Pokyny na zalievanie mrkvy v auguste na otvorenom poli pre začiatočníkov

Pestovanie mrkvy je jednoduchý proces, ale stále si vyžaduje určitý prístup. Napríklad začínajúci záhradníci sa obávajú pravidelnosti zalievania a množstva vody v auguste, ak zelenina rastie na otvorenom poli. Na tento účel existujú odporúčania a pokyny na zavlažovanie v určitých fázach vývoja rastlín. V tomto článku sa dozviete, ako často zalievate mrkvu v auguste.

Funkcie zalievanie mrkvy v auguste na otvorenom poli

zavčas mrkva zvyčajne už v auguste, začnú vykopávať na čerstvú spotrebu alebo prázdne miesta. V tomto prípade sa zelenina nemusí zalievať.... Neskoršie odrody s dobou dozrievania 110 - 130 dní však v posteliach rastú až do konca septembra - začiatku októbra, v závislosti od klimatických podmienok v regióne a od prvých mrazov.

A hoci v auguste korene dokončia svoju formáciu, naďalej rastú a zapĺňajú. V tomto okamihu je dôležité dbať na zalievanie, pretože nerovnomerná vlhkosť vedie k tvorbe trhlín a deformácii koreňových plodín.

Ako správne zalievať mrkvu

Je dôležité dodržiavať frekvenciu zalievania a brať do úvahy stupeň pôdnej vlhkosti v záhrade.

Frekvencia a hojnosť

V auguste, keď sa takmer vytvárajú koreňové plodiny, sa zníži počet zavlažovaní a zvýši sa množstvo použitej vody. Ak je frekvencia zavlažovania ponechaná rovnaká, mrkva sa vďaka mnohým bočným koreňom stane vodnatou a chlpatou.

Pokyny na zalievanie mrkvy v auguste na otvorenom poli pre začiatočníkov

Ak úplne prestanete zvlhčovať korene, prasknú a stuhnú. Zvyčajne spotrebujú 220 - 270 litrov vody na 100 štvorcových metrov. m alebo 20 - 30 litrov na 1 štvorcový meter. m, so zavlažovacím režimom raz za 7-10 dní.

Nie je ťažké určiť, či je plodina zavlažovaná správne: pôda by nemala byť suchá a príliš vlhká. Do konca augusta sa zavlažovanie minimalizuje a čaká na zber žatvy.

technológie

Ak chcete získať slušnú úrodu krásnych a chutných mrkiev, skúsení záhradníci pri zalievaní používajú nasledujúce metódy:

 1. Zavlažujte rovnomerne po celej ploche pozemku a uistite sa, že pri každom postupe je pôda navlhčená do hĺbky najmenej 25 - 30 cm.
 2. Koreňové plodiny sa pri západe slnka zalievajú pri koreni.
 3. Voda sa dodáva v malých dávkach v intervaloch, aby sa zabránilo zamokreniu pôdy.
 4. V teple sa greeny tiež osviežujú, ale iba večer. Rastliny sa zavlažujú z kanvy so sprchou.
 5. Medzi zalievaním sa pôda uvoľní, aby rozbila kôru, zlepšila prevzdušňovanie a priepustnosť pôdy do prichádzajúcej vody.
 6. Aby sa znížilo množstvo zavlažovania, lôžka sa zmiešajú s organickým materiálom.

Na zavlažovanie je najlepšie použiť zavlažovací systém. Táto metóda umožňuje vode presakovať priamo do koreňa a dobre nasiaknuť pôdu. Zároveň sa voda nerozlieva na veľkú plochu a neodparuje sa kvôli vysokým letným teplotám.

Pozor! Mrkvu nemôžete napojiť hadicou bez špeciálnej dýzy, pretože silný tlak vody poškodzuje rastliny.

Teplota vody

Mnoho letných obyvateľov čelí problému: príliš studená voda, ktorá sa čerpá zo studne alebo studne pomocou pumpy. Korene naliate takou vodou za horúceho počasia ju nedokážu asimilovať. Ukazuje sa, že zalievanie nezachráni rastliny pred dehydratáciou.

Ak sú korene večer napojené príliš studenou vodou, keď je pôda stále teplá, môžu rastliny zasiahnúť šok a prestať sa vyvíjať. Stanú sa náchylnejšie na choroby, najmä hnilobu koreňov.

Na zvlhčovanie použite teplú vodu zohriatu slnkom. Skladuje sa v akýchkoľvek nádržiach: kúpeľ, barel, rôzne nádoby. Keď sa kvapalina zahreje na teplotu vzduchu, začne sa zavlažovanie.

Referencie. Mrkva sa ukáže byť veľmi tvrdá a nevhodná na ľudskú spotrebu, ak sa na zavlažovanie používa studená voda.

Nedostatok alebo nadmerné zalievanie

Nadmerné alebo nedostatočné napájanie má negatívny vplyv na chuť a kvalitu ovocia.

známky

Pri nadmernom zalievaní:

 1. Na koreňových plodinách sa vytvára veľké množstvo bočných koreňov a druh vlasovej línie a centrálny koreň postupne odumiera.
 2. Mrkva hnije.

Nedostatočné zalievanie v auguste negatívne ovplyvňuje veľkosť a kvalitu koreňových plodín. Vedie k tomu, že zostávajú malé, stuhnuté a bezva.

Referencie. Nadmerné zavlažovanie, ktoré spôsobuje vysokú vlhkosť v posteliach, je jednou z najdôležitejších príčin škodcov, vrátane mrkvových mušiek.

Čo robiť

Každý záhradník bude s takouto plodinou nespokojný - bez chutí, s chybami a nedostatkami. Preto je dôležité dôkladne monitorovať obdobia rastu a vývoja plodiny a upravovať aplikáciu vlhkosti.

