiny bobúľ. Väčšina odrôd je mrazuvzdorná a v južných a severných zemepisných šírkach stabilne nesie ovocie. Aby ste získali bohatú úrodu, odporúča sa venovať čas a pozornosť nielen zalievaniu a hnojeniu, ale tiež ošetreniu kríka pred chorobami a škodcami.

V daždivom a oblačnom počasí sa škodcovia objavujú na malinách as nedostatkom minerálnych a organických látok, vírusových, bakteriálnych a plesňových chorôb. S cieľom zabrániť ich výskytu, s príchodom jari, prijímajú obyvatelia leta rad preventívnych opatrení.

V článku sa dozvieme, ako liečiť maliny na jar pred chorobami a škodcami a na čo treba venovať osobitnú pozornosť.

Účely spracovania jarných malín

Hlavným cieľom je ochrana pred chorobami a hmyzom. Na jar príde teplé počasie, zahreje sa pôda a vzduch, prebudia sa mikroorganizmy a larvy hmyzu, z ktorých mnohé sú nebezpečné pre maliny. Ak nespracujete malinu, na kríkoch sa čoskoro objavia plesňové spóry a škodlivé baktérie., ktoré časom vyprovokujú vývoj chorôb. Imunita rastliny, jej výnos a odolnosť voči negatívnym vonkajším faktorom závisia od ošetrenia. V opačnom prípade bude Bush ochorieť, dá málo bobúľ.

Čo škodcovia škodia malinami

Na ochranu malín pred škodcami hmyzom sa odporúča študovať opis najbežnejších druhov. Patria medzi ne malinový chrobák, weevil a sklenený chrobák.

Malinový chrobák

Veľkosť hmyzu nepresahuje 6 mm, farba je sivohnedá. Malinový chrobák alebo malina, sa rýchlo rozmnožuje, jeho potomstvo môže zničiť celú plodinu.

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Škodca sa objaví koncom apríla alebo začiatkom mája, keď sa pôda zahreje na +12 ° C... Po prvé, malinový chrobák zje listy, po ktorých pokračuje k výhonkom a mladému ovociu. Ak chrobáka nezničíte, na konci leta sa vrhne do zeme a kukly sa objavia na budúci rok.

Dôležité! Malina miluje hrušky, slivky, jablká a môže sa z týchto plodín dostať na kríky.

Malinové poháre

Húsenice zimujú vo vnútri poškodených výhonkov a potom nahlodávajú otvory v koreňoch a stonkách... Telo sklenenej misy je tenké, dospelý motýľ je natretý čiernou a modrou farbou. V štádiu húsenice je hmyz biely, hlava je hnedá alebo oranžová.

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Ak nenájdete malinové poháre včas, kríky vyschnú, konáre slabnú a vziať bolestivý vzhľad. Ak bolo možné vidieť známky poškodenia, slabé výhonky sa odstránia a spália mimo záhrady. Zvyšná krivka sa postrieka systémovými fungicídmi.

weevils

Je ľahké rozpoznať chrobáka podľa jeho šedo-čiernej farby a pretiahnutej proboscis. Weevil aktivuje sa na jar, keď sa teplota vzduchu zahreje na +14 ° C.

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Hmyz kladie vajcia do pukov a spôsobí zhnednutie.... Z tohto dôvodu sa výnos malín znižuje o 40 - 70%. Hľuzy obyčajné sa často vyskytujú najmä v starých oblastiach, kde sa prerezávanie a tvorba malínových kríkov už dlho nevykonávalo.

Zaujímavé na webe:

Aké sú najproduktívnejšie odrody malín

Výhody a vlastnosti skorých malín

Aké choroby

Najväčšie nebezpečenstvo pre maliny predstavujú plesňové choroby.... Vyvíjajú sa rýchlo v horúcom a vlhkom prostredí a šetria úrodu.

Biela škvrna alebo septoria

Plesňové ochorenie sa aktivuje koncom jari alebo začiatkom letakeď je počasie vlhké a horúce. Plesňové spóry sa množia rýchlo, ak vysadené rastliny blízko seba. Septoria nenahrádza plodiny bobúľ, kvetov a ovocia.

