Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

zeler - jedinečná zelenina známa už od staroveku. To bolo predtým myšlienka priniesť šťastie a ochranu. A to až od 17. storočia. začali to jesť. Používajú sa všetky časti rastliny: hľúzový koreň, šťavnaté stopky a vrcholy podobné petržlenu.

Povieme vám, ako pestovať listový, koreňový a stopkový zeler v krajine.

Druhy zeleru

Zelenina má asi 20 odrôd rozdelených do troch druhov. Poďme analyzovať každý poddruh zvlášť.

arch

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

Už od začiatku júna sa zeler teší z čerstvých a zdravých bylín. Používa sa na výrobu šalátov, pridaných do prvého a druhého chodu, do konzervovaných jedál a na zimu sušené a mrazené.

Referencie. Neskoré odrody sa chovajú iba sadenicami, prvé sa vysievajú priamo do záhrady.

koreň

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

Tento druh zeleru sa zberá koncom jesene, takmer pred prvým mrazom. Zaoblené a pestované korene sa však môžu používať počas celého leta. Šaláty sa pripravujú z koreňového zeleru.

Referencie. Tento druh zeleniny sa chová výhradne sadenicami.

stopkaté

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

Taký zeler zozbierané na konci leta. Šaláty sa vyrábajú z uhoriek a paradajok. Tiež sa pridáva k zeleninovým duseným mäsom a polievkam. Zeleninu skladujte v chladničke alebo pivnici.

Referencie. Rovnako ako listový zeler sa aj neskorý zeler chová pomocou sadenice a skorý sa okamžite vysadí do postelí.

Pestovanie zeleru zo semien na otvorenom poli

Keďže vegetačná sezóna pre zeler trvá 120 - 170 dní, pestuje sa najmä prostredníctvom sadeníc.

Ako pestovať sadenice doma

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

Listový zeler sa vysadí na sadenice 56 až 61 dní pred výsadbou a koreňový zeler sa vysadí o 2 týždne skôr. Sadenice sa premiestňujú na otvorenú plochu začiatkom mája.

Pretože semená obsahujú éterické oleje, ktoré spomaľujú proces opuchu a klíčenia, čakacia doba na výhonky sa oneskoruje až o 4 týždne. Aby sa proces urýchlil, musia sa semená očistiť.

Možných je niekoľko spôsobov prebublávania:

 1. Semená namočte na jeden deň do vody a potom vložte na 45 minút do 1% roztoku manganistanu draselného. Opláchnite vodou a vysušte.
 2. Semená sa umiestnia na 30 minút do vody zohriatej na + 50 ... + 53 ° С, potom sa nechajú 2 dni v teplej vode, ktorá sa musí meniť 6-7 krát za deň. Potom rozotrite rovnomerne na papierovú utierku na ďalšie sušenie.
 3. Semená položte na vlhkú gázu, zakryte ju a nechajte 5-7 dní.

Pestujte zeler z minuloročných semien, pretože majú krátku klíčivosť. Po roku sa ich potenciál výrazne zníži av ďalšom roku bude úplne nulový.

Akonáhle semená vyklíčia, sú zasadené do vopred pripravených nádob naplnených substrátom piesku a rozmixovaných v pomere 1: 1. Existuje niekoľko ďalších možností pre pripravenú sejaciu zmes, ktorá je rovnomerne rozložená v zásobníku semena a navlhčená. Ďalej sa vo vzdialenosti 8 až 10 cm vytvoria plytké otvory 0,5 cm.

Klíčiace semená sa zmiešajú s pieskom a vysejú sa do pripravených drážok. Sú posypané tenkou vrstvou piesku cez sito, pokryté filmom a ponechané pri teplote + 22 ... + 25 ° C, kým sa neobjavia výhonky, zatiaľ čo pôda neustále zvlhčuje.