S bohatou zbierkou šťavnatej mrkvy sa môžete spoľahnúť iba v prípade mierneho a rovnomerného zalievania vo všetkých fázach vegetačného obdobia.

Polievanie v horúcom a daždivom počasí

Pokyny na zalievanie mrkvy v auguste na otvorenom poli pre začiatočníkov

Počas horúčavy výsadba mrkvy sa pravidelne zavlažuje, čím sa zabráni vzniku kôry a prasklín v pôde. Ak sú postele so spekanou zeminou hojne napojené, všetky korene budú prasknúť z náhle objavenej vlhkosti. V období vysokých teplôt sa vzduch zavlažuje skoro ráno alebo po 17.00, takže voda nemá čas sa vyparovať pod horúcim slnkom a môže preniknúť do hlbín pôdy.

V daždivom počasí Zem je prirodzene navlhčená, takže zavlažovanie sa znižuje v závislosti od množstva zrážok. V prípade dlhodobých dažďov nevodujte, inak bude mrkva pikantná, bledá a mäkká.

Je to zaujímavé:

Ako zistiť, kedy skladovať mrkvu zo záhrady

Najlepšie spôsoby a život hacky o tom, ako zasadiť mrkvu, aby nedošlo k riedeniu

Zastavenie zalievania pred zberom

Na konci augusta, keď je koreňová plodina úplne vytvorená a zrelá, sa zalievanie zredukuje na 1 čas za 10 až 12 dní. Dostatok 5 až 6 litrov vody na 1 štvorcový meter. m, ak nie je dážď.

Zavlažovanie rastlín sa zastaví 3 týždne pred zberom. Potom korene začínajú „hľadať“ vodu, výsledkom čoho sú dlhé, veľké a čisté. Zavlažovanie je tiež pozastavené, takže zelenina nie je vodnatá a v zime sa dlhodobo skladuje.

Referencie. Ak budete pokračovať v zavlažovaní, mrkva praskne.

2 až 3 dni pred zberom je pôda iba mierne navlhčená, aby sa uľahčilo vyťaženie koreňových plodín bez mechanického poškodenia, čím sa zabezpečí ich dlhšie skladovanie.

Ak je počasie suché a pôda stvrdla, zalievanie pokračuje, zastavenie iba 5 až 7 dní pred zberom.

Čo sa dá pridať do vody pri zalievaní v auguste, ako sa kŕmiť

Aj keď sa príprava pôdy pred výsevom uskutočňovala podľa všetkých pravidiel, časom sa všetky živiny spotrebúvali - vymývali dažďom alebo absorbovali mrkvou.

Kombinácia zalievania a hnojenia

Kultúra spolu krmivo 3 krát... Tretie hnojenie je v auguste. V tomto okamihu sa používa vodný roztok chloridu draselného (30 g látky na 10 litrov vody), ktorý pomáha dozrieť koreňové plodiny a zlepšiť ich chuť.

Pri tomto postupe sa medzi radmi mrkvy vytvárajú malé drážky a do nich sa rovnomerne naleje živný roztok.

Mnoho pestovateľov zeleniny vyrába ešte jeden, posledný, doplnok vitamínu. Uskutočňuje sa 30 dní pred zberom mrkvy, aby sa zelenina zbavila nahromadených dusičnanov.

V tomto prípade by bolo najlepším riešením obyčajný popol zo spaľovania listov. 3 lyžice. látky sa vylejú vriacou vodou a nechajú sa variť jeden deň, potom sa zriedia vodou a obvyklým spôsobom sa zaliajú vodou. Niektorí záhradníci jednoducho posypú popol v uličkách.

Dôležité! Neaplikujte vrchné obväzy na korene rastlín.

Solenie slanou vodou

Často sa praktizuje polievanie mrkvových postelí vodou a soľou.

Pozitívne aspekty takéhoto zavlažovania:

 1. Chlorid sodný aktivuje účinok všetkých typov hnojenia, prispieva k rýchlemu rozkladu organických látok a urýchľuje rozpúšťanie živín v pôde.
 2. Užitočné na neplodných a ťažkých pôdach.
 3. Zvyšuje množstvo karoténu v mrkve, zlepšuje chutnosť a zvyšuje sladkosť.
 4. Urýchľuje rast a dozrievanie koreňových plodín.
 5. Postrek mrkvy je účinný proti slimákom, mrkvovým muškám, múčnatke, plesni a iným chorobám.

Nadbytok soli však silne zhutňuje pôdu, takže je nepriepustná pre vodu. V dôsledku toho mrkva neabsorbuje výživné látky. Ak sú dodržané správne proporcie, pôda nebude solená.

Na kŕmenie je pripravený roztok: odoberte 2 lyžice na vedro vriacej teplej vody. l. stolová soľ. V boji proti chorobám a škodcom sa liečba vykonáva trikrát.

Pomery na vedro vody:

 • Prvýkrát - 300 g soli;
 • Druhýkrát - 500 g soli;
 • Tretíkrát - 600 g soli.

Zalievanie sa vykonáva v intervaloch 2 týždňov.

Dôležité! Pri aplikácii soľného alebo tekutého hnojiva do pôdy sa postele pred a po zákroku vyliajú čistou vodou.

záver

Polievanie zohráva pri pestovaní mrkvy dôležité miesto, pretože na ňom závisí množstvo a kvalita plodiny. Preto by závlaha mala byť dostatočná, aktuálna a regulovaná v závislosti od poveternostných podmienok, pôdnych podmienok a stupňa rastu koreňových plodín.

Pridať komentár

záhradné

kvety