Kto jie egreše a ako sa vysporiadať so škodcami

Kríky ovocia a bobule sú často napadnuté hmyzími škodcami, ktorí sa živia zelenými listami, výhonkami, kôrou, vaječníkmi a ovocím. Kríky angreštu nie sú výnimkou. Najnebezpečnejším škodcom kultúry je angreštová múka, ktorá kladie vajíčka do kvetinových vaječníkov. Červy z bobúľ egrešov sú húsenice, ktoré sa živia dužinou a semenami. Popri mole je rastlina napadnutá aj žltačkou žltacou, ktorú možno rozoznať podľa rastu na listoch.

Ako sa vysporiadať s angreštovými škodcami, zabrániť šíreniu a úplne ich odstrániť zo stránky, čo robiť, ak je čas na úrodu, prečítajte si článok.

Kto jesť bobule angreštu

Kto jie egreše a ako sa vysporiadať so škodcami

Husacie kríky najčastejšie útočia škodcoviaktoré sa živia listami, mladými výhonkami a kôrou: vošky, roztoč pavúk, zlatá rybka, sklenená miska, brloh listov.

Larvy z najzákernejších škodcov ovocných a bobuľových kríkov, angreštovej mory, sa radi hodia na šťavnaté bobule. Toto je sivý, nenápadný motýľ. Na predných krídlach sú priečne hnedasté pruhy. Húsenice zelenej farby s čiernou hlavou dosahujú dĺžku 2 cm.

Kto jie egreše a ako sa vysporiadať so škodcami

Mora sa aktivuje na jar v čase kvitnutia listov. Pupae hibernácie v zemi as počiatočným teplom z nich lietajú motýle a kladú vajíčka do kvetinových vaječníkov.

Larvy, podobne ako červy, žijú priamo v zrenia bobule, kŕmenie buničiny a semien. Poškodené ovocie sa potom v budúcnosti zmení na červené hniloba a suché.

Postihnuté bobule padajú alebo zostať na kríži, zapletené do hustých pavučín. Jedna húsenica pre dospelých je schopná zničiť 10 až 15 plodov, takže bez včasného zásahu môžete úplne stratiť úrodu.

Referencie. Po 1-1,5 týždňoch sa z vajíčok egrešovej mory objavia húsenice, ktoré za mesiac konzumujú obsah vaječníkov.

Rybárska žľaza častejšie postihuje ríbezle, ale nevadí využitie šťavnatých listov, vaječníkov kvetov a egrešov. Larvy škodcov dozrievajú v listoch, výhonkoch, kvetinách, bobuľkách a schovávajú sa v komorách - galls. Tieto úkryty pripomínajú výrastky. Dospelý žlčník sa podobá malému dvojkrídlovému komárovi.

Kto jie egreše a ako sa vysporiadať so škodcami
Gallica

Ako sa vysporiadať so škodcami

Na boj proti angreštovej mušle a ríbezli žltej žltej sa používajú metódy ručného zberu, poľnohospodárskej techniky, ľudových a chemických prostriedkov a tiež zbierajú postihnuté časti rastlín a vypaľujú ich z miesta.

Agrotechnické techniky

Kto jie egreše a ako sa vysporiadať so škodcami

Muchy húsenice rastú, padajú na zem a hibernáujú v nej až do jari. Škodca nejde ďaleko od svojho krmítka a schováva sa pod kríkmi egrešov.

Na jeseň záhradníci vykopávajú pôdu s vidličkou, takže kukly sú na svojom povrchu a v zime mrznú.

Na jar je miesto pozlátené strešnou plsťou, strešnou plsťou, hustou čiernou vrstvou alebo agrofibrom. Kruhy kmeňa sú pokryté krytinou, aby sa zabránilo motýľom odletieť von. Príjem sa bude opakovať z roka na rok až do úplného vymiznutia mory na mieste.

Na začiatku jari sa kríky angreštu rozprestierajú do výšky 10 - 15 cm a po odkvitnutí sa odstránia. Hmyz nie je schopný prekonať takúto prekážku, preto zomiera.

Na kríkoch sú zavesené motýľové lapače z plastových fliaš. Okná sa prerezávajú cez nich vyplnené 1/3 fermentovanou šťavou, kvasom alebo pivom. Ak necháte misky na zemi, zhromaždia sa do nich aj slimáci.

Ručný zber infikovaných bobúľ tiež pomáha zbaviť sa červov červov. Húsenice sa zbierajú z kríkov do starého kontajnera a ničia sa.

