Pravidlá starostlivosti o egreše po zbere v júli a auguste

Začiatočné egreše dozrievajú začiatkom júna, v polovici dozrievania - v polovici alebo na konci júla, koncom - v auguste. Aby boli rastliny zdravé a produktívne, letní obyvatelia sa o ňu starajú nielen pred zberom plodov, ale aj po ňom. Ošetrovacie postupy - zalievanie, prerezávanie, burina, ochrana pred chorobami a škodcami - posilňujú krík a pripravujú ho na zimu. Ak ich zanedbáte, budúci rok sa výnos zníži, výhonky porastú pomalšie. Pozrime sa podrobne na to, čo robiť s egreškami po zbere bobúľ a na aké agrotechnické postupy treba venovať osobitnú pozornosť.

Pozberová starostlivosť o angrešt v júli až auguste

Starostlivosť o egreše podobné starostlivosti o ríbezle. Postupy sú jednoduché a nevyžadujú si žiadne špeciálne školenie ani rozsiahle znalosti o záhradníctve. Hlavné je pozorovať načasovanie udalostí a nezabudnúť na nuansy.

Ako kŕmiť egreše a ríbezle

Pravidlá starostlivosti o egreše po zbere v júli a auguste

Hnojenie egrešov a ríbezlí po zbere zvyšuje imunitu kríkov bobúľ, ich odolnosť voči chorobám a škodcom, pripravuje korene a výhonky na zimovanie. V prípade hnojív používajú obyvatelia leta organické, minerálne alebo komplexné hnojivá. Interval aplikácie - 15-20 dní, v závislosti od veku a stavu kríka.

Ako nakŕmiť egreše po plodení:

  1. Z minerálnych hnojív použite síran draselný, superfosfát alebo draselnú soľ. Zložky sa zavádzajú v tekutej forme - 30 g látky sa rozpustí v 10 litroch čistej vody. Krík sa predbežne zalieva teplou vodou a potom sa do kmeňa kmeňa pridá vrchný dresing. Hnojivo pomáha položiť puky na budúci rok a vyrovnáva nedostatok draslíka a fosforu.
  2. Organické hnojivo používa sa raz za 2 roky. 300 g vermicompostu sa rozpustí v 10 litroch vody, mieša sa a privedie sa pod krík. Na vrchol posypeme 1 kg suchého drevného popola a rozložíme mulč - humus, seno, piliny, suchú trávu. Neodporúča sa hnojiť pôdu organickou hmotou viac ako raz za dva roky - vedie to k nadmernému množstvu látok a chorôb.
  3. Začiatkom jesene záhradníci pripravujú komplexné hnojenie, napríklad tekuté hnojivo pre kríky bobúľ od spoločnosti Fasco. Stimuluje rozvoj kríkov, zvyšuje odolnosť egrešov a ríbezlí proti stresu. Hnojivo „Ryazanochka A“ sa tiež používa - obsahuje fosfor, dusík, draslík, bór, zinok, molybdén a kobalt. Na prípravu roztoku je potrebných 10 litrov vody a 4 ml hnojiva.

Polievanie a odstraňovanie buriny

Pravidlá starostlivosti o egreše po zbere v júli a auguste

V prvých 2 rokoch po výsadbe je bobule potrebné pravidelne zalievanie- každý týždeň sa pod krík privádza 5 až 7 litrov vody. Po zbere ovocia sa zníži množstvo vody - asi 3 až 4 litre sa vynaložia na kríky. Nie je možné zabudnúť na zalievanie, pretože po zbere bobúľ sa kladú ovocné puky z egrešov a ríbezlí. Ak v tomto čase zasiahne sucho, bude ich len málo. Po lete záhradníci prinesú do každého kríka 3-4 vedrá vody.

Pozor! Aby sa zabránilo erózii pôdy a stagnácii tekutín v blízkosti koreňového goliera, záhradníci vykopávajú drážku 5 až 7 cm hlboko okolo obvodu koruny. V tomto prípade je vhodné použiť kvapkové zavlažovanie - rastliny sú vždy zvlhčené, zatiaľ čo spotreba vody je znížená.

Ako buriny sa objavujú pod kríkmi a uličkami burinové egreše a ríbezle. Bobule sa musia vždy udržiavať čisté a dobre udržiavané. Na pozemkoch sa často vyskytuje plazivá pšenica, poľná väznica a žihľava dvojdomá. Ruky odstránite ručne tak, že ich vytiahnete zo zeme za korene.Ak sa burina neodstráni, zvyšuje sa pravdepodobnosť ochorenia a hmyzích škodcov. Letní obyvatelia kombinujú burinu s uvoľňovaním pôdy do hĺbky maximálne 6 cm.

prerezávanie

Pravidlá starostlivosti o egreše po zbere v júli a auguste

Správny čas na orezávanie- koncom leta alebo začiatkom jesene. Kríky v septembri potrebujú pri chorobe sanitárny alebo riediaci postup, nastrihajú sa suché a slabé výhonky. Husté konáre s výhonkami a nasmerované vnútri kríka sa tiež odstránia. Z pobočiek rastúcich na základni zostalo iba 4-5 z najväčších a najplodnejších.

prerezávanie zaisťuje správny vývoj kríka, chráni pred škodcami a stimuluje tvorbu ovocných pukov. Pri tomto postupe sa používa ostré prerezávanie, ktoré bolo predtým dezinfikované roztokom manganistanu draselného.

Angrešt sa niekedy nereže, ale nariedi - výhonky a krátke výhonky sa odstránia. Ak to neurobíte, do kríka preniká málo svetla, vaječník sa znižuje a objavujú sa nebezpečné huby a baktérie.

Liečba proti chorobám a škodcom

Pravidlá starostlivosti o egreše po zbere v júli a auguste

Ak sa po zbere objavia príznaky choroby alebo škodcov hmyzu za kríkmi, záhradníci okamžite začnú liečbu. Ak to neurobíte, môžete prísť o všetky budúce plodiny a samotné rastliny.

Z týchto chorôb kríky často postihujú:

  1. Septoriasis - plesňové ochorenie sprevádzané hnedými škvrnami, ktoré sa postupom času zväčšujú a pokrývajú celý list. Postihnuté rastliny sa odstránia a spália a zvyšok sa spracuje roztokom Bordeauxovej kvapaliny alebo síranu meďnatého. Ako preventívne opatrenia sa používajú uvoľňovanie a odburinovanie striekaním kríkov roztokom "zirkónu".
  2. Múčnatka ľahko rozoznateľný bielym kvetom na listoch a výhonkoch. Huba sa šíri po lokalite pomocou vetra alebo dažďa, je mrazuvzdorná. Prášková pleseň sa spracuje roztokom popola - je potrebných 50 g látky na 10 litrov. Ako preventívne opatrenie sa používa roztok kyseliny boritej.
  3. anthracnose - plesňové ochorenie vyplývajúce zo zahusťovania výsadby, vysokej vlhkosti, prebytku stopových prvkov. Sprevádzané hnedými hrbolkami a škvrny na listoch... Antraknóza sa spracuje roztokom síranu meďnatého - na 10 litrov vody sa vyžaduje 100 g látky.

Z hmyzu pre egreše a ríbezle, vošky, roztoče a obličkové roztoče sú sklo nebezpečné... Buriny, husté výsadby, nedodržiavanie pravidiel záhradného prostredia a kontaminovaná pôda vyvolávajú výskyt škodcov.

Mnoho lariev zimuje v zemi a objavuje sa na povrchu iba v lete alebo na jar. Zbavte sa hmyzu pomocou biologických insekticídov „Kleschegon Super“, „Extraflor“ a „Fitoverm“.

Jesenná príprava na zimu

Pravidlá starostlivosti o egreše po zbere v júli a auguste

Príprava na zimu sa vykonáva od začiatku jesene do prvého mrazu. Okolo kríka vykopávajú a uvoľňujú pôdu. Ak je zem tvrdá a ťažká, použite lopatu; ak je voľný a ľahký - vidlička. Pri kopaní sa odporúča opatrnosť, aby ste sa nedotkli alebo nepoškodili koreňový systém.

Po celej ploche bobúľ sa pôda vykopáva o 15 - 20 cm pod korunou - o 5 cm. Uvoľnenie nasýti korene kyslíkom, ničí hmyz a burinu. Spolu s postupom môžete pridať jesenné organické hnojenie.

Pozor! Na jeseň sa všetky rastliny a zvyšky odstránia spod rastliny. Zhromaždené zvyšky rastlín sa tvoria v haldy, vyberú sa zo záhrady a spália. Nie je možné použiť listy na mulčovanie na budúci rok - na nich môžu zostať huby a baktérie. Po zbere sú egreše hojne napojené.

Ako pokryť

Pravidlá starostlivosti o egreše po zbere v júli a auguste

Po vykopaní a vyčistení začnú krycie práce... To platí najmä pre mladé kríky pestované v chladných oblastiach. Kruh kmeňa je lemovaný kompostom: suché konáre, vermicompost, mach, zhnitá hnoj. V zime táto vrstva udrží teplo a chráni rastlinu pred vetrom a mrazom. Okrem toho sú konáre ohnuté k zemi, posypané zemou a pokryté smrekovými konármi. Posypte snehom, ak už spadol.

Pohodlné použitie a zakrytie materiálu agrospan. Zabraňuje podchladeniu rastlín, vyrovnáva denné a nočné teploty, chráni pred chorobami a škodcami. Agrospan umožňuje priechod vzduchu a svetla, váži málo a používa sa 3 roky.

záver

Po zbere záhradníci vykonávajú preventívne ošetrenie proti chorobám a škodcom a tiež odstraňujú staré a choré výhonky. Kŕmia bobule minerálnymi alebo organickými hnojivami alebo používajú hotové komplexné prípravky.

S príchodom jesene sa všetky odpadky odstránia z miesta a spália sa, zem pod kríkom sa vykopie a mulčuje. V chladných oblastiach je rastlina zakrytá na zimu, aby výhonky a korene neklesli. Starostlivosť o rastlinu po zbere je rovnako dôležitá ako počas kvitnutia a plodenia. Zaručuje zdravú úrodu pre budúci rok.

Pridať komentár

záhradné

kvety