Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Trnité a tŕňové, červené a zelené, kyslé a sladké - v ruských záhradách nájdete všetky druhy egrešov. Bobule majú originálnu chuť a užitočné zloženie, používajú sa pri varení, medicíne a dokonca aj v kozmetike. Pri odchode sú egreše nenáročné, ale niekedy sa stáva, že na kríku je veľa listov, ale nie je to úroda. Prečo sa to deje a čo s tým robiť, sa budeme zaoberať v článku.

Prečo nie sú bobule na egrešoch: dôvody

Existuje veľa dôvodov, prečo kríky neprinášajú ovocie. Ak problém nestanovíte včas a nezačnete ho riešiť, rastlina zomrie. Záhradníci preto pravidelne kontrolujú svoje výsadby a monitorujú vzhľad rastlín.

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Nesprávna starostlivosť

Napriek tomu, že egreš je kultúra nenáročný, potrebuje ju v pravidelnej starostlivosti... Na jar sú agrotechnické opatrenia zamerané na prebudenie kríkov a povzbudenie pohybu miazgy vo vnútri rastliny, v lete - na vývoj plodov, na jeseň - na ochranu pred blížiacim sa chladným počasím.

Obyvatelia leta často zanedbávajú opatrovateľské opatrenia, a preto v čase zberu nie sú na kríku žiadne bobule alebo ich je len veľmi málo.

K tomuto fenoménu vedú tieto agrotechnické chyby:

  1. Zavlažovanie studenou vodou z otvorených nádrží. Môže obsahovať nebezpečné mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú vývoj chorôb egrešov. Nedostatočný výnos je tiež spôsobený nedostatkom vlhkosti na dlhú dobu.
  2. Nedostatok obliekania. Pre bohaté plodenie potrebuje ker pravidelné a vyvážené hnojenie. Sú to minerálne a organické, ľudové a nakupované výrobky. Rastlina vyžaduje najmä stopové prvky na jar a začiatkom leta - má to priamy vplyv na kvalitu a množstvo bobúľ.
  3. Žiadne orezanie. Ak sa rastlina nerezáva ročne, vedie to k chorobám a množeniu. hmyzích škodcov... Takéto kríky sú oslabené, všetky výhonky sú vzájomne prepojené, rastú chaoticky.
  4. Zanedbávanie pri uvoľňovaní a odstraňovaní burín. Tieto postupy zlepšujú metabolizmus kyslíka, takže koreňový systém nie je vystavený infekcii a úpadok.

Je ľahké diagnostikovať nedostatok napájania alebo kŕmenia - výhonky prestanú rásť, listy vyschnú, rastlina sa stane letargickou. To isté sa stane, ak nebudete venovať čas na uvoľnenie, burinu a iné agronomické postupy.

Vek kríkov

Kríky sa považujú za staré, ak prinášajú ovocie dlhšie ako 7-10 rokov. Niekedy sa rastliny nerezajú 10-12 rokov. Výhonky takýchto kríkov sú dlhé, tvrdé a trčia rôznymi smermi. Ak z dôvodu veku neexistujú bobule, záhradníci odporúčajú riediť výhonky, odstraňujú všetky nenarastúce konáre a omladzujú rastlinu.

Procedúra sa začína odrezaním rozbitých slabých vetiev poškodených hmyzom. Vystrihnite aj krátke jednoročné výhonky a ponechajte iba 3 až 5 najsilnejších.

Omladzovacie prerezávanie sa vykonáva skoro na jar, po začiatku toku miazgy. Nemôžete vystrihnúť celé kríky za jeden rok, bude to trvať 2 až 3 roky. Ak sa všetko urobí správne, po tejto dobe sa v závode objavia nové bobule.

Ak chcete zlepšiť plodnosť koncom júla alebo začiatkom augusta, stlačte štipku angreštu. Tipy jednoročných výhonkov a slabých vrcholov sú odrezané.

Nesprávne nasadenie

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Kríky angreštu sú náročné na osvetlenie záhrady, preto sa odporúča pestovať bobule na slnečnom mieste.... V opačnom prípade konáre rastú zle a neprinášajú ovocie, lístie získava sivozelený odtieň.