Aby sa vystrašili žlčové stredy, miniata, nechtíka lekárska, dekoratívne mäsiarky, pelargónie, delfínium, dalmatínsky harmanček, pyretrum, nasturtium, nechtík a levanduľa sa vysádzajú vedľa angreštu.

Ako spracovať kríky a potom je možné jesť bobule

Boj proti angreštovej móle je náročná úloha, je však uskutočniteľná, ak budete postupovať podľa odporúčaní skúsených záhradkárov a konať dôsledne. Húsenice lezú z bobúľ, keď sú vystavené chemikáliám.

Na ošetrenie angreštových kríkov sa biologické produkty používajú dvakrát týždenne každých 7 dní: "Gomelín", "Dendrobacilín", "Lepidocid", "Entobacterin", "Bitoxibacillin". Výrobky sú pre človeka a životné prostredie bezpečné, a preto sa môžu používať počas obdobia pestovania ovocia.

Ošetrenie chemikáliami sa uskutočňuje v čase puknutia púčikov a bezprostredne po rozkvetu.

Takéto lieky sú účinné: "Aktellik", "Fufanon", "Senpai", "Kinmiks", "Karbofos", "Iskra-M", "Iskra", "Gardona". Po spracovaní pred zberom počkajte 2 až 3 týždne.

Ľudové lieky sa striedajú s chemickým ošetrením kvôli väčšej účinnosti alebo sa používajú iba v období tvorby ovocia.

Ľudové recepty:

  1. Vedro s objemom 10 litrov sa naplní popolom o 1/3 a na vrch sa naleje voda. Zmes sa mieša a trvá na nej 48 hodín, potom sa prefiltruje cez tenkú vrstvu a dôkladne sa na ňu pôsobia kríkmi a kmeňmi kmeňa.
  2. 100 g horčičného prášku sa naleje do 10 litrov vriacej vody a trvá na ňom 48 hodín. Zmes sa potom zriedi 1: 1 studenou vodou. Kríky a kmene sa spracúvajú večer alebo za oblačného počasia.
  3. 4 kg rajčiakových vrcholov sa nalejú do 10 litrov vody a varia sa na miernom ohni 30 minút. Potom sa vývar ochladí na teplotu miestnosti a zriedi sa vodou 1: 4. Spracovanie sa vykonáva 2 až 3 krát za 5 až 7 dní.
  4. 1 kg tabakovej zmesi sa naleje do 10 litrov vody a trvá na tom 24 hodín. Pred spracovaním sa do roztoku primieša 40 g mydlových triesok pre lepšiu priľnavosť. Spracovanie sa vykonáva dvakrát v intervale 7 dní.
  5. 100 g suchého harmančeka nalejte 10 litrov vriacej vody, trvajte 10 - 12 hodín, filtrujte a striekajte kríky počas obdobia kvitnutia.
  6. 200 g borovicových alebo smrekových ihličiek sa naleje do 2 litrov vriacej vody a trvá na tom 7 dní v uzavretej nádobe, infúzia sa mieša každý deň. Pred spracovaním sa produkt zriedi vodou 1:10. Pri priemernom stupni infekcie postačujú 2-3 spreje s intervalom 7 dní.

Úspešnosť ochrany proti škodcom angreštu závisí výlučne od starostlivosti záhradníka. Aby sa zabránilo šíreniu hmyzu, je miesto mulčované, pokryté agrofibrom, výsadby sa pravidelne riedia, prerezávajú sa včas, sadenice sa kŕmia organickou hmotou a minerálmi a v blízkosti sa vysadzujú repelentné kvety.

záver

Angreštová múka je nenápadný sivý motýľ, ktorého húsenice môžu úplne zbaviť záhradníka úrody. Larvy sa živia buničinou a semenami, potom padajú na zem, kuklia a zimujú tam až do jari. Rybízové ​​útoky žlčníka sa častejšie lieči, ale nevadí jesť egreše. Larvy škodcov dozrievajú v listoch, výhonkoch, kvetinách, bobuľkách a schovávajú sa v rastových komorách - galls.

Kontrola škodcov sa vykonáva agrotechnickými metódami (hilling, mulčovanie, zakrytie kmeňa kmeňa filmom a krytinou). Na ošetrenie kríkov sa používajú chemické látky (Aktellik, Fufanon, Kinmiks, Karbofos, Iskra-M, Iskra, Gardona) a biologické produkty (Gomelín, Dendrobacilín, Lepidotsid) "," Entobacterin "," Bitoxibacillin "). Ľudové liečivá na báze popola, harmančeka, horčice, ihličia, šišiek z paradajok, tabaku sa striedajú s chemikáliami, aby sa dosiahla väčšia účinnosť.

Pridať komentár

záhradné

kvety