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Znaky infekcie - biele rozmazané škvrny a kvety na listoch, výhonkoch, ovocí. V prípade vážneho poškodenia odumrú malinové púčiky, kôra na výhonkoch praskne. Z preventívnych dôvodov je dôležité dodržiavať pravidlá striedania plodín, monitorovať hustotu výsadby a venovať pozornosť ochranným opatreniam.

anthracnose

Táto choroba je spôsobená škodlivou hubou... Je schopný zničiť celú plodinu v sezóne. Plesňové spóry sú prenášané vetrom, hmyzom, dažďom. Najprv sa na listoch objavia známky poškodenia, ktoré sa postupne prenášajú na výhonky a bobule (zelené a červené).

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Kríky malín sú pokryté malými sivohnedými škvrnami s tmavým okrajom, mladé výhonky - vredy, horná časť kríka vyschne. Spóry huby sú mrazuvzdorné - ak nie sú zničené, choroba napadne maliny v budúcom roku.

Šedá hniloba

Plody sú ovplyvnené šedou hnilobou - bobule sú pokryté hnedými škvrnami, strácajú svoju elasticitu a deformujú sa. Na listoch sa objavujú sivohnedé škvrny. Šedá hniloba prezimuje zvyšky rastlínpreto je dôležité ich včas odstrániť a spáliť.

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

choroba šíri sa rýchlo v daždivom počasí, ako aj v hustej a znečistenej výsadbe... Postihnuté oblasti sa odstránia a spália a zvyšné rastliny sa postriekajú ochrannými a liečivými prípravkami.

Zaujímavé. Sivá hniloba ovplyvňuje nielen maliny na záhrade, ale aj bobule počas skladovania. Zakryjú sa šedou chmýří, strácajú chuť a predajnosť. Maliny sú vodnaté a nepoužiteľné. Záhradníci takéto ovocie zlikvidujú alebo spália.

Doba spracovania

Prvýkrát sa spracovávajú maliny pred kvitnutím, skoro na jar... V južných regiónoch je to približne v polovici marca, v strednom Rusku av severných regiónoch - koncom marca alebo začiatkom apríla. V tomto období obyvatelia leta používajú ľudové liečivá (popol, mydlo, jód) alebo jednoducho postrekujú rastliny vriacou vodou.

Druhýkrát sa spracovávajú maliny za 2 až 3 týždne - použite postrek tekutinou alebo síranom meďnatým. Procedúra sa vykonáva za suchého a pokojného počasia tak, aby dážď neumývala prípravky. Ďalšie spracovanie sa uskutočňuje iba v lete, začiatkom až do polovice júna.

Prípravné činnosti

Akonáhle sa sneh roztopí zo zeme, záhradníci odstránia minuloročné lístie a iné zvyšky. Pod malinami by nemalo byť nič okrem čistej pôdy... Zem je uvoľnená, aby narušila zimovisko malínových mušiek, sklenených mušiek a iných škodcov.

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Hlavnou fázou prípravy malín na spracovanie je prerezávanie kríka... Tento postup zvyšuje výnos malín a zabraňuje výskytu chorôb a škodcov. Letní obyvatelia strihajú suché, rozbité a slabé výhonky, pritlačia hornú časť a rozvetvia vetvy. Ak sa tak nestane, budú rásť chaotickým spôsobom, čo bude mať negatívny vplyv na počet vyťažených bobúľ. Okrem toho, prerezávanie dáva kríkom elegantný vzhľad - malinový strom vyzerá dobre upravený a atraktívny.

Pozor! Maliny nakrájajte, kým sa puky neotvoria. Na juhu krajiny je marec alebo začiatok apríla, v strednom pruhu - koniec apríla alebo začiatok mája. Je ľahké odlíšiť staré výhonky od nových - majú veľa bočných a krátkych vetiev, lámajú sa. Nové výhonky sú pokryté zelenými púčikmi a sú pevné a pružné. Letní obyvatelia prezerajú kríky, odrezávajú staré výhonky bez opuchnutých pukov.

Ako striekať

Z preventívnych dôvodov záhradníci používajú ľudové liečivá na liečebné účely - chemické a biologické.

Nakúpené chemikálie

Chemikálie účinne chránia maliny pred chorobami a škodcami - v špecializovaných predajniach záhradnej a zeleninovej záhrady sa predáva široká škála prípravkov. „Nitrafen“ pomáha zbaviť sa malinového chrobáka a skleneného puzdra - 200 g liečiva sa nariedi v 10 litroch vody. Štipľavá hnedá pasta pomáha liečiť antracózu, sivú pleseň a lišajníky.

Spracúvajte maliny, kým sa nerozbijeaby listy nedostali spálenie. V lete sa liečba „Nitrafen“ nevykonáva, pretože je nebezpečná pre životné prostredie a ľudí.

V boji proti roztočom, voškám a nosorožcom použite "Kemifos". Na 10 litrov vody je potrebných 10 mg liečiva. Zbavuje sa lariev a dospelých, má dlhodobý účinok. Kríky sa nastriekajú pred a po zbere, spotreba kvapaliny je až 2 litre na 10 kríkov. „Kemifos“ sa rýchlo opotrebuje, používajú ho nielen amatérski záhradníci, ale aj poľnohospodári.

Pozor! Bežným a overeným chemickým činiteľom na účinnú kontrolu chorôb a škodcov je tekutina Bordeaux. Počas obdobia opuchu obličiek sa používa 3% roztok. Produkt je rovnomerne rozložený po listoch. Ničí plesňové spóry, ktoré prežili zimu. Kvapalina preniká do malých prasklín v kríku, kde žijú nebezpečné mikroorganizmy neviditeľné pre ľudské oko.

Biologické činitele

Biologické látky sú menej agresívne ako chemické látky... Na ochranu pred hmyzom a chorobami záhradníci používajú BioKill, bezpečný a netoxický produkt. Používa sa na jarné a letné spracovanie malín, má komplexný účinok - ničí staré choroby a zabraňuje vzniku nových. Droga účinkuje už 2 až 3 hodiny po liečbe. 1 vedro vody vyžaduje 1 ampulku. Maliny postrekujte ráno alebo večer, vhodná teplota na spracovanie je od + 12 ° C do + 25 ° C. Hotový roztok nie je možné skladovať, musí sa použiť do 24 hodín.

Biologický prípravok "Planriz" sa používa na ochranu pred múčnatkou a antracnózou... Používa sa v ktorejkoľvek fáze vývoja rastlín vrátane kvitnutia. Produkt má baktericídny účinok, neznižuje zloženie živín v pôde, je bezpečný pre ľudí a zvieratá. „Planriz“ je tiež kompatibilný s chemikáliami a ľudovými liekmi.

Vošky a húsenice sa zbavia pomocou biologického produktu Fitoverm... Po 3 až 4 hodinách škodcovia prestanú kŕmiť a úplná likvidácia hmyzu nastane za 2 až 3 dni. Fitoverm sa v zariadení nehromadí, používa sa v akejkoľvek pôde. Na spracovanie jedného kríka budete potrebovať 1 liter vody a 2 ml lieku.

Ako správne spracovať maliny na jar z chorôb a škodcov, čo znamená používať

Ľudové lieky

Ľudové lieky majú preventívny účinok, na jar sa používajú 2-3 krát... Účinný je roztok amoniaku - na 10 litrov vody je potrebných 30 ml hotovej látky. Maliny sa napájajú v pomere 2 litre na krík. Letní obyvatelia pripravujú tiež infúziu brezového dechtu - na 10 litrov vody je potrebných 15 g dechtu a 40 ml tekutého mydla. Zmes dôkladne premiešajte a kríky ráno a večer zalejte pod koreň. Spotreba - 1,5 - 2 litre na krík.

Pozor! Horčica sa používa aj na spracovanie. Pridajte 20 g horčičného prášku do 10 litrov vody a nechajte na tmavom mieste po dobu 4-5 hodín. Roztok chráni maliny pred húsenicami, húsenicami, malinami a roztočmi.

Ako správne vykonať jarné spracovanie malín

Aby bolo spracovanie nielen efektívne, ale aj bezpečné, je potrebné ho dodržiavať rady skúsených záhradníkov a bezpečnostné opatrenia:

  1. Na prípravu chemických a biologických prípravkov nepoužívajte kuchynský riad - používajte špeciálne záhradné náradie alebo jednorazové nádoby.
  2. Pripravte si osobné ochranné prostriedky - okuliare, respirátor, rukavice, ochranný odev alebo zásteru.
  3. Študujte si dávkovanie a odporúčania na prípravu roztoku, neskladujte hotovú zmes doma, sledujte teplotný režim spracovania.
  4. Nastrekujte nielen kríky, ale aj zem a mulč medzi nimi. Na preventívne účely ošetrujte rastliny rastúce v blízkosti malinového stromu.
  5. Nestriekajte rastliny deťom, domácim miláčikom, tehotným alebo laktujúcim ženám.
  6. Nemiešajte spolu niekoľko biologických a chemických výrobkov, pokiaľ to výrobca neodporúča.

Existujú nejaké nuansy v spracovaní zvyšných malín

Opravené maliny neustále potrebujú mulč - udržuje vlhkosť v pôde a chráni pred burinou. Preto sa počas jarného spracovania odporúča odstrániť minuloročnú vrstvu a pridať novú. Počas jarného prerezávania záhradníci odstránia všetky vetvy bez toho, aby zanechali pne. To vám umožní získať viac veľkých plodov.

Opravy odrôd menej postihnuté chorobami a škodcami... To však neznamená, že nepotrebujú preventívne opatrenia. S príchodom jari je dôležité postrekovať maliny roztokom Bordeauxovej kvapaliny alebo síranu meďnatého.

Ďalšia starostlivosť o jar a kŕmenie

Po orezaní maliny viazaná na podporu, najmä ak sa pestujú veľkoplodé odrody. Medzi dve kríky sú umiestnené mreže, na ktorých sú stonky priviazané na oboch stranách. Pri tejto metóde sa maliny navzájom nestínajú, bobule dozrievajú súčasne.

Organické hnojivá sa používajú na jarné kŕmenie - 0,5 kg kravského trusu sa zriedi v 10 litroch vody. Za 1 štvorcový Výsadba m spotrebuje asi 1,5 litra. Dusičnan amónny, superfosfát, draselná soľ sa pridávajú k druhému vrchnému obväzu na jar. Pred každým vrchným obväzom sa pôda uvoľní a muluje pomocou kosenej trávy, pilín, ihiel, popola, drveného kameňa.

Neviem si predstaviť starostlivosť o rastliny bez zalievania. Maliny sú milujúce vlhkosť a zároveň neznášajú zamokrenie... Počet a frekvencia zavlažovania závisí od poveternostných podmienok a stavu malinového stromu. Pôda by mala byť nasýtená vodou o 10-15 cm Približná spotreba vody je až 2 litre na jeden krík 3-4 krát mesačne. Ak je leto daždivé, zníži sa zalievanie. Je dôležité nezabúdať na odstraňovanie burín - nadmerná vegetácia stimuluje rozvoj chorôb a odstraňuje živiny z malín.

záver

Na striekanie malín z ľudových liekov si obyvatelia letného obdobia vyberajú amoniak, popol, bielizeň alebo tekuté mydlo; z chemikálií a biologických výrobkov - „Fitoferm“, tekutina Bordeaux, močovina, síran meďnatý, „Planriz“. Pri príprave roztoku sa odporúča dodržiavať dávkovacie a bezpečnostné pravidlá. Ošetrite maliny ráno alebo večer, aby ste zabránili popáleniu. Prvé ošetrenie sa vykonáva koncom marca alebo začiatkom apríla, pred zákrokom sa krík nevyhnutne odreže.

Pridať komentár

záhradné

kvety