V blízkosti by tiež nemali byť žiadne nádrže a podzemné vody. Egreše netolerujú stálu vlhkosť. Z tohto dôvodu sa bobule zmenšujú a rastlina často trpí hubovými chorobami.

Je lepšie zasadiť egreše do ľahkej a výživnej pôdy. Rastlina je vysadená v piesočnatej ílovitej pôde s neutrálnou úrovňou kyslosti. Krík netoleruje ťažké ílové pôdy. Ak nie je žiadna iná pôda, pri výsadbe sa do jamy naleje zakúpená pôda obsahujúca zhnitú organickú hmotu (hnoj, vtáčie trus, rašelina) a suchý popol.

Pozor! Vhodnými susedmi pre egreše sú hrušky, slivky, jablká. Koreňové systémy týchto plodín sú na rôznych úrovniach, takže si navzájom neubližujú. Nepriaznivé okolie - čierne ríbezle, maliny alebo jahody.

Choroby rastlín

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Choroby egrešov vznikajú v dôsledku nesprávnej starostlivosti, zahusťovania výsadby, nedostatku preventívnych opatrení.

Ak nebudete liečiť egreše, môžete stratiť nielen bobule, ale aj celé kríky.

Hlavným nepriateľom bobule je múčnatka. Huba sa vyskytuje na tmavých a vlhkých miestach, preferuje ťažkú ​​pôdu.

Najskôr sa na listoch objavia biele škvrny, ktoré nakoniec dorastú a zhnednú. Už vytvorené plody tiež zafarbia na bielo.

Letní obyvatelia zaznamenávajú medzi chorobami a antracózou. Na listoch sa objavujú malé hnedé škvrny, ktoré sa trblietajú a žiaria na slnku.

Kvôli antraknóze lístie vyschne a spadne, ker stráca svoju schopnosť prinášať ovocie. Príčinou infekcie je nedostatok draslíka a fosforu v pôde, nepriaznivé okolie, nadmerný obsah alebo nedostatok vlhkosti.

Egreše tiež strácajú úrodu kvôli hrdzi. Na listoch sa objavujú oranžovo-hnedé opuchnuté škvrny, ktoré sa postupom času zväčšujú. Ak nezačnete liečbu, listy hromadne spadnú. Je nemožné oživiť takúto rastlinu.

Hrdza postihuje predovšetkým mladé a oslabené kríky.

Čo robiť, ak angrešt neprináša ovocie

Po identifikácii príčin nízkej úrody záhradníci podniknú rozhodné kroky.

Jednoduché a účinné odporúčania pomôžu zvýšiť výnosy a obnoviť zdravie kríkov, ako aj vysporiadať sa so situáciou, keď sa egreš stáva plytkým alebo mastným.

Polievanie a kŕmenie

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Ak angrešt nenesie ovocie kvôli nedostatku vlhkosti, letný obyvatelia rastú rastliny... Asi 4 vedre vody sa vynakladajú na dospelého kríka, na mladého - 2-3... Hĺbka zavlažovania je asi 40 - 50 cm, v tejto vzdialenosti sa nachádza koreňový systém.

Zvlhčite rastlinu skoro ráno alebo večer po západe slnka. Pred postupom sa pôda uvoľní 10 cm v priemere od spodnej časti krovia a buriny sa odstránia. Po zalievaní sa pôda prepadne pilinami alebo listami. Zachovávajú vlhkosť a zvyšujú dobu odparovania vody z povrchu zeme.

Pozor! Raz týždenne, letné obyvatelia venovať pozornosť kropenie. Voda sa rozstrekuje po kvapkách na rastlinu. Postrekovanie je potrebné najmä v prípade kríkov, ktoré rastú v horúcich a slnečných oblastiach.

Hnojiť angrešt trikrát za sezónu... Začiatkom apríla sa používajú organické hnojivá - roztok popola alebo hniloby hnoja. Vrchný obväz sa naleje do vopred pripravených jamiek s hĺbkou 10 cm av období, keď egreš začína kvitnúť, sa pridá síran draselný alebo dvojitý superfosfát.

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Naposledy hnojená rastlina je v auguste - postrekuje sa mydlom a cesnakovým roztokom. 150 g nasekaného cesnaku sa naleje do 10 litrov vody, na 3 dni sa nadávkuje a prefiltruje. Potom sa pridá 50 g strúhaného pracieho mydla a zriedi sa vodou v pomere 1:10.

Správne prerezávanie a omladenie

Ak je egreš zarastený, vykonáva sa omladzovacie a tvarovacie prerezávanie... Záhradníci rezajú viacročné (kostrové) vetvy na polovicu a znižujú rast všetkých koreňov. Používajú sa ostré nožnice alebo nožnice, miesta rezov sa upravujú záhradným ihriskom.Rukavice sa počas orezávania nosia na ochranu pred hrotmi.

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Od 4 rokov sú všetky suché a slabé konáre vyrezané - nedovoľujú, aby sa plody vyvíjali a odstraňovali niektoré živiny.

Aby sa koruna udržiavala dobre a úhľadne, odporúča sa prerezávať raz za rok na jar, v lete alebo na jeseň, v závislosti od odrody, pestovateľskej oblasti a charakteristík rastlín. Orezávanie nielen zaručuje bohatú úrodu, ale tiež chráni pred chorobami a škodcami.

Prístrešok na zimu

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Ak egreše nie sú pokryté zimou, zamrznú. Z dôvodu ochrany tvoria záhradníci uvoľnený pôdny vankúš - položia pôdu okolo základne rastliny. Zem sa zalievala roztokom manganistanu draselného, ​​očistila sa od plesní a iných burín a spadnuté listy sa odstránia. Rastlina sa melie rašelinou alebo humusom s vrstvou nie viac ako 10 cm.

Ak je sneh, posypte egrešou snehovým vankúšom. Ak existuje malé množstvo zrážok, použite špeciálny krycí materiál, napríklad agrospan. Spoľahlivo chráni pred vetrom a mrazom a zároveň je priedušný.

Agrospan sa odstraňuje na jar, len čo sa roztopí prvý sneh. Ak nemali čas pokryť egreše a mráz už prišiel, voda pod kríkom sa navlhčí vodou.

Pozor! Obyčajný film zachráni egreše pred nepriaznivým chladným počasím. Hlavná vec je odstrániť ho na deň a použiť ho na prístrešie iba v noci. V opačnom prípade bude angrešt hniť, čo povedie k rozvoju chorôb.

Liečba a prevencia chorôb a škodcov

Prečo egreše nemajú bobule a ako to opraviť

Klasický spôsob prevencie a liečby chorôb a škodcovia- striekanie roztokom popola z dreva. Varenie vyžaduje 3 litre vody a 1 kg suchého popola. Nástroj sa vyrovná s antracózou, voškami, múčnatkou. Krík sa spracováva ráno pred východom slnka. Tiež sa používa infúzia raz za mesiac namiesto vody na zavlažovanie. Zabraňuje chorobám koreňov a posilňuje imunitný systém.

Profesionálne prostriedky sa používajú proti roztočom a hrdzavám - "Maxim", "Oksikhom", "Aktellik".

Prípravky obsahujú rýchlo pôsobiace a účinné zložky, ktoré sú neškodné pre životné prostredie. Pri ich používaní je však dôležité dodržiavať bezpečnostné pravidlá - pripravte si okuliare, rukavice a respirátor. Roztok sódy pomôže predchádzať výskytu chorôb - 5 g jedlej sódy sa rozpustí v 1 litri vody a používa sa na zavlažovanie.

záver

Aby ste pochopili, prečo egreše nemajú bobule, musíte študovať vzhľad kríka. Oranžovo sfarbené škvrny označujú poškodenie hrdze, biely kvet - múčnatku, suché listy a výhonky - nedostatok vlhkosti alebo stopové prvky.

Čím skôr letný obyvateľ pochopí príčinu zlého výnosu, tým lepšie. Aby sa tomuto javu zabránilo a aby sa dobre pestovala úroda, záhradníci si starostlivo vyberajú výsadbu, starajú sa o rastliny a pravidelne vykonávajú preventívne opatrenia.

Pridať komentár

záhradné

kvety