Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Výsadba malín je jednoduchá záležitosť, vyžaduje si však dodržanie termínov. Je dôležité byť včas pred začiatkom toku miazgy a tepla. Na juhu Ruska sa výsadba začína v marci, v strednom pruhu - v apríli, v regiónoch s nepriaznivými poveternostnými podmienkami - v júni. Ako pestovať maliny na jar, ktorá metóda je na to najlepšia, ako sa v budúcnosti postarať o maliny a ako sa vyhnúť chybám, prečítajte si článok.

Výsadba malín na jar

Maliny sú nenáročný a populárny kultúry. Pestuje sa všade a dátum výsadby sa určuje v závislosti od poveternostných podmienok v regióne.

Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Väčšina záhradníkov radšej pestuje mladé kríky na jar. Hlavnými výhodami jarnej výsadby sú to, že sadenice rastú silne a zdravo a rýchlo sa zakorenia v dôsledku teplého počasia. Pred začiatkom chladného počasia majú mladé rastliny čas na vytvorenie stonky, ovocných pukov a náhodných koreňov. Vďaka tomu sa na kríkoch objaví v budúcej sezóne veľa ovocných výhonkov.

Referencie. Na jar sa vysádzajú bežné a veľkoplodé odrody malín.

Jesenné výsadba sa vykonáva v prípade skorého a suchého prameňa, pretože v podmienkach nedostatku vlhkosti rastlina rýchlo vyschne.

Kedy zasadiť maliny

Na juhu Ruska Vďaka miernej klíme sa výsadba často robí na jeseň. Sadenice sa dokážu zakoreniť na novom mieste pred začiatkom prvého mrazy. Na jar rastú rýchlo a aktívne získavajú zelenú hmotu. Tí, ktorí dávajú prednosť jarnej výsadbe, začínajú prípravné práce v marci - začiatkom apríla.

Na severe av regiónoch stredná skupina maliny sa pestujú na jar, nie skôr ako v apríli. Toto ročné obdobie sa vyznačuje vysokou vlhkosťou, ktorá stimuluje prežitie mladých rastlín na novom mieste.

Na Urale a na Sibíri maliny sa vysádzajú koncom apríla - začiatkom mája.

Priaznivé dni podľa lunárneho kalendára v roku 2020 a 2021

Mnoho letných obyvateľov používa lunárny kalendár na určenie optimálneho načasovania výsadby malín.

Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Priaznivé dni na jar 2020:

 • 26. - 29. marca;
 • - 11. - 15., 24., 25. apríla;
 • 2. - 10. mája.

Nepriaznivými dátumami sú dni splnu a nového mesiaca, ako aj dátum, kedy je mesiac v Vodnári, čo sa považuje za najnestrednejšie znamenie.

Nepriaznivé dni na jar 2020:

 • - 9., 19. - 21., 24. marca;
 • - 8. - 15., 17. - 23. apríla;
 • 7. - 13., 14. - 22. mája.

Priaznivé dni pre jarnú výsadbu v roku 2021:

 • 4. - 4., 7., 17., 18., 22., 23., 26. - 30. marca;
 • - 13. - 15., 19., 28. apríla;
 • - 4., 7., 16. - 18., 22., 23., 30. mája.

Nepriaznivé jarné dni v roku 2021:

 • 1. - 1. - 13. marca;
 • 1. - 3., 11., 12. apríla;
 • 1-11, 27-31.

Výber miesta pristátia

Maliny môžu pestovať a niesť ovocie po dlhú dobu na jednom mieste a zriedka potrebujú transplantáciu. Miesto na sadenie by malo byť dobre osvetlené slnkom a malo by byť chránené pred chladom, nárazmi vetra... Maliny sa často vysádzajú pozdĺž stien domu alebo plotov. Kultúra môže rásť v tienistých oblastiach, ale výhonky budú neustále hľadať slnko a vytvárajú puky na mladých vrcholoch. Tieto základy v zime zamrznú a v lete nedajú očakávanú úrodu.

Najlepšími susedmi malín sú ovocné stromy ako slivka, marhuľa a jablko. Neodporúča sa pestovať kríky vedľa čiernych a červených ríbezlí. Maliny budú brzdiť ich vývoj, čo povedie k nižším výnosom.

Na alkalickej a príliš kyslej pôde kultúra prestane rásť a vyvíja sa, neprodukuje ovocie. Neodporúča sa pestovať maliny v oblasti, kde sa maliny predtým pestovali. Spóry húb a lariev škodcov často zostávajú v pôde. Kríky nemôžete zasadiť za jahody, pretože obidve plodiny majú spoločného nepriateľa - malinovo-jahodového viniča.

Príprava sadivového materiálu

Budúca úroda malín závisí od kvality sadeníc. Pri ich výbere sa odporúča venovať pozornosť podzemku - musí byť plne rozvinutý. Koreňový systém zdravých semenáčikov je vláknitý, asi 15 cm dlhý.

Pre začiatočníkov v záhradníctve sú v predaji sadenice s uzavretými koreňmi. Predávajú sa v kvetináčoch alebo tmavých vreckách s pôdou. Tieto sadenice sa pred výsadbou dôkladne preskúmajú, odrezajú sa suché, zhnité a poškodené korene. Potom sa podzemok ponorí do ílovej zmesi a nechá sa sušiť na čerstvom vzduchu.

Príprava pôdy

Ideálnou pôdou pre maliny je ľahká hlina s nízkou kyslosťou 5,5 - 6,5 pH. Je pripravená na jeseň. Zoznam povinných postupov zahŕňa kopanie do hĺbky 30 - 40 cm, odstraňovanie buriny, kŕmenie drevný popol. Skúsení záhradníci odporúčajú siatie zeleného hnoja (vlčí bôb, ďatelina, ľan, ovos, raž) a kosenie na jar a jeho vloženie do zeme.

Pred výsadbou malín na piesočnatej hline alebo piesku sa pôda dodatočne hnojí organickou hmotou - 6 - 8 kg humusu alebo hnoja na 1 štvorcový meter. m) V kombinácii s organickým obväzom sa často používajú potašové hnojivá (30 - 40 g na 1 m2) alebo superfosfát (50 - 60 g na 1 m2.).

Ako zasadiť maliny na jar

Maliny sa vysádzajú dvoma spôsobmi - kríkom a zákopom. Povedzme vám viac o každom z nich.

Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Bushova metóda

Iným spôsobom sa táto metóda nazýva výsadba v jamách, zatiaľ čo kríky tvoria 6-12 vyvinuté stonky. Sadenice sú umiestnené okolo podpery. Vzdialenosť medzi kríkmi je 50 - 70 cm a rozstup riadkov je 1,5 - 1,8 m. Vzdialenosť sa môže zväčšiť v závislosti od typu maliny. Niektorí ľudia potrebujú viac miesta, pretože ich výhonky sú veľmi plodné.

2 až 3 týždne pred výsadbou sa pripravia jamy s hĺbkou a šírkou 30 - 40 cm, ku každej z nich sa pridá 10 litrov hniloby humusu zmiešanej s pôdou.

Do vzorca môžete pridať:

 • 50 g superfosfátu;
 • 30 g síranu draselného,
 • 100 g kostnej múčky;
 • 200 g drevného popola.

Na vrch sa naleje 5 - 10 cm čistej pôdy a položí sa semenáčik, ktorý dôkladne vyrovná korene. Pri výsadbe nie je koreňový golier zakopaný. Kruh kmeňa je vyrovnaný a posiaty seno, slama, rašelina, suché lístie.

Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Pásová metóda

Metóda pásky je najbežnejšia, ale náročnejšia na pracovnú silu. Kríky sa vysádzajú do pripravených zákopov, vďaka ktorým má malinový strom estetický vzhľad a umožňuje zbierať viac bobúľ, ako keď sa pestujú metódou kríkov.

Vzdialenosť medzi sadenicami je 30 - 50 cm, rozstup riadkov je 1,8 - 2 m. Na mieste sa vykopáva priekopa s hĺbkou 0,4 m. Na dno sa hodí zmes 30 g superfosfátu, 20 g draselnej soli a 3 kg hnoja. štvorcových. m. Na vrch nalejte 5 - 10 cm čistej pôdy.

sekvenovania:

 1. V pôde sa vytvorí výklenok, takže podzemok sedí.
 2. Pôda je napojená čistou vodou, sadenice sú umiestnené zvisle.
 3. Vedľa každého sadenice sa umiestni podpera a zviazané.
 4. Korene sú úplne pokryté pôdou a mierne stlačené.
 5. Kríky sú hojne napojené a udržujú pôdu vlhkú 2-3 dni po výsadbe.

Zákopy sú rozmiestnené od juhu na sever, takže ráno dostáva východná časť dostatočné množstvo slnečného svetla a popoludní západná.

Odtiene výsadby zvyšných malín

Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Ako správne zasadiť zvyšné maliny? Výhoda týchto odrôd spočíva v tom, že prvé plody sa tvoria na jednoročných výhonkoch od konca augusta do polovice septembra. Na konci sezóny sa odstráni vzdušná časť stonky, čo zase výrazne zvyšuje imunitu rastliny.

Oprava malín sú vysadené rovnakým spôsobom ako obvykle - metódou pások alebo kríkov. Na juhu sa výsadba uskutočňuje v druhej dekáde marca, v regiónoch strednej zóny - na konci marca na Sibíri a v Urale - v polovici leta.

Pozemok je vybraný vo vzdialenosti 0,5 - 1 m od prístavieb a plotov. To uľahčí starostlivosť o kríky na jeseň.

Opravené maliny uprednostňujú odvodnené hlinky. Pred výsadbou je pôda intenzívne uvoľnená, napojená a hnojená rašelinou alebo humusom.

Medzi sadenicami je udržiavaná vzdialenosť 30 - 60 cm Pri výsadbe kríkovou metódou sa do každej diery umiestnia dve sadenice.

Ďalšia starostlivosť

Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Starostlivosť o maliny je nasledovná:

 1. Po výsadbe sa sadenice skrátia do 15 - 25 cm, ak ich predajca neodrezal. Bez tohto postupu bude zariadenie minúť všetku svoju energiu na vybudovanie zelenej hmoty, čo povedie k vyčerpaniu oddenku. Na koreňoch sa netvoria náhradné puky, z ktorých by sa mali v novej sezóne objavovať mladé výhonky.
 2. Kruh kmeňa je mulčovaný seno, kosená tráva, rašelina, piliny. Výška vrstvy je 5 - 7 cm, čo zabraňuje vzniku suchej zemskej kôry, ktorá spomaľuje prenikanie vlhkosti a živín. Mulčovanie zabraňuje rastu buriny, pôsobí ako organický vrchný obväz.
 3. Malina, najmä rezonančná, miluje vlhkosťPreto je jednou z hlavných úloh záhradníka jej pravidelné a hojné zavlažovanie. Aby sa udržala optimálna hladina vlhkosti, odporúča sa nainštalovať zavlažovací systém na kvapkanie a vo zvlášť horúcich dňoch zaistiť postrekovanie.
 4. Ak sa pri výsadbe budete riadiť odporúčaniami na hnojenie pôdy, v nasledujúcich 2-3 rokoch nie je potrebné kŕmiť malinami. Ďalej sa do pôdy zavádzajú organické látky (drevný popol, humus) a hnojenie fosforu draselno-fosforečného.
 5. Na jeseň po zbere alebo skoro na jar sa vykonáva orezávanie kríkov. Hlavná pracovná fronta sa vykonáva na jeseň a na jar - sanitárne prerezávanie.
 6. Obmedziť rast kríkov a znížiť postupy starostlivosti na minimum sa odporúča kopať bridlice v uličkách, zastrešovacie železo alebo iný podobný materiál do hĺbky 0,5 m.
 7. V oblastiach s drsnou klímou sú kríky sklonené k sebe a zviazané tak, aby námraza nepoškodila výhonky. Plachta alebo agrofibre sa používajú ako krycí materiál.
 8. Ak sú maliny vysadené kríkmi, sú výhonky zviazané vejárovitým spôsobom, aby sa nerozbili pod hmotnosťou ovocia. Za týmto účelom sa medzi kríky zasunú dva kolíky, ku ktorým sú v rôznych výškach priviazané výhonky susedných kríkov. Pri výsadbe metódou pásky sa používa podväzkový pás: drôt sa viaže na podpery vo viacerých radoch a výhonky sa upevňujú tak, aby boli umiestnené v miernom svahu.
 9. Prvá jar hubenie škodcov vykonáva sa po opätovnom raste výhonkov do výšky 15 cm. Na postrek použite roztok karbofosu alebo koloidnej síry, infúziu opáleného cesnaku, cesnaku, cibuľových šupiek.

Chyby pri pestovaní malín

Napriek tomu, že maliny sú veľmi nenáročné, začínajúci záhradkári pri ich pestovaní čelia problémom.

Zoberme si typické chyby:

 • výsadba materiálu nízkej kvality;
 • nedodržanie dátumov pristátia (príliš chladné alebo príliš horúce);
 • výber tieňovanej oblasti;
 • nedodržiavanie pravidiel striedania plodín;
 • výsadba v pôde chudobnej na živiny;
 • zosilnená výsadba kríkov;
 • prehĺbenie koreňového goliera;
 • nadmerné používanie organických látok;
 • nedostatok podväzku;
 • ignorovanie jari a jesene orezávanie;
 • nedostatok preventívnej liečby chorôb a škodcov.

Tipy pre záhradníctvo

Podrobné pokyny, ako pestovať maliny na jar správne pre začínajúcich záhradníkov

Ak budete postupovať podľa odporúčaní pre výsadbu a starostlivosť o malinový strom, nebudú s tým žiadne problémy. Čo radia záhradníci:

 1. Maliny dávajú prednosť úrodnej pôde, ale nepáči sa im nadmerný dusík, draslík a fosfor. Pokúste sa sledovať dávkovanie a neprekrmujte rastlinu.
 2. Pre lepšie zimovanie na konci jesene pridajte 3 g síranu zinočnatého a 5 g síranu mangánu na 1 štvorcový meter. m.
 3. Na jeseň nakrájajte výhonky, ktoré ukončili plodenie. To isté urobte so zelenými výhonkami a porastmi, ktoré ešte nemajú čas dozrieť. Ako bezpečnostnú sieť môžete nechať 20% plodných vetiev. Takto získate dodávku potrebnú pre budúci vývoj krovia.
 4. Na začiatku jesene postupne zavlažujte na minimum a potom úplne zastavte. Stimuluje lignifikáciu výhonkov a pomáha malinám prežiť zimu.
 5. Postrek 2% kvapaliny Bordeaux s nástupom mrazu pomôže zvýšiť zimnú odolnosť rastliny. Ak zasneží, hodte ho cez kríky alebo ho zakryte agrofibrom.
 6. Nezabudnite z rastlín odstrániť zvyšky rastlín. Hmyz a huby spór v zime v nich. S nástupom jari aktivujú svoju životnú činnosť.
 7. Po roztopení snehu upravte kríky 5% roztokom kvapaliny Bordeaux, aby sa zabránilo šíreniu hmyzu.

záver

Maliny sa často vysádzajú na jar. Výsadbové práce sa v závislosti od regiónu vykonávajú od marca do júna. Na jeseň sa kríky vysádzajú hlavne na juhu alebo keď je jar skorá a suchá. Najobľúbenejšími metódami výsadby sú krík a zákop. Je dôležité dodržiavať odporúčania a dodržiavať vzdialenosť medzi sadenicami.

Opravy malinových odrôd sú vysadené rovnakým spôsobom. Pred výsadbou sa pôda uvoľní, hnojí sa organickou hmotou a minerálmi a hojne sa zaleje čistou vodou. Starostlivosť o malinový strom spočíva v hojnom zalievaní, nanášaní obväzov 2-3 roky po výsadbe, podväzovaní kríkov, prerezávaní na jar a na jeseň, mulčovaní kmeňa kmeňa a liečbe chorôb a škodcov.

Pridať komentár

záhradné

kvety