Hneď ako sa objavia prvé výhonky, teplota sa zníži na + 13 ... + 16 ° С, aby sa zabránilo nesprávnej tvorbe rastlín.Keď sa objavia prvé listy, urobí sa výber s koreňovou svorkou 1/3. To pomáha koreňovému zeleru tvoriť veľkú a zaoblenú koreňovú plodinu, zatiaľ čo rastliny stopkaté a listové vytvárajú rozvetvený koreňový systém.

Transplantácia otvoreným terénom

Zelerové výhonky sa vysádzajú v polovici mája. Na záhrade môžu byť susedmi všetky druhy zeleniny a nočné košele.

Pozor! Nemali by ste sa ponáhľať na sadeniec rastlín, pretože májová chlad môže spôsobiť rozkvet už v prvom roku. Výsledkom bude, že nebudú fungovať ani korene ani stopky.

načasovanie

Výhonky sa presádzajú, keď sa objavia 4 až 5 listov, keď stonka dosiahne 13 až 15 cm, po 55 až 65 dňoch od okamihu, keď sa objavia prvé výhonky. Koreňový zeler by nemal byť preexponovaný, inak sa zníži šanca na dobrú úrodu. Niekoľko hodín pred vysadením do otvoreného terénu sa sadenice hojne zalievajú vodou, aby sa nepoškodili korene ich odstránením z foriem alebo debien.

Kde pestovať

Na jeseň je pripravené miesto na pestovanie plodín. Pôda je dobre vykopaná do hĺbky 27 - 30 cm, hojne hnojená humusom (20 - 40 g) a zrelým kompostom (10 - 15 g) na 1 štvorcový. m) Druhá príprava pôdy sa vykonáva skoro na jar hlbokým uvoľnením. Pôda sa hnojí časťou minerálnych hnojív - 5 g potaše a 10 g fosforu na 1 m2. m.

Referencie. Môžete vykonať jednorazovú prípravu: počas uvoľňovania pred výsadbou naneste komplex hnojív (35 - 50 g na 1 m2) - „Kemira“, Azofosk, Nitrofosk atď.

Pravidlá pristátia a algoritmus

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

V prípade koreňa zeleru by vzdialenosť medzi kríkmi mala byť 40 - 50 cm, ako aj medzera medzi radmi.

Pri pestovaní stopiek a listov je vzdialenosť medzi kríkmi 15 - 20 cm a rozostup riadkov sa zväčšuje na 30 cm.

Referencie.Zeler sa pestuje medzi radmi zemiakov, cesnaku, cibule, kapusty, uhoriek atď.

Ako pestovať:

 1. Pri výsadbe pridajte do každej diery hrsť popola a humusu, dobre ich zamiešajte s pôdou a sadenice prehĺbte až do bodu rastu.
 2. Pôda okolo sadeníc je dobre zhutnená a vykonáva sa hojné zalievanie.
 3. Sadenice v prvých dňoch sú zakryté priamym slnečným žiarením s umelou markízou.

Ako sa starať o záhradu

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

Akýkoľvek druh zeleru vyžaduje včasné zalievanie, odburinenie, uvoľnenie a kŕmenie. Aby sa predišlo dehydratácii a nasýtili korene kyslíkom, po výsadbe sa pôda okolo sadeníc melie pilinami, pokosenou trávou a rašelinou.

Riasy a listové špirály 2-3 krát za sezónu, čo stimuluje rozvoj koreňového systému. Naopak, koreň je nevarený, aby sa vylúčil výskyt ďalších koreňov a aby sa vytvorilo zaoblené ovocie.

Kmeňový zeler sa bieli 2-3 týždne pred zberom, čo pomáha znižovať štipľavý zápach a koncentráciu éterických olejov. Za týmto účelom sa stonky zhromažďujú a starostlivo zabalia do papiera, aby sa do nich nedostalo slnečné svetlo.

Polievanie a hnojenie

Táto kultúra patrí medzi milovníkov vlhkosti, preto je potrebné ju pravidelne zalievať pri koreni. Tento postup sa vykonáva raz týždenne v množstve 20 až 25 litrov vody na 1 štvorcový meter. m. V suchu každý deň zavlažujte. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká, vysušenie z pôdy je neprijateľné.

V sezóne postačujú 2 obväzy s komplexom organických a minerálnych hnojív. Prvý sa vyrába začiatkom júna, keď sa závod posilnil, druhý - o mesiac neskôr.

Prevencia chorôb a škodcov

Chráňte rastlinu pred chorobami a škodcami iba biologickými prípravkami. Použitie chémie je neprijateľné.

Druhy chorôb:

 • Hrdza;
 • biela hniloba;
 • bakteriálna hniloba;
 • pleseň;
 • mozaika uhoriek.

Na preventívne účely sa odporúča sprejovať s biofungicídmi "Trichodermin", "Planriz" a "Fitosporin". V mokrom a chladnom období používajte biologický produkt „Fitodoctor“. Všetky tieto výrobky sú úplne neškodné pre ľudí a zvieratá.
Postrekovaniu sa môžete vyhnúť dodržiavaním všetkých vyššie uvedených pravidiel prípravy semien, pristávacia a ďalšia starostlivosť a kultivácia.
škodcovia:

 • mušľa borscht (zeler);
 • mrkvová muška;
 • voška na fazuľa;
 • molica;
 • mrkvová klapka.

Najúčinnejšími prostriedkami v boji proti uvedeným škodcom sú "Lepidocid", "Boverin", "Bitoxibacillin", "Gaupsin", "Fitoverm" atď. Ich kombinované použitie s biofungicídmi výrazne zvyšuje účinnosť.

Referencie. Aby nedošlo k liečbe drogami, je potrebné udržiavať čistotu v lôžkach, odstraňovať burinu a zvyšky rastlín včas po zbere a starostlivo vykopávať pôdu.

Ako vyzerá zeler na záhrade

Zeler je dvojročná bylina, ktorá dorastá do výšky 1 m a má zahustenú koreň. V prvom roku života tvorí koreňovú plodinu a ružicu rozvetvených tmavo zelených listov a už v druhom roku sa stonka vyvíja. Do polovice júla na ňom kvitnú bielo-zelené kvety, ktoré tvoria dáždnik.

Koreňová plodina zeleru má dvojitý zaoblený tvar s vláknitými útvarmi v každej polovici. Pestujú sa tri druhy: list, stopka (stopka) a koreň.

arch

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

Pestuje sa na získanie šťavnatých zelení obohatených o vitamíny počas leta. Netvorí koreňovú plodinu. Najpopulárnejšie odrody:

 • Zakhar;
 • Výberové konanie;
 • plávajú;
 • Samurai;
 • Spartan;
 • veselosť;
 • Cartouli.

stopkaté

Pestovanie a starostlivosť o zeler vonku

Tento druh je cenený pre svoje mäsité stonky, ktoré dosahujú hrúbku 45 až 50 mm. Rovnako ako list nie je koreňová plodina vyvinutá. Populárne odrody:

 • tango;
 • Gold;
 • triumf;
 • Malachit.

koreň

Pestuje sa výlučne kvôli získaniu koreňovej plodiny s hmotnosťou 450 - 950 g. Z hľadiska liečivých vlastností sa porovnáva s koreňom ženšenu. Existujú skoré, stredné a neskoré odrody.

skoré:

 • Cascade;
 • Pražský gigant;
 • Root Gribovsky;
 • Apple;
 • Diamant.

priemer:

 • Esaul;
 • Egor;
 • Silný muž;
 • Albin;
 • Obor.

neskoré:

 • Maxim;
 • Anita.

záver

Zeler je nenápadná zeleninová plodina. Sadenice sa objavujú husto. Na stimulovanie lepšieho rastu a získanie bohatej úrody je nevyhnutné dodržiavať poľnohospodársku technológiu pestovania zeleru a pravidlá starostlivosti o ňu v otvorenom poli.

Pridať komentár

záhradné

kvety