Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Obľúbené bobule mnohých záhradníkov sa právom stali malinami pre svoju chuť a nenáročnosť v starostlivosti. Vysadená je v rôznych obdobiach roka. Väčšina z nich je výsadba na jar, ale jeseň má významné výhody. V strede cesty vám povieme podrobne poľnohospodársku technológiu malín v krajine.

Najlepšie odrody malín pre stredné Rusko

Malinový strom dá dobrú úrodu, ak je o ňu plne postarané. Najskôr však musíte rozhodnúť o vhodnej palete bobúľ.

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Arbat

Odroda je vysoko odolná proti hubovým chorobám a škodcom. Krík sa šíri a je vysoký - dorastá do výšky 2 m. Bobule sú podlhovasté, husté, vážia od 4 do 12 g. Počas sezóny sa z kríkov vyberie až 5 kg. Medvede ovocie ročne v polovici leta. Bez náležitej starostlivosti poškodzuje rastlinu chrobák a roztoče.

Brigantine

Mierne rozprestierajúce sa kríky, vzpriamené stonky, riedke tŕne. Bobule sú oválne kužeľovité s hmotnosťou 3 až 3,2 g. Produktivita - 2,2 - 2,5 kg na krík. Kultivátor je odolný voči antracnózam a roztočom, ale je náchylný na fialovú škvrnu a mykoplazmu. Dobre toleruje mráz a sucho.

Bryansk zázrak

Bobule sú v tvare kužeľa s hmotnosťou do 11 g. Z jedného kríka dosahuje výťažok 3 kg. Plodiny od augusta do druhej polovice septembra. Medzi nevýhody patrí nízka prepravovateľnosť ovocia a veľké množstvo tŕňov na výhonkoch. Líši sa dobrou odolnosťou voči suchu, mrazu a chorobám, s výnimkou plesní.

Glen Ample

Bobule majú okrúhly tvar, sú husté a šťavnaté a vážia do 5 g. Produktivita - do 2 kg na krík. Plodenie v priebehu júla, neprítomnosť tŕňov uľahčuje zber. Neboj sa mrazu a sucha. Odolné voči hubovým chorobám, ale pri vysokej vlhkosti môže trpieť hrdzou a múčnatkou.

Žltý obor

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Bobule sú žltej farby s ľahkou medovou chuťou, hmotnosť jedného ovocia dosahuje 8 g. Dlhú dobu sa nerozpadajú, ale po odstránení sa zle skladujú. Z jedného kríka sa zozbiera až 10 kg. Odroda prináša plody od začiatku júla do polovice augusta. Je vysoko odolný proti chorobám a škodcom, ale môže ochorieť v dôsledku príliš studenej vody a jej prebytku, ako aj lariev škodcov, ktoré zostali v pôde z predtým vysadených plodín.

žeriav

Červené bobule tupo-kónického tvaru, s jemnou sladkokyslou chuťou a hmotnosťou 2 g, sa vyznačujú širokým spektrom aplikácií: sú mrazené, konzumované čerstvé, sú pripravené kokteily, zákusky a konzervy. Odroda prináša ovocie od polovice júla do mrazu. Z jedného kríka sa zozbiera až 3,5 kg. Rastlina je odolná voči mrazu a suchu, ale pri nadmernej vlhkosti existuje riziko šírenia plesňových chorôb. Odroda je náchylná na napadnutie roztočmi, voškami, chrobákmi a húsenicami.

meteor

Bobule majú okrúhly tvar, priemerná hmotnosť - 2,5 - 3 g. Vynikajúce na mrazenie a zber. Zber - až 2 kg na krík - malina prináša začiatkom augusta. Odroda sa nebojí mrazu, je odolná voči hubovým chorobám, ale je náchylná na streľbu z žlčníka, roztoče pavúka, zarastania a fialovej škvrny.

Oranžový zázrak

Bobule s hmotnosťou do 5 g, svetlo žlté s ružovkastým nádychom, majú bohatú chuť s kyslosťou, udržiavajú svoj tvar a dlho sa nerozpadnú. Výťažok dosahuje 3 kg na krík. Odroda prináša ovocie v júli a od konca augusta do mrazu. Je odolný proti chorobám a škodcom, ale netoleruje silné chlad a nadmerné sucho.

patricia

Bobule sú veľmi veľké, s hmotnosťou do 14 g, majú príjemnú bohatú chuť. Maliny sa vyznačujú dlhou plodnou periódou - od júna do septembra - a vysokým výnosom - až 8 kg na krík. Zle toleruje prepravu. Nebojte sa sucha a chladu. Odroda je odolná voči vírusovým, ale zraniteľným hubovým chorobám. Napadajú ho roztočové pavúky, výhonky žlčových klíčkov a weevily.

Je to zaujímavé:

Aké sú najproduktívnejšie odrody malín

Výhody a vlastnosti skorých malín

Najlepšie odrody zvyšných malín

Poľnohospodárska technológia malín v krajine v strednom pruhu

Pri výsadbe sadeníc je potrebné mať úplné informácie o vlastnostiach pestovania odrody v regióne a starostlivosti o plodiny.

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Výsadba sadeníc

Spôsob výsadby malín závisí od toho, koľko kríkov plánujete umiestniť na svoje stránky. Pre malé množstvo je jamková metóda lepšia a pre veľké množstvo je priekopová metóda.

Spôsob pristátia dier:

 1. Otvory sa vyrábajú v hĺbke a šírke 25 - 30 cm.
 2. Drenáž sa ukladá do základne vrstvou 3-4 cm.
 3. Do každej diery sa vkladá živinová pôda vo vrstve 2 až 3 cm.
 4. Pred výsadbou sa jamy napojia.

Spôsob výkopu:

 1. Hĺbka každého výkopu je 30 cm.
 2. Pôda sa kladie na dno vrstvou 2-3 cm.
 3. Priekopa je napojená vodou - 2 litre na 1 štvorcový. m.

Ako preventívne opatrenie proti výskytu škodcov sa používa nízke rezanie a odstraňovanie úrodných stoniek. Pravidelne riedite hustý rast a prerezávajte výhonky.

Kedy je lepšie pestovať maliny - na jar alebo na jeseň

Je možné výsadba na jar aj na jeseň, je však výhodnejšia, pretože sadenice sú v tomto ročnom období oveľa pohodlnejšie.

Najúspešnejšie obdobie je od polovice septembra do konca októbra. Hlavnou výhodou výsadby v tejto dobe je to, že sadenice začnú rásť s nástupom tepla.

Na jar sa pestujú maliny, keď sa už zem dostatočne zahreje. Tento čas sa zvyčajne vyskytuje na konci apríla. Tavená voda poskytne malinám výživné látky, ktoré potrebujú, ale vysoké teploty môžu zabrániť, aby rastlina zakorenila svoje nové miesto.

Výber miesta a príprava pôdy

Na pestovanie malín sa miesta s vlhkou pôdou prideľujú bez stojatej vody. Na tento účel je vhodná južná časť plotu, ak nie je zatienená. Pristátie na kopcoch je nežiaduce - je tam príliš suché - av nížinách, kde sa v dôsledku nahromadenej vlhkosti začnú hniť maliny.

Nezasadajte ho do pôdy, kde predtým rástli zemiaky, baklažány, jahody a paradajky. Susedstva s týmito plodinami sa tiež najlepšie vyhýbajú. Medzi ovocnými stromami nemôžete zasadiť maliny - korene rastlín sa vzájomne ovplyvňujú. Ale namiesto strukovín, obilnín, cukiet, uhoriek a cibule s cesnakom sa bude bobule cítiť dobre.

Pôda je potrebná s drenážnou vrstvou, ktorá zabráni zamrznutiu. Hlinitá pôda sa riedi pieskom, rašelinou a kompostom. Do kyslej pôdy sa pridáva popol, krieda a dolomitová múka.

Na jesennú výsadbu sa pôda pripravuje za mesiac, s jarnou výsadbou - na jeseň.

Pozor! Pred výsadbou nezabudnite z pôdy odstrániť zvyšky koreňov, zvyšky a hnojivo.

Starostlivosť o maliny v strednom pruhu

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Starostlivosť o rastliny zahŕňa zalievanie, kŕmenie, uvoľnenie, preventívne spracovanie, podväzok, čalúnenie a prístrešok na zimu.

Zalievajú kríky so zameraním na klímu a aktuálne počasie, pretože v strednom pruhu nemusí byť z dôvodu častých dažďov zalievanie potrebné celé týždne.

Po zalievaní sa pôda mierne uvoľní, najčastejšie sa postup nahradí mulčovaním. Vlhkosť zostáva krátko pod mulčom a nevytvára sa žiadna kôra. Vďaka tomu rastliny nehnijú a burina nemá čas klíčiť.

Pretože sa kríky opierajú o hmotnosť úrody, je potrebné ich zviazať.Najobľúbenejšou metódou je ťahať drôt pozdĺž radu výsadieb a pripájať k nemu výhonky.

Polievanie a kŕmenie

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Kríky sú napojené na koreň dažďom alebo usadenou vodou. Na maliny je vhodné kvapkanie alebo pravidelné zavlažovanie do drážok. Je dôležité monitorovať stav pôdy, pretože maliny neznášajú sucho a zamokrenie. Začiatkom jesene sa zavlažovanie zastaví - rastlina má dostatok prírodných zrážok.

Pred prvým vrchným obväzom sa okolo kríka vykopáva priekopa, kde sa aplikujú hnojivá.

Referencie. Maliny dobre reagujú na organické látky a dusík kŕmenierovnako ako močovina.

V priemere na 1 štvorcový meter. m urobiť:

 • 5-6 kg organických hnojív - na jeseň a na jar s vrstvou 7 cm, pokrytie zeminou 2 cm;
 • 20 g dusičnanu amónneho - 2/3 normy na jar a zvyšky v lete;
 • 30 g superfosfátu a 15 g draselnej soli - po zbere.

Dvojité prerezávanie Sobolevovou metódou

Autorom tejto metódy je A.G. Sobolev. prerezávanie minú dvakrát. Jednoduchá metóda umožňuje zdvojnásobiť výnos bez komplikovaných poľnohospodárskych postupov.

Odporúča sa použiť túto metódu pri zakladaní nových výsadieb alebo pri obnove starých. Je lepšie zabezpečiť veľkú vzdialenosť medzi puzdrami. Pomôže to predísť vysokej hustote výsadby a prekladaniu vetiev.

Prerezávanie čas

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Prvé prerezávanie sa uskutoční koncom mája - začiatkom júna, najneskôr do 10. dňa. Výhonky sú orezané vo výške 0,7 - 1 m, čo poskytuje hojné výhonky a zastavuje rast.

Druhé prerezávanie sa uskutočňuje nasledujúci rok, na jar, keď kvitnú listy. Bočné výhonky, ktoré vyrástli po prvom prerezávaní, sa zovrú o 5 až 15 cm.

Výsledkom týchto postupov je, že kríky prinášajú ovocie dlhšie a bežné odrody malín nadobúdajú kvality zvyškov.

Orezová schéma

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Orezanie je nevyhnutné pre normálny vývoj kríka. Zanedbanie postupu povedie k negatívnym dôsledkom: nedostatok živín, slnečné svetlo a rozmnožovanie škodcov.

Zákazka:

 1. Prvýkrát sa rezajú jednoročné vetvy, dosahujúce 1 mv prípade stredne veľkých odrôd a 60 cm v nízko rastúcich odrodách.
 2. Spolu s hornou obličkou sa dodatočne oreže ďalších 10 cm.
 3. Keď sú výhonky silnejšie a zarastajú novými vetvami do 50 cm, odstráňte všetok koreňový výrastok.
 4. Slabé výhonky sú odrezané.
 5. Budúcu jarmladé vetvy sa odstránia a bočné vetvy sa odrežú o 10 cm. Spolu s hornou obličkou sa odstráni 10-15 cm.
 6. Vzhľadom k tomu, Bush rastie silne, je viazaná na mreží.

Príprava malín na zimu

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Aj keď väčšina odrôd malín dobre znáša chlad, stále si vyžaduje určitú prípravu:

 1. V prvom rade sa pozornosť venuje prerezávaniu. Odstráňte všetky choré, poškodené, pokrivené konáre, ktoré spôsobujú nadmernú hustotu. Mladé výhonky sa orežú pri koreni a stonky sa ponechajú 1 m vysoké. Zostávajúce listy sa odstránia.
 2. Zem sa uvoľní a aplikuje sa posledný vrchný obväz - zlúčeniny fosforu draslíka alebo kompostu.
 3. V chladných oblastiach je potrebné mulčovanie. Chráni korene pred mrazom.
 4. Vetvy sa zviažu a krík sa kríži do zeme vo výške 30 cm, pre ďalšiu ochranu sa malinový strom pokryje agrofibrom.

Keď sú maliny v strednom pruhu, majú plody

Kedy je lepšie zasadiť maliny v strednom pruhu - na jar alebo na jeseň

Opravené maliny sú schopné nepretržite plodiť počas celej sezóny. Presné načasovanie závisí od konkrétnej odrody. Po prvej úrode opäť kvitne a prináša ovocie nielen na jednoročných výhonkoch, ale aj na dvojročných výhonkoch.

Remontantné maliny majú tiež vysokú odolnosť proti mrazu a nevyžadujú starostlivú údržbu. Celá nadzemná časť je odrezaná na zimu, takže nie je potrebné odstraňovať rodiace stonky a ohýbať ich k zemi. To vedie k ďalšej výhode - týmto spôsobom sa odstránia patogény a škodcovia.

Na získanie dobrej úrody sa na výsadbu vyberajú osvetlené miesta. Je lepšie zasadiť maliny na južnú stranu budov a pri kopaní sa odporúča pridávať humus a kompost.

Dôležité! Pre väčšinu odrôd s priemernou úrodnosťou pôdy je vzdialenosť medzi radmi 1,5 - 2 m, medzi rastlinami - 0,7 - 0,9 m.Kríky s týmto usporiadaním sú oveľa lepšie osvetlené.

záver

Teraz viete o najlepších odrodách malín, o zložitosti pestovania a starostlivosti o ne. Správny čas na výsadbu - v septembri a októbri... Vyberte si osvetlené miesto v južnej časti plotu. Rastlina je vybavená zavlažovaním, kŕmením, rezaním, zviazaním a pokrytím na zimu. Dodržiavanie poľnohospodárskych postupov vám umožní vychutnať si bohatú úrodu sladkých bobúľ počas letnej sezóny.

Pridať komentár

záhradné

